Začátečník - montáže, pointace

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vikto3
Příspěvky: 5
Registrován: 20. 11. 2007, 16:46

Začátečník - montáže, pointace

#1

Příspěvek od vikto3 »

Ahoj,
rad bych se zeptal na nutnost pointace pri astrofotografii.

Zacnu od zacatku - mam Canon 300D, foto stativ, 70 - 300 mm objektiv.
Vcera jsem zkousel fotit Holmese a Kuratka a zjistil jsem ze se mi hvezdy rozmaznou uz pri expozici delsi nez sekunda (pri tech 300mm)...
A ted ten dotaz: jak moc mi pomuze kdyz si koupim nejakou paralaktickou montaz s hodinovym strojkem? Jak moc se protahne mozna doba expozice nez se zacnou projevovat nepresnosti montaze a pohonu... Jinymi slovy - kdy zacina potreba dodatecne pointace? (porad predpokladam tech 300mm objektiv = 500mm ekvivalent kinofilmu)
A asi bych mel dodat ze se mi zatim nechce do te montaze investovat moc penez (do 3kkc) - tj. nebude z nejkvalitnejsich...

Dik za odpovedi, zkousel jsem projit forum nejakou dobu dozadu ale odpoved jsem nenasel....
V.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Začátečník - montáže, pointace

#2

Příspěvek od MilAN »

NA dobře ustavené montáži typu EQ5, HEQ5 nebo CG-5,  s 300 mm ohniskem  můžeš uvažovat s maximální expozicí  60s bez pointace.  Ale musíš též počítat s tím, že ne všechny snímky budou použitelně dobré  - periodická chyba nemusí být zdaleka hladká a rovnoměrná křivka, a záleží, jak do jejího průběhu umístíš svoji expozici (což bez pointace nebo sledování nelze odhadnout a je to věcí náhody).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vikto3
Příspěvky: 5
Registrován: 20. 11. 2007, 16:46

Začátečník - montáže, pointace

#3

Příspěvek od vikto3 »

Dekuju za bleskurychlou odpoved.
Popravde cekal jsem ze to vydrzi delsi dobu nez 60 sekund...
Je nejake pravidlo jake by mel ten pointacni dalekohled mit ohnisko? (mysilm ve vztahu k fotoobjektivu - je mi jasne ze cim vetsi tim lepsi)
Zamerny kriz se ziska specialnim okularem?
Vyresil by muj problem treba nejaky Lidloskop na ktery bych fotak pripevnil?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Začátečník - montáže, pointace

#4

Příspěvek od MMys »

Pointace malým refraktorem samozřejmě pomůže a čas je pak limitovaný jen Tvojí trpělivostí. S delším ohniskem je to pointování komfortnější a přesnější. Pro pohodlnou vizuální pointaci toho teleobjektivu by měl stačit dalekohled s ohniskem kolem 500-700mm.

Obávám se ale, že do 3000,- se to pořídit nedá, asi ani v bazaru. Montáž musí mít alespoň pohon v RA s možností změny rychlosti. Pointace v DE se dá obejít přesným ustavením montáže, což zase může být u levých kusů, kde je přesné nastavení obtížné a mnohdy i nevydrží dlouho. Někdy lze pointovat v DE pomocí točítka na bowdenu, pokud ho montáž má. Ale chce to dost cvik.

Nejlepší je samozřejmě montáž s pohonem v obou osách. Pro alespoň trochu jistý výsledek bych doporučoval třeba montáž EQ5 (cena kolem 7000) + pohony (2500-3000,-) refraktor třeba Skywatcher 700/500 (1300,- ) + pointační okulár (nejlevnější bude tak kolem 3500,-)

Jediný způsob, jak ušetřit, je koupit něco už použitého. Občas se tu něco objeví, chce to sledovat sekci bazar.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Začátečník - montáže, pointace

#5

Příspěvek od Vabra »

Zpet k uvodni otazce:
Da se fotit teleobjektivem na levne montazi bez pointace?
Jake je maximum expozice?

