Jak a s čím začít pointovat?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#541

Příspěvek od peta62 »

Dekuji, nastavilo si to samo Pulse Guiding, je v PHD2 doporucovany, tyto nasledky jsem neznal. To plne zodpovida druhou otazku, prosim jeste nekoho, kdo zna, o tu prvni.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#542

Příspěvek od nou »

Myslim ze PHD2 pouziva polohu na prepocitanie kalibracnych parametrov ked sa zmeni DEC a teda netreba robit kalibraciu po kazdom posune. Ten RJ11 konektor je na ST4 kabel ktory potom ide do RJ11 na montazi. PHD2 posiela korekcie bud cez USB do kamery ktora ich potom preposle cez ST4 do montaze alebo priamo cez USB-EQDIR kabel do montaze. RJ11 na rucke je na pripojenie GPS modulu alebo aj PC.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#543

Příspěvek od MilAN »

nou píše:Myslim ze PHD2 pouziva polohu na prepocitanie kalibracnych parametrov ked sa zmeni DEC a teda netreba robit kalibraciu po kazdom posune.
Takže to napíšu potřetí: PHD při zapojení přes ST 4 nic neposílá. Tahle komunikace funguje při ovládání přes pulse guide.
A kdo si myslí, že to je jinak nebo kalibruje při každém posunu montáže, tak ještě nečetl návod k PHD :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#544

Příspěvek od peta62 »

nou píše:Myslim ze PHD2 pouziva polohu na prepocitanie kalibracnych parametrov ked sa zmeni DEC a teda netreba robit kalibraciu po kazdom posune. Ten RJ11 konektor je na ST4 kabel ktory potom ide do RJ11 na montazi. PHD2 posiela korekcie bud cez USB do kamery ktora ich potom preposle cez ST4 do montaze alebo priamo cez USB-EQDIR kabel do montaze. RJ11 na rucke je na pripojenie GPS modulu alebo aj PC.
Dekuji moc, ted to chapu, kalibrace pro kazdy novy objekt mi nevadi, pokud se zdari.

Rozumim tomu spravne, ze pokud dam ST4 do RJ11 na montazi staci k tomu pouze USB z kamery do PC, v PHD2 pripojit jen kameru a pojede to ? Omlouvam se ze se ptam, ted pres den to bez vodici hvezdy nelze vyzkouset a rad bych byl na vecer co nejpripravenejsi. Nedelam si iluse, ze bych fotil, ale chci se co nejvice posunout. Zjistuji tuto konfiguraci hlavne proto, ze jakmile dam USB-EQDIR, musim dat rucku do PC direct a nemohu ji pouzivat.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#545

Příspěvek od viator »

..len poznámka pre "peta62" ku otázke z #539 :

2. Drive jsem mel PHD2 aniz by ukazovalo diky ASCOMu souradnice, ted je zna. Pouziva je k necemu, jinymi slovy museji byt spravne ? Ja nenajizdim z parkovaci posice, ale nastavim dalekohled a potom teprve vse pustim, proto nesedi. Zkousel jsem to z parkovani, ale to je pro mne dost opruz, je to nutne ?

- po pozorovaní montáž neparkujem = na zvolený objekt nastavím ďalekohľad ručne (s povolenou aretáciou osí RA a DE), jemnými pohybmi doladím na stred kamery a synchronizujem montáž s planetáriom. Keďže používam ASCOM pulse guide, po synchronizácii aj PHD2 má informáciu o súradniciach automaticky. Pokiaľ sa nemýlim, PHD2 odporúča spraviť kalibráciu okolo rovníka (DE +/- 20 °), a mám za to, že so zmenou v deklinácii robí korekčný prepočet pre guiding vlastný software PHD2. Tj. nie je nutné vždy vychádzať z parkovacej pozície. Prípadne sa v EQMOD dá zvoliť vhodná, vlastná parkovacia poloha, ktorá môže byť takmer kdekoľvek.
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#546

Příspěvek od nou »

MilAN píše:
nou píše:Myslim ze PHD2 pouziva polohu na prepocitanie kalibracnych parametrov ked sa zmeni DEC a teda netreba robit kalibraciu po kazdom posune.
Takže to napíšu potřetí: PHD při zapojení přes ST 4 nic neposílá. Tahle komunikace funguje při ovládání přes pulse guide.
A kdo si myslí, že to je jinak nebo kalibruje při každém posunu montáže, tak ještě nečetl návod k PHD :)
A pisem tam nieco ine? Bez informacii o polohe dalekohladu bolo treba robit rekalibraciu. Z manualu PHD2
The old method of having to re-calibrate whenever you slewed the scope or switched the side-of-pier is a thing of the past so long as PHD2 has pointing information.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#547

