Jakou kameru na EAA / online pozorování

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Imaginaro
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 04. 2020, 13:12

Jakou kameru na EAA / online pozorování

#1

Příspěvek od Imaginaro »

Dobrý den. Jsem v tomto oboru naprosto nový, pořídil jsem si teleskop 150/750 s automatickým "naváděním" y chtěl bych jej osadit kamerkou pro focení. Mohli by jste mi prosím pomoct kterou? Strop mám max 3tis., dívám se po něčem takovémhle:
https://www.mikroshop.cz/cz/levenhuk-m5 ... mera-5mpix
Jsou od 0,3Mpix až po 5Mpix, jen nevím jaké mají čipy a jestli ve výsledku nebude mít lepší fotky (seskládané) saturnu či mlhovin 2Mpix kamerka než 5Mpix. Moc vàm děkuji.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#2

Příspěvek od Psion »

Jak již z popisu vyplývá, kamera je určena pro mikroskopy a bude vyžadovat dostatek světla. nehodí se ani na planety a ni na mlhoviny (obecně na DSO). Možná tak na Měsíc ale to už můžeš použít i telefon. Pokud chceš fotit mlhoviny, pak nejdostupnější jsou levné DSLR Canon. Ovšem nejprve si přečti, co všechno obnáší focení DSO a pak uvidíš, že kamera je to nejmenší a nejlevnější, co je potřeba. Ani ten dalekohled co máš včetně montáže na to vhodný nebude, tím nechci říci, že z toho něco nevyleze, ale žádný zázrak to v rukách začátečníka nebude.... malý návod např. https://www.astro.cz/rady/astrofotograf ... rafii.html
Imaginaro
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 04. 2020, 13:12

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#3

Příspěvek od Imaginaro »

Je mi jasné že to nebude nic převratného, ale pořád bych měl s kamerkou vidět víc než okem(po složení X expozic). A tahle je vhpdnější než ta co jsem sem dával?
https://www.dalekohled-mikroskop.cz/ful ... ra-bresser
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2102
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#4

Příspěvek od DaveOne »

Jak už psal kolega výše .. kamery tohoto typu nejsou na astrofoto vůbec vhodné.. ani na planety , natož pak na galaxie, mlhoviny atp. Pokud je Váš rozpočet opravdu takto omezen tak snad nemá ani o tomto koníčku (astrofoto) cenu moc uvažovat ;) Lépe zůstat zatím u vizuálního pozorovani . Nebo potom sehnat tady někde na bazaru nějakou nejlépe modifikovanou DSLR zrcadlovku od Canonu(ty jsou tady nejběžnější ) .. nicméně si myslím, že pro live stacking (skladani krátkými expozicemi )se ani toto moc nehodí , spíše na klasické astrofoto. Pro toto pozorovani pomoci kamery (EAA) snad alespoň našetrit pár tisíc na ASI 224MC viz. tady:
http://www.atc-astro.eu/eshop/zwo-kamer ... tivem.html

Není to taky nic extra na DSO, ale proti Vámi uvažovaným variantám je to stále úplně jiná liga.

Mnoho štěstí..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Imaginaro
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 04. 2020, 13:12

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#5

Příspěvek od Imaginaro »

Omlouvám se za moji laickost, ale čtu že se používají i webkamery. Našel jsem tuhle kameru(ne web) a jsou u ní i další parametry, dala by se za okulárem do začátku použít? Jak moc bude vadit její širokoúlost? Moc díky.
https://www.gamehouse.cz/mini-fpv-kamer ... I8QAvD_BwE
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#6

Příspěvek od Psion »

Tahle kamera je už vůbec nejhorší na astropoužití. Zapoměňte na kamery v těchto cenových relacích. Ano v ranných dobách se používaly webkamery, ale měly úpravu na delší expozice pro DSO, bez úpravy to už dnes zvládne i běžný telefon lépe, na to není potřeba webkamera. Na planety lepší webkameru lze jakžtakž použít. Je vidět, že jsi nic nenastudoval, chceš prostě fotit a nemáš ani tušení jak a co je potřeba, bohužel tak to nefunguje.
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 424
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#7

Příspěvek od Jarous1 »

Spíš bych řekl, že násobky ceny tohohle krámu bude stát už jenom převodník/grabovací karta, která to bude umět převést na digitální signál, který jediný umí počítač zpracovat ;) A ten konektor také není z těch, které se normálně v počítačové "videotechnice" používají... To by se asi dalo vyřešit zbastlením nějaké redukce, to zas ano.
Počítej ale s tím, že tu kameru je potřeba ovládat nějakým programem v PC... K tomuhle něco oficiálního přímo od výrobce, předpokládám, vůbec neexistuje. Taky proč a jak by se to vlastně ovládalo z počítače, když je to určené k osazení přímo do dronu apod.