Asi dva roky jsem fotil na Lidlskopove montazi ASTRO-3 (v cene lidlskopu za 2000kc). A tohle jsou tezce nabyte zkusenosti:

Nejdrive jsem to zkousel s rucnim pohonem (bowden, stopky,...) ale to bylo k nicemu zejmena diky velikym vulim v montazi. Pri vymysleni zapojeni grilovaciho motorku (asi by to dopadlo take spatne) jsem v bazaru natrefil na Astro pohon sice pro jinou montaz ale zrejme se stejnym prevodem, ktery jsem s ASTRO-3 celkem bez problemu zprovoznil.

S objektivy Sonnar 180mm a pozdeji Sigma 70-200mm (efektivni ohnisko 320mm na Canon 20D) se celkem dalo spolehnout na expozice do 30 sekund (uspech >70%). Vyjimecne i 60s (uspech < 25%).
Asi nejvetsim uspechem tehle sestavy je nasledujici fotka outburstujici komety SWAN. Zpracovani jsem se take teprve ucil, takze neni nic moc (rucni skladani v PS).



Kvuli vulim, celkove nosnosti a stabilite si moc nedovedu predstavit na takoveto montazi pointovat...

Skola to byla ohromna, ale zpatky bych od sve CG-5 ADV tedy rozhodne nesel...
S ni mam uz par slusnych snimku pri ohnisku 480mm (x1,6 crop) a 60-120s expozic. Treba tohle je 2x2 bin vyrez z M31 prave pri expozicich 60 a 120s:
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Začátečník - montáže, pointace

#6

Příspěvek od Miloš Hroch »

Co se týká focení bez pointace, tak jsem tu v jiném vlákně (http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... &start=3#3) prezentoval fotky M31 a M33 které byly focené bez pointace s ohniskem 180 mm a délkou expozice 320 sec celkem bez problémů. Obojí z montáže CG5-Advanced. Ta montáž po provedení "tuningu" chodí zcela perfektně a z cca 15 fotek jsem vyhodil pouze 3 ujeté.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Začátečník - montáže, pointace

#7

Příspěvek od MMys »

Jo, a jak to vlastně dopadlo s těmi fotkami komety mým Borgem 77ED při ohnisku 308mm a pak tou Sigmou ? Kolik těch bylo použitelných a jaké to byly časy ?

Třeba by to taky někomu pomohlo v rozhodování, a já bych je taky rád viděl ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Začátečník - montáže, pointace

#8

Příspěvek od Miloš Hroch »

No vidíš, na toho Borga jsem úplně zapomněl. Byly to tedy kratší expozice (120 sec) než u těch galaxií, ale z 8 jsem vyhodil jen dvě. A u té Sigmy při ohnisku 105 mm a stejném čase jsem vyhodil jen jednu. RAW soubory ti donesu na disku, jak se dohodneme. V softwaru ve kterém jsem to zkoušel zpracovat to dopadlo docela tragicky.
Uživatelský avatar
vikto3
Příspěvky: 5
Registrován: 20. 11. 2007, 16:46

Začátečník - montáže, pointace

#9

Příspěvek od vikto3 »

Ahoj,

dekuji vsem za rady a podnety - budu mit zas na cim premyslet...

V
Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 172
Registrován: 20. 09. 2011, 21:23
Bydliště: Nitra
Věk: 43

Začátečník - montáže, pointace

#10

Příspěvek od lachim »

Zdravím,

mám podobnú dilému aká sa rozoberala v tomto vlákne.
Mám Canon 350D so setovým objektívom 18-55mm.K tomu aj dva M42 objektívy (135mm a 200mm). Doteraz fotím väčšinou širokúhle na statíve max 30s-45s pri 18mm, alebo do 15s pri 55mm prípadne SW skladanie fotiek, ale nie moc úspešne. Občas zaexperimentujem aj so 135mm alebo 200m objektívom, ale rádovo sekundy.

Chcel by som upgradovať techniku teda vhodná montáž, aby som. Najlepšie ľahko prenosná za tmavou oblohou.

1. Rozmýšlal som o paralaktickom (pantovom) stolčeku. Na nákresoch to vyzerá jednoducho, ale na zmontovanie si netrúfam. Nie som technický typ-((. A to som si chcel postaviť dvojramenný pantový stolík na minimalizáciu periodickej? chyby.

