Sony A7s II

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sony A7s II

#1

Příspěvek od Psion »

Pořád tady melu o DSLR Sony A7s II (Full Frame, 12 Mpix, 8.4 um pixel), tak jsem se rozhodl ji otestovat v praxi. Pořídil jsem k ní adaptéry Viltrox na Canon EF objektivy, jeden 1:1 a druhý s redukcí 0,71x, který zredukuje ohnisko a tím i zlepší světelnost optiky. Spolu s montáží AZ GTi by to měla být kamera na EAA a pokud to bude nějak rozumně fungovat, tak se bude amputovat AA filtr před čipem. Otestuju jak Canon objektivy tak quadruplet 71mm F4. 9, který se redukci dostane na lepších F3.4. Sony umí přepnout i do módu APS-C a tim zmizí vinětace redukce 0,71x.

Vymyslel jsem způsob, jak by jak by fotoaparát mohl skládat snímky na sebe a to pomocí aplikace Startrails, kterou je možno stáhnout ze stránek Sony do fotoaparátu. V aplikaci lze nastavit kolik obrázků se bude skládat, jakou expozicí a ISO se bude každý snímek pořizovat. Aplikace to sice ukládá do videa, ale pro potřeby EAA to bude dostatečné, samozřejmě video lze později prezentovat. Při přehrávání na fotoaparátu lze video krokovat po jednotlivých obrázcích, kde je na obrázcích vidět postupné zlepšování odstupu signálu od šumu a výsledný obrázek evidentně násobně lepší než jednotlivá expozice.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony A7s II

#2

Příspěvek od Psion »

Před tím, než budu amputovat filter před čipem, tak jsem udělal malý test (MSA 20.2, CLS filter), jak je citlivý čip s filtrem a celkem musím uznat, že Sony má tu citlivost poměrně slušnou i když podle grafů to má být asi 15%, mě ale přijde podle obrázku vyšší než má Canon. Tohle je 30 sekundová expozice na ISO 10000, výřez 1:1, DSLR přepnuta na mod APS-C z důvodů malého ohniska Samyang 135/2. Myslím, že to není 100% zaostřené, asi nemá smysl spoléhat na elektronické vyhodnocení ostrosti.
NGC7000.jpg
NGC7000.jpg (1.48 MiB) Zobrazeno 2012 x
Označení Filtr Typ1 je nalepený na krycím skle čipu, Typ2 je v prachotřesu, tedy ten tam může skoro zůstat, uvidím.

Obrázek
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Sony A7s II

#3

Příspěvek od Ari »

Nemá to Sony automatickú redukciu šumu pri expozíciách nad x sekúnd? Niečo som videl aj pri novších A7 III, pri dvojkovej rade nejaký firmware aj "žral" hviezdy, na novších trojkových modeloch som zas videl, že to len zredukuje jemne šum.
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony A7s II

#4

Příspěvek od Psion »

Sony A7s II má redukci šumu zvlášť při focení do JPEG a zvlášť do RAW. Obě lze vypnout. Problém ale je, že nad 30 sekund evidentně výrazně upravuje RAW, což se projeví na dark frame, který je evidentně zvláštně vzorovitě upravovaný, nicméně jsou všechny podobné (hotpixely na stejném místě), tedy, když od sebe odečteš dva různé DF tak je to "černočerná tma". Stručně řečeno, při expozici nad 30s se snaží eliminovat hotpixely a šum na minimální míru, nicméně stále tam nějaké jsou. Kalibrovat pomocí DF snímky ale přesto lze.

"Žraní hvězd" je důsledek odstraňování hotpixelů a tedy u malých hvězd "odřízne" algoritmus přístroje jasovou špičku, tedy vznikne zvláštní věc, tedy objeví se hvězdy s tmavším středem. Po složení více light obrázků ale tento artefakt zmizí a není poznat rozdíl mezi snímkem z Canonu a Sony.
Přílohy
Sony A7sII test DF.jpg
Sony A7sII test DF.jpg (166.5 KiB) Zobrazeno 1889 x
Naposledy upravil(a) Psion dne 07. 08. 2021, 13:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony A7s II

#5

Příspěvek od Psion »

Udělal jsem včera test v takovém zákalu, nicméně se ukázalo, že celkově to není špatný výsledek na vyšší ISO a nižší čas je šum srovnatelný s vyšším časem a nižším ISO. Na vyšší ISO mi přijde, že zvládá lépe dynamiku hvězd, nicméně strácí v Halfa a šumu je tam prostě více, tedy zázraky s nekonají. Na Denebovi nahoře je vidět ten zákal. Každopádně vidíte, že i na nemodifikovaném přístroji ta Halfa je vidět celkem slušně.
Přílohy
Sony A7s II test.jpg
Sony A7s II test.jpg (1.31 MiB) Zobrazeno 1883 x
Naposledy upravil(a) Psion dne 07. 08. 2021, 13:40, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony A7s II

#6

Příspěvek od Psion »

Poslední test byl porovnání citlivosti neupraveného Sony A7s II versus upravený Canon 1100D (kompletní filtry pryč). V Sony byl filtr UHC-E v Canonu CLS (proto to namodralé halo Deneba). Jak vidno Sony má citlivost velmi dobrou a to vnitřní filtr čipu uřezává 75% Halfy, jsem zvědav, jak to bude vypadat bez filtru. Co se týká šumu, žádné překvapení, Sony je na tom lépe, aby tak ne, když mezi přístroji je dvě třídy rozdíl.
Přílohy
Sony vs Canon.jpg
Sony vs Canon.jpg (1.38 MiB) Zobrazeno 1893 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony A7s II

