Jakou kameru na EAA / online pozorování

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#46

Příspěvek od Psion »

Přesně tak, chceš se podívat na kometu 10 mag nebo nějaký slabý úkaz či planetku, vezmeš celý dalekohled i s montáží na balkon, terasu zahradu apod. postavíš, za 3 minuty pozoruješ, pak to celé zvedneš, doneseš zpět a neřešíš notebook, kabely, kamery, redukce, hledání Polárky atd. Připojí se k tomu všichni sousedi v paneláku (až 10 lidí) nebo si to doma hodíš rovnou na TV a pohoda :)
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#47

Příspěvek od Nicholas »

MilAN píše:Na EAA nepotřebuješ filtrové kolo, ani RGB filtry- to možná potřebuješ na focení.
Pokud chci barvy, tak ano, to mi k tomu prostě patří, i pro fotky planet. Navíc i mono bez filtrů je 2x tolik, co barevná. Uvidím, vyzkouším, a třeba pošlu dál do světa. Člověk si tím občas potřebuje projít... na vlastní oči :-)

Ta M101 je s RASA f/2, ani se nedivím, že stačí 90 vteřin s mono kamerou. Ta fotka s f/6.7 a 2x delší expozicí by taky vypadala jinak, plus celkově je nějak moc světlá a postprocesing taky může udělat hodně. Fér srovnání by vypadalo jinak (třeba jako printscreeny s Sharpcap, jak někteří sdílejí EAA fotky na CN, a na stejném teleskopu a místě).
Cztwerec píše:Pohodová astronomie :D
Jj, relax po 8-12h u pc v práci, nic náročnýho :-)


Koukám, že jsou i 15 m USB 3.0 kabely se zesilovačem, takže bych mohl sedět pod střechou na kryté terase v závětří, a dalekohled by byl mimo a měl rozhled na skoro celou oblohu. To by byla ještě větší sranda, třeba i v zimě s infratopením :-)
Naposledy upravil(a) Nicholas dne 01. 11. 2020, 19:41, celkem upraveno 2 x.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#48

Příspěvek od biker.fm »

8-12hod cucet do monitoru v praci a pak se premistit na cuceni zase do monitoru... neni to uz spise jen pro otrle ? :roll:
Cztwerec píše:Super, tahle hračka přesně splňuje takový ten grab and go systém s tím, že nečekáš zázraky, ale jdeš zahnat absťák. A ta barva k tomu patří. Pohodová astronomie :D
Presne tak, grab and go. Takova ta pohodovka kde se nemusis "trapit" s ustavenim montaze, nasadit dalekohled + dalsi bizuterie. A to nehovorim o celkove vaze.

@Pepo, mozna jsem to prehledl. Kolik ta hracka vazi ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#49

Příspěvek od Psion »

Dalekohled včetně montáže a integrované baterie váží 6 kg a stativ 3 kg, batoh 2 kg.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#50

Příspěvek od biker.fm »

Pak to neni problem vzit sebou nekam na kopec a ani auto neni zapotrebi. Parada... az na tu cenu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#51

Příspěvek od Psion »

Přesně tak, nebo vezmeš batoh, dáš do auta a netahas x beden nebo 45 kg techniky a přitom vidíš vic co jiný v 500 mm dobsonu. Ano cena je vysoká, ale je to unikátní řešení.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#52

Příspěvek od biker.fm »

Docela by mne zajimalo jak to bude s pripadnou konkurenci v budoucnu. To by mohlo s cenou pak zahybat. Ale i tak z toho asi nikdy nebude masovka za "par drobnych".
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#53

Příspěvek od Psion »

Oni mají univerzální systém vyvinutý (ten vývoj musel stát pekelný peníze), takže stačí připravit nový dalekohled třeba i nějaký levnější nebo dalekohled typu RASA 8" a mají pokračování, tak jako to dělá Vaionis.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#54

Příspěvek od hades »

No za sebe bych to zhrnul asi takto: Je to další důkaz, jak jsme (lidstvo) čím dál tím víc pohodlnější a línější a jak jsme ochotní za svou pohodlnost a lenost platit. A na tomto se pánové vydělávají peníze, na té naší zk*rvené lenosti. Ne touha po poznání, ale touha po pohodě, je hybnou silou lidského bádání :lol:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#55

Příspěvek od biker.fm »

No, az tak uplne by jsem s tebou nesouhlasil. Jsou mezi nami i takovi co jinou moznost uz nemaji a nedokazou sebou tahat x beden a 45kg techniky. Na druhou stranu, je fakt ze lidstvo jako takove, je lenive jak ves a kdyz nekdo ma neco udelat (nedej boze neco navic) to se rovna konci sveta. Takze vlastne budme radi za tu hybnou silu a je jedno co je pricinou te sily 8-)
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 01. 11. 2020, 21:09, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#56

Příspěvek od Psion »

Doby kdy jsme tahali na louku 400 mm dobsony jsou prostě pryč a ne jen kvůli lenosti, prostě s věkem už to člověk nedává. Navíc jezdit za město hodinu tam, hodinu zpět a ještě tam půl hodiny ladit sestavu a vztekat se proč to zase nejde, když to ještě minulý týden šlo fakt člověka nebaví :) Smysl mi to dává, když někam vyjedu na 4 dny, tak naložím auto, jinak ne.

