Propojení reduktoru, filtru a kamery

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#46

Příspěvek od MilAN »

Nebral bych to tak negativně. Jak dalekohled, tak reduktor jsou optické součáati a jako takové , jak při návrhu, tak i v provedení je to vždy průnik kompromisů. To pole FF není vůbec malé, za to pixely ano. Takže i špičková optika je vždy kompromis - a vždy je zde něco za něco. Nelze očekávat-při jakékoliv ceně- 100% obraz bez kompromisů. Kdyby to šlo, nebude se k dalekohledu dělat reduktor, udělá se to hned ....
Naposledy upravil(a) MilAN dne 14. 06. 2020, 23:39, celkem upraveno 2 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#47

Příspěvek od Beda »

přesně to, co se tady v tomhle vláknu popisuje, mnoho amatérů v této popisované kombinaci od focení na FF odrazuje. Navíc už nějakou dobu probíhá všeobecný "úprk" od Canon 6D ( mark 1), k bezrcadlovkám (Sony) a ty 6D jsou na bazarech levně k mání. Je to tak:
MilAN píše:...To pole FF není vůbec malé, za to pixely ano. Takže i špičková optika je vždy kompromis - a vždy je zde něco za něco. Nelze očekávat - při jakékoliv ceně - 100% obraz bez kompromisů. Kdyby to šlo, nebude se k dalekohledu dělat reduktor, udělá se to hned ....
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#48

Příspěvek od MMys »

No ale tenhle problém u bezzrcadlovky bude úplně stejný. Akorát u bezzrcadlovky nebude vinětace o šachtu a difrakce o její hranu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#49

Příspěvek od Beda »

ano Martine, to souhlasí, ale těm "přeběhlíkům" většinou nikdo nevysvětlí, že velká plocha a malé pixely je problém i u nich ! Navíc u dodatečně pořízených reduktorů/flattenerů zůstane černý Petr při potížích vždy u uživatele. Proto lze s dobrým svědomím doporučit hotové fotosestavy, i když i tam se vyskytují problémy. Jsou sice dražší, ale v případě nouze je lze jednodušeji reklamovat, nebo omlátit prodejci o hlavu... :)
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#50

Příspěvek od astar »

To Ferfex k příspěvku č.45.
Ten korektor reduktor je zkracovač (tedy spojka ) a na pole D6 - 42mm je to celkem dost náročné . Samotný dalekohled má velké sklenutí pole, rádius cca 1/3 f ,pokud se jedná o ten FPL53 dublet f 714, jak máš v profilu. Prakticky vždy je to optický kompromis .Je to boj mezi kvalitou a velikostí pole . Ideální je , pokud se korektor navrhne pro jeden daný objektiv a velikost pole .I takové se dají použit k jiným f , ale za cenu snížení kvality, změnou polohy korektoru. To je bolest všech universálních korektorů. Zatím skoro žádný korektor nedokáže odstranit optické vady dokonale na velkém poli. Vždy je to kompromis mezi středem a krajem :( . Ani vysoká cena to nemusí zaručit.
Ještě jenu věc, a to je vinětace . Je to krásně vidět na té jasné hvězdě - rozdělené halo kolem . Pro odstranění by si potřeboval korektor alespoň 3" nebo 3,5". Je ale možné , že už na to má vliv vnitřní průměr výtahové trubky ?? To by se dalo zjistit jednoduchým změřením a nakreslením . A další možný problém je ve vnitřním uspořádání ve foťáku , co kde stíní .

Možná by stálo za úvahu to ještě poladit . Třeba to po delší době to u tebe uzraje ;) ? Jednu radu , pokud to budeš ještě rovnat , tak se to podstatně lépe zjišťuje na mírně rozostřeném obraze, hvězdy na cca 10-15 pixelů.Pro lepší orientaci co se v obraze děje, udělat několik zaostření před f až do f . Uvidíš , jak se ti budou měnit tvary hvězd a to ti napoví kam je to potřeba naklonit .

Problém velikosti pixelů je dán hlavně kvalitu optiky a její světelností , tedy velikostí Airyho disku . Je jasné a to už tady taky mnohokrát padlo , že do velkých pixelů se hodně chyb schová , to je bez diskuzí.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#51

Příspěvek od Ferfex »

Dobře, nejsem úplně vědecky založen v tomto oboru optiky :D ale chápu, že z toho asi více nedostanu a když ano tak jen o minimum více. Jen jsem prostě čekal více. Jsem docela puntíčkář, takže jak se znám to určitě ještě zkusím poladit. Možná by stálo za to v brzké době, dokud se astronomická tma nekoná.

Zde je ukázka celkového snímku jen s minimálním ořezem. Jestli odhaduji dobře, tak v pravém dolním rohu je na hvězdě difrakce o hranu komory o které mluvil Martin, jinak celkový pohled na snímek nenaznačuje nic ohledně špatných rohů (možná trochu koma na jasných hvězdách), žádné známky zhoršené kvality středu. Na přibližení 100% měřítka je ale všechno v háji :cry:
Foceno Nikonem D810, 6x300s ISO200 ze dvroku z vesnice, trochu víc potaháno aby vylezla ta ryba :lol: Věřím, že 20h expozičního času bude lepší výsledek než 30 minut.
Plné rozlišení
Obrázek
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#52

Příspěvek od astar »

Na tom plném rozlišení , je vidět takové halo u slabých hvězd . To by nasvědčovalo na sférickou vadu . Ten objektiv je apochromát a to jen ve spojení s několika druhy skel př. N-ZK7, ale pak při té světelnosti vykazuje vyšší sférickou vadu . To by vysvětlilo to halo .Jak tomu napomůže ten korektor tak to si netroufám odhadnout. Možná by to chtělo malinko přeostřit , zda by se to to nezlepšilo . Má to, ale úskalí ,aby se zas moc nerozjely ty rohy , to je na vyzkoušení . Při tomto rozlišení 7360pix , se to dá presentovat klidně na 1/2 i 1/3 velikosti a tím se ty chyby schovají . Podle mne čočkové objektivy budou vždy o něco horší než zrcadla s korektory, samozřejmě při větších rozměrech .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#53

Příspěvek od Ferfex »

Nějaké rady jak to seřídit v domácích (interiérových) podmínkách? Napadlo mi vytisknout si hvězdné pole 5x na A4 a přes celou chodbu zaostrit a vytištěné pole dát do rohů + střed? Je to reálné nebo hraje roli i vzdálenost zaostření (dveře toalety nebo vzdálená galaxie) ? :)
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#54

Příspěvek od MMys »

Myslím že přes chodby to nezaostříš, možná s odřenýma ušima s plně vysunutým výtahem, takež to bude velká páka na něj a tutově nakřivo.

Ta kresba je příšerná, takovéhle halo i u relativně slabých hvězd s APO f/7 ??? Většina SemiAPO ED dubletů s rovančem, co mi kdy prošly rukama, kreslí lépe. Nikdy jsem neviděl takovéhle halo kolem hvězd.

Máš tam IR blok filtr ? Pokud jo, tak bych tohle hodil výrobci na hlavu. A nebo k tomu ten korektor absolutně nepasuje. ten k tomu výrobce doporučuje ? Víš co to udělá až z toho začneš lovit mlhoviny ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#55

Příspěvek od Ferfex »

Počkat bavíme se teď o tom zpracováném obrázku? Tam jsem se soustředil hlavně na vytáhnutí té temné mlhoviny, pro lepší představu jak ten refraktor kreslí je ZDE jeden 300s nezpracovaný snímek.

