Jak a s čím začít pointovat?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jak a s čím začít pointovat?

#1

Příspěvek od Vabra »

Po prvním kole podpory na místním fóru jsem pořídil slušnou montáž pro své astrofotopokusy (CG-5 GT). Navíc jsem k němu dostal i poměrně světelného 6“ newtona.

Protože od té doby ne a ne přijít dostatečně jasná noc snažím se udělat co nejlepší teoretickou přípravu na tu noc, kdy bude bezměsíčno a dostatečně jasno, abych naskládal nádobíčko do auta a vyrazil na kopec. První pokusy budou několika málo-minutové bez pointace jako doposud, ale příště…

V rámci suché přípravy jsem si vyzkoušel i cvičně „pointovat“ svůj newton:
- špatně ustavená montáž, sice vodorovně podle libely, ale sever jen tak podle lišejníku (ani Polárka nebyla vidět)
- na poměrně velmi jasnou hvězdu (zřejmě Capella, která byla jediná co v tom počasí byla vidět přes měsíční svit)
- okulárem se silným křížem vyšroubovaným z „lidlskop“ hledáčku (odhadem 25mm).
Bez focení, jen abych si představil co ta manuální pointace obnáší. Jako jediný použitelný způsob se ukázalo lehké rozostření hvězdy tak aby „obtekla“ záměrný kříž. Udržet ji pomocí ručky CG5 nebyla žádná legrace ani v takto malém zvětšení, ale přece jen bylo vidět časem zlepšení a snad při správně ustavené montáži to bude asi také výrazně lepší.
Otázkou zůstavá, zda na tolik aby to pomohlo focení (teleobjektivem do 400mm a jednou třeba i tím malým 152/750mm newtonem).

Jako s pointačním dalekohledem počítám s lidlskopem 70/700mm s bastlením elektroniky si bohužel moc neporadím…

Po prostudování fóra, webu a tak se mi jeví jako provozovatelné následující možnosti:
1. ATM pointační okulár (vlasy, drátky, lepidla,…) ze svého levného 10 mm okuláru (asi kellner), potažmo nějaká forma svícení (fosforeskující hvězdičky,.. ledka s regulací) – téměř zdarma.

2. profesionální pointovaní okulár – cena okolo 3000-5000 (výrazně dražší než dalekohled ve kterém bude použit) a co s ním když mne manuální pointace přestane bavit ?

3. slušná webkamera (máte osvědčený typ, když Philips ToUcam se už neprodává) nebo její „astroverze“ typu NexImage od Celestronu (1500-3500 Kč), a pointování ručně podle obrazovky laptopu nebo SW autoiguiderem (MMys, GuideDog, K3…) vstup na montáži je přítomen, laptop mám (ale bez seriového portu…). Alternativní použití na videosnímání planet (na DSO počítám se stavající DSLR). Pravděpodobně budou problémy s hledáním dostatečně jasných pointačních hvězd, asi bude potřeba flexibilnější spojení fotografického a pointačního dalekohledu s rizikem horší pevnosti.

4. Citlivá BW TV kamerka, pointace ruční na minitelevizi, nebo ruční/automatická s pomocí laptopu a video/usb převodníku. Jako předchozí plus navíc perspektiva použití pro něco jako Martinův autonomní TVguider (budu-li časem zařazen do fronty). Tady nemám představu a vhodných dostupných typech a cenách…

Protože věřím, že mnoho z vás již prošlo podobným rozhodnutím a prozkoumalo slepé uličky, budu rád pokud mi před nimi dáte varování, případně doporučíte Vámi osvědčený postup či konkrétní dnes nové či bazarově dostupné vybavení vhodné nejen pro můj specifický případ ale třeba i pro ostatní junior a newbie členy fóra řešící podobné otázky.

PS: Zatím jako cestu nejmenšího odporu vidím NexImage…ale nechám si poradit.

děkuji

Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Jak a s čím začít pointovat?

#2

Příspěvek od MP »

Pokud mas montaz, ktera se da snadno a presne pointovat autoguiderem ( coz je pripad CG-5 GT ), tak bych toho vyuzil. Z moznosti preferuji TV kameru pred webkamerou - jsou citlivejsi a s vhodnym autoguiderem se obejdes bez pocitace. Krome MMyse dela podobne autoguidery napr. i kamarad Vixen ;)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak a s čím začít pointovat?

#3

Příspěvek od MMys »

Pro focení teleobjektivem Ti na pointaci stačí pointační okulár. Nebude to moc náročné. Zároveň je to nejlevnější varianta. Všechny ty kamery a autoguidery jsou cenově jinde. Tímhle bych začal. Doporučuji Ti ho koupit. Já ho stejně používám dál, třeba k vycentrování hvězdy ma maličký senzor autoguideru, než tam zasunu kameru. Od oka se střed trefuje dost špatně.

