Výběr zrcadlovky

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Výběr zrcadlovky

#1

Příspěvek od johnna »

Ahoj, chtěl bych si v blízké době udělat radost koupí zrcadlovky, kterou bych použil pro různé rodinné fotografování(to je jenom zástěrka) a hlavně pro astrofoto.

Takže vybral jsem  v relaci kolem 10000 kč, na víc nemám, tyto:

Canon EOS 1000D
Nikon D60
Olympus E-420
Sony DSLRA200K(tenhle myslím neumožńuje výměnu objektivu)

Možná, že někdo má osobní zkušenosti nebo dokáže z jejich tech. specifikace vyčíst víc než já, tak prosím poraďte.

Ještě bych rád věděl jaké neblahé vlivy se projevují při afokálním focení, když průměr čočky okuláru je menší než průměr objektivu fotoaparátu, popř. naopak. Jak se to v praxi řeší?

Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výběr zrcadlovky

#2

Příspěvek od Vabra »

AHoj,

vsechny DSLR maji moznost vymeny objektivu (vcetne toho Sonyho).

Dej si pozor podobne polozena otazka ma dobrou nadeji se stat zarodkem flame diskuse...

Pro rodinne (denni) foceni v 95% pripadu nepoznas rozdil v kvalite snimku mezi jednotlivymi DSLR a budes nejvice limitovan svym vlastnim okem (pak dlouho nic a pak kvalitou setovych objektivu).

Nejlepsi technicky pojate recenze na netu najdes na  http://www.dpreview.com/reviews/compare ... w=all,tedy pokud zvladas alespon trochu anglicky.

Velmi podrobne recenze vcetne testovacich snimku najdes pod linkem "Our in-depth review".

Moje soukrome doporuceni je jit do Canonu nebo Nikonu. Obe znacky jsou velmi vyrovnane s prakticky nekonecnou moznosti rozvoje systemu. Olympus a Sony maji zase nejake vychytavky navic (420 je velmi kompaktni, A200 ma stabilizaci v tele)

Pro nocni foceni je situace malinko jina.
Jako nejvetsi sumak vypadava Olympus, zbytek je obecne srovnany, ale zde 90% astrofotografu pouziva Canon a myslim ze to neni nahoda.

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Výběr zrcadlovky

#3

Příspěvek od johnna »

Vabra napsal: AHoj,

Pro rodinne (denni) foceni v 95% pripadu nepoznas rozdil v kvalite snimku mezi jednotlivymi DSLR


Moje soukrome doporuceni je jit do Canonu nebo Nikonu. Obe znacky jsou velmi vyrovnane s prakticky nekonecnou moznosti rozvoje systemu. Olympus a Sony maji zase nejake vychytavky navic (420 je velmi kompaktni, A200 ma stabilizaci v tele)

Pro nocni foceni je situace malinko jina.
Jako nejvetsi sumak vypadava Olympus, zbytek je obecne srovnany, ale zde 90% astrofotografu pouziva Canon a myslim ze to neni nahoda.


To rodinné focení je jen zástěrka
:), aby kolem toho nebylo tolik křiku. Přece jenom 10k není málo peněz a mohlo by se za ně koupit třeba nové lino a lampa atd...no určitě víte o čem mluvim ;)

Myslel jsem si, že mi bude doporučen Canon a Nikon. S tím, že Canon se pro astrofoto zdřejmě používá nejvíc, ale nejsem si jist, že zrovna typ 1000D je to pravé. Chtěl bych vědět co si o tom myslí zkušení fotografové, protože nechci šlápnout vedle.
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Výběr zrcadlovky

#4

Příspěvek od Duk »

Nepřímá otázka na tvůj dotaz, tak trochu O-T. Ale vzhledem k tomu, že poptáváš přístroj o reálné ceně okolo 10tisíc, tak reaguji.
Tento pátek jsem v H. Králové v Makru, jen tak pro zajímavost prohlížel prosklený prodejní pult v oddělení foto.
Jsou tam digitální zrcadlovky různých značek a to s výraznou slevou.
Zaujala mě DSRL Canon eos 400D za nějakých 7.700,-. (za rozumnou cenu tam byl i C 1000D)
Neptal jsem se na důvody, ale nepředpokládám, že by tam prodávali použité zboží. Alespoň jsem se s tím nikdy nesetkal.
Pokud tato akce je v Hradci, bude určitě i jinde.
Jinak, aby to bylo  trochu k tématu, tak osobně doporučuji zn. Canon ;)
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Výběr zrcadlovky

#5

Příspěvek od johnna »

No cena Canonu EOS 1000D + 18-55mm IS na netu je 12000 kč. Bez objektivu 8990 Kč .

