Jak a s čím začít pointovat?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#496

Příspěvek od MilAN »

Ten sw počítá centroid z celého definovaného pole, nejen z těch 2x2 pixelů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#497

Příspěvek od astar »

No pokud jsou ty pixely v okolí těch 4 slabé, klidně i 10-20x a vůči pozadí třeba jen 2x , tak to už nemá pro výpočet středu význam význam.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#498

Příspěvek od Pupak »

můj problém je,že nemám s čím srovnávat,když chybí zkušenosti,takže raději konzultuji se zkušenějšími, než bych hned kupoval jinou kameru. Nejde o to,že by to nefungovalo,ale pořád mám pocit,že je to jaksi na hraně spolehlivosti. Zatím stále testuji na CS RASA, ED100/600,N200/800. Žádná dlouhá ohniska nezkouším.S kamerou QHY163CCol se zatím do nějakých superdlouhých expozic nepouštím. Max 300-600 s. Montáž NEQ6.Na montáži jsem vyměnil strašná čínská ložiska,nechal udělat nová ozubená kolečka.Ta stará byla běs a hrůza.PE je asi slušná a při kvalitním ustavení hvězda stojí jak přibitá 10 min,nicméně až budu zkoušet delší časy s Canonem 60D,tak bych rád,aby pointace fungovala naprosto spolehlivě.Takže opět otázka. Je nějaká vhodnější kamera, která nestojí majlant a poskytne vyšší spolehlivost?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#499

Příspěvek od MilAN »

Pointace a její přesnost zrovna nestojí na kameře, ale na sw a seeingu a na montáži. To, že sedí 10 minut montáž v pointaci, ještě nic neznamená pro to, co dělá obraz na hlavním dalekohledu. Zkus dt potom třeba 1. a 10. snímek na sebe bez registrace a uvidíč, co se děje s celou sestavou během focení.
Nevím, co si slibuješ od výměny kamery - co by se mělo dít lépe ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#500

Příspěvek od Pupak »

No,já měl na mysli,že hvězda sedí 10 minut bez pointace a tu kontrolu jsem dělal právě srovnáním 1. a 30. snímku.U sebekvalitnější montáže je zásadní přesné ustavení. Když dokonale ustavím,10 minut to sedí dokonale,ale stačí ustavit s větší odchylkou a už to plave po pár minutách. Programy jsem vyzkoušel asi všechny,které jsou běžně dostupné a výsledky v nich jsou skoro totožné. Ty algoritmy se nejspíše moc neliší. Změřil jsem si přesně mrtvoly v obou osách,po výměně šmajdavých čínských koleček klesly na třetinu,mrtvoly jsou jen ve šneku a to vcelku přijatelné. Dneska zkusím pointovat delší ohnisko 1800 mm a uvidím,co z toho vyleze.Zatím dík za komentáře.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#501

Příspěvek od MilAN »

Mám k těmhle prohlášení absolutní nedůvěru :)
Na ohnisku 1800 mm a obvyklé kameře budeš mít rozlišení tak 0,5"/ pixel. Běžné PE těchto montáží je +/- 6-10". Takže bez pointace to nejde. Sebelepší ustavení niz nezmění na tom, že se kondtrukce montáže + dalekohledů celá kroutí a prohýbá, a to o větší hodnotu, než PE. Něco eliminuje pointace, něco zůstvává. Z větší části to pak řeší teprve OAG. Lepší ustavení montáže jen eliminuje množství zásahů pointace ( ale to zase není v normální frekvenci ničemu na škodu) , určitě nevede k tomu, že to půjde bez pointace. Navíc ti k tomu přibude refrakce při změny výšky nad obzorem - s tím tyhle montáže nepočítají. Zrovna tak nepočítají s tím, že se vlivem refrakce oblaha otáčí zdánlivě kolem jiného bodu než je pól a navíc dráha, po níž se pohybuje hvězda kolem pólu není kružnice .....
Mrtvý chod není zásadním problémem pro chod montáže a pointace - tohle je stejně nutno řešit rozvážením soustavy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#502

Příspěvek od Pupak »

Mrtvolu u šnekového převodu rozvážení soustavy neřeší.To funguje jen na ozubené převody.Špatně změřená,nebo proměnlivá mrtvola zhoršuje pointaci.Program hůř koriguje polohu.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#503

Příspěvek od Bill »

Pupak píše:Mrtvolu u šnekového převodu rozvážení soustavy neřeší.To funguje jen na ozubené převody.Špatně změřená,nebo proměnlivá mrtvola zhoršuje pointaci.Program hůř koriguje polohu.
Prosím tě, netvrď tady nesmysly, kterým by mohl někdo, kdo s tím nemá zkušenosti, naletět. V DEC je šnek/kolo při focení jednoho objektu zhruba na jendom místě a pokud není motnáž rozvážená, tak vůli kompenzuje z větší části pointační program při kalibraci. RA osa běží jedním směrem a pokud je mírně rozváženo proti pohybu, tak se žádná vůle ani mrtvola neprojeví!
Naposledy upravil(a) Bill dne 18. 05. 2020, 19:21, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#504

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Mám k těmhle prohlášení absolutní nedůvěru :)
To eufeministicky řečeno. Je to úplná blbost. Já mám EQ6 bez kol (jenom řemínky a šnek) a už po několika vteřinách montáž míří někam do háje. Ohnisko 1800 musím pointovat 2x/sec za ideálního seeingu, jinak jsem bez šance.
Jedině s jiným šnekem - ale i to mi přijde jako pohádka.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#505

Příspěvek od LukasNestak »

Včera som prvýkrát skúl pointovať cez OAG, ale ani náznak hviezd. Keď zasvietim do tubusu tak kamera to zaznamená. Skúšal som rôzne vzdialenosti kamery a aj rôzne kamery, stále to isté. Používam OAG pre 2" ZWO FW + 3" korektor. Môže byť problém 74mm sekundár?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#506

Příspěvek od MMys »

Ne, s 3" korektorem to musí být v pohodě. Dej tam expozice kolem 3 sec. a prostě musíš najít správnou polohu pointační kamery, aby se hvězdy objevily.
ZWO OAG nám funguje i na 2" ASA 0.73x korektoru. Sice už to není s tvarem hvězd moc extra, ale jde to.

Zkontroluji si, jestli máš správně vzdálenost korektoru od senzoru, pak odečti od téhle vzdálenosti vzdálenost zrcátka OAG od korektoru, a rozdíl té vzdálenoti by měl být ve směru do boku od toho zrcátka k senzoru pointační kamery. Nakresli si to.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#507

Příspěvek od LukasNestak »

Vzdialenosť korektor/snímač mám mať 61mm + 1mm "filter 3mm" = 62mm čo mám úplne presne. Vzdialenosť osi zrkadla OAGu od korektoru "OAG M68" je cca 24,75mm, takže 61-24,75=36,25mm je vzdialenosť od osi zrkadla OAGu po snímač pointačnej kamery.
Kamery som skúšal ASI 120mm a Lodestar vrvej verzie. Obe som skúšal osve a fungovali bez problémov.
Takže nakoniec som včera pointoval klasicky.
Toto je ten OAG:
https://astronomy-imaging-camera.com/pr ... xis-guider
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#508

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Vzpomínám si, že jsem řešil podobný problém. OAG kamera skrz úzkou šachtu viděla jen střed primáru, který je zastíněný sekundárem. Vyřešil jsem to pootočením hranolu.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#509

Příspěvek od LukasNestak »

Ako si ho pootočil? Nemyslí že sa ten môj bude dať točiť, jedine asi pôjde posunúť hlbšie.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Jak a s čím začít pointovat?

#510

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Mám nějaký no-name OAG ale ten ZWO OAG vypadá podobně. Samotný skleněný hranol je zajištěný v kovové šachtě ze strany malým šroubkem. Ten jsem mírně povolil, pootočil hranol o nějakou desetinu mm a šroubek jsem opatrně utáhl.

Předtím doporučuju zkusit laserem, kde končí paprsek, který projde šachtou.
Odpovědět