A taky jako rezervu, když občas selže elektronika (kabely se občas lámou, a tak...)

to MP:
pokud je moc i cena pointačního okuláru, tak určitě nebude hned kupovat TVGuider.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 840
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Jak a s čím začít pointovat?

#4

Příspěvek od astropintr »


Ahoj Pavle,
jsem asi poslední, kdo by Ti měl poradit, protože jsem začal s astrofoto asi před cca půl rokem. Nicméně, můžu Ti pár věcí doporučit. Pochopil jsem správně, že budeš fotografovat přes Newtona? Pokud ano, tak začátek vždy je těžký.
Pointační okulár si také můžeš vyrobit, ale já jsem dal na profesionální výrobek a zakoupil jsem 12,5 mm pointační okulár s OFF - AXIS GUIDEREM VIXEN.
Nevýhodou vidím, že budeš mít pointační hvězdy slabší, než kdyby jsi pointoval přes pointační dalekohled, protože ve OFF-AXIS GUIDERU je zrcátko, které Ti odráží do pointačního okuláru méně světla. Takže pak i pointace je trochu složitější. Pointace je díky velkému zornému poli a jasným hvězdám v pointačním dalekohledu snazší.
Základem je správně ustavit montáž. Na stránkách Martina Myslivce je dobře popsáno, jak má ustavení montáže vypadat. Já využívám ustavení pomocí Driftové metody, která tam je dobře popsána. To pravidlo je prosté - čím lépe ustavíš montáž, tím lépe se Ti bude pointovat a tím lepších výsledků dosáhneš.
Ohledně jiných metod pointace, Ti nemůžu poradit, protože užívám jen manuální pointování. Ale ostatní kolegové Ti jistě poradí.
;)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jak a s čím začít pointovat?

#5

Příspěvek od Vabra »

MMys: Pokud je moc i cena pointacniho okularu tak nebude kupovat hned autoguider...

Cena je samozrejme vzdy dulezita ale neni sama, jde mi spise o to vyhnout se slepe ulicce (nevyuzitelne investici). Pokud ma pointacni okular dobre pouziti i pri pozdejsi automaticke pointaci pres pocitac ci autonomni zarizeni pak budu o nem premyslet. Zbyva doresit zda staci ten home made (vpodstate zadarmo) a jak se zvysi komfort po investici >3000.

Pokud je napr. NexImage jednoucelova hracka pouzitelna pouze na mesicni kratery, a Jupitera, pak je i tech 3500 prilis. Tady na foru se zda, ze ji k pointaci nikdo nepouziva a pritom na webu jsem par moc hezkych fotek pointovanych touto kamerkou uz zahledl. Pokud to je pruchodne tak by to bylo pro mne nejjednodusi cesta k automaticke pointaci.
Pokud to nekdo zkusel a vi, ze je to cesta slepa a je lepsi rovnou investovat dvakrat tolik do citlive TV kamery a navic neco do prevodniku TV->data (ale ten mozna nekde doma vyhrabu) pak bych se rad poucil.

AstroPintr:
Fotit se bude vetsinou pres teleobjektivy a pointacni bude refraktor 70/700 takze OFF-AXIS bude asi mene vhodne. Nebo se mylim?


diky,

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jak a s čím začít pointovat?

#6

Příspěvek od Vabra »

MP napsal: Pokud mas montaz, ktera se da snadno a presne pointovat autoguiderem ( coz je pripad CG-5 GT ), tak bych toho vyuzil. Z moznosti preferuji TV kameru pred webkamerou - jsou citlivejsi a s vhodnym autoguiderem se obejdes bez pocitace. Krome MMyse dela podobne autoguidery napr. i kamarad Vixen  ;)

Mas doporuceni na nejakou konkretni TV kameru? Pripadne i link na pritele Vixena (myslis tim firmu nebo nekoho konkretniho)?

Diky
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Jak a s čím začít pointovat?

#7

Příspěvek od MP »

Vabra napsal:
Mas doporuceni na nejakou konkretni TV kameru? Pripadne i link na pritele Vixena (myslis tim firmu nebo nekoho konkretniho)?Myslim samozrejme konkretni japonskou firmu. TV autoguider od ni ma v nabidce napr. Supra. A vhodnou citlivou NTSC kameru take ( Watec ). Jen to dohromady bude stat asi 20 tisic.

Ja jsem kdysi vtrhl na toto forum s vlastnorucne upravenymi CCTV deskovymi kamerami rady "1043", nakazil jsem tim par lidi a drzim se toho dodnes - na pointaci nic jineho nepouzivam, at uz za mne pointuje MMysuv autoguider nebo funguji me prsty na ovladaci a oko na obrazovce. Na pointaci neni potreba ty kamery nejak moc upravovat, jen se musi vyresit mechanicka konstrukce. Ale pri dnesni cene "hotovych" kamer asi nema smysl kracet v mych stopach a delat si vsechno na kolene sam.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Jak a s čím začít pointovat?