Webové kamerky se sice také dají použít, ale rozhodně ne všechny. A čím novější výrobek, tím je to s použitím na astro spíše horší a horší. Za prvé používanými čipy a za druhé programy k tomu. Určitě nepočítají s tím, že by na tom někdo nastavoval dobu expozice v řádu vteřin, např. Ty kamery/programy, které jsou primárně určeny na videokonference, s tím prostě nepočítají... To je použitelné, a to ještě s přimhouřenýma oběma očima, maximálně tak na Měsíc a jasnější planety...
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Imaginaro
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 04. 2020, 13:12

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#8

Příspěvek od Imaginaro »

Aha, děkuji za objasnění. Já jsem jen chtěl pro začátek malymu (6let) a babičkám (až 80let) ukázat na dovolené jupiter a nejlíp i saturn trošku víc zblízka, tak aby to už byla planetka a ne "hvězda". Zkoušel jsem to okem přímo v teleskopu, ale to je zřejmě nedosažitelné(a asi bych musel mít barlow). Navíc jsem zjistil, že ne každý se umí dívat do okuláru. Tedy mě napadlo to přenést na obrazovku a pro lepší výsledek skusil to i vyfotit. Pokud by mne to chytlo, přišetřil bych a později koupil nějakou slušnější kamerku.
Ještě mne napadlo, šlo by pro výše uvedené použít na afokál kameru Panasonic HC-V10 nebo foťák OLYMPUS CAMEDIA C 725 ultrazoom? Oboje mám doma. Můžete mi prosím přiblížit co by se s tím přes Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher 150/750 Star Discovery AZ GOTO dalo online zobrazit, případně nasnímat s úpravou v PC? Bude s umět např registax snímky případně video zpracovat? Moc díky za pomoc.
Imaginaro
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 04. 2020, 13:12

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#9

Příspěvek od Imaginaro »

:(
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#10

Příspěvek od biker.fm »

AZ montaz neni pro foceni, jen pro pozorovani. Proc tomu tak je se dozvis treba i zde na foru, uz se tady o tom dost napsalo.
Pro "stouraly" k me predchazejico vete by jsem dodal. Ja vim ze i na AZ montazi jde fotit, chce to dodatecnou bizuterii jako je rotator, pak existuji kliny,... Tim ale nebudeme zacatecniky zbytecne zatezovat, uz tak maji dost starosti :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Imaginaro
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 04. 2020, 13:12

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#11

Příspěvek od Imaginaro »

Aha, no chtěl bych to aspoň skusit, chtěl bych nějak začít a pak uvidím. Třeba mě to chytne a v budoucnu pořídím něco většího a s jinou montáží. Baví mě věci vyrábět, tak bych si třeba vyrobil stolek. Každopádně bych poprosil o zhodnocení, zda se ta kamera, nebo ten foťák dá pro afokál použít. Moc díky za navádění.
Imaginaro
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 04. 2020, 13:12

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#12

Příspěvek od Imaginaro »

:(
Imaginaro
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 04. 2020, 13:12

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#13

Příspěvek od Imaginaro »

:roll:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#14

Příspěvek od MMys »

Už ti tady někdo přeci napsal, že je to nahouby. Ta kamera půjde použít akorát na Měsíc. Jakýkoli současný trochu slušnější mobil přichycený za okulárem dá asi lepší výsledky.
Ale na focení DSO tím zapomeň, to opravdu vyžaduje paralaktickou montáž a kameru na dlouhé expozice.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Imaginaro
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 04. 2020, 13:12

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#15

Příspěvek od Imaginaro »

Hm, tak děkuju...
Odpovědět