Začátečník - montáže, pointace

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Začátečník - montáže, pointace

#211

Příspěvek od peta62 »

Go-to znamena, ze sam najde objekt ( planeta, hvezda, Messier, NGC, ... ) ze sve database a najede na nej.
Sledovani znamena, ze udrzuje objekt stale na stejnem miste v okularu/objektivu, pote co byl jakymkoli zpusobem nalezen. Sledovani ma kazda montaz vybavena motorky. Staci Vam, go-to se pri foceni samotnem jiz nevyuziva.
Jeste je take dulezity polarni hledacek, aby se osa monaze sladila se zemskou osou. Sice se doctete o driftovani, ale to si s DSLR nedovedu predstavit.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Začátečník - montáže, pointace

#212

Příspěvek od Jirasek »

Sakra tak to jsem měl pořádnou mezeru mezi pojmy. Tím pádem ta automatická montáž co jsem psal na str. 14 je v pořádku, nebo by jste doporučili jinou? Rád bych to rovnou i se stativem.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Začátečník - montáže, pointace

#213

Příspěvek od Vabra »

V případě požadavku na GoTo a neomezení na velikost hmostnost asi nejlepší poměr výkon/cena získáš u montáže typu SW EQ5 (http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -4947.html).
Ten je samozřejmě i se stativem a závažím.
Pro focení zrcadlovkou a teleobjektivy to může být trochu overkill, ale dobrá montáž je v podstatě to nejdůležitější co pro astrofotografii budeš potřebovat. Tahle by tě neměla v ničem dlouho omezovat. Pokud bys do budoucna zvažoval focení i větším dalekohledem (Newton nad 200/800 nebo refrák nad 100/700) pak bych doporučil přeskočit EQ5 a jít rovnou do vyšší NEQ6(R/AZEQ6) vyšší cena zde odpovídá přiměřeně vyššímu výkonu...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Začátečník - montáže, pointace

#214

Příspěvek od peta62 »

Jen dodam, ze existuje i verse bez go-to http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -4420.html
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#215

Příspěvek od MMys »

To jsou právě ty marketingové kecy výrobců. Samozřejmě, že pohon (aby se to otáčlo za oblohou) je nutný pro focení zcela zásadně. bez toho by byly možné expozice ve zlomcích, maximálně jednotkách sekund s hodně krátkými ohnisky. Ale raději se už nepíše, co jsou to ty dlouhé expozice. A to právě závisí na ohniskové vzdálenosti objektivu. S nějakým širokoúhlým sklem to mohou být i desítky minut, s 50mm objektivem to budou třeba 3 minuty, u 200mm objektivu minuta a to ještě ne vždy, s metrovým ohniskem budou už i desítky sekund loterie a ne každý snímek bude ostrý. Navíc se to bude lišit kus od kusu a výrobce od výrobce. Obecně čím přesněji vyrobené převody v montáži, tím menší ta periodická chyba, delší možná expozice, a samozřejmě vyšší cena.

Jakmile se chceš dostat s expozičními časy za limit, co montáž ustojí bez protažení hvězd s daným ohniskem, musíš začít takzvaně pointovat, tedy dát na montáž ještě druhý dalekohled, v něm zaměřit hvězdu a korigovat podle ní chod montáže, aby byla stále ne místě. K tomu slouží zařízení zvané pointační kamera, autoguider.
Jirasek píše:Aha rád si teda nechám poradit, byl jsem v domění, že když tam uvádí:"Montáže automaticky kompenzuje rotaci Země a umožní pořídit ostré snímy hvězd i při delších expozičních časech." nebo "Automatické sledování hvězdných objektů siderickou rychlostí proti směru rotace Země" že je to právě go to. Pokud není stačí to na focení noční oblohy? Nebo jak jsem psal výše, rád si nechám poradit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Začátečník - montáže, pointace

#216

Příspěvek od Jirasek »

A kdybych do budoucna neplanoval hvezdarsky dalekohled a na automatické montáží bych prováděl kratší expozice v intervalech, tím by odpadla možnost pointace? Pokud ano, go to by nebylo úplně třeba a stačila by mi jiná kvalitní automatická montáž na dobrém stativu. Je něco takového? Upřímně 20 tisíc jsem nečekal : :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Začátečník - montáže, pointace

#217

Příspěvek od peta62 »

Tady je deset tisic bez GoTo a jeste muzete v budoucnu pointovat http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -4420.html. Myslim, ze polarni hledacek je uz v cene, budete potrebovat jeste uchyt na fotak, ale to by snad stacilo neco jako http://www.supra-dalekohledy.cz/lista-t ... -5196.html
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Začátečník - montáže, pointace

#218

Příspěvek od Vabra »

Peta62, tuhle verzi bych urcite nedoporučoval na foceni. Vždyť je to pouze mechanická montáž bez vlastního pohonu... Motory, goto ovladač,... je potřeba dokoupit a pak to vyjde dráž než verze kterou jsem doporučil.

Pokud je 20 tisíc neřešitelné, je možné trochu slevit a jít do EQ3-2 (http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -4945.html), ale IMHO se vyplatí ty 4 tisíce dospořit a jít do NEQ5 SkyScan.

