Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
tigermoth
Věk: 27

Re: Dalekohled pro začátečníka

Příspěvek #4276 od tigermoth » 01. 08. 2020, 00:06

Karel1 píše:Zdravím.
Zajímal by mě názor na reflektor Omegon Newton N 203/1000 OTA.

Jsem v podobné situaci, hledám "pokračovací" dalekohled (vizuálně, hlavně pro rozšíření obzoru u DSO) a na tenhle tubus za lidovou cenu jsem taky narazil. To že je OTA je pro mě žádoucí, stejně nějakou chatrnou setovou montáž nechci, dal bych ho na festovní ITEM dobson konstrukci. Na AF jsem ale našel na Omegon z minulosti i rozporuplné názory, vím, je to obchodní značka a optiku jim dělá asi víc oem výrobců, takže těžko soudit podle zkušeností s jiným přístrojem. Kdesi v hloubi internetu jsem četl, že by tu snad konstrukce výtahu měla zasahovat dovnitř tubusu (?)
Nebude rozumnější a jistější sáhnout po OTA verzi Newtonu Skywatcher 200 x 1000 (delší ohnisko rozumně a bezpečně neuložím do mého mikrovozidla)? Má i výhodu crayford výtahu s redukcí, Omegon redukci nemá.

Dík za názory a rady, snad nejsem úplně mimo, zrcadla jsou pro mě nový svět.
Binokulár Carl Zeiss 7x50, refraktor 70 x 700.
3D tiskárna vlastní konstrukce 200 x 300.

Karel1
Věk: 64

Příspěvek #4277 od Karel1 » 01. 08. 2020, 09:33

Zdravím.
tigermoth: Tak to jsem si nevšiml, že nemá redukci, píší že se mohou použít okuláry 1,25 i 2" tak jsem myslel, že jí automaticky má. Snad by se dala dokoupit, ale je to překvapení.
dvader: Ta AZ montáž i stativ je můj výrobek: stativ 6cm nohy z modřínu, montáž nerez ocel s dvěmi převodovkami pro pomalý pohyb, myslím že pro ni 10kg nic nebude, ale většinou by byl na Dobsonu.
Jedná se mi spíš o to jestli je Omegon dobrá volba ta nízká cena je podezřelá. I když zase bez opt. hledáčku, okulárů, redukce výtahu.....
Děkuji za názor.

tigermoth
Věk: 27

Příspěvek #4278 od tigermoth » 01. 08. 2020, 10:59

Karel1:
Myslím redukci posuvu výtahu, ne redukci 2" na 1,25" ta se pořídí snadno, SW má redukci posuvu 1:10, mnohem komfortněji se to ostří. Z mikroskopů nedám na redukci dopustit.
Ta cena je na jednu stranu lákavá (dopady koronakrize, achjo) a na druhou podezřelá.
Binokulár Carl Zeiss 7x50, refraktor 70 x 700.
3D tiskárna vlastní konstrukce 200 x 300.

Zpět na “Fórum pro začátečníky”