V posledních letech mě iritovalo to všechno propojit s notebookem a půl hodiny poskakovat kolem sestavení a ustavení, tak jsem začal řešit Stellarmate nebo AsiAir, aby to to bylo jednodušší, ale pořád to nebylo ono. Prostě ani jeden výrobce to nemá dotažený tak, abych nemusel nic řešit kolem pozorování a říkat si, že cesta je cíl, prostě není, je to otrava se zabývat technikou, která má sloužit. Vidím to na každém MHV, jak si astronomové "ulevují" na tou svojí sestavou :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#57

Příspěvek od MilAN »

Nicholas píše:
MilAN píše:Na EAA nepotřebuješ filtrové kolo, ani RGB filtry- to možná potřebuješ na focení.
Pokud chci barvy, tak ano, to mi k tomu prostě patří, i pro fotky planet. Navíc i mono bez filtrů je 2x tolik, co barevná.
Ta M101 je s RASA f/2, ani se nedivím, že stačí 90 vteřin s mono kamerou. Fér srovnání by vypadalo jinak (třeba jako printscreeny s Sharpcap,
Tak ale je pořeba si ujasnit, jestli EAA nebo focení.Protože při EAA pozoruji přímo monitor, kde se maximálně přičítají další snímky. Pokud tedy filtrkolo a filtry, tak to je regulérní focení a není to EAA pozorování. To naprosto potírá ideu EAA. Proto jsem sem dal tu M101. Obraz má stejné měřítko, takže to původní je 4x zmenšeno ,čili při dobrém binování ( CCD) by to mělo být daleko lepší, než můj snímek., navíc s celkově delší expozicí .Při tom můj snímek ja klasické EAA, tak jak vypadá z kamery a jak ho vidím na monitoru ( jen pro zdejší presentaci je to malá část snímku = výřez) Takže celkem více jak férové srovnání, s mnoha aspekty v neprospěch mého snímku.
...........
Pokud tedy barvu, tak nezbývá pro EAA než OSC a co nejsvětelnější dalekohled a čip s co největšími pixely.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#58

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ne každý čumí do PC celej den v práci, :D já jsem dělník mě by to neurazilo. Ale jak vidno své kupce to má. Spíš mi to přijde zajímavé, za tu cenu jsem koupil triplet 150 mm a koukám do okuláru, ale na planety, tam je to jedno. Žádnou extra integraci nepotřebuji.

Naopak oceňuji jak takový krám může mít takový výkon a je to pohoda. Liný rozhodně nejsem a svoji komfortní zónu opouštím denně. Zahoďte telefony, nejezděte autem, nechoďte nakupovat, makejte na poli, pak asi podle některých nebudete líný. Co naplat. :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#59

Příspěvek od Nicholas »

MilAN píše:Pokud tedy filtrkolo a filtry, tak to je regulérní focení a není to EAA pozorování. To naprosto potírá ideu EAA.
Souhlasím, takže pokud to chci barevně a EAA, tak z toho plyne barevná kamera. A k 9.25" 1480 mm f/6,3 s reduktorem mi tam ta ASI294 vychází asi nejlíp, 3:2 slušně velké zorné pole, velké pixely.

Dobré je, že kromě lepšího pozorování si můžu udělat i dokumentační fotku, vrátit se k ní později, nebo exponovat déle a zkusit lepší kvalitu.
biker.fm píše:8-12hod cucet do monitoru v praci a pak se premistit na cuceni zase do monitoru... neni to uz spise jen pro otrle ? :roll:
No lepší než to X hodin fotit a pak Y hodin upravovat k dokonalosti, to jsem myslel, jen prostě zapnout a pozorovat, odpočívat. Že to je na monitoru, bych řekl, je příjemnější než lovit jedním okem v okuláru, takže to by mi vůbec nevadilo. Navíc se to nechá krásně střídat.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou kameru na EAA / online pozorování

#60

Příspěvek od biker.fm »

Ja treba zase radeji koukam jednim okem do okularu nebo jen tak se divam na nocni oblohu a toho monitoru mam za den nekdy az az ... az nad hlavu. Foceni je zase jina discplina nez pozorovani (a je jedno zda pozorovani jednim okem nebo AEE). Je to uhel pohledu a co kdo preferuje a co ho uspokojuje a cemu radeji da prednost.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět