Canon EOS 1D Mark IV

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Canon EOS 1D Mark IV

#106

Příspěvek od MilAN »

Myslel jsem , že sem dáš nějakou dobrou fotku, o kterých jsi psal. Tohle je co ? a je to dobré nebo špatné ? Ať  se v tom vyznáme.
.......
Jo, a čím je to foceno ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#107

Příspěvek od Slávek »

Pro: Prazana, Konihlav, Honza Ebr,MMys,Psion.MaG, KDan, Alien_MasterMynd, karneades a další Všem vám pánová děkuji k bohaté diskuzi, dozvěděl jsem dost nových věcí a asi i pochopil že nové fotoaparáty mají už jen co se týče senzorů kosmetická vylepšení. Jo k těm naháváním fotek na jiné veby, to dělat nechci. A proto kdo by se chtěl podívat na nový darkt frame z rawu při ISO 6400 180s a bez úprav, tak ať sem potom napíše mail (slovy) a já mu pošlu výsledek z EOUSu 50D a pak se můžem bavit jestli je to dobré nebo ne a jestli má smysl používat na astrofoto Marka IV nebo stačí tohle, nebo jestli bude třeba i lepší EOS 1000D :-)
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#108

Příspěvek od Slávek »

Milan: to co tam je jen fakr frame - výřez1:1 zhruba středu EOSem 50D, při ISO 6400 a 180s pri 0 až 1 stupeň nad nulou. foceno do jpeg, ale už pracuju na RAWu. bohužel mi nejde od včerejška nahrávat fotky na astrofotky.cz , už jsem to psal včera
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#109

Příspěvek od MaG »

Je vůbec něco co dělat chceš? Strávil jsi několik hodin psaním a čtením příspěvků v této diskuzi. Proto bys mohl ztratit několik minut tím, že si někde založíš galerii, nahraješ tam pokud možno originály pár fotek a začneš přemýšlet nad tím, jak vylepšit to, co je mezi foťákem a ovladačem montáže. Největší rezerva evidentně není v technice, ale v tvé neschopnosti analyzovat, kde je problém.

Jestli mi nevěříš, hodlám tě vyzvat na foto soutěž mezi Canon EOS 300D a 5DMkII popř. 1DMkIV. Vsadím se, že na své montáži se svým 300D (nemodifikovaným) udělám lepší fotku objektu, než ty přes nový MkIV. A to proto, že vůbec nechápeš, co je podstatou astrofotografie a obávám se, zda jsi se o to vůbec pokusil.

Jestli jsi to ale pochopil, a o tom je tvůj poslední příspěvek, pak se ti omlouvám, ruším výzvu k soutěži a těším se na tvé fotky přes 50D.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Canon EOS 1D Mark IV

#110

Příspěvek od MilAN »

to Slávek :
Nás ale ani  tak DF nezajímaly, ty je možné na netu určitě sehnat snad pro všechny snímače a foťáky. Dokonce  u  astronomické fotografiie nejsou hot pixely žádnou katastrofou, takže : je sice dobré, když jich  foťák produkuje co nejméně, ale pokud jich je hodně - a dříve  jich bylo daleko více-lze se jich právě spávnou aplikací DF velmi úspěšně a velmi korektně zbavit, resp.  jejich vliv  takřka eliminovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#111

Příspěvek od Karell »

Slávku, mohl bys po pravdě říct, kolik je ti let?
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#112

Příspěvek od Slávek »

Mám obavy že se diskuze strhla na různé strany a spíš já nedokážu pořádně napsat co chci vysvětlit a ani to vlastně neumím když občas ani nerozumim vašemu žargonu. Rád bych už napsal také poslední příspěvek, protože mám pocit že se tu lidé (a možná hlavěně kvůli mě) rozčilují a to je před vánoci zbytečné.
Můj první záměr byl pouze informovat i novém foťáku, který dokáže i na ISO 25 600 fotit (za šera v prodejně) skvěle a myslel jsem si že by to moho aspoň trochu pomoci i při astrofotografii, kterou dělám ale okrajově. Na ty násobky ISO (64x) už zapomňte. to jsem tam dal jen tak. Já fotím spíš světelnější objekty (m31, m42, lagunu, hvězdokupy apod) tam používám EOSe 50D a fotím expozicí kolem 2-5 min, ale jelikož jsem astroamatér nerad trávím venku v zimě třeba 2-3 hodiny a vždy upravuju Jpeg foty a skládám je dohromady a výsledky mě baví, jenže bez té pointace (o které jste mě snad i přesvšdčili a asi si jí koupím) se mi to nad 1-2 min expozice často rozmazávalo a jelikož už chci konečně fotit pořádným foťákem - Markem IV a chci to z 99% používat na denní focení, napadlo mě že u těch astrofotek bych mohl použít kratší časy expozice tak o 50% aspoň, kde se mi to míň rozmaže a já budu mít větší úspěšnost povedených fotek a budu jich moct zprůměrovat víc, nebo jit dřív domů (taky díky kratiší expozici, by tam mělo bý méně hotpixelů). fotím astro pro radost. A i když už trochu rozumím postupupům vyvoláváním fotek z rawu - odečítáním DF, FF, bias úpravy křivek apod... zatím to nedělám a jsem s tím zatím takto spokojen. Nechtěl jsem se tu ani pouštěch do vášnivých diskuzí kvantové fyziky, které stejně prd rozumim, ale šlo mi třeba o to, že když budu fotit tu známou M42, která je dost světlá, takže tam není nouze o fotony, tak třeba navíším ISO a budu mít kratiší expozici a rychleji budu hotovej nebo prostě zprůměruju víc fotek při podobném konečném výsledku. Ale už je mi to jasné, prostě na astrofoto si markem polepším tak třeba o 60% (protože o tolik je větší snímač a potažmo i pixel ) neberte mě furt za každé slovo.
napíšu tady popis co dělám a tam třeba napište co by ste vylepšili (záměrně píšu vylepšily, protože jak vás znám celé mi to zkritizujete a vyhodíte do koše) :-)

1,nasadím foťák s objektivem (newtonem) na montáž kterou ustavím a pustím.
2.zklopím zrcátko,zaostřím přes liweviev (čimž se otevře i clona), a začnu exponovat do JPEG bez noise reduction a long expouse noise reduction asi 2-3-4-5 min na ISo 1600 nebo 3200 a udělám tak  5 až 15 fotek.
3 všechny fotky doma odšumím od hotpixelů (a opravdu se jich v tom lightroomu 2,4 zbavím velmi dobře), ty samé úpravy kopíruju na další (stejné) fotky pak provedu další úpravy (barvy apod) a pak je složím dohromady popřípadě opět doladím v ligftroomu nebo fotoshopu.
4 no a to je tak vše. pak mi vyjde pro mě dost slušná fotka. Proč je sem teď nedám je trochu složité a když vám to vysvětlím uděláte ze mě lhéře nebo já nevim co a tak, ale to je o něčem jiném. Pokud by ještě někdo chtěl přispívat, prosím vyvarujte se speciáním astro - termínům, kterým moc nerozumím, protože pak vzníká to, že když něco napíšu, někdo mi odpiví, ať si přečtu minulé příspěvky nebo kam to chodím do školy a kolik je mi let a z toho je mi teda trochu smutno, nehledě na to , že to uráží.
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Canon EOS 1D Mark IV

#113

Příspěvek od Prazan »

Prazan: Nepustilo tě to tam? nebyl jsem přihlášenej, jen jsem si našel svojí fotku, tak jak by to moh udělat každej) to je výřez a je 1:1 z jpegu bez komprese (foceno teda pri asi 0 stupních) ale jestli mi napíše mail pošlu ti neupravenou fotku v plné velikosti kde si z exifu můžeš ověřit údaje (6400ISO, 180s)
Jen jsi původně uvedl odkaz, který vyžadoval přihlášení, tak jsem jej upravil do tvaru, který přihlášení nevyžaduje. Nic víc a nic míň. Ale to je jedno. Přeju hodně zdaru ve tvém snažení, přestože jdeš pro mně osobně velice zvláštní cestou. To je z mé strany vše.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#114

