Jak a s čím začít pointovat?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#526

Příspěvek od x-f »

Sám teda teď uvažuju and pointací. Protože na to mám doma skoro všechno, jen nějaký vhodý hledáček chyběl, takže jsem taky objedal ten svbony 60x240.

Mám obecný dotaz, na který jsem nenašel odpověď, protože to možná všichni považují za samozřejmost. V čem je výhoda mít přímo na kamerce ST4 port? Chápu, že jí propojím rovnou na montáž, ale stejně jí musím připojit k počítači USB portem a použít PHD2.

Druhá varianta je kamerka bez st4, kterou připojím k počítači úplně stejně, jen budu mít navíc k počítači ještě připojenou montáž, takže zaberu jeden USB port navíc.

Nebo mě něco uniká?

Díky.
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#527

Příspěvek od MilAN »

Uniká ti to, že v prvním případě nemusíš mít na řízení montáže PC - tu lze řítit z ručky. Prvotně - ještě bez PC ovládání- byl komplet ST4 = kamera, propojovací kabel u vlastní zařízení prodáván jako systém pro pointaci a fotografování
Obrázek
Dnes to lze aplikovat např. při focení zrcadlovkou, bez PC a nahradit tuhle původní krabičku třeba malinou a pod.
I při provozu s PC umožňuje port ST4 jednoduchou , bezporuchovou a nezávislou autopointaci
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#528

Příspěvek od x-f »

Omlouvám se, ale stále nechápu :)

Pokud mám kameru s ST4 tak dokáže fungovat zcela autonomně bez PC? Měl jsem za to, že stejně musím kamerku připojit přes USB k počítači a "nastavit" to. Vybrat hvězdu atd..
Bresser 150/750
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#529

Příspěvek od viator »

S výnimkou napr. Lacerta, NexGuide, kamerka nefunguje bez pripojenia k PC... Takže ak neuvažuješ o napr. Lacerte ( NexGuide sa veľmi neosvedčil), potrebuješ prepojenie s PC/notebookom. Ak ho ale plánuješ aj na ukladanie snímok z hlavnej kamery/obsluhu kamery či montáže, bude PC potrebný tak, či tak...
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#530

Příspěvek od zbignieww »

x-f
Diky za poradu, podivam se na stranky SVBONY , nebo do toho Hamburku
Naposledy upravil(a) zbignieww dne 05. 03. 2021, 11:00, celkem upraveno 1 x.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#531

Příspěvek od MilAN »

x-f píše: Pokud mám kameru s ST4 tak dokáže fungovat zcela autonomně bez PC?
No, může fungovat třeba přes malinu a mobil, vyloženě bez všeho ne. Někde musí být pointační program a jeho nastavení
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#532

Příspěvek od x-f »

No právě.

Pak to myslím chápu dobře. S výjímkou kamer co uvádíš budu potřebovat PC tak či tak.

Akorát v jednom případě připojím k PC jen pointovací kameru přes USB a případně pokud ne DSLR, tak druhou kameru a signál pro montáž půjde z kamery po ST4.

A v druhém případě bez kamery s ST4 budu muset připojit ještě přes třetí USB kabel do montáže, tedy jedno USB navíc a PHD musí podporovat danou montáž, což by asi neměl být můj problém (mám EQstar, který se chová jako synscan a v Synscan Pro a SkySafari to funguje).

Tj. varianta s ST4 mě vychází lepší z hlediska méně kabelů z montáže do PC a ušetřený USB port (mám na NB opravdu jen dva, takže jinak HUB), ale nevidím to jako "must have".

Je nějaký pozorovaný rozdíl ve funkčnosti? Např. že by odezva a guiding na ST4 byla lepší, než a proprietárním interface montáže atd.?
Bresser 150/750
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#533

Příspěvek od viator »

Nepozoroval som rozdiely vo funkčnosti. Požívam ale "pulse guide", pretože montáž ovládam z planetária, kde mám k dispozícii aktualizované databázy o mnoho viac objektov, ako obsahuje "rúčka od montáže".
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#534

Příspěvek od MilAN »

to: x-f : aby se dalo na tvoji otázku nějak jednoznačně odpovědět, je potřeba znát 3základní věci :

1/ budeš montáž ovládat z PC nebo z ručky?
2/ budeš fotit kamerou nebo foťákem ? A v případě foťáku, budeš snímky ukládat na kartu ve foťáku nebo do PC?
3/ chceš autonomní autopointaci nebo s ovládáním z nějaké elektroniky (PC, mobil, tablet...)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#535

Příspěvek od x-f »

Asi zdaleka na vše nedokážu odpovědět, protože se teprve hledám.

1) Ručku nemám. Mám EQstar, což je takové ukrajinské GoTo využívající synscan protokol. Má ST4 port do kterého se dá zapojit ruční ovládání (ne ručka) a pak má COM port který se dá buď zapojit do PC přes USB, nebo je k tomu WiFi dongle do toho COM portu a pak lze ovládat Synscanem.

Tj. předpokládám, že pokud budu pointovat bez ST4, tak budu ovládat z PC.
Pokud vyměním kameru za kameru s ST4, tak budu ovládat přes wifi z SynScan aplikace z mobilu.

2) Nákup druhé CMOS zatím neplánuju. Vyhlížím foťák. Už mám předjednaný 450D, který bych si modifikoval. Zda ukládat na kartu, nebo do PC zatím netuším. Vím o obou možnostech, ale zatím jsem to nestudoval.

3) Tady v tom nemám vůbec jasno a jak to funguje se teprve dozvídám viz. ranní dotaz, ale předpokládá, že pro začátek tedy z PC.
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#536

Příspěvek od MilAN »

Tak se to celkem zužuje na nějakou odpověď :)
1/ Pokud budeš montáž ovládat z PC, pak se to děje přes kabel EQDIR přes program ASCOM s EQMOD. Z něho ovládáš i pointaci. Ovládání jde po tom samém kabelu, v PHD2 je potřeba navolit Pulse Guide (je jedno, zda-li má kamera ST4 port nebo ne ) , nebo ON CAMERA, pokud propojuji kameru
s montáži přes ST4
2/ Druhý kabel slouží pro propojení pointační kamery s PC
3/ Třetí kabel pro připojení snímací kamery nebo foťáku, ukládajícího snímky na PC

No, a hlavně je potřeba zjistit, jestli tvoje montáž půjde takhle ovládat z PC. Pokud má v sobě zabudovaný protokol, který používá Sky Watcher, měl by si s tím ASCOM poradit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#537

Příspěvek od x-f »

Mno tak jsem to zkusil. Zatím nedorazil hledáček, tak s kamerkou v netwtonu.

Nějakou dobu jsem bojoval s propojením montáže a EQMODu, než jsem zjistil, že to dělá rychlost na com portu.

Vyzkoušel jsem tedy EQMOD, zkusil jsem PHD. Kamera AScOM driver má, takže obraz tam byl. Ale protože jsem laboroval dlouho, tak jsem byl doma v teple přes okno s montáží ustavenou od oka. PHD mě to tedy neudrželo, ale psalo i při kalibraci, že mám nejspíš špatně ustavíno. Pak že nestíhá kompenzovat v RA ose tuším.

Ještě jsem zkoušel ovládat ze Stellaria.

Mám k tomu dotaz, který úplně nesouvisí s pointací. Jak nakalibrovat EQMOD?

V SynScan Pro je to jednuduché. Udělám kalibrac na jednu, dvě či tři hvězdy, ale v EQMOD jsem nic takového nenašel. Jediné co jsem dopátral, že mohu najet na nějakou hvezdu ručně ve stellariu a poslat sync do EQMODu, ale to předpokládám ekvivalent jen kalibrace na jednu hvězdu?
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#538

Příspěvek od hades »

x-f: tohle se včera řešilo tady: viewtopic.php?p=448025#p448025 . Diskuzi můžeš pokračovat tam
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#539

Příspěvek od peta62 »

Omlouvam se, navody mi nedaly nic, cetl jsem toto vcetne viewtopic.php?p=448025#p448025, ale porad mam hlavu jako patraci balon a cim vice ctu, tim vetsi mam zmatek. Zda se mi, ze tady je snad nekonecne kombinaci. Pokousim se rozchodit PHD2 proti EQ6, kamera QHY5III174. Rucka nema USB, jen napajeni, RJ45 a RJ11. Kamera USB a nejaky kabel koncici RJ11. Montaz ma rucku a Auto Guider. Rozchodil jsem jedine kdyz dam kamerove USB do laptopu a ten USB/RJ11 prevodovy kabel do rucky. Mam s tim docela problemy, proto mam dve otazky, na ktere jsem i pres znacne hledani odpovedi nenalezl.

1. Lze zapojit i jinak ? Pochopil jsem, ze bez laptopu se rozumne neobejdu, ale lze treba nejak vyuzit ten druhy kabel kamery a nebo jit z pocitace primo do montaze ? Pokud ano, lze se nekde docist abych nemusel otravovat tady ?

2. Drive jsem mel PHD2 aniz by ukazovalo diky ASCOMu souradnice, ted je zna. Pouziva je k necemu, jinymi slovy museji byt spravne ? Ja nenajizdim z parkovaci posice, ale nastavim dalekohled a potom teprve vse pustim, proto nesedi. Zkousel jsem to z parkovani, ale to je pro mne dost opruz, je to nutne ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#540

Příspěvek od MilAN »

Přiznám se, že v tvém popisu se ztrácím.
- Možnosti připojení montáže a PC jsou tady : http://eq-mod.sourceforge.net/introindex.html
- pointační kamera musí být připojena do PC
- možnosti pointace jsou potom zde v příspěvku č. 536
- při pointaci přes ST-4 nemusí PHD znát polohu montáže - není potřeba start z domácí polohy, při Pulse guide ano.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět