Kamera v primárním ohnisku

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Kamera v primárním ohnisku

#1

Příspěvek od Petr Mircev »

Dobrý den, rád bych se zeptal na to jak umístit kameru v primárním ohnisku. Mám jí tam umístěnou a chystám se umístit další. Nějaké nápady mám, ale budu vděčný za další nápady. Moc děkuji :)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamera v primárním ohnisku

#2

Příspěvek od MMys »

Jak další ??? Může tam být obvykle jenom jedna, protože další se tam už obvykle nevejde, tak velké vykorigované pole aby se tam vešlo více kamer vedle sebe asi nijak nedosáhneš.

Pokud bys je chtěl střídat, tak nějaký výměnný mechanismus, karusel, nebo u newtona třeba otočný sekundár, jako mám nyní já. Ale je to peklo na přesnost mechaniky.

Jak vypadá ten dalekohled ? jaký kamera a jaký komakorektor (předpokládám že jde o Newton).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Kamera v primárním ohnisku

#3

Příspěvek od Petr Mircev »

Já jsem to napsal špatně. Mám jeden dalekohled s kamerou v primárním ohnisku. 300mm f 1410mm a teď dodělávám 400mm f 2000 mm a chtěl bych tam dát zase tak kameru. Je to omegom 16000 pro color ve tech. A rád bych věděl na jaký mechanismus, jak to udělat. Ja jsem nic nenašel tak jsem to udělal po svém. :)
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Kamera v primárním ohnisku

#4

Příspěvek od Pupak »

Podstatné je, jestli chceš mít kameru uprostřed tubusu v ohnisku, nebo klasicky přes sekundár a výtah. Ta první varianta je sice o dost lepší, protože získáš menší zastínění, ale budeš muset řešit ostření a umístění koma korektoru. U meších průměrů není problém ostřit pohybem primáru, ale u 400 je to dost o hubu, takže se to řeší motorovým ostřením přímo v tom držáku kamery. Jelikož není jasné, jak to vlastně chceš, nebudu se tu o tom zbytečně rozepisovat. Upřesni to a pak se můžeme bavit dál.
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Kamera v primárním ohnisku

#5

Příspěvek od Petr Mircev »

Moc děkuji za informace. Já už to mám u zrcadla 300mm. Problém s tím nemám. Ostřím tak, že mám tři válce v sobě. Dva mají v sobě závit 0,5 mm a do třetího to tlačí a v něm je kamera. Kroužek m'a v sobě čep, aby se neotacela kamera. Ale abych měl čip kolmo na osu zrcadla mohu to nastavit posunem držáků v tubusu. Tak mě zajímá jak se to běžně dělá. :)
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Kamera v primárním ohnisku

#6

Příspěvek od Petr Mircev »

Teď to vymejšlìm takhle.
Přílohy
Compress_20210827_151716_6186.jpg
Compress_20210827_151716_6186.jpg (241.1 KiB) Zobrazeno 886 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Kamera v primárním ohnisku

#7

Příspěvek od Pupak »

Ono se to moc běžně nedělá, ale z hlediska kvality zobrazení je to mnohem lepší, protože odpadne jedno zrcadlo. Já jsem si vyrobil motorové ostření na jednom lineárním vedení s vodícím kuličkovým šroubem, kde je na rameni z karbonu uchycen držák kamery a korektoru. Je tam jen jeden tuhý paprsek, který je ale na jasnějších hvězdách vidět, protože přes něj vede i USB kabel kamery. Možná by bylo lepší příště použít vedení dvě, aby závěs šel přes průměr tubusu a difrakční čára byla alespoň symetrická. Zlepšila by se i stabilita držáku a ostření. Na EAA je to ideální řešení a fotit se s tím dá skvěle taky. Jsi první, koho znám, kdo to taky používá, což mě těší.
Kouzlo to začne mít právě s tím motorovým ostřením.
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Kamera v primárním ohnisku

#8

Příspěvek od Petr Mircev »

