Jakou montáž pro EAA

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Jakou montáž pro EAA

#1

Příspěvek od Beho »

Zkouším EAA s vybavením T-S 80ED Photoline, SCT C6 a kamerou ASI 533 na montáži AZ-GTi v EQ módu. Větší a těžší refraktor ani SCT neplánuji. Zvažuji časem kromě současné mobilnější montáže pořidit i přesnější EQ montáž - uvažuji o SW EQ-35M Pro Goto, nebo HEQ-5. V dokumentaci uváděná nosnost EQ-35M by měla být pro daný účel a techniku dostatečná, někde se ale v diskusích dozvídám i jiné názory. Jaká je praktická zkušenost ? Díky předem za doporučení.
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou montáž pro EAA

#2

Příspěvek od Cztwerec »

HEQ5 mi šlapala i s 90/600 tripletem. To je má praktická zkušenost. Stačila by i EQ5.
Lectorem iustus...
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Jakou montáž pro EAA

#3

Příspěvek od vaclavII »

Montáž HEQ5 unese v pohodě i SCT 203/2032 mm s reduktorem 0.63x pokud nefouká nárazovitý vítr. Ve větru i montáž NEQ6Pro má problém s Newtonem 200/800 mm.
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Jakou montáž pro EAA

#4

Příspěvek od Beho »

Díky za reakci, o te HEQ-5 nepochybuji. Zda se, že těch menších montáží je mezi kolegy méně, hodně lidí asi volí strategii "overkill" a únosnější montáž. Třeba se někdo s EQ-35 časem ozve.
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jakou montáž pro EAA

#5

Příspěvek od Nicholas »

Pokud je myšlena krátkoexpoziční EAA ("online pozorování") třeba s 5-20 vteřinovými expozicemi, v pohodě stačí přesná AZ montáž, jako je Celestron Evolution. Na tyhle malé dalekohledy to může být pěkné grab and go vcelku ven na dvorek. Bezdrátové ovládání, integrovaná baterie, přesné krokové motory, já jsem s ní moc spokojený (EAA akorát teď začínám).
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou montáž pro EAA

#6

Příspěvek od MilAN »

Jenže v případě mlhovin to jsou moc krátké expozice na on-line pozorování
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jakou montáž pro EAA

#7

Příspěvek od Nicholas »

Záleží, co očekáváš, že uvidíš a jak dlouho chceš strávit na jednom objektu. Při stackingu třeba 30x10s nebo 60x15 uvidíš hodně. To je právě kouzlo EAA s AZ montáží, bez guidingu, bez post-processingu. Vylepšení vizuálního pozorování pro objekty, kde okem, na naší obloze obzvlášť, není mnoho vidět.

Podívej se na tuhle galerii: https://www.flickr.com/photos/abbeyroad ... 9387321597

Tohle si představuju pod online pozorováním já a jiní live pozorovatelé, stacking max 10 minut, vidět je hodně, mnohem mnohem víc než pouhým okem, a fotky jsou jen dokumentační. Nejde o jinými provozovanou astrofotografii, v podstatě s uměleckými ambicemi, touhou po dokonalosti, a hodinami nebo desítkami expozice v jednotlivých kanálech. Je jisté, že u mnoha objektů jsou potřeba hodiny integrace, aby vylezly jemné detaily, ale to myslím, že není hlavní myšlenka EAA. Ovšem můžeš to vidět jinak, považovat obrázky výše za odpad atp., ale to je, myslím, na posouzení každého.

Je to jen o tom, co si každý pod EAA představuje a co od toho očekává. Pokud máš k dispozici rozdíl mezi 40x15s a 5x120s ze stejného teleskopu se stejnou OSC kamerou, tak si rád prohlídnu rozdíl. Pokud jde o delší expozice desítek minut nebo hodin, tak už je to jiný typ EAA a tam má smysl jedině paralaktická montáž s guidingem. Čím lepší světelnost dalekohledu, tím samozřejmě pro tyto účely lépe, ale to je jiná debata. Cíl nebyl specifikován, tak jsem si myslel, že zmíním i tuhle běžně používanou variantu pro EAA.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Jakou montáž pro EAA

#8

Příspěvek od Beho »

Díky za odpověď a link na galerii, zhruba to jsem si jako - zatím vzdálený - cíl představoval také. K tomu doufám povede zpočátku i cesta přes cca 10 sec expozice, které mi umožní montáž, kterou zatím mám. Předpokládám, že jejich prodloužení nakonec povede k nutností koupit montáž přesnější. Ta Celestron Evolution by možná svými rozměry nemusela umožnit použití mého ED80 s reduktorem ohniska a kamerou, s C6 by asi problém nebyl.
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou montáž pro EAA

#9

Příspěvek od MilAN »

to : Nicholas :
No, hezky jsi mě poučil, bohužel jsi neukázal nic z toho , co doporučuješ ( tedy z tvých pozorování) . Pomiňmě 10 - 15 nejjasnějších a nejvýraznějších emisních mlhovin, a pak ukaž co tam budeš mít za několik 15s expozic. A hlavně přes 1:10 SCT .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2255
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jakou montáž pro EAA

#10

Příspěvek od peta62 »

Ukazal alespon neco a hodne vysvetloval. Jini neudelaji ani to.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou montáž pro EAA

#11

Příspěvek od MilAN »

Jo, vysvětlení od někoho, kdo to nedělá.....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2255
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jakou montáž pro EAA

#12

Příspěvek od peta62 »