#7

Příspěvek od Psion »

Po pořizování snímků mlhovin se mi zdála citlivost Sony na Halfa poměrně velká, udělal jsem jednoduchý test spektroskopem mezi nemodifikovaném Sony a modifikovaným Canonem. Nedělal jsem kalibraci hodnot, jen mě zajímala relativní citlivost na kalibrační zářivku v oblasti kolem Halfa. Je vidět, že Canon má mírně vyšší citlivost na Halfu, nicméně asi nedává smysl dělat úpravu vyjmutí filtru, zvláště když hrozí průnik IR záření z těla fotoaparátu na čip.
Přílohy
Sony versus Canon.png
Sony versus Canon.png (468.39 KiB) Zobrazeno 1815 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony A7s II

#8

Příspěvek od Psion »

Udělal jsem trochu sofistikovanější test spektrografem na Slunci a čáře Halfa. Berme to stále jako jednodušší srovnání, je sice stejné ISO a expozice, ale jak víme, není ISO jako ISO a každý foták to má jinak, nicméně je to alespoň trochu vypovídající v poklesu hodnot. Zatímco modifikovaný Canon bez filtru neomezuje kolem Ha signál, Sony naopak jej omezuje viditelně a je na poloviční hodnotě oproti Canonu. Ovšem čekal bych rozdíl výrazně větší, proto jsem porovnal citlivost přístrojů na čáře Sodíkový doublet a tam se ukázalo, že Sony má 1,52x větší světlený zisk oproti Canonu, tedy výsledně je citlivost v Ha oproti Canonu cca 0,29x. V tom případě by se úprava vyjmutí filtru vyplatila. Měření je samozřejmě orientační, ideální by bylo změřit propustnost samotného vyjmutého filtru.
Přílohy
Canon_vs_Sony.png
Canon_vs_Sony.png (526.95 KiB) Zobrazeno 1760 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony A7s II

#9

Příspěvek od Psion »

Jak vidno, fotoaparát s filtrem je na spektra sice nepoužitelný, nicméně pěkně ukazuje, jak filtr spektrum ořezává, Sony bez filtru versus Canon s filtrem. Zajímavá je vysoká citlivost Sony v oblasti rozhraní spektra žlutá-červená.
Přílohy
Vega Sony.png
Vega Sony.png (11.07 KiB) Zobrazeno 1672 x
Vega Canon.png
Vega Canon.png (12.69 KiB) Zobrazeno 1672 x
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony A7s II

#10

Příspěvek od biker.fm »

Zajimave informace. Kdyz uz jsi porovnaval Sony s modifikovanym Canon 1100D, byly by zajimave vysledky s porovnanim s Canon 6D mark I. Nemas v planu ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sony A7s II

#11

Příspěvek od MilAN »

Psion píše:, Sony bez filtru versus Canon s filtrem. .
Není to obráceně ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony A7s II

#12

Příspěvek od Psion »

Ano máš pravdu Milane, prohazoval jsem názvy fotoaparátů kvůli pořadí obrázků a nepřehodil jsem ty popisy komplet. Tedy Canon je. modifikovaný bez filtru a Sony nemodifikovaný.

biker.fm : klidně bych test udělal, ale nemám Canon 6D k dispozici, možná by to šlo na MHV udělat.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony A7s II

#13

Příspěvek od Psion »

Ještě trochu lepší porovnání obou spekter.
Přílohy
Sony vs Canon.jpg
Sony vs Canon.jpg (45.14 KiB) Zobrazeno 1630 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony A7s II

#14

Příspěvek od Psion »

Co tedy je výsledkem testů? Vzhledem k výsledkům testování spektra Sony a snímkům, které jsem při testech pořídil a rovněž ke sdělení na internetu, že upravené A7s trpí průnikem IR záření ke snímacímu čipu jsem se rozhodl, že nenechám bezzrcadlovku modifikovat. Holandská firma JTW nekomunikuje a jsou stížnosti na velmi pozdní dodání přístrojů zpět a to až za mnoho měsíců. Dokonce jim přestaly tento týden fungovat i stránky https://www.jtwcameras.com/ a na emaily neodpovídají.

Snímky z A7s II:
viewtopic.php?p=458831#p458831
viewtopic.php?p=458849#p458849
viewtopic.php?p=458830#p458830
viewtopic.php?p=458388#p458388
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony A7s II

#15

Příspěvek od Psion »

Ještě se zmíním o práci s přístroj při focení. Sony má možnost buď zobrazení fotky či náhledu na výklopném displeji (1.3 Mpix), nebo v elektronickém hledáčku, který má vysoké rozlišení 2.36 Mpix a dosah na hvězdách odhadem kolem 8 magnitudy, tedy pohled jako do malého dalekohledu. Pro nastavení kompozice tedy ideální, výrazně lepší než red dot apod. Vzhledem k vysokému ISO (409000) lze dělat i EAA přímo na DSO, s modifikovaným přístrojem je níže video ukázka, kde jsou vidět hvězdy i přes 11 mag.

https://www.youtube.com/watch?v=UUzLJ-M ... l=geminga7
Odpovědět