Jakou montáž pro EAA

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou montáž pro EAA

#16

Příspěvek od Cztwerec »

Vzpomeňme co to je vlastně EAA. A Milan to vysvětlil dokonale :) Buďme ještě rádi, že tu je...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou montáž pro EAA

#17

Příspěvek od MilAN »

to Nicholas:
Já nevím, proč se mi snažíš podsouvat nějaké hodinové a podobné expozice. Nepsal jsem o "uměleckém" focení, ani ho nedělám. Odpovídám ve vlákně o EAA, vím co to obnáší a vím, že emisní mlhoviny ( kromě těch pár notorických) je to bída s těmi krátkými expozicemi a OSC kamerou.
Nikde jsem nic nepsal a nehodnotil , co kdo píše na CN . Jen bych na dotaz na montáž radil solidnější montáž, která přeci jen snese delší expozici než těch 15s. A s ohniskem 600 nebo delším u C6 to bez pointace prakticky nepůjde. Za rozumnou expozici na emisní mlhoviny bych považoval 180s, pokud tam má být něco vidět. Nedělám prakticky nic jiného ( až na vyjímky,) co by nebylo EAA, tak nevím, proč je kolem mého názoru na délku expozice a montáž ten rozruch. Nikomu jsem nic nehaněl ani nic nevnucuji. Ale mám-li na něčí dotaz něco doporučovat, nebudu psát, co jsem si kde přečetl ( nakonec většinou ani netuším, kdo to je , má-li to ze své zkušenosti nebo to zase jen opisuje) . Proto jsem svůj názor napsal, abych předešel zklamání uživatele z toho, že si koupil něco, od čeho něco ( i na něčí doporučení) očekával a oni tam jsou jen takové čmouhy. Ono je něco jiného fotit krátkými expozicemi hvězdy a hvězdokupy, něco úplně jiného jsou galaxie a diametrálně odlišné jsou emisní mlhoviny. .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Jakou montáž pro EAA

#18

Příspěvek od Beho »

To Vader.S :
Zájem o zkušenosti s touto montáží mám, také jsem dokoupil klín, držák polárního hledáčku i hledáček, zkouším (zatím hlavně vizuálně) jak drží nastavení v EQ módu ve srovnání s AZ módem. V červenci snad konečně pokročím s pokusy o EAA.
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jakou montáž pro EAA

#19

Příspěvek od Nicholas »

MilAN píše:Odpovídám ve vlákně o EAA, vím co to obnáší a vím, že emisní mlhoviny ( kromě těch pár notorických) je to bída s těmi krátkými expozicemi a OSC kamerou. ... Ale mám-li na něčí dotaz něco doporučovat, nebudu psát, co jsem si kde přečetl.
Ok, beru, máš špatnou zkušenost. Příště to ale rozepiš, ať je to srozumitelné, že všichni, co dělají krátkoexpoziční EAA, to dělají špatně a nemůžou s tím tedy být spokojení. Budu se krotit, abych náhodou nesdílel potenciálně užitečnou informaci jiného uživatele, dokud ji sám v praxi neověřím :roll:
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou montáž pro EAA

#20

Příspěvek od MilAN »

Nicholas píše: Příště to ale rozepiš, ať je to srozumitelné, že všichni, co dělají krátkoexpoziční EAA, to dělají špatně a nemůžou s tím tedy být spokojení.
Podsouváš mi něco, co jsem nikdy nenapsal ani si to nemyslel.
Délka expozice záleží na tom, co budeš fotit. Pokud budu chtít fotit všechno, musím se přizpůsobit svojí technikou objektu. I délkou expozice, i pointací - a to i vzhledem k velikosti a světelnosti dalekohledu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou montáž pro EAA

#21

Příspěvek od Psion »

V tomhle má Milan pravdu, prostě krátké expozice a OSC kamera na slabších mlhovinách fungují mizerně. Je to vidět i na eVscope, který dělá na AZ montáži 4s expozice a skládá je do několikaminutových. Je to fajn na galaxie, hvězdokupy a jasné mlhoviny, jinak je to bída. Mono kamera by na tom byla výrazně lépe, proto ji řada lidí na EAA používá. Janek fotí s ASI1600MM a velmi světelným RASA (nebo Hyperstar) desítkami sekund expozice, 15s expozice by byla slabší. Co by fungovalo lépe i s OSC kamerou jako EAA je dělat expozice s DSLR a malou montáží a kratším ohniskem do 300mm (případně delší ohniska + pointace) třeba 2 minuty na vyšší ISO a přenášet to přes Wifi na tablet. Ideální by byl třeba Sony Alpha A7S II, který lze koupit už za 1000 EUR a celkem slušně funguje i na ISO 12000 apod. Tenhle obří bazar moc lidí nezná https://www.mpb.com/en-eu/. Nakonec tady je řada příkladů k EAA.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4502
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jakou montáž pro EAA

#22

Příspěvek od dvader »

A nejni to pak už vlastně focení a ne EAA ?!? :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou montáž pro EAA

#23

Příspěvek od Psion »

Podle mě to je víc prosté EAA, než skládání krátkých expozic s nastavením histogramu a odečítáním FF a DF v SharpCapu apod. tedy autoprocessing. Prostě jediná fotka jak vypadne z kamery (DSLR).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou montáž pro EAA

#24

Příspěvek od MilAN »

EAA je cokoliv, co se prohlíží on-line a nezpracovává = jen skládání( i s možností aplikace DF a FF) a nastavení jasu a kontrastu. Délka dílčích expozic a celková podle chuti, jak dlouho chci čekat na výsledek. . Běžné jsou řádově minuty
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Jakou montáž pro EAA

#25

Příspěvek od astar »

Omluva , trochu mimo téma.
De facto tak já dělám EAA :D . Každý snímek exponuji a prohlížím v MaximDL s přednastaveným histogramem. Všechny další snímky zůstanou i v pozici a zvětšení, jedině není oprava DF a FF. Pokud mám připravený DF FF, tak jen výběrem v menu mohu i kalibrovat, otázka několika sec . Ano, jiné programy to dělají za mne. Mám jednu expozici 300sec , to je vlastně skoro stejné jako složení př. 10x 30sec. Jak už tady na AF bylo někde napsáno, tak vždy je lepší jedna dlouhá expozice než x kratších na stejný sumární čas.
Docela mi uniká, proč se mluví o on-line snímání , když je výsledek řádově za několik minut ? :)
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jakou montáž pro EAA

#26

Příspěvek od Nicholas »

Předně záleží, co Beha chce pozorovat. Jak už bylo řečeno, slabé mlhoviny vyžadují specifický přístup. Sestavu má teď pěknou, tak si různé věci může vyzkoušet a sám uvidí, co uvidí, ehm.

Jsou amatérští astronomové, kteří používají EAA, aby viděli víc než pouhým okem, ne nutně, aby viděli všechno. To se s AZ montáží nevylučuje, ale chápu, že to není vhodné pro všechno a většina uživatelů zde dá přednost paralaktické montáži. Myslím, že můj příspěvek k věci byl. Přidám poslední citaci, snad to nikoho neurazí.
Mostly 2-30 seconds will be almost always more than sufficient. You can ask around. You will see ALOT more than you could ever see visually. I have a 20 inch dob for visual and my 10 inch does much more than the 20 even with 4 second exposures and a ASI294MC.

In the end most exposures over 30-60 seconds with these setups will be washed out by the skyglow expet wiht H-Alpha in areas like yours. Quick short exposures at high gain and stacking about 50-100 of these quickly will resolve thousands of objects in all kinds of details without over exposing and also you will be able to do tons of them per night.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou montáž pro EAA

#27

Příspěvek od MilAN »

Promiň, už sem psát nebudu.
Ale dát sem citaci, kde někdo dělá 100 ks expozic po 30-60s - t,j. celkovou expozici 1,5 hodiny a nazývat to EAA ?
To je regulérní focení, s filosofií EAA jako elektronické pozorování to má pramálo společného . Navíc od nějaké 10. expozice se už jen zmírňuje šum , a to takový, který na monitoru při přímém pozorování už dávno neruší. A další přínos v detailech je dost omezený.
Jasně, že EAA nemá moc definovaných zásad, které se ctí, aby se používal ten název, ale přeci jen má nějakou filosofii, a tou je on-line sledování monitoru = pozorování. Dívat se na obraz, který se přes hodinu viditelně nemění už asi s filosofií EAA nemá nic společného.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jakou montáž pro EAA

#28

Příspěvek od Nicholas »

Myslím, že sis to špatně přeložil. Jinak s tím, cos napsal, určitě souhlasím.

"Většina expozic přes 30-60 sekund s těmito setupy bude v oblastech jako je tvoje vybledlá svitem oblohy. Krátké expozice s vysokým gainem a jejich skládání 50-100x rozloží tisíce objektů ve všelijakých detailech bez přeexponování a budeš jich moct udělat hromadu za noc". V první větě "Většinou 2-30 sekund bude téměř vždy více než dostačující. Poptej se ostatních. Uvidíš MNOHEM VÍC než bys viděl očima. Mám 20" dobson pro vizuál a můj 10" (LX200) ukáže mnohem víc než 20" se 4 sekundovými expozicemi a ASI294MC".

Asi nikdo netvrdí, že to je vhodné na všechno, ale že lze vidět hodně i s takovým setupem. Pro ilustraci, tady 30x15s expozice na EVO s 294MC s 130/650 newtonem. Já jsem uchvácený.
https://stargazerslounge.com/topic/3596 ... e-130-pds/

No víc už nemá smysl k tématu dodávat, netřeba mlátit prázdnou slámu. Každý ať si to užije po svém. Howg.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Jakou montáž pro EAA

#29

Příspěvek od Beho »

Díky za informace které se objevily v různých částech diskuse. Moje plánovaná cesta je naučit se základy EAA na Messierových objektech, pak zkusit i menší galaxie a kulovky. Pokud přitom zjistím, kde jsou pro mé vybavení meze i na emisních mlhovinách, pomůže mi to v orientaci, kudy technicky dále. A kolik by bylo třeba plánovat a pak investovat :D.
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou montáž pro EAA

#30

Příspěvek od Psion »

Pořád tady melu o DSLR Sony A7s II, tak jsem se rozhodl ji otestovat v praxi. Pořídil jsem k ní adaptéry Viltrox na Canon EF objektivy, jeden 1:1 a druhý s redukcí 0,71x, který zredukuje ohnisko a tím i zlepší světelnost optiky. Spolu s montáží AZ GTi by to měla být kamera na EAA a pokud to bude nějak rozumně fungovat, tak se bude amputovat AA filtr před čipem. Otestuju jak Canon objektivy tak quadruplet 71mm F4. 9, který se redukci dostane na lepších F3.4. Sony umí přepnout i do módu APS-C a tim zmizí vinětace redukce 0,71x.

Vymyslel jsem způsob, jak by jak by fotoaparát mohl skládat snímky na sebe a to pomocí aplikace Startrails, kterou je možno stáhnout ze stránek Sony do fotoaparátu. V aplikaci lze nastavit kolik obrázků se bude skládat, jakou expozicí a ISO se bude každý snímek pořizovat. Aplikace to sice ukládá do videa, ale pro potřeby EAA to bude dostatečné, samozřejmě video lze později prezentovat. Při přehrávání na fotoaparátu lze video krokovat po jednotlivých obrázcích, kde je na obrázcích vidět postupné zlepšování odstupu signálu od šumu a výsledný obrázek evidentně násobně lepší než jednotlivá expozice.
Odpovědět