Objektiv 250-350mm pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#1

Příspěvek od Vabra »

Tak zase zdravim s novym tematem.

Pote co mi zde zdatnejsi kolegove "vymluvili" investici do velkeho astrografu s ohniskem nad 1m s tim ze bude dnes efektivnejsi  jit cestou mesich dalekohledu a lepsich CCD kamer se mi otvira otazka na druhe strane:

Jak pro ucely foceni DSLR tak do budoucna pro CCD kameru mi chybi rozumne kreslici a svetelne ohnisko mezi 250-350mm (uchyceni na T2 nebo Canon EOS/Nikon F bajonet).

Za dlouhodobeho favorita povazuji Canon 300/4 IS, ale prakticky jsem nenasel zadne lepsi astrofotky porizene jeho prostrednictvim, novy je dost drahy a bazarove s cenou do 20-25 t podle stavu se mi nejak nedari sehnat (do 20 starsi verzi bez IS). Jeden kus jsem v ruce mel a ten nebyl o mnoho lepsi nez zoom 100-400L ktery mam (trpel vetsi barevnou vadou, coz dofam byl problem kusu a ne typu).

Profesionalni objektivy 300/2,8 jsou jiz zase vetsinou mimo muj cenovy ramec pripadne jsou jiz prilis citlive ne jakekoliv drobne nepresnosti v ucheceni bajonetu a je hoodne prace je zaostrit (pripadne vzhledem k temperaci udrzet zaostrene).

Stareho Sonnara 300/4 jsem poslal bazarem (z dnesniho pohledu mozna predcasne :-/) a nahradil jsem jej kompaktnejsim levnym Nikkorem 300/4,5 AI (stara verze bez fluoritu, kterou jsem si poridil jako skladny pointer) a za tu cenu do 5000 Kc co mne stal to neni vubec spatne. Ale definitivni reseni to jeste porad neni...

Nejake napady a zkusenosti? Jak dnes vychazi cenove zde oblibena kombinace Borga77 s reduktorem (neprebyva nekomu)? Pripadne jine starsi/manualni objektivy?

dekuji,
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#2

Příspěvek od Konihlav »

Ahoj Pavle,

ja se tedy v objektivech nevyznam, ale urcite bych dal prednost (pro astrofoto) spise klasickym dalekohledum primarne k tomuto ucelu urcenym a objektivum (tedy takovym tem sklickum co se davaji na zrcadlovku) bych se vyhnul. Je totiz dost tezke najit neco rozumneho pro nase astro ucely (viz zkusenosti karneadese).

Jak dnes vychazi cenove zde oblibena kombinace Borga77 s reduktorem (neprebyva nekomu)? Pripadne jine starsi/manualni objektivy?to je predpokladam otazka primo na me ad Borg tak tady:
http://www.sciencecenter.net/hutech/bor ... /index.htm
jsou technicke specifikace (zajimava je treba vaha dalekohledu) a tady:
http://www.sciencecenter.net/hutech/astrogr.htm
http://www.sciencecenter.net/hutech/prlist.htm
je cenik. S objednavkama neni problem, Mia Ishikawa Ti to posle i do CR (zaplatis +4% clo a +19% DPH z ceny koncove, tedy vcetne postovneho), takze lze objednavat primo v LA (Torrance). Ja jsem si tak nechal poslat miniBorga.

Ten svuj 77EDII prodat nechci, byt bych o tom mohl uvazovat, kdyz si chci poridit Takahashi FSQ-106 abych mel jednou pro vzdy klid na dusi, protoze jsem si jej z USA privezl a mam ho za dobrou cenu. Spolu s tunou prislusenstvi - IDAS LPS filtr, pouzdro, upinaci kruhy, vizualni extender, upgrade focuseru a dalsi spoustou drobnosti jsem byl na cca $2.500.

z dalsich refraktoru je v teto cenove kategorii k mani jeste Stellarvue 80tka, ktera s rovnacem od TV dava tusim ohnisko 384mm, coz je ale uz asi hodne (pro Tebe), viz Sasa3 BTW ted nebude Sasa asi k sehnani, jede do ciziny (a ja ostatne taky).

to je asi vse co me ted napada...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#3

Příspěvek od Sasa3 »