Nedela ? Pise ze zacina, ne ze nedela.
Zalezi samozrejme na hodnoceni tazatele, ani mem ani vasem, ale pro mne by informace zkuseneho pozorovatele, ktery si EAA vyzkousel, byla vitana, protoze po par pokusech muze porovnat EAA za ruznych podminek jak s tim, co vidi visualne, tak i s fotkami.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jakou montáž pro EAA

#13

Příspěvek od Nicholas »

MilAN píše:Jo, vysvětlení od někoho, kdo to nedělá.....
A to znamená, že moje příspěvky jsou méněcenné? Milane, víš hodně, ale netiketa není tvoje silná stránka. Fórum je od sdílení názorů nejen zkušeností, nevidím důvod, proč bych se nemohl podělit o svoje myšlenkové úvahy, když si stejnou cestu teď sám prošlapávám. Čerpám hlavně z informací na CN, kde lidé jdou různými cestami. Mám f/6,3 na AZ montáži, pro vizuál perfektní spokojenost, chci vidět trochu víc na stejné sestavě, ale nemám žádné fotografické ambice, kameru mám od pátku a zkušenosti začínám načerpávat, kéž by bylo více času a jasných nocí.

Mnoho lidí pod hlavičkou EAA skládá 5-20 vteřinové expozice s vysokým ziskem při pozorování v téměř reálném čase. To si fakt nevymýšlím :D Pokud si pod EAA představuješ dlouhé expozice, mě to nijak nevadí, každý si to přece můžeme dělat jinak a budeme to dělat rádi, jeden to bude dělat třeba pro vědu, druhý pro sebe jako koníčka. To, že vycházím z informací jiných, přece nedělá sdělený obsah neplatný nebo irelevantní. Přispěju, když mám, co sdělit a je to k tématu, o AZ montáži ve vlákně "Jakou montáž pro EAA" nepadlo ani slovo, což je podle mě škoda, protože je tu mnoho výhod, které si může/musí každý zvážit sám.

Pěkné vlákno pro inspiraci: https://www.cloudynights.com/topic/6621 ... too-short/
Obzvlášť se mi líbí věta "EAA is considered a visual discipline, not an imaging one, so posting pictures are intended only to demonstrate results, capabilities, provide guidance, and otherwise help communicate visual expectations." Ty si asi myslíš, že to ti lidé dělají všechno blbě, k tomu řeknu jen tohle.

Milane, já se to teda naučím, a pak mi můžeš dávat tipy na pěkné mlhoviny, jestli je teda s 5-10 minutovou celkovou expozicí uvidím nebo ne :) Je mi samozřejmě jasné, že hodně věcí vyleze až při hodinových expozicích, ale to pro většinu EAA neznamená. Od toho já mám Google Images nebo sekci Astrosnímky zde na fóru, kde se snaží jiní a baví je to.

Beho píše:Ta Celestron Evolution by možná svými rozměry nemusela umožnit použití mého ED80 s reduktorem ohniska a kamerou, s C6 by asi problém nebyl.
Zvládne v pohodě C8 i moji C9.25 (s masivnějším stativem), nemyslím, že by s ED80 byl problém (viděl jsem i ED80 na C8, ale to už je extrém). Masivní vylepšení krokových motorů oproti Nexstar montáži byl důvod, proč jsem do ní šel. Můžeš zvážit podle toho, co je tvým cílem, jestli ti paralaktická montáž poskytne více výhod.
Naposledy upravil(a) Nicholas dne 28. 06. 2021, 22:34, celkem upraveno 1 x.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
vader.s
Příspěvky: 58
Registrován: 04. 08. 2018, 17:31

Re: Jakou montáž pro EAA

#14

Příspěvek od vader.s »

Petre no ja ti nevim, ale Milan ma v tomhle pravdu. Na par objektu to bude. Galaxie, kulovky a par emisnich mlhovin. A to jeste ve stylu “ano neco tam je”. Pak narazis na limity. Zacinal jsem s sct 8 (f10,f6.3,f4) na Evolution. Pak jsem vymenil montaz, abych mohl prodlouzit expozici. S barevnou kamerou. Ted vim, ze mono by byla lepsi volba. Jenze na celou radu objektu to bude fakt malo. Neco u toho vytusis, urcite uvidis vic nez okem. Budu ted v cervenci zkouset uvedenou kombinaci s C6@f4 na AZ-GTI v eq modu s dobrym stativem tak muzu poreferovat, pokud jeste bude zajem. Moc si od toho neslibuji, mam to jako experiment a sber osobni neprenostilne zkusenosti, ale muze to prekvapit. Pokud to ta montaz da, mile i nemile. Jima me spise skepse. Nicmene az-gti je super, kolik vydrzi na tuzkove baterie v minus 16. Proste je to prenosna montaz na male dalekohledy, mam ji primarne na rychly kuk na mesic a planety nebo kdyz jedeme cela rodina nekam a neni misto v aute. C6 je uz na hrane, s ED72 si hodne rozumi. Hodne pomohl stativ, ten puvodni je fakt k nicemu.

To Beho:
Osobne bych doporucil serioznejsi a tezsi EQ montaz, bude to vic na jistotu a umozni ti v budoucnu se pustit do vice projektu. AZ-GTI v tomto ohledu bude vzdycky limit. Behem 1-2 tydnu, pokud da pocasi, bych ti mohl poreferovat, budes-li o to stat.

Milan
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2255
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jakou montáž pro EAA

#15

Příspěvek od peta62 »

Milane verim Ti a beru to, ale potom ma podle meho nazoru argumentovat technicky a nehanet pisatele.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět