Pointační okulár

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pointační okulár

#31

Příspěvek od zdenek »

Tak jsem ještě volal známému, od kterého jsem měl ty vlákna. Prý je měl odkudsi z Rakous (používal je na reklamu). Dnes se prý dají sehnat obdobné i zde. Jsou dodávány vždy ve svazcích (kabelech), takže je je nutno "vykuchat".

 Co se týče vlastní práce je to jak jsem už psal výše trosku piplačka pro hračičky (proto spíše doporučuji varianu jednodužší s osvitem z boku).

 Jen krátké vysvětlení k druhům vláken - mimo klasických datových (jak už bylo uvedeno výše jedno a více módových) existují i jiné typy. Nás zajímají vlákna označená jako "postraně svítící" (nezaměňovat s obdobně  nazvanýmy vlákny, které mají uvnitř měděný drátek a potřebují napájecí napětí). Postranně svítící vlákna pracují na stejném principu, ale jejich povrch je narušen speciálním technologickým postupem, takže světlo prochází nejen vláknem po délce, ale i ven po celém povrchu vlákna. Pak není už třeba to zdrsňování, které jsem prováděl já (já prý měl vlákno "koncově svítící" a proto jsem jej musel zdrsňovat).  Tlouška jednoho vlákna vypreparovaného ze svazku je obvykle od 0.1 do 0.25 mm.

Zdenek.
Odpovědět