2. Tak teda kúpiť si paralaktiku EQ2+hodinový strojček (SkyWatcher). Už to tu bolo spomínané, že radšej kúpiť EQ2+hodinový strojček lepší teda drahší. Bol by tento systém vhodný na astrofoto objektívom do 200mm? Resp. kde sú hranice "použiteľnosti" takejto zostavy?

Buď si dať niekým postaviť paralaktický stolček (kým?, na objednávku to asi nikto nevyrába ) alebo kúpiť EQ2+hodinový pohon. Moc peňazí do toho "vraziť" nechcem, max do 4 tisíc.

Astrotrac je pridrahá záležitosť, aj keď skladná a prenosná.

Čo by ste mi odporučili? Vopred ďakujem za námety/odpovede.

Michal
Canon 350D + 400D; 24/2.8; 50/1.8 II; Samyang 8/3.5; M42: 135/2.8 a 200/4; Minitrack LX2; Bresser 10x50; SkyWatcher Heritage 130/650;
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Začátečník - montáže, pointace

#11

Příspěvek od Vabra »

Za 4000 se nedá doporučit nového nic. Zvážil bych něco jako Vixen Polarie, IOptron SKytracker nebo Baader Nano tracker případně bazarový Astrotrac...

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Začátečník - montáže, pointace

#12

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ahoj. Ja používam SkyWatcher eq 3-2 na takéto astrofoto pokusy a fotím občas aj s Newtonom 150/750mm. Niečo sa s tým nafotiť dá, len treba dobre ustaviť montáž. Viď moje fotky na astrofotkách ;).
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Začátečník - montáže, pointace

#13

Příspěvek od viator »

Chcel by som upgradovať techniku teda vhodná montáž, aby som. Najlepšie ľahko prenosná za tmavou oblohou.1. Rozmýšlal som o paralaktickom (pantovom) stolčeku. Na nákresoch to vyzerá jednoducho, ale na zmontovanie si netrúfam. Nie som technický typ-((. A to som si chcel postaviť dvojramenný pantový stolík na minimalizáciu periodickej? chyby.  
Ahoj, na podobnom zariadení momentálne fotím. Používam typ so zahnutou závitovou tyčou. Pripájam aj ukážky snímkov ( v odkaze sú so 100 % rozlíšením - 10MPx APS-C ), posledná "upravená" nie je v 100 % rozlíšení - je zmenšená. Nie je to dokonalé, skúsim to ešte doladiť, stále je tam zostatková oscilácia v RA smere. Na 50 mm udrží bez problémov 10 min. Použiteľnosť môže posúdiť každý...

Píšem to sem kôli ukážke limitov na ktoré som narazil. Potešili by ma názory skúsenejších, hlavne ohľadom nutnosti pointácie u ohniska okolo 200 mm pri časoch cca. 3 min. na montážach typu EQ3-2, CG 5, EQ5 a pod. pretože v tomto nemám žiadne skúsenosti. Myslím si, že by to mohlo pomôcť aj ostatným zorientovať sa v podobnej situácii.
[ch709]-asi max. posun/chyba-[ch709]

[ch709]-min. posun-[ch709]

[ch709]-pri presnejšom ustavení na pól-[ch709]

[ch709]-upravená/zmenšená-[ch709]


Odkaz na 100% rozlíšenie ( s výnimkou "upravená" ):
https://picasaweb.google.com/viator.pet ... 3184996706
Peter
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Začátečník - montáže, pointace

#14

Příspěvek od Cztwerec »

Máte někdo zkušenost s dvěmi kamerami ZWO jedna která pointuje a druhá která snímá? ZWO vytvořilo jednotný driver pro svoje USB 3 kamerky + jednotný driver ASCOM, který má upravený amp glow... nevím jestli to bude funkční.

http://astronomy-imaging-camera.com/software/
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Začátečník - montáže, pointace

#15

Příspěvek od KpS »

Na pointeru, který většinou slouží jako elektronický hledáček, mám ASI120MM-S. Na C11 mám ASI224MC, nebo ASI174MMC. Všechny jsou USB3, ale 120-ka má jiný driver. Současný běh 224 a 174 jsem nezkoušel.
Karel
Odpovědět