Souhlasím s Konihlavem, radši bych šel do dedikovaného dalekohledu. Ten Borg77+reduktor vypadá rozumně. SV80S+TV0.8x je sice funkční, ale přece jenom je to trochu delší ohnisko (384mm). Zajímavé by bylo, kdyby fungoval s nějakým reduktorem 0.67x (tak aby vykreslil dejme tomu APS-C chip). Každopádně, tohle je hodně drahá varianta (v USA nejméně 1700$, kolik v Čechách, nevím). To už spíš ten Takahashi FS-60C, bez reduktoru má ohnisko 355mm s reduktorem 264mm. Samotný dalekohled se prodává v USA kolem 840$. Reduktor nevím.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#4

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem se trochu podival po Vasich doporucenich a zatim se mi nic jeste uplne nepozdava (zejmena kvuli cenam  :P).

Treba ze spickoveho TV60 is za 50000 ( u Matouska) jsem nikde nenasel kloudnou fotku s plnym rozlisenim, a to co jsem nasel mne spise odradilo. Fotky z TV60 (ne is) kterou prodava Teleskope Servis za cca 1100Eur jem bohuzel nenasel.

Za Takahashi 60CB + reduktor + rybina se dostavam na cca 32.000 Kc (ATC Prerov). Nejake slusne astrofotky se snad i nasly, velmi pekne HAlfa z Atika 314L jsou treba zde:
http://xmcvs.free.fr/fs60/scope1.htm

Vzhledem k tomu ze je Borg s reduktorem (d=77mm/F=4.3/f=330mm) blize k hlavnimu dalekohledu W.O. FLT -s reduktorem TV0.8x - (d=98mm/F=5.1/f=500mm) a cenove (2000USD+Doprava a DPH) je nad Takahasim s reduktorem (d=60mm/F=4.4/f=264mm),  zda se byt Tak aktualnim favoritem... Jen ta cena

Jeste mne napada jedna "nizkonakladova" moznost je sice zase blize Borgovi ale cena je radove tretinova - s vyuzitim stavajiciho Tv reduktoru rovnace TeleVue 0.8x ;):

Megrez 72mm/6/436 (na Celestron.cz za cca 13.000, DE TS 375Euro), redukovana na d=72mm/F=4.8/f=346mm. Nejake obrazky na netu jsou, ale je to na hrane (mozna ale jen diky umeni autora).

Ma tady nekdo zkusenost s redukovanym MiniTakem nebo Megrezem 72? Pripadne jeste jiny nazor na fotograficke objektivy s ohniskem okolo 300mm?

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#5

Příspěvek od Sasa3 »

Pokud už máš  reduktor TV0.8x, tak těch možností je víc. Na trhu je spousta 60-70 EDček, které by se k němu snad hodily. Třeba tenhle od Stellarvue: http://www.stellarvue.com/sv70ed.html

Cenově je to fakt za babku (o trochu dražší než ten TV0.8x rovnač).

Jinak bych ještě zvážil, čím na to budeš fotit. Jestli výhledově full frame DSLR, tak bych hodně zvažoval ten Tak FS-60C. Deklarují vykreslený průměr 44mm, a těm bych to i věřil. U ostatních nevím, kombinace SV80S+TV0.8x funguje na APS-C chip (i když nějaké chybičky by se tam už našly), ale netuším, jestli je schopen ten reduktor vykreslit full frame (asi ne, 2" rovnač bude už asi dost vignetovat).

Jinak občas lidi fotí s objektivem Nikkor 180mm. Lezou z toho docela pěkné snímky. Je sice už trochu krátký, na to, co jsi chtěl. Ale asi by stál taky za zváženou.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#6

Příspěvek od Konihlav »

abych rekl pravdu, tak me se nejvice libi ten Tak 60tka.

Z ostatnich moznosti jsem jeste "nalezl" tyto zakladni dalekoheldy, ale otazka reduktoru a pouzitelnosti pro ne je vyzkum na delsi dobu (hledani fotek na netu, coz jsi predpokladam uz dukladne provedl):

William Optics ZenithStar 66 - Focal Length 15.3" (388mm)
Mini Borg 45ED - ale toho uz osobne znas, je to takovy prcek :-)

no a pak uz je to proste klasika:
Megrez 72mm,
TV60/60is,
Tak FS-60C

nic jineho v nabidce nevidim :-/

pak je to jeste otazka hledani reduktoru 0.6x ci 0.5x od ruznych vyrobcu, ale to je vice mene "alchymie" se zcela nejistym vysledkem.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#7