Co se týče tech . specifikace:

C 400D: http://www.fotografovani.cz/art/forec_a ... html?pos=1

C 1000D: http://www.fotografovani.cz/art/forec_a ... d-rec.html

EDIT: přečetl jsem nějaké recenze, které však neobsahují zohlednění pro astrofoto. Nejlépe v poměru cena/výkon vychází v relaci 10000kč EOS 1000D, funkčně téměř identický s 400D. Lépe je na tom pak 450D(i když přínosem do astrofota si nejsem jist), cenově už je na mě však vysoko. Co říkáte na ten objektiv k  18-55mm IS ? Je použitelný?Jaké jsou jiné možnosti, kde si o tom mohu víc přečíst?

EDIT2: dostal jsem doporučení nebrat EOS 1000D, namísto něj raději 350D...
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Výběr zrcadlovky

#6

Příspěvek od johnna »

takže po nějakém tom bádání a pomoci jiných, jsem zatím nechal ve hře EOS 1000D, 350D a 400D.

EDIT: 1000D nemá bodové měření expozice je to pro astrofoto problém?
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Výběr zrcadlovky

#7

Příspěvek od psmolly »

V naprosté většině případů nastavuješ expozici ručně, takže..? :)
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výběr zrcadlovky

#8

Příspěvek od Vabra »

Z techto 3 Canonu si myslim ze pro Astrofoto v zasade nepoznas rozdil (aniz bych je nejak testoval).

Jedina funkce kterou ma 1000D a nikoliv ostatni dva je Live preview, ktera muze vyznamne pomoci pri rucnim ostreni. Uz kvuli ni bych sel do nejnovejsiho modelu (pokud se nevejdes cenou na 450D, nebo 40/50D)...

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Výběr zrcadlovky

#9

Příspěvek od biker.fm »

Vabra napsal: Jedina funkce kterou ma 1000D a nikoliv ostatni dva je Live preview, ktera muze vyznamne pomoci pri rucnim ostreni.Rozliseni display na fotaku neni nic extra a nejsem si jisty jestli je to realne pouzitelne pro ostreni v modu liveview. Rozliseni display je 320 000 bodu, t.j. stejne jak u 450D, pro ostreni je to dost hruby rastr.
Pokud bych si mel vybrat, nez 1000D, radeji 400D a za usetrene penize si koupit dalsi potrebne komponenty.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Výběr zrcadlovky

#10

Příspěvek od biker.fm »

johnna napsal: takže po nějakém tom bádání a pomoci jiných, jsem zatím nechal ve hře EOS 1000D, 350D a 400D.

EDIT: 1000D nemá bodové měření expozice je to pro astrofoto problém?Pokud mas moznost, vem si radeji 400D, 350D ma hodne maly display.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Výběr zrcadlovky

#11

Příspěvek od johnna »

díky za připomínky k tématu, 350D tedy vypouštím a dále už se budu rozhodovat jen mezi 1000D a 400D. Dám tomu ještě nějaký čas, něco počtu, a pak uvidim.
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
rach
Příspěvky: 128
Registrován: 04. 09. 2008, 20:10
Bydliště: Zlin
Věk: 54

Výběr zrcadlovky

#12

Příspěvek od rach »

Doporučuju navštívit specializovaný web www.fotoaparat.cz. Jsou tam jak recenze tak rozsáhlý archiv a fórum.
ED80, MAK150
TSAZ5 (Skytee2) + Berlebach UNI18
Omegon: 70st SWA 38mm
Explore Scientific: 68st 28mm a 20mm, 82st 6,7mm
TeleVue: Nagler 13mm, DeLite 9mm, Ploessl 15mm a 11mm
Wishlist: 14inch Intelliscope Dobson
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Výběr zrcadlovky

#13

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ja by som len na okraj pozrnamenal, že ak plánuješ fotiť aj deepsky (spomínaš tu astrofoto), tak zrejme budeš časom rozmýšľať nad "vykuchaním" canona a výmenou IR cut filtra, ako to tu robia "fotiči" DSO.
V tom prípade by som nedoporučoval 400D - u neho je výmena problematická. Čo tak ísť po starom dobrom 350D a ušetriť nejaké drobné?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr zrcadlovky

#14

Příspěvek od MilAN »

DSO nejsou jen mlhoviny ... Není třeba hned kuchat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Výběr zrcadlovky

#15

Příspěvek od Roman (Rick) »

:) no jo, ale veď DSO sú aj hmloviny i galaxie. Neverím tomu, že keď začne fotiť DSO, tak mu postačí cvakať nejaké hviezdokopy...
Nehovorím, že treba hneď kuchať, ale časom k tomu dospeje, ako väčšina astrofotografov tu na fóre a vtedy mu príde vhod, že má C350D a nie 400D :D
Odpovědět