Příspěvek od Slávek »

No tak pokud chces vylepsit muj postup, rád si nechám poradit, ale fakt se mi nechce přes ten Raw zatim ten výřez jsem tam dal proto, že si myslim, že na ISO 6400 a 180s je ta černá opravdu černá a bez šumu (skoro teda) ale tend se po odfiltrování a zprůměrování ztratí a na ty parametry je to slušné...
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Canon EOS 1D Mark IV

#115

Příspěvek od deavi »

No tak pokud chces vylepsit muj postup, rád si nechám poradit, ale fakt se mi nechce přes ten Raw zatim ten výřez jsem tam dal proto, že si myslim, že na ISO 6400 a 180s je ta černá opravdu černá a bez šumu (skoro teda) ale tend se po odfiltrování a zprůměrování ztratí a na ty parametry je to slušné...
Já jen nechápu, proč se tomu vehementně bráníš? O co je Tvůj komprimovaný jpg lepší než bezstrátový RAW? Pokud už jsi venku, je jasno a fotíš, tak proč snímek neuložíš do bezstrátového formátu, dyť po zpracování si můžeš snímek převézt na ten Tvůj jpg, tak to taky dělají všichni.
Proč vlastně na denní fotografování používáš RAW?
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#116

Příspěvek od Psion »

Slávek: Vzhledem k tomu, že fotíš do JPEG tak klidně můžeš mít zapnutou Long Exposure Noise Reduction - ušetříš si práci v Lightroom. Co se týká skládání fotek - to děláš ručně ve Photoshopu?

Časem zjistíš, že RAW je nutnost pro kvalitní fotku a veškeré úpravy snímku vyjma kalibrace se dělá až po složení na finálním snímku. Tyhle postupy jsou popsány na zdejším foru a stačí si je pročíst....
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#117

Příspěvek od Slávek »

no dobře, tak dejme tomu že budu totit do rawu, ale při dlouhých expozicích si s ním nevím moc rady. třeba jestli je na to nějaký lepší program, jak nejlépe odečítat DF kdykž se hotpixely vždy objevují jinde (navíc na odečet snad registar nefunguje a to je jediný astroprogram který mám), nebo třeba jestli je z rawu lepší ukládat do tiffu nebo jpegu? Navíc si nemyslím, že jpeg jje zase o tak strašně moc komprimovaný. jpeg má třeba po vypnutí všech redukcí 8,5mb a raw asi 2x tolik, ale to je spíš šum, který bych stejně odstaňoval nebo zprůměroval. detaily mi přijdou skoro stejné jak v jpeg tak v rawu.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Canon EOS 1D Mark IV

#118

Příspěvek od Slávek »

Psion: skládám v registaru. Ani nevim kde se to ve fotoshopu dělá. Ale jak jsem právě psal, detaily mi přijdou v rawu i jpeg skoro stejné, jde jen o to, ze v rawu se s tím dá víc pracovat, to jo no. jo ale kdybych nechal long expouse reduction zapnutou, tak to tomu fotoaparátu strašně trvá a vybíje se mi baterka.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#119

Příspěvek od MaG »

Slávek, zase jsi nečetl naše příspěvky. Když vynechám ten svůj lehce provokativní, tak kdybys četl, tak víš, jaké programy použít. Dobře se bavím - ještě že mohu mít aspoň foťák na balkóně, když sám ven nemohu. Třeba chytnu něco pěknýho a nebude to tak kontraproduktivní, jako dobře míněné rady pro tebe.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Canon EOS 1D Mark IV

#120

Příspěvek od Psion »

ale kdybych nechal long expouse reduction zapnutou, tak to tomu fotoaparátu strašně trvá a vybíje se mi baterka
Trvá to stejně dlouho, jako pořídit sadu dark frame snímků, tedy záložní baterie je nevyhnutelností (neoriginál nestojí tolik).
Odpovědět