Příspěvek od -karneades- »

Pavle, běž do toho Taka 60, sám mám objednanou FSQ 85,  z fotoobjektivu lze použít Canon 400/5.6, většina jich kreslí podstatně lépe, než TV60is, objektivů mi prošla rukou velká řada, všech jsem se zbavil-včetně Canon 300/4, Borga 77 ti taky budu rozmlouvat (až se potkáme  ;) ), jo a v neposlední řadě mám již zkolimovanou tu Tokinu 300/2.8, hvězdy už jsou hezky definovány do kruhu, nicméně na plnou ďouru to není ono, při f3.5 je to už jiný kafe, ale zase tam vylezou difrakce od clony, mám úmysl ten objektiv rozebrat a přiclonit kruhovou clonou, potom to bude parádička(jestli ho ovšem do té doby neprodám), běž do Takahashi 60-je to volba jistoty
Uživatelský avatar
Froggy
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 05. 2004, 23:41

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#8

Příspěvek od Froggy »

z fotoobjektivu lze použít Canon 400/5.6
Musím uznat, že když jsem viděl Tvůj snímek centrální části mlhoviny IC 1805 vyfocený tímto objektivem, spadla mi čelist a hned jsem začal o tomto objektivu uvažovat. Můžeš mi prosím sem, nebo do soukromé zprávy napsat co všechno je potřeba pro přichycení tohoto objektivu k CCD kameře ATIK - bez filtrového kola (ze začátku bych tam měl jen Ha filtr), tak aby to bylo pevně spojené a šlo to bez problémů zaostřit? Jak se vůbec s tímto objektivem spojeným se CCD kamerou ostří? Je tam potřeba nějaká přesná vzdálenost od CCD čipu, nebo je tam nějaká tolerance? Nedochází v průběhu focení k samovolnému rozostřování? Dík za info.
http://astrofotky.cz/~Froggy

ED refraktor SW 80/600, refraktor SW 100/500, CCD Atik ATK-16, CCD Meade DSI Pro, EQ-6 Sky Scan
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#9

Příspěvek od -karneades- »

Děkuji za pochvalu, spojení jakehokoliv objektivu s bajonetem Canon a CCD kamery ATIK je poměrně jednoduchá záležitost, musí se pouze dodržet vzdálenost roviny CCD čipu a dosedací plochou bajonetu (45mm), já to řešil úpravou redukce zakoupené v Supře (Canon Cmount), určitě to jde i jinak, Pavel Pech má dokonce zakoupenu originální redukci, netuším ale -kde ji koupil, ostření objrktivu C400/5.6 je hračka,hlavní ostřící kruh je dělený a má převod do pomala (asi 1:1.5)-pomocí FWHM je zaostřeno na 1pix za 15s, trošičku problém je tepelná stabilita zaostření-zaostření courá za teplotou (ne moc, ale chce to dobrou temperaci, případě před focením šoupnoout na hoďku sklo do lednice), mechanicky se nic nerozostřuje-myslím tím změnou polohy objektivu, navíc ohromnou výhodou je to, že tento objektiv vykreslí perfektně FF pole a to nedokáže ani FSQ 85, v sekci Atik 314 jsou fotografie spojení objektivu a CCD, tak se tam mrkni, kdyby nebylo něco jasné, tak rád poradím-budeli to v mých silách  ;)
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#10

Příspěvek od -karneades- »

již jsem tady o tom psal, ale zopakuji to, mrkněte se na tento web http://www.samirkharusi.net/tv60_canon.html , taky jsem chtěl pořídit TeleVue TV60is a jsem rád, že jsem tak neudělal
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#11

Příspěvek od Vabra »

Tak tady mam prvni relevantni porovnani teleobjektiv vs. dalekohled.