Bez GoTo a pro focení DSLR kratšími časy do ohniska cca 250mm, lze ještě uvažovat o SkyAdventurer (http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... 26236.html) okolo 10 tisíc...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Začátečník - montáže, pointace

#219

Příspěvek od peta62 »

Dekuji za opravu, moc se omlouvam, nevsiml jsem si, ze nema motory ani hledacek.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Začátečník - montáže, pointace

#220

Příspěvek od Jirasek »

Super děkuji za nápad. U toho posledního modelu bez go-to je nutný typ stativu tyou EQ?
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Začátečník - montáže, pointace

#221

Příspěvek od peta62 »

Stativ jsou jen nohy, ty se nelisi pro EQ a AZ, zalezi jen na tuhosti. U montaze to dulezite je, v AZ pri delsich casech rotuje zorne pole.
Jinak pokud nemusite mit uplne novou montaz, muzete si hlidat zde astrobazar.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Kubis123
Příspěvky: 4
Registrován: 29. 09. 2020, 01:21

Re: Začátečník - montáže, pointace

#222

Příspěvek od Kubis123 »

Zdravim na Astroforu,
Chtel bych se trochu posunout od pozorovani a foceni z fotostativu na nejake pokrocilejsi foceni s EQ montazi a teleskopem. Potreboval bych poradit s vyberem vybaveni protoze nechci kupovat neco a pak koukat ze je mi to uplne k nicemu. Uz mesice vybiram, procitam a popravde v tom zacinam mit uz trochu gulas..

Mam jeden favorit set MEADE 120/700 na montazi LX85 za 33k coz je cenove asi strop... Ikdyz mozna jeste nakou tisicovku navic bych jeste pustil. Nebyla by to finalni sestava a do budoucna planuju i pointaci popripade i vymenu dalekohledu za Apochromat atd.. a ted prave nevim jestli pro zacatek tohle a nebo poridit samostatnou montaz typu EQ-5 a k tomu zvlast teleskop.

Moje predstava je hlavne EQmontaz a dalekohled pouzitelnej jak na foceni tak castecne i na pozorovani okem ale primarne na foceni (dofotim vyndam fotak dam tam okular a nez se mi udelaji darky tak se kocham dal) na samotnej vizual mam dobsna SW 200/1200goto.

Fotit bych chtel hlavne DSO, Mesic a planety spis okrajove ale za vlastni "peknou" fotku Jupiteru a Saturnu budu rad. Nechci dalsi zrcadlo beru radsi cocku a zaroven nechci nakej mrnavej APO ,to si radsi rok pockam a chci to vsechno novy ne bazarovku. Auto mam s relativne velkym kufrem a bydlim na vesnici u lesa kde to se svetelnym znecistenim neni zas tak strasny..

Prosim poradte nebo uz mi vazne odvezou :D
Osty88
Příspěvky: 52
Registrován: 27. 07. 2019, 17:58

Re: Začátečník - montáže, pointace

#223

Příspěvek od Osty88 »

Ahoj všem,

už pár let fotím s kratšími ohnisky tak abych nemusel šáhnout po pointaci, navádění ale řekl bych, že je už vhodná doba pro kvalitnější focení DSO. Potřeboval bych pomoci, poradit. Nemám potuchy jak a kam přesně zapojit, upevnit pointační kamerku QHY 5 - II -M k montáži Vixen SXW 2502 a jak následně vše uvést do chodu a vycentrovat, dostal jsem ještě navíc hledáček od Sky Watcheru 9x50. Jestli jsem pochopil správně z některých vláken zde na foru tak se pointační kamerka nainstaluje před hledáček a to vše se upevní k dalekohledu/ objektivu?

Stejně tak si nejsem jist jestli se kabel ST4 připojí k naváděcí kamerce a opačná část do portu montáže nebo i go to ovladače (v mém případě starbook?) pak už mám pouze druhý kablík u kamerky s usb portem jedna strana se propojí s kamerkou a druhá s počítačem nebo notebookem?

Jako optiku používám objektiv od Nikkoru staré ed sklo 300 mm f2.8 z osmdesátých let + telekonvertor 2x zvětšení rovněž od Nikkoru pro tento objektiv origo - takže si ani nejsem jist jestli půjde vubec navádění připevnit na klasický objektiv k fotáku. Zrcadlovky mám mod. Canon 450 Da. a nemod. Canon 6 D. Zároveň nevím jak následně pracovat v programu, který slouží k obsluze naváděcí kamery a zrcadlovky a kde jej event. sehnat? Budu vděčný za jakoukoliv radu nebo odkazy.

Předem díky
drvo
Příspěvky: 176
Registrován: 12. 08. 2019, 08:53
Bydliště: Stupava

Re: Začátečník - montáže, pointace

#224

Příspěvek od drvo »

Odporucam do googlu zadat “youtube setup guiding camera phd2“. Je tam kopec navodov ako na to.
OOUK AG14, TS APO 90/600, Omegon APO72Q, iOptron CEM120EC2, Atik APX60, ScopeDome 3m
Uživatelský avatar
petr.livanec
Příspěvky: 90
Registrován: 04. 05. 2020, 14:26
Věk: 18
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#225

Příspěvek od petr.livanec »

Zdravím všechny,
začínám uvažovat o nějakém možném levném způsobu pointace mé GoTo Meade montáže. Je to starší LXD 55 a má pro mě neřešitelné vůle v převodovce motoru. Může pointace dobře fungovat i přes větší vůle, nebo se nejprve musí vůle odstranit? Když se daří, na ohnisko 920mm s APS-C fotím 20-30" expozice, z nichž je použitelných cca 55-70% snímků.
Meade 102/920, LXD 55, Canon 550D, Newton 76/700.
„Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.“
Odpovědět