Optická myš

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Optická myš

#1

Příspěvek od JZ »

Prosím berte to s rezervou, ale nedá mě to se zeptat. Nezkoušel se někdo zamyslet nad pointérem z optické myši. Opto myš má vlastně v sobě čip s nějakým počtem A x B bodů a na základě pohybu světla po tomto čipu je ovládán kurzor. Pokud by se myš vykuchala a dala na pintační dalekohled teoreticky by mohla na základě pohybu světelného bodu po čipu pohybovat kurzorem. Tento pohyb by se dále zpracovával.
Hned na začátek mě napadá problém s dostatečnou citlivostí čipu která asi bude malá.
Prosím o shovívavost a hned mě nekamenujte. Dík.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Optická myš

#2

Příspěvek od MP »

Zamyslel. Ono by to bylo jeste jednodussi - snimaci obvod ( obvykle HDNS-2000 nebo ekvivalent ) ma totiz na vystupu primo posuny v osach X a Y. Takze by bylo snadne udelat z toho treba HW pointer bez pocitace. Ale ma to jen CMOS senzor s pomerne malym rozlisenim ( ktere ani neni uvedeno v datasheetu, tam je jen 400cpi pro celou sestavu s optikou ) a malou citlivosti ( u mysi je podlozka primo osvetlena LED ). A take je to delane na jeden typ osvetleni ( LED HLMP-ED80 s drzakem HDNS 2200 a "objektiv" HDNS 2100 ). Takze by to asi moc nefungovalo.

Pouziva se to ale jako snimac pohybu pro navigaci montaze.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Optická myš

#3

Příspěvek od JZ »

Díky jsem rád že se někdo chytl. Zkoušel jsem myš položit a namířit na ni obraz okna z lupy. Při zaostření kurzor na PC reagoval na pohyb lupy. No třeba to někomu poslouží jako typ. Přiznám se žatím nemám čas to probádat víc.
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

Optická myš

#4

Příspěvek od Mesuge »

No tady jeden zaslouzili clen fora p. Zdenek tuhle metodu posunul na hranici jejich tech. moznosti:

viz. jeho stranky (je to ten IRC-M odkaz):
http://sweb.cz/astrotech/index.htm
nebo:
http://web.telecom.cz/elektro%2Dmetal/a ... _irc_m.htm

Potom budes potrebovat tu ridici jednotku
NAVIGATOR 1 (asi jen 1.700 soucastky + 300
za vykuchanou mys) + 'hodne prace' :@ )

viz. http://web.telecom.cz/elektro%2Dmetal/nav_hw_c01.htm

Me tohle dost fascinuje az budu mit neco
vetsiho na pozorovani tak bych o tom take uvazoval..

!hlavne se to da pres ten protokol LX200 pripojit
na ruzne PC planetaria (skycharts a snad i WinStars
a dalsi)
Uživatelský avatar
Jura_S.
Příspěvky: 59
Registrován: 09. 06. 2003, 01:33

Optická myš

#5

Příspěvek od Jura_S. »

Mesuge napsal: !hlavne se to da pres ten protokol LX200 pripojit
na ruzne PC planetaria (skycharts a snad i WinStars
a dalsi)
Tady je zajimavy interface, ktery umoznuje pripojit prez LX200 protokol prakticky kazdou motorovou montaz.

http://www.technoplus.nl/astro/lx200.htm
http://kukdotmy.wz.cz&&MEADE LX50 10"
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Optická myš

#6

Příspěvek od MMys »

To jo, ale u montáží, které mají jen jemné pohyby, nikoli rychloposun, to bude použitelné jen na pointování, nějaké go-to na objekty podle mapy ve sky-charts a pod. nehrozí.

To jen aby tady nevznikaly falešné naděje na propojení jakéhokoli dalekohledu s planetáriem. Emulátor akceptuje jen pár základních příkazů LX200 pro zapnutí/vypnutí pohybu v RA a DE.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

Optická myš

#7

Příspěvek od Mesuge »

Mohl by jsi to prosim upresnit ja jsem videl v tech specifikacich u navigatoru 1+2 ze to ma min. 5 pohybu (Sever, Vychod, Jich, Zapad, Stop) - je mi jasny ze to neni v kvalite jako za 100k ale pro hruby zamereni to je urcite fajn nehlede na to ze nedavno ID Zdenek ten opticky sensor mysi pomerne dost zpresnil novym rastrovanim..
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Optická myš

#8

Příspěvek od zdenek »

  Mohu-li se k k tomuto tematu na zaklade svych zkusenosti s optickymi mysmi coby snimaci v praxi rovnez vyjadrit ...  :).
 Rychlost pohybu je opravdu omezena. Neni to vsak zadna katastrofa. Max rychlost je dle katalogu cca 30cm/s. Z praxe doporucuji rychlost tak do 10-15cm/s. Vice nez rychlost je dulezita PLYNULOST pohybu. Rychle skubani temto snimacum urcite nedela dobre (rychle roste chyba). Pri trose cviku a disciplinovasti to ale rovnez lze snadno zvladnout a pak jej lze pomoci CdC pomerne dobre vyuzit, alespon pro hrube vystaveni na urcity deepsky (staci proste hybat dalekohledem a na mapce v CdC sledovat pozici pristroje). Prakticky vzdy je hledany objekt min. v zornem poli hledacku, velmi casto i v ZP dalekohledu.

 Jinou alternativou opt. mysi jsou snimace vyrobene z klasickych mysi (pocitacovych samozrejme  ;D). Uz jsem takto vyrobil 4ks a celkem hezky chodi i s modulem Navigator. Toto reseni ma sve vyhody (cele to vyjde jeste levneji nez opt. mysi, koncepce je velmi blizka klasickym PROFI snimacum, rovnez neni tak citlivy na rovnomernost chodu) i sve nevyhody (v zakl. provedeni mensi pocet imuplsu na otacku, to jsem vyresil pridanim jednoduche mech prevodovky).
Zdenek.
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

Optická myš

#9

Příspěvek od Mesuge »

A bylo by mozny poprosit v tomhle smyslu - ty kulickovy mysi - vyhledove o update na tvym webu protoze to tam mas jenom jako mozny koncept a ne jako uz osvedceny a vyladeny reseni :@ )

dik moc :P
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Optická myš

#10

Příspěvek od zdenek »

Mesuge napsal: A bylo by mozny poprosit v tomhle smyslu - ty kulickovy mysi - vyhledove o update na tvym webu protoze to tam mas jenom jako mozny koncept a ne jako uz osvedceny a vyladeny reseni :@ )

dik moc :PJasne, uz se na tom pracuje  ;) Vysledne reseni je obvodove podobne tomu co je na webu, jen jsem tam musel pro zvyseni spolehlivosti pridat par odporu a tranzistoru. Ted to spolehlive fungovalo i pri -20C
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

Optická myš

#11

Příspěvek od Jan »

Pánové,
pokud by někdo z Vás při kuchání optických myší natrefil na integrovaný obvod optického snímače, který by měl jiné označení než dosud používané H-2000, prosím dejte mi vědět a sdělte mi podrobnosti E-mailem.

Přestože optické myši zřejmě jdou již několik let velmi dobře na odbyt tak jak jsou, zřejmě se blíží doba inovace jejich snímacího elementu a tím (doufám) i další zlepšení jejich vlastností i v náš prospěch.

Díky
Jan


Odpovědět