Objektiv 250-350mm pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#16

Příspěvek od -karneades- »

zítra jedu směr Mnichov, zeptám se ti Pavle na tu 60 ku Taka, Borga neber, běž do toho Takahashi
Uživatelský avatar
LuKo78
Příspěvky: 433
Registrován: 20. 10. 2005, 01:01

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#17

Příspěvek od LuKo78 »

to karneades:

no, já osobně ke QHY9 do budoucna pořídím právě toho Borga F4, Myslím, že tak strašně špatně na tom s kresbou není.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#18

Příspěvek od -karneades- »

no, co se aberací týče, tak je na tom hůře, než levný SW ED80, nechci rýpat a Borga 77 hanit, nevlastním ho, pár dní jsem si s ním hrál a porovnával právě s ED 80 (dokonce se třemi kusy), Borg měl posunutou modrou před, nebo za ohnisko, sice nepatrně a bylo to v toleranci hloubky ostrosti, ale měl a bylo to vidět na všech LRGB fotografiích, je to podobný efekt jako u Pentaxe SDHF 75, ať dělám co dělám, tak u Taka 60 nerozpoznám jedinou optickou vadu, fakt je ten, že vycházím pouze z dodaných fotografíí, osobní zkušenost s ním nemám, nerad bych tady plodil a rozvíjel další diskuzi, co si o Borgu 77 myslím, to jsem prozradil, tak mne neukamenujte a navíc jsem proti vám ostatním profíkům astrofotografům zajda
Uživatelský avatar
LuKo78
Příspěvky: 433
Registrován: 20. 10. 2005, 01:01

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#19

Příspěvek od LuKo78 »

to karneades:

nikdo Tě nekamenuje. Já jsem rád za takové názory a postřehy. , jinak já se za nějakého profíka vůůůůbec nepovažuji. Ani ve snu. ;)
L.
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#20

Příspěvek od honza.ho »

Nedá mi to nereagovat i když toho nemám zrovna moc co říct, ale když čtu kolik z Vás doporučuje Takahashi jen proto, že je to Takahashi a že to asi bude ultra-super, doporučuji nejdřív výrobek vyzkoušet nebo o něm hodně načíst a zvážit čím budu fotit. :)

106ka je asi naprosto ok jak pro DSLR tak pro CCD.

... ale 85ka je použitelná víceméně jen pro CCD pokud u DSLR nechcete ztratit nervy a ostřit/kontrolovat zaostření desítky minut. Ne nadarmo se v manuálu opakuje slovo "critical focus is necessary". Řešil jsem to přes ATC i s dodavatelem ve Francii, který mi ohodnotil Raw a řekl, že není pořádně zaostřený i když jsem ostřil pomocí počítače. Zkušenosti uživatelů jsou stejné jako moje (takahashi groupa na gůglu/yuhů ).

S CCD není problém zaostřit do 30 sekund ale už se mi také stalo, že pokud byla teoreticky nejlepší hodnota dejme tomu 1.2 fwhm a já to zapíchl na 1,5-1.6FWHM, z hvězd nebyly koláče ale protáhlé ovály viz můj starý problém.

To jen aby jste pak nebyli zklamaní, že to zas tak samo nejde a že i drahý dalekohled má svoji daň ...

Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#21

Příspěvek od MartinV. »

Ohledně zaostření musím jednoznačně souhlasit s Honzou. Ale to se týká nejen dalekohledu Takahashi, ale třeba i TMB (osobní zkušenost s TMB130/780 u H. Eliáška). Zaostřit je jedna věc, ale u těchto dalekohledů se musí brát v úvahu ještě .. jak bych to nazval emh .. zakulacení hvězd. Vyloženě záleží kde se zaostřuje. Viz můj poslední snímek LBN 588. U tohoto snímku jsem zaostřoval na levý dolní roh pomocí SW ImagesPlus (exp. 10 sec. ISO 800). Relativně bídně zase dopadl pravý dolní. Dalekohled je rovněž velmi náchylný na kolmost snímače vs. optická osa. Dřív jsem s tím měl velké problémy teď je to jakš takš ucházející, ale ještě to pořád není ono.
Pokud se týče jestli bych si tento dalekohled koupil znovu ... určitě jo.
Na druhou stranu by mě zajímalo jak na tom bude to moje Takahashi + mono CCD. Teď, ale na to nemám a navíc bych musel vynaložit "X" melounů abych se odstěhoval pod lepší oblohu. U mě je to tím pádem pasé.