Ten Nikon není modifikovaný takže žádný dodatečný filtr. Tento korektor je určený pro všechny tyto typy dalekohledů od TS, které mají požadovaný závit nebo výtah (...has been designed for astrophotography through APO refractor telescopes. It makes the system faster and corrects for the field curvature even with full size sensors. It does not need the extreme back focus of the Riccardi corrector. It is suitable for all models with focusers from 2.5" and connects to them via M68 thread or 3" barrel)

Výrobci to těžko hodím na hlavu je to koupeno zde na fóru.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#56

Příspěvek od astar »

Martin mne zčásti předběhl .
Zaostření uděláš jen a nekonečno a to jsou hvězdy . V bytě to vlastně není možné , Chod paprsků bude jiný . Přesnost ostření je v poměru druhé mocniny vzdálenosti předmětu k ohnisku . př. 5m a f 714mm = cca 50x pak 0,1mm v ohnisku je 0,1*50= 5 mm .Odchylka v zaostření 0,1 je přitom dost velká , tak by jsi to musel mít v rovině alespoň a přesností 1-2mm vůči ose dalekohledu , což je skoro nerealizovatelné . Prostě rovnat na hvězdách .
Podívej se jak je konec výtahu zda je tam nějaké šroubení a zjistit jestli se něco pro propojení dělá komerčně . Když ne , tak pak si nechat udělat propojení a mělo by být po problému s náklonem . Je to celkem dlouhá cesta, než se člověk dopracuje dobrému seřízení . Dobré je to dělat při úplňku,kdy se nedá fotit DSO.
Já jsem se s tím potýkal hodně dlouho , než jsem to alespoň přijatelně srovnal u svého Newtona. U tebe je to ještě o trošku horší díky tomu velkému poli .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#57

Příspěvek od MMys »

Ano, psal jsem o tom jednom obrázku, kde je "vylovena" mlhovina. Až totéž uděláš se složeninou, bude to vypadat stejně, jenom tam bude méně šumu.
To halo kolem všech hvězd je prostě špatně, to by dělat nemělo. Na nezpracovaném snímku nepoznáme nic, pravda se ukáže bohužel až při zpracování.

Ve finále se s tím nechá trochu bojovat softwarově (maskovat hvězdy a lovit pouze mlhovinu) ale to má zase jiná úskalí a nejde to od sebe stoprocentně oddělit. Ale tady i takhle jen na jednom snímku mi to přijde moc výrazné. Máš v soustavě ten IR blok filtr ? Jakým způsobem je modifikované to 6D-čko ?

Už jsi tím reálně zkusil něco víc vyfotit, tedy více expozic, zkalibrovat, složit a zpracovat ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#58

Příspěvek od Ferfex »

Ten obrázek výš je již zpracovaný, složený a zkalibrovaný - 6x300s light, 2x300s dark +flat + darkflat + bias po 20ks.

Není to 6dčkem (to momentálně leží u Vás na stole a čeká na vyzkoušení pod jasnou oblohou :) ), je to NEmodifikovaným Nikonem, takže žádný dodatečný filtr v soustavě nemám.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#59

Příspěvek od MilAN »

A nezkusil jsi ,jak vypadá podobně exponovaný snímek bez toho reduktoru ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Propojení reduktoru, filtru a kamery

#60

Příspěvek od Ferfex »

MilAN píše:A nezkusil jsi ,jak vypadá podobně exponovaný snímek bez toho reduktoru ?
Zatím ne, neviděl jsem důvod fotit bez reduktoru. Dříve když jsem měl aps-c jsem žádné takové problémy nezpozoroval. Prostě jsem nasadil zrcadlovku ať už do reduktoru nebo rovnace a fotil. Neřešil jsem žádné vzdálenosti senzoru od reduktoru, ujeté rohy, nic. Vse bylo v pořádku a k mé spokojespokojenosti. Problémy přišly až s tímto novým reduktorem a FF snimacem. Už teď toho začínám litovat že jsem raději nezvolil cestu ASI294...
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Odpovědět