Příspěvek od peta62 »

viator :
Moc dekuji, podivam se na tu synchronisaci, to jsem nevedel ze jde. Take skvely napad parkovat jinde, musim vyresit potom to sladeni, ale to by mi mohl pomoci pevny bod na obzoru. Dekuji. Prusvih jen ze pri tom nemohu pouzivat rucku, posuvy v ASCOM jsou strasne pomale.

nou :
Totez rika manual i jinde : "If you have selected an ST-4 style of guiding in the 'mount' section, that interface cannot be used to query the pointing position of the telescope. As a consequence, guider calibration won't be automatically adjusted for declination".
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#548

Příspěvek od nou »

Ano pri pripojeni cez ST-4 sa PHD pyta rucne na ktoru stranu smeruje a DEC. Proste bez znamej polohy nemoze PHD prepocitat kalibraciu a teda by sa muselo kalibrovat vzdy.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#549

Příspěvek od MilAN »

Není to zdaleka takhle jednoznačně.
PHD se neptá, jaká je orientace /jak montáže, tak kamery/. Po kalibraci to ví. Jedině, pokud proložíme dalekohled, tak to programu sdělíme zaškrtnutím a není potřeba znovu kalibrovat.
Ono je dobré si uvědomit jednu věc. Znalost deklinace pro pointaci znamená jen to, že 1 pixel v RA značí jinou hodnotu posuvu v RA při jiné deklinaci, Jinými slovy , mění se agresivita . A pokud nakalibrují v DEC do 30°,lze bez problémů použít tuto kalibraci v rozsahu -30° až +60°. Jen bude dělat korekce s jinou agresivitou. Což při našem seeingu ani nepostřehneme.
Tento nový návod preferuje pulseguide, proto vyzdvihuje jeho plusy a tím opticky vypadá ST4 jako něco nedokonalého a překonaného. Jen v dřívějších návodech PHD se ale dočtete o některých nevýhodách pulse guide a o tom, jak pracovat s ST 4 a nemít potřebu při každém spuštění ani změny pointované oblasti znova kalibrovat.
Osobně, pokud nejdu přes zenit, nekalibruji a používám už asi od léta stejnou uloženou kalibraci = nestarám se vůbec o kalibraci .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Nikita
Příspěvky: 13
Registrován: 06. 03. 2021, 21:45

BRESSER FULL HD DEEP-SKY KAMERA & GUIDER 1.25"

#550

Příspěvek od Nikita »

Dotaz: Má někdo zkušenost s pointací BRESSER FULL HD DEEP-SKY KAMERA & GUIDER 1.25"připojenou na PC?
A když tak s jakou optikou?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#551

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Tento nový návod preferuje pulseguide, proto vyzdvihuje jeho plusy a tím opticky vypadá ST4 jako něco nedokonalého a překonaného. Jen v dřívějších návodech PHD se ale dočtete o některých nevýhodách pulse guide
No já jsem teď řešil nový počítač a místo klasické ručky + PHD + ST4 jsem zkusil EQMOD + Ascom Device Hub + PHD2 s PulseGuide. Chtěl jsem ušetřit jeden zbytečný kabel - ale PHD2 hlásí nějaké chyby i když to vypadá, že pointuje. Nicméně na to nemám nervy a přešel jsme zpátky na ST4, které pointuje a nenadává. Přitom když mi odešel pointační port na montáži, tak jsme pointoval se Skywatcher Ascom driverem pro ručku a to fungovalo bezproblémově...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#552

Příspěvek od Samuelson »

Ahoj, pointujete někdo s něčím menším než 9x50 hledáčkem? Po přechodu na objektiv řeším pointaci a ten hledáček je stejně velkej jako objektiv a přijde mi to trochu jako overkill :D . Ohnisko objektivu je 200mm, senzor apsc. Díky za rady.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#553

Příspěvek od hades »

Praktickou zkušenosti nemám, ale tohle by mohlo být řešením: http://www.supra-dalekohledy.cz/hledace ... 49881.html
Možná bys našel i levnější kopii někde na aliexpresu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#554

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj, já například bych to vůbec neřešil a pointoval tím hledáčkem . Estetiku neřeš , technicky myslím , že to je v naprostém pořádku není důvod si to ,,kazit,, něčím menším :)
Hadesův návrh je zajímavý, ale podle mě pro tvé účely(pokud už máš vyřešeno přes hledáček ) zbytečný a drahý. Ty peníze investuj raději do nějakého filtru apod .
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#555

Příspěvek od Samuelson »

Díky za odkaz, celkem pálka za takový tintítko :D .
O estetiku mi ani tak nejde, spíš jsem se rozhodl jít cestou co nejlehčí výbavy (na výlety apod.).Ten hledáček má půl kilo velikostně je stejnej jako 70-200 f2.8, tak prostě sonduju jestli neni něco elegantnějšího, každopádně díky za reakci.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Odpovědět