Jakou kameru na EAA / online pozorování

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#16

Příspěvek od aquarius »

Imaginaro: Chce to trochu bastlení a dohledat W10 drivery, ale toto je momentálně nejlepší v kategorii cena/výkon a umí 10s expozice.
https://www.hrypraha.cz/Kamera-pro-Ps3-move-d4068.htm
https://www.youtube.com/watch?v=Mzlfoy2pK9c
http://astrobeano.blogspot.com/2013/03/ ... raphy.html
download/file.php?id=3093

Kamery a foťáky s pětinásobnými a většími zoomy se pro afokální focení většinou nehodí, nevidí v okuláru dostatečně široké zorné pole.
Vstupní pupilu mají utopenou hluboko v objektivu.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Imaginaro
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 04. 2020, 13:12

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#17

Příspěvek od Imaginaro »

Moc diky, tak jsem ji objednal ;-)
Jinak jsem ještě našel tuhle
https://www.hotair.cz/detail/mikroskopy ... using.html ale nevím jak je na tom snímač.
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#18

Příspěvek od aquarius »

Televizní kamera s PAL výstupem. Nutný digitizér. Tím jsme začínali před 15 lety. :) Nevhodná.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Imaginaro
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 04. 2020, 13:12

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#19

Příspěvek od Imaginaro »

OK, diky moc za přeložení do "laičtiny" ;)
Imaginaro
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 04. 2020, 13:12

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#20

Příspěvek od Imaginaro »

aquarius píše:Imaginaro: Chce to trochu bastlení a dohledat W10 drivery, ale toto je momentálně nejlepší v kategorii cena/výkon a umí 10s expozice.
https://www.hrypraha.cz/Kamera-pro-Ps3-move-d4068.htm
https://www.youtube.com/watch?v=Mzlfoy2pK9c
http://astrobeano.blogspot.com/2013/03/ ... raphy.html
download/file.php?id=3093

Kamery a foťáky s pětinásobnými a většími zoomy se pro afokální focení většinou nehodí, nevidí v okuláru dostatečně široké zorné pole.
Vstupní pupilu mají utopenou hluboko v objektivu.
Châpu-li to správně, úprava spočívá v odstranění původního objektivu a nabastlení nějakého okuláru? Má to být okulár s určitým zvětšením, nebo mâm sehnat jen s fitrem či "sklem"?
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#21

Příspěvek od aquarius »

To neni okular, ale tubusek. Cip je treba dostat do ohniska dalekohledu. Ohniskovou vzdalenost lze prodluzovat Barlow clenem.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#22

Příspěvek od MilAN »

Pánové, možná už jste s těmito problémy v jiném vlákně. Tohle bylo založeno pro pozorování pomocí astro kamer , tedy obor EAA. Ne tedy o kamerách, jejich úpravách pro foto.... Ale je věnováno výsledkům EAA. Asi by tenhle problém stálo za to přesunout z tohoto vlákna na správné místo - do techniky.
--------------------------------------
Odděleno do zvlášního vlákna.
MMys
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#23

Příspěvek od Nicholas »

EAA u nás asi není zatím moc rozšířená, jiné vlákno jsem nenašel, tak se zeptám zde.

Uvažuji na příští rok o pořízení nechlazené barevné ASI 294 pro krátkoexpoziční foto a hlavně EAA s notebookem. Vypadá to, že tak se z DSO nechají vytáhnout krásné věci, planety nepotřebují dlouhé expozice, a při pozorování to moc nezdržuje, nejsou potřeba rozsáhlé znalosti fotografie ani složité zpracování a hardware (EQ montáž, guiding, chlazení) pro dlouhé expozice, tou cestou jít zatím nechci. A vidět je mnohem mnohem víc než pouhým okem. Podle FOV kalkulačky by se mi do záběru vešel téměř celý měsíc i hodně z M31, velké rozlišení dovolí výřezy a i zoom u planet, což by bylo parádní.

Od ASI 224/385 mě odrazuje mnohem menší zorné pole. Stávající notebook potřebuju upgradovat, takže bych vybíral asi něco s Core i5, 16 GB RAM, SSD, 1080p.

Napadá vás nějaký problém, který mi třeba nyní nedochází? Případně jaké jsou vaše zkušenosti s EAA? :)
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#24

Příspěvek od Psion »

Lepší je chlazená kamera, není potřeba tolik snímků hlavně v létě, ale dá se to přežít. Kameru bych volil podle dalekohledu, 294 je pěkná kamera, doporučená je MM verze (možnost filtrů, ale dá se i MC.
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#25

Příspěvek od Nicholas »

Chlazená kamera má velký význam i pro expozice 5-30 vteřin? Četl jsem zde, že přínos chlazení pro EAA s krátkými expozicemi není moc velký. Cenové navýšení je 10 tisíc, což je 40% a to mi přijde dost pro případný marginální rozdíl.

Jde mi hlavně o pozorování v téměř reálném čase, tj. pár minut snímkování, odečtení darků, stackování, prohlížet si, a přitom začít s dalším objektem zájmu. Profi fotky si najdu zde, to nemá pro mě smysl vůbec zkoušet :-)

Co znamená "volit kameru podle dalekohledu", jde o něco jiného než výslednou velikost zorného pole a velikost pixelu?
U 294 vychází pole 0.74° x 0.51°a rozlišení 0.64"x0.64" na pixel. Pokud to posuzuju správně, tak to vypadá v pohodě. Vinětace by neměla být velká, takže třeba o 0,33 reduktoru neuvažuju, 0,63, který mám, bude na tohle v pohodě.
Naposledy upravil(a) Nicholas dne 27. 10. 2020, 15:27, celkem upraveno 1 x.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#26

Příspěvek od Psion »

Samozřejmkě krátké expozice generují spoustu šumu, takže na nechlazené ASI224 je ideální více jak 4-6 minut expozice, u chlazené verze by to byla tak polovina, nic zásadního. Co se týká dalekohledu, dlouhé ohnisko = větší pixely na kameře (nebo binning) a pak velikost čipu = zorné pole. Takže EAA s ohniskem 1000 mm a malý čipem s 2.7 um pixely určitě ne.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#27

Příspěvek od MilAN »

Ono to trochu vychází z toho, jak si představuješ provozovat EAA.
Může jít čistě jen o to, nechat pařičný software pro EAA průněžně skládat snímky a jen je pozorovat na monitoru, eventuelně si tenhle výsledek jako dokumentační nechat uložit. Nebo obdobně s tím, že si i jednotlivé dílčí snímky nechám uložit a pak si je zpracuji. A nebo to EAA je součástí normálního focení, kde se snímá celkově dlouhým časem . Jenže za EAA můžeme skoro považvat i to, když fotíme, že si prohlížíme dílčí dlouhé expozice( jen je právě nenecháme skládat, abychom viděli průběh snímání. . To poslední dělá určitě hodně z nás, jen to sem už nikdo nepíše ani nedokomentuje- jen to není asi ta úplně čístá EAA , kdy jde hlavně o pozorování na monitoru. OPstatně ta hranice je celke neostrá. Když pozoruji třeba pohybující se objekty a samozřejmě je zaznamenávám - je to víc focení nebo víc EAA ?
Barevná kamera vypadá lákavě-ale :
1/ jsou potřeba dlouhé expozice a dlouhé řady snímků a bez alších úprav, což už není EAA ten výsledek je slušný jen u pár nejjasnějších objektů
2/ nejde použít - smysluplně -úzkopásmové filtry
3/ určitě jsou nutné dlouhé expozice a je pak potřebu chlazená kamera.
Monochromatická kamera bude citlivějěí, je možná zvolit buď krátké= expozice, nebo dlouhé
Pro delší expozice jednoznačně opět chlazená kamera. Pro krátké je tu trochu volba.Podle objektů, které budu zachycovat a jak.Pokud budu chtít dále zpracovávat dílčí snímky, opět jednoznačně chlazená kamera Pokud nebudu dál se snímky pracovat a smířím se s viditelným šumem, mohu uvažoat i o nechlazené.Ale pak bez úzkopásmových filtrů.
Tohle bych všechno bral do ůvahy, dříve než úvahy o ceně, velikosti čipu a velikosti pixelů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#28

Příspěvek od Nicholas »

Ano, EAA je dost široký pojem. Já si pod tím představuju z většiny průběžné skládání a pozorování na monitoru s případným uložením pro "vzpomínku", případně fotky planet a Měsíce, nejde mi o kvalitní deep space fotky. Zrcadlovku mám 14 let a za tu dobu jsem kvůli času nijak v uměleckém zpracování nepokročil, jsem jen dokumentarista, minimální zpracování. Takže i tady si chci užít to, co okulárem nevidím moc dobře (DSO) nebo to chci vidět lépe (planety).

Cena hraje taky určitou roli, (na FLO v UK) 294 MC je 21,5 tis, MC-PRO 30,5 tisíce a MM-PRO 45,5 tisíce. Což je taky dost velký rozdíl oproti 385 MC za 10 tisíc, o které jsem prvotně uvažoval.

Tj. pokud mi jde primárně o to vizuální hledisko, vidět víc než okulárem, tak myslím, že barevná nechlazená verze by mi mohla stačit.

Je tu třeba někdo, kdo to takhle s barevnou kamerou bez chlazení provozuje a má nějaké ukázky ze svých pozorování pro názornější představu?
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#29

Příspěvek od MilAN »

Doporučuji podívat se na stránky CN
https://www.cloudynights.com/topic/1445 ... y/page-325

Je dobré jít od zadu ( = od současnosti), jsou tam stovky snímků i s popisem . A jinak tam i najdeš odkazy na jednotlivé stránky od uživatelů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#30

Příspěvek od Nicholas »

To je samozřejmě pravda, tam se to sjet chystám přes zimu. Osobnější pokec v češtině má taky svoje kouzlo :-)
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Odpovědět