Já tam mám tři paprsky. O motoru jsem zatím neuvažoval. Sáhnu do tubusu trochu hejbnu a měřím hvetdy. A docela to jde. Ale jsem amater a začátečník. :)
Přílohy
Compress_20210827_173416_6084.jpg
Compress_20210827_173416_6084.jpg (31.77 KiB) Zobrazeno 858 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Kamera v primárním ohnisku

#9

Příspěvek od Pupak »

Tři paprsky nejsou zrovna ideální. Měly by jít proti sobě, protože, když se dotahují, měla by síla být osová, takhle ti to deformuje ty protější dva. Buď dva a nebo 4, 3 fakt nee. To lze použít tak u tlustých ocelových vodou řezaných pavouků, kde se nic necentruje a je to tuhé, protože se to řeže i s kruhovým obvodem. Je to prostě kompaktní a pevné.
Jinak amatéři jsme tu skoro všichni, až na pár výjimek a citace je zbytečné používat, zejména, když komunikuje jen dva.
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Kamera v primárním ohnisku

#10

Příspěvek od Petr Mircev »

To máš pravdu. Tak to udělám čtyři .Díky. PS .Já nevím co to jsou ty citace? Já píšu pořád dál v tom rámečku.:)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamera v primárním ohnisku

#11

Příspěvek od MMys »

Prosím jen o drobnost, dle pravidel fóra se necituje předchozí příspěvek (zbytečně to natahuje diskuze). Promázl jsem, příště to už nedělejte. Díky.
MMys


A lze to řešit i pohybem primárního zrcadla. Já to tak mám kvůli tomu, že mám otočný sekundár a výstupy do 4 směrů:
http://hvbo.cz/index.php?id=n400-astrograf&lang=cz
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Kamera v primárním ohnisku

#12

Příspěvek od Petr Mircev »

Moc děkuji za ukázku .Je to dokonalé. To bych nezvládnul vyrobit. Neporadil bys mi prosím tě jak se dělají ty třecí převody? Chtěl bych to zkusit. Je to pravda ,že můžeš fotit bez pointace ?Jakým motorem se to pohání .Jestli máš hřídelku přímo na motoru ,která to pohání ?Radí mi Kamil Fryš ,že se tam udělá přítlak přes kladku. Učím se ,ale pořád jsem začátečník. Těch informací je moc. :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamera v primárním ohnisku

#13

Příspěvek od Psion »

MMys píše: A lze to řešit i pohybem primárního zrcadla. Já to tak mám kvůli tomu, že mám otočný sekundár a výstupy do 4 směrů:
http://hvbo.cz/index.php?id=n400-astrograf&lang=cz
Pěkná práce, jsem zvědav zda už to ASA překresluje :) mimochodem ta NGC7000 na konci odkazu je parádní.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Kamera v primárním ohnisku

#14

Příspěvek od Pupak »

Dělal jsem to na 300 mm zrcadlo a není to až taková sranda. Chce to kvalitní lineáry a hlavně kuličkový šroub od THK, který při 9mm průměru polohuje na mikrony. Pak je to radost. Na normální provoz stačí rozsah ostření 50mm.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamera v primárním ohnisku

#15

Příspěvek od MMys »

Nepotřebuješ 3x kuličkové šrouby. Stačí 3x lineární vedení, bezvůlové, lehce předepnuté, a pak už můžeš 3x jako pohonný šroub použít i levný trapézový šroub (mám nerezový 8mm se stoupáním 1mm) a obyčejnou mosaznou matku. Bezvůlové uložení zajišťuje a všechny boční síly nese ta trojice lineárních vedení, a rozdíly mezi stoupáním jednotlivých pohonných šroubů (kor když je vyrobíš rozdělením jednoho delšího kusu) jsou naprosto zanedbatelné. A nemusíš řešit ani vůli, tedy nepotřebuješ dvojitou bezvůlovou matku. Vůli vymezí váha zrcadla.

Já mám zdvih asi 14mm, a je to až až, protože všechny kamery si parfokalizuji v těch svěrných objímkách na výstupech, a pak není vlastně co přesotřovat, pouze různé tloušťky filtrů.

Výtah mám je na výstupu pro vizuál, tam je to pohodlnější ručně knoflíkem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět