Poškození čipu DF afokální fotografií?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Poškození čipu DF afokální fotografií?

#1

Příspěvek od Antares »

Zjistil jsem nepříjemnou věc. Po dlouhé době jsem fotil v noci dlouhou expozicí s digitálem Olympus C750. Všiml jsem si , že na fotografiích se vyskytuje velké množství jakýchsi světlých teček různé velikosti. Pro jistotu jsem zakryl objektiv a exponoval znovu, ale tečky tam byly stále, u všech fotek na stejném místě a stejně velké. Domnívám se tedy , že tyto "tečky" jsou způsobeny "vypálenými" pixely na snímacím čipu fotoaparátu. A právě minulý týden jsem porvé zkoušel afokální fotografii Měsíce (bez filtru) a Slunce ( s folií Astro solar ). Otázka zní: Nemohlo světlo( hlavně sluneční) soustředěné okulárem způsobit poškození čipu?? Prohlížel jsem fotografie z dřívější doby a tam žádné "tečky " ještě nebyly.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Poškození čipu DF afokální fotografií?

#2

Příspěvek od MMys »

To vypadá na normální hot-pixely, které tam jsou většinou od začátku a na normálních fotkách nejsou vidět. Jen na tmavých s delšími expozicemi. Mám je tam taky. Focení Slunce přes astro solar folii nemůže fotoaparát poškodit. Asi sis jich dříve nevšiml, nebo jso neměl nastavnou vysokou citlivost. Tam se projevují více.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Poškození čipu DF afokální fotografií?

#3

Příspěvek od VooDooMaster »

Nevim jestli C-750, ale napriklad ma C-5050 ma specialni funkci , ktera umi vypalene pixely detekovat a vyradit z pocitani vysledneho obrazu, myslim ze se to v menu jmenuje pixel-maping. Jiz delsi dobu pokusnicim s dlouhou expozici a dokonce se me povedlo omylem pouzit i za deniho svetla a to jeste ted v zime na snehu, ale zadne problemy pote pri nocnich expozicich jsem nepozoroval. Take se domnivam, ze se jedna uz o vadne bunky jiz z vyroby, pokud jich DF na CCD presahne urcite mnozstvi, tak by se mel dat i reklamovat.

MMys napsal: To vypadá na normální hot-pixely, které tam jsou většinou od začátku a na normálních fotkách nejsou vidět. Jen na tmavých s delšími expozicemi. Mám je tam taky. Focení Slunce přes astro solar folii nemůže fotoaparát poškodit. Asi sis jich dříve nevšiml, nebo jso neměl nastavnou vysokou citlivost. Tam se projevují více.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
prukajda
Příspěvky: 76
Registrován: 16. 01. 2004, 15:16

Poškození čipu DF afokální fotografií?

#4

Příspěvek od prukajda »

Mám Nikon Coolpix 775 a pozoroval jsem totéž. Na tmavých fotkách jsou na stejných místech tečky - modré a červené. Na fotkách ve dne nejsou pozorovatelné. Foťák jsem pro afokální focení nikdy nepoužíval, takže tam jsou asi vážně už z výroby.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Poškození čipu DF afokální fotografií?

#5

Příspěvek od MP »

Tohle je uplne normalni, "hot pixely" ma kazdy senzor, i ty v nejvyssi tride kvality ( jen jich maji mene ). Fotaky mivaji z vyroby jejich pozici v pameti a prislusne bunky pak nepouzivaji pri interpolaci barevnych pixelu vysledneho obrazu. Jenze vetsinou tam jsou mapovane jen ty hot pixely, ktere jsou videt na normalnich fotkach. Pri dlouhych expozicich se objevi dalsi. A vyrobci chipu i DF vsude pisi, ze to je normalni a neni to napr. duvod k reklamaci nebo zarucni oprave. Nektere fotaky maji moznost mapu hotpixelu zmenit, pro Olympusy k tomu snad je nejaky software. U Nikonu ten software neni verejne dostupny a delaji to jen znackove servisy. Ale dela se to jen v pripade, ze nejake pixely "sviti" na normalnich fotkach s kratkou expozici, protoze do te pameti se tech pixelu nevejde moc a navic by se tim zhorsovala i kvalita tech "normalnich" fotek, kde se ty pixely neprojevuji jako vadne.

U astrofotek je nejjednodussi nafotit "dark frame" - obrazek se stejnou expozici pri zavrene krytce objektivu nebo dalekohledu a ten odecist od fotografie ( je na to spousta programu, jde to i v Photoshopu ).

Pocet a intenzita hot pixelu zavisi na delce expozice, nastavene citlivosti a hodne take na teplote - chlazeni fotaku nebo kamery dost pomaha.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Poškození čipu DF afokální fotografií?

#6

Příspěvek od zdenek »

MP napsal: U astrofotek je nejjednodussi nafotit "dark frame" - obrazek se stejnou expozici pri zavrene krytce objektivu nebo dalekohledu a ten odecist od fotografie ( je na to spousta programu, jde to i v Photoshopu ).
Presne tak to delam i ja. Jen ten temny snimek (popr. vice a ty pak zprumerovat) je nejlepe udelat prubezne behem foceni vlastnich snimku. Pak budou udelany prakticky za stejnych podminek a vysledek bude lepsi nez si je delat dopredu doma.
Zdenek.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Poškození čipu DF afokální fotografií?

#7

Příspěvek od MMys »

Tak, tak...  :nod: Pouzivam stejny postup. Musi to byt udelane za zhruba stejne teploty, jinak se to dost lisi. V mrazu jich je vyrazne mene nez za tepla. A taku jsem pozoroval, ze kdyz mam v zime fotak dele zapnuty, tak pomalu pribyvaji, jak se ohriva vlastnim teplem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Poškození čipu DF afokální fotografií?

#8

Příspěvek od Antares »

Díky za Vaše připomínky. Můj foťák má taky funkci pixel maping, ale ta tento problém neodstranila, ani viditelně nezlepšila. Dnes jsem provedl tentýž pokus s jiným O C750 a tam je těch nefunkčních pixelů výrazně méně, asi tak čtvrtina toho co mám já. Na zkušebním snímku z mého přístroje je jich tak 150 - 200. Těch úplně nejjasnějších, které už se projevují v tmavých částech fotografií ja asi tak 40. Není to přece jenom trošku moc?? Taky jsem si všiml , že se zvetšujícím se zoomem výskyt teček na fotce výrazně klesá. Příští týden budu moci porovnat ještě s jedním c750. Pokud i tady bude počet vadných pixelů výrazně nižší, tak to nejspíš zkusím reklamovat. Jinak díky, že jste mě uklidnili, že to nemohlo být způsobené afokálním použitím.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Poškození čipu DF afokální fotografií?

#9

Příspěvek od MP »

Antares napsal: Dnes jsem provedl tentýž pokus s jiným O C750 a tam je těch nefunkčních pixelů výrazně méně, asi tak čtvrtina toho co mám já.
Zalezi i na podminkach - hlavne te teplote. Vidim to u te cernobile CCD kamery, kde snimam primo signal CCD bez uprav. Pri 1/50 sec. tam jsou jen 4 hot pixely. Pri foceni venku, kde je pod nulou a kolem kamery volne proudi vzduch tam jsou ty same 4 hot pixely i pri 1sec. expozici. Ale v mistnosti se kamera lezici na stole zahreje tak na 40 stupnu a najednou tam mam pri 1sec. takovych pixelu desitky ( a to ma jen 0.4 Mpx. ). Proto si na leto musim udelat chlazeni.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět