Focení s pointací na Alt-Az montáži

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24333
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#16

Příspěvek od MilAN »

Já se obávám, že by to sice takhle šlo, kdyby se jen stáčelo pole , ale byla montáž na EQ klínu , ale neustavená . Ale pokud tedy PHD-2 a ASCOM a EQ MOD, tak to všechno funguje pouze na EQ montážích. Je nějaký program, kde lze zapojit PHD-2 přes ASCOM v AZ módu a běží vněm autopointace ?
Naposledy upravil(a) MilAN dne 17. 12. 2019, 12:52, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: M42 - Orion

#17

Příspěvek od Franta62 »

Pointovat na azimutálce bez eliminace stáčení pole nemá smysl. Při takové pointaci se obraz stáčí okolo pointovaného bodu a pokud takový bod (vhodná jasná hvězda) není uprostřed snímku (jakože ve většině případů není), bude výsledek ještě horší, než bez pointace. Jednoduše řečeno pro pochopení - jedná se efekt obrázku pověšeného na zdi na jedné skobě. Pokud by se jednalo o pointaci "of axis", na obrázku by nebyl objekt nebo hvězda nezatížený stáčením. Bez pointace se obraz stáčí okolo středu snímku.
Už jsme jednou o tomto problému zde diskutovali, vzpomínáš MilANe. Jak jsi tenkrát upřesňoval, firma MEADE kdysi vyráběla tzv. derotátor pole, který natáčí kameru na výstupu z dalekohledu podle rotace oblohy (takhle jsou řešeny téměř všechny velké teleskopy světových observatoří, protože konstrukčně je azimutální řešení uložení pro velké teleskopy přijatelnější). Jenže zařízení fungovalo pouze s dalekohledy MEADE a cenově se pohybovalo někde kolem 20 000 Kč (léta 2000 - 2006 ?). Dnes již od výroby myslím upustili. Pro nás, astronomy amatéry, je cenově přijatelnější a uživatelsky efektivnější použití ekvatoreálního klínu - jak jsem psal, cena u Celestronu cca 7000 Kč.
Pokud se tedy v budoucnu rozhodneme (a hlavně našetříme) pro pointované astrofoto, stačí nám naše miláčky dovybavit stavitelným klínem, pointovací kamerou, notebookem s pointovacím programem (nebo autonomním zařízením od Celestronu či Skywatcheru)……ikdyž budu pořizovat některé věci třeba z druhé ruky, investice cca dalších 15000 - 20000 Kč.
Blíží se sice Vánoce a nevím, jak štědrý Ježíšek bude, ale prozatím asi zůstanu u nepointované astrofoto