Diky vstricnosti pana Zahajskeho jsem mel moznost vyzkouset si Megrez 72/430mm (redukovany 0.8x TV reduktorem/rovnacem) vs. svuj Canon 100-400/5.6L na hvezdnem pozadi:

Nejdrive Zoom Canon 100-400 @330mm (vyrezy jsou 50% plneho rozliseni), Canon 40D (nemod) 30s, ISO1600:

100% vyrezy ve vetsi verzi: http://www.vabrousek.cz/astroforum/Star ... %20330.jpg

Za stejnych podminek Megrez 72/430 s TV reduktorem rovnacem (0.8x) @346mm (vyrezy jsou 50% plneho rozliseni), Canon 40D (nemod) 30s, ISO1600:


100% vyrezy ve vetsi verzi: http://www.vabrousek.cz/astroforum/Star ... %20340.jpg

Dnes jsem jeste pokus s Megrezem opakoval s malinko jinou vzdalenosti mezi rovnacem a DSLR (+1mm ve srovnani se snimkem vyse) a za mesicniho svitu (30s ale jen 800ISO):

http://www.vabrousek.cz/astroforum/Star ... 0%20II.jpg

Sve zavery necht si udela kazdy sam...

Ja ted vaham zda ten kvalitativni krucek (lepsi-kulatejsi obraz hvezd ve stredu, lepsi propustnost svetla - porovnej stejne expozice - zrejme dike mensimu mnozstvi optickych ploch, moznost vizualni konfigurace, horsi vykresleni rohu) stoji za mensi investici do Megrezu. Pripadne ze Canon zatim vyhovi a investovat se bude az do neceho jako je ten maly Takahashi.


Budu rad pokud by sem mohli prispet snimkem stejne dvojhvezdokupy i ostatni majitele podobnych objektivu ci dalekohledu pres nemodifikovanou DSLR na 30s.
Pokud se vam s tim nebude chtit delat poslete mi nejlepsi RAW a ja to zpracuji a pridam sem...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#12

Příspěvek od MartinV. »

Ja ted vaham zda ten kvalitativni krucek (lepsi-kulatejsi obraz hvezd ve stredu, lepsi propustnost svetla - porovnej stejne expozice - zrejme dike mensimu mnozstvi optickych ploch, moznost vizualni konfigurace, horsi vykresleni rohu) stoji za mensi investici do Megrezu. Pripadne ze Canon zatim vyhovi a investovat se bude az do neceho jako je ten maly Takahashi.
Je to slušné. Kolik jsi dělal expozic? Pokud ti jde o ty kostrbaté hvězdičky udělej víc expozic, klasicky je zpracuj (kalibrace, registrace a zprůměrování) a ony se zakulatí.
Zkus taky použít menší ISO než 1600 (400-800) a udělej delší expozici jak 30 sec.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#13

Příspěvek od Vabra »

Martine,
tady mi slo ciste o porovnani kresebnosti objektivu, fakt ze se skladanim/kalibraci/prumerovanim/drizzlovanim... da lecjaky neduh objektivu potlacit s tim nema moc co delat. I kdyz moje zkusenost je ze skladanim v DSS se hvezdy sice vetsinou zakulati ale take malinko zvetsi...(nedavno psal Sasa3 o podobne zkusenosti i s jinym skladacim SW).
Expozic mam cca 10 a vybiral jsem vzdy tu s nejvetsim JPEGem (kdysi jsem si empiricky potvrdil, ze u stejne kompozice je "nejvetsi" snimek pri stejnem ISO obvykle nejprokreslenejsi - nebo pro stejne kresbe nejzasumenejsi ).

PS: moc by mne zajimal jeden slusne zaostreny 30s RAW z tveho vetsiho Taka v konfiguraci F=3.6 nejlepe na stejnem objektu (nemas nahodou neco podobneho v archivu?)...

diky,
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#14

Příspěvek od MilAN »

to Vabra : nemohl bys tím Megrezem udělat  snímek bez TV reduktoru ?  Tohle je na ose dost bída - podud je tedy  takhle  co nejlépe zaostřeno.  Kdysi byly různé testy TV reduktoru, a s mnoha objektivy to dopadlo velmi špatně.  Pro tenhle Megrez vypadal velmi dobře ( ale v naprosto jiném testu)  reduktor od WO, a to typ III.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LuKo78
Příspěvky: 433
Registrován: 20. 10. 2005, 01:01

Objektiv 250-350mm pro astrofoto

#15

Příspěvek od LuKo78 »

to vabra:

no, já bych Pavle ten krůček zatím zvážil, jelikož budeš mít kameru, kde bude pixel 5,4um, tak je škoda, jít tou cestou Megreze. Já osobně bych v tomto počkal a šel tou cestou Takahashi či BorgF4.
L.
Odpovědět