#8

Příspěvek od VK »

Nevím, co přesně nazýváte "pointačním okulárem", ale pokud je to okulár s osvětleným záměrným křížem, tak ten stojí u Zahajského necelé 4000 Kč.

To podle mě není zase tak úplně levné, protože webkameru (ze které se dá udělat autopointer, viz http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/autopointer.htm) pořídíte levněji. Samozřejmě nestačí vám jen ta webkamera.

Chci tím naznačit, že cena pointačního okuláru a autopointeru není (nemusí být) nějak dramaticky rozdílná.

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak a s čím začít pointovat?

#9

Příspěvek od MilAN »

VK napsal: Chci tím naznačit, že cena pointačního okuláru a autopointeru není (nemusí být) nějak dramaticky rozdílná.

V. K.3x opravdu není dramatické ,    :D
+ navíc note book + autobaterii

ale proč pro  pointaci teleobjektivu při focení digitální  zrcadlovkou? Při expozici 6 minut  pointace nevyžaduje víc jak 10  dotyků  tlačítka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jak a s čím začít pointovat?

#10

Příspěvek od Vabra »

MP napsal:
toho dodnes - na pointaci nic jineho nepouzivam, at uz za mne pointuje MMysuv autoguider nebo funguji me prsty na ovladaci a oko na obrazovce.

To je prvni informace kterou vidim, ze nekdo pointuje rucne podle obrazovky pocitace. Jake jsou s tim zkusenosti oproti SW reseni? Dovedu si predstavit ze je to prece jen pohodlnejsi nez koukat do okularu...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jak a s čím začít pointovat?

#11

Příspěvek od Vabra »

MilAN napsal:
3x opravdu není dramatické ,    :D
+ navíc note book + autobaterii


ja to 3x nevidim ?

pointacni okular ortho 12.5mm (osvetleny) 3900 Kc
NexImage CCD kamera (podle informaci z netu prekabatena webka Philips ToUcam) 3240 Kc.

Cenu NB autobaterie atd bych sem nescital nebot je uz mam tak jako tak. Komfort je samozrejme vec druha.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak a s čím začít pointovat?

#12

Příspěvek od vla »

Moje první pointační okuláry jsem si dělal sám, jako ideální materiál na kříž se mi osvědčil průhledný rybářský vlasec, tuším 0,05 mm, hlavně proto, že je kulatého průřezu a pokud je hvězda přímo uprostřed vlasce tak světlo projde, jakmile se dostane ke kraji vlákna odráží se bokem, takže jednoduchý kříž se nakonec jeví jakoby byl složen z dvojitých neprůhledných vláken. Je to velmi jednoduché a celkem to fungovalo. Když se do takového okuláru podíváš proti světlu vidíš dvojitý kříž stejně jako u profi pointačního okuláru, který má skutečně vyrytý dvojitý kříž na destičce. Přišlo mi to výrazně lepší než dvojité kříže z neprůhledných drátku atd.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Jak a s čím začít pointovat?

#13

Příspěvek od MP »

Vabra napsal:
To je prvni informace kterou vidim, ze nekdo pointuje rucne podle obrazovky pocitace. Jake jsou s tim zkusenosti oproti SW reseni? Pocitac neni potreba, staci TV monitor, v mem pripade mala LCD televize. Ta slouzi jako monitor autoguideru ( mam starsi verzi bez vlastniho monitoru ) a da se pouzit i samostatne. Krome vystupu z pointacni kamery obcas slouzi pro zaostrovani digitalniho kompaktu nebo videokamery. Zkratka univerzalni monitorek, schopny v pripade nudne zatazene oblohy vyplnit vecer na louce TV programem :D

A Martinuv autoguider je samozrejme presnejsi, jde o to, ze nekdy ( s teleobjektivy ) opravdu pointace neni potreba, nebo skoro neni - tak jen koukam na hvezdu na obrazovce s krizem a kdyz nahodou moc ujede, tak ji vratim na stred.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Jak a s čím začít pointovat?

#14

Příspěvek od Lightsscope »

To vla: Jak jsi resil napnuti vlakna. Ja jsem zkousel delat kriz z tenkeho medeneho dratku, ale nepodarilo se mi ho skutecne napnout, aby byl dratek rovny.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak a s čím začít pointovat?

#15

Příspěvek od vla »

hora napsal: To vla: Jak jsi resil napnuti vlakna. Ja jsem zkousel delat kriz z tenkeho medeneho dratku, ale nepodarilo se mi ho skutecne napnout, aby byl dratek rovny.Udělal jsem kroužek do tubusku okuláru, na něm drážky pro vlákno, na jedné straně vlákno přilepil aby nepřečnívalo přes vnější okraj na druhý konec vlákna jsem dal závažíčko, to ho našponovalo a zase přilepil, po zaschnutí lepidla jsem část se závažím odřízl a kroužek s křížem vsunul do okuláru. zaostřený kříž opět zajištěn lepidlem.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět