Pointér

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Pointér

#46

Příspěvek od elbi »

Zdar,
Tak jsem to tady celý znovu trochu pročítal pač mi nebylo všechno jasný, tak abych něco neopoměl.
Co se týče toho motorku na raménko...přesvědčit Drbohlava :-((( Zkoušels ho někdy o něčem přesvědčovat? Naposledy když jsem s ním mluvil tak se hrozně divil proč budu kupovat nějaký okuláry a na co proboha pointační okulár atd. To jsem nemluvil o korektoru.To by mi byl asi kopec malej :-)) Ale já to budu klidně pointovat rukou, to neni problém.
To příslušenství od Lumiconu fakt kupovat nebudu.Právě, že budu mít takhle velkej dalekohled (ale hlavně montáž!!! Ta mě bude stát cca. 4x víc než dalekohled), takže teď už moc velký rezervy v rozpočtu nemám Hokej ani fotbal nehraju.Modelka nejsem a vrcholovej manažer taky ne...smůla :-((
Co je nejdůležitější.Přemýšlím nad těma úvahama o okulárové části a nejde mi to do hlavy! Podle mě je přeci jedno jak je ten dalekohled velkej.Dle mě záleží jen na poloze ohniska od tubusu, velikosti pole, které potřebuji vykreslit a světelnosti dalekohledu a v tom všem jsme na tom tak nějak stejně! Třeba se mýlím.Namalovat si to teď nějak nemůžu a z výpočtu mi vyplývá, že budu mít spíš malej sekundár.Jak to počítáš ty? :book: :banghead:
Elbi


MMys napsal: Tak jsem trochu prozkoumal situaci. Aby to bylo bez problémů, tak je opravdu potřeba mít komakorektor dále, utopený ve výtahu. Opravdu solidní řešení (i když docela drahé, ale to je relativní když máš na takový dalekohled ) by bylo řešení OAG + komakorektor od Lumiconu

OAG - http://www.lumicon.com/egnewt2.htm
Komakorektor - http://www.lumicon.com/cc.htm

doufám, že si počteš, je to samozřejmě anglicky. Kdyby náhodou ne, tak mi dej vědět, já ti to pošlu stručně česky.

K tomu nějaký kvalitní OV, nejlépe co nejkratší. Rozhodně ne tak dlouhý, jako to je na té fotce Newtona na stránkách Lumiconu, to už bude dost vinětovat. Představuji si alespoň tak poloviční.

Zatím se měj, zítra ještě prozkoumám krátké výtahy, ale až večer, celý den jsem pryč.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pointér

#47

Příspěvek od MMys »

Já si to maluju v měřítku, a pro jednoduché výpočty používám program Newt (někde na fóru tady na něj je odkaz)

Když si namaluješ v měřítku jakýkoli (ne jen ten tvůj velký) dalekohled se světelností f/5, tak zjistíš, že když budeš mít v boku tubusu díru na 2" výtah, za ním OAG a 2" komakorektor, tak ta díra na vstupu 2" výtahu ořízne část svazku. Ne toho ve středu zorného pole, ten samozřejmě projde celý, ale zhruba tak od 1/2 a 2/3 od středu už začne světla ubývat, a trochu to vadí při fotografovaní. Proto tě pořád verbuju na řešení, kde je 2" jenom OAG a korektor, které jsou blízko filmu, a vlastní vstup do výtahu a výtah bude větší. Samozřejmě že to jde i s 2" výtahem, ale čím je kratší (jako ti nabízel teď z hlavy nevím kdo), tím lépe.

Ty máš o problém více, při průměru tubusu přes půl metru budeš muset mít docela velké sek. zrcátko, tedy relativně v poměru ke hlavnímu zrcadlu stejně tak velké jako já u svého 210mm. U mě by bylo optimum 70mm,mám to trochu ošizené na 60 a moc to není znát, z toho si zpočítej to tvoje. 90mm je málo. Viděl bych to někde mezi 130-150mm. Ale jak říkám, zkus nějaký program na výpočet v Newtonu, nebo výkres v měřítku.

Ad motorek na DE, tak už Drbohlava nepřesvědčuj, ale věřím, že časem ho tam stejně doděláš(me), já jsem taky zezačátku byl smířený s ručním pointováním, rok jsem to vydržel, ale teď mám stejně autopointer. Dopadneš stejně :nod:

K tomu pointování rukou, budiž, ale tu kameru si pořiď. Já vím, v jakém jsem měl stavu záda po stání nakroucený u okulárového výtahu 3x po 60minutách. :mad:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Pointér

#48

Příspěvek od elbi »

Takže tomu rozumím dobře.V podstatě jseš na tom stejně jako já...Ale výsledky máš beztak OK...Mně to zrcátko vychází cca 115-120 mm aby vykreslilo nějakých 30 mm, ale to už je zase hrozná palba :-((
Musím plyn přidávat postupně s citem jinak si namelu dr....
S tou kamerou je to hotovka.Já bych se tam ani nedokroutil.
Ten OV už mám doma.Je 30 mm vysokej.Pro foto asi OK. (FanTome ozvi se!!! Něco ti dlužím! Nová adresa! Liborec.N@seznam.cz)
Odpovědět