To MilAn:
Teď už to taky vidím. Úplně jsem ty odkazy pod snímky přehlédl.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#22

Příspěvek od Sasa3 »

to honza.ho:

Ostření bude vždycky u světelných soustav kritičtější. Myslíš to tak (pak si ale nevybereš, s každým okulárem f-4 a ohniskem kolem 250mm budeš mít podobný problém) a nebo to myslíš tak, že okulárový výtah je u Takahashi dalekohledů horší a vyžaduje víc času s ním ostřit (třeba kvůli vůlím apod.)?

Druhá věc je, že DSLR nevyžaduje tak přesné zaostření jako monochromatický chip. Díky Bayerově masce toho snese mnohem víc. Každopádně je jasné, že se CCD kamera ostří mnohem líp, diký téměř živému výstupu na monitoru počítače.

Jinak kombo Tak FS-60C+QHY9 vypadá hodně lákavě: zorné pole přes 2 stupně (delší strana) s rozlišením 3.1"/pixel (bez reduktorem) a 3 stupně s rozlišením 4.2"/pixel. Tohle je typické rozlišení těch nejlepších snímků přes 80mm dalekohled tady na fóru. Prostě ideální do našeho typického seeingu - teda pokud to optika prokreslí (což by tento dalekohled mohl) a pokud člověk nabere dostatek dat, aby byl i snímek takto prokreslený. Taková sestava dovolí dělat širokoúhlé záběry tak do formátu 50x40cm (tak že se na fotku půjde kouknout i z blízka). Prokreslit snímek bude ale vyžadovat hodně trpělivosti (i s 80mm dalekohledem to chvilku trvá prokreslit snímek s 3-4" rozlišením). Otázkou je, jestli člověk tuhle možnost nakonec využije... Ale i v polovičním rozlišení to bude víc než dost na fotku na web, připadně ještě pořád slušně velký formát kolem 25x20cm. Každopádně potenciál takové sestavy je docela velký.

Ještě další argument: líbí se mi, že (alespoň podle výrobce) vykreslí velké zorné pole (44mm) a řekl bych, že krátká ohniska si člověk pořízuje právě kvůli zornému poli. U kombinací dalekohled+reduktor, tohle není dopředu jasné. Třeba si časem (až klesne cena za zorné pole) pořídí člověk větší chip a dalekohled nebude muset upgradovat. Tenhle dalekohled mi prostě přijde jako "konečné řešení".
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#23

Příspěvek od Vabra »

Nedá mi to nereagovat i když toho nemám zrovna moc co říct, ale když čtu kolik z Vás doporučuje Takahashi jen proto, že je to Takahashi a že to asi bude ultra-super, doporučuji nejdřív výrobek vyzkoušet nebo o něm hodně načíst a zvážit čím budu fotit. :)

Tady muze byt trochu problem, diky dlohoudobe zkusenosti mam duveru p. Zahajskeho a neni problem si dalekohled pred koupi zapujcit a vyzkouset.
Nejsem si jist zda bude mozno takoveto hodne nadstandardni jednani mozne i s ATC. Spise se obavam ze jej budu muset koupit bez moznosti vyzkouseni. Uvidime zatim jsem pozadal o cenovou nabidku...

Bohuzel snimku na netu z tohole miniTaka (krome tech co jsem uvedl vyse a ty byly uzkopasmove, jsem moc nenasel).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#24

Příspěvek od Vabra »

to Vabra : nemohl bys tím Megrezem udělat  snímek bez TV reduktoru ?  Tohle je na ose dost bída - podud je tedy  takhle  co nejlépe zaostřeno.  
Milane nemas nahodou snimek stejneho objektu podobnym ohniskem pro porovnani jak by to melo vypadat aby to "nebyla bida"? Me to zase tak moc bidne neprijde...

Foto bez reduktoru jeste vyzkousim. S neredukujicim rovnacem TS 1x byl stred podobny jako s RR TV...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#25

Příspěvek od Sasa3 »

Pár RGB snímků je i tady: http://www.pbase.com/david_r_astrophoto ... strophotos.

A nejen přes tento dalekohled. Našel jsem tam i jiné, krátkoohniskové kombinace (jako třeba 66ED+0.8x reduktor).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#26

Příspěvek od honza.ho »

To ne, výtah je precizní, aretace spolehlivá ... ale pokud minu zaostření o 2-3 desetiny, hvězdy nebudou kulaté ale protáhlé do kružnic (rohy) a ani bych se nedivil, kdyby tomu bylo tak i u 60C. Možná že jsi to viděl v Liticích jak jsem zkoušel Martinův reduktor na mém FSQ.

S kamerou to není problém, ale se zrcadlovkou se těžko trefuje s expozicemi v řádech sekund do hodnot v řádech desetin FWHM. Seiing u DSLR nadělá své i při dostatečně dlouhé expozici a v určité fázi nezbývá než zvážit, zda v ostření pokračovat nebo toho raději nechat. To u CCD nehrozí a není problém díky krátké expoziční době srazit hodnotu na úplné minimum.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#27

Příspěvek od Sasa3 »

To ne, výtah je precizní, aretace spolehlivá ... ale pokud minu zaostření o 2-3 desetiny, hvězdy nebudou kulaté ale protáhlé do kružnic (rohy) a ani bych se nedivil, kdyby tomu bylo tak i u 60C. Možná že jsi to viděl v Liticích jak jsem zkoušel Martinův reduktor na mém FSQ.

S kamerou to není problém, ale se zrcadlovkou se těžko trefuje s expozicemi v řádech sekund do hodnot v řádech desetin FWHM. Seiing u DSLR nadělá své i při dostatečně dlouhé expozici a v určité fázi nezbývá než zvážit, zda v ostření pokračovat nebo toho raději nechat. To u CCD nehrozí a není problém díky krátké expoziční době srazit hodnotu na úplné minimum.
No, jo, ale ty problémy máš proto, že to kreslí tak pěkně a každá odchylka je víc vidět. Tohle bych prostě viděl jako daň u světelného dalekohledu za ostrou kresbu ve velkém zorném poli. Podle mne je furt lepší mít tu možnost ostré kresby, byť není triviální ji docílit, než začít rovnou s horší kresbou, byť jednodušším ostřením.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#28

Příspěvek od Vabra »

Najaky test maleho Taka 60C jsem nasel tady:

http://www.astro.rvbestconstruction.co. ... 20test.jpg

bohuzel je to jen uzkopasmove a proti vetsim dalekohledum to nevyzniva moc priznive (treba Pentax nad nim)...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#29

Příspěvek od MMys »

Ještě k těm Borgům. Je trochu zavádějící srovnávat aberace Borga 77ED v konfiguraci s reduktorem na f/4 s 80ED od Skywatcheru které má světelnost podstatně nižší. Z tohoto pohledu je Borg 77ED opravdu velmi dobře vykorigovaný při použití toho reduktoru, a tomu odpovídá i cena celého kompletu. Samozřejmě Takahashi (oba, FSQ106 i menší 85 ED) jsou na tom ještě lépe (měl jsem možnost si vyzkoušet Tak 106 f/5 na své QHY8), ale samozřejmě jsou i dražší. Prakticky je to již špička, nedokáži si představit, že by to mělo kreslit ještě nějak lépe, prakticky již není kde zlepšovat.

Jinak, míru vykorigovanosti pole a barevné vady můžete posoudit třeba zde. Obojí to jsou srovnatelně dlouho exponované snímky kamerou QHY8, oba zhruba stejně a dost razantně zpracované. Jeden (Cocoon) pomocí Takahashi FSQ106 (f/5) a druhý (California) pomocí Borg 77ED f/4.3

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Hi_res/cocoon_full.jpg
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Hi_res ... 9_full.jpg

To, že Borg má větší zbytkovou barevnou vadu je bez diskuze, ale že by byla na snímku rušivá nelze zase říci.

Ovšem je třeba uvážit, že FSQ106 má vykorigované pole o průměru 80mm !!!, kdežto Borg 77ED pouze nějakých 30mm. Na druhou stranu zase Borg v této konfiguraci je malá lehká takřka takřka "kapesní" trubička, narozdíl od FSQ106, což je pěkný "macek" kovu a skla. Takže ono lze vybírat i s ohledem na transport, váhu, velikost předpokládaného snímače...

Tak FSQ106 lze celkem jistě považovat za definitivní řešení fotografického refraktoru pro senzory všech velikostí, zvláště s přihlédnutím k existujícm reduktorům a extenderům.

Oproti tomu Borg 77ED je malý lehký "expediční" astrograf, který vykreslí podle užitého korektoru formát APS, maximálně fullframe.  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#30

Příspěvek od ceres »

porovnanie Pentaxa 75 a Taka 60 som dal sem:

http://www.global.sk/af/test_tak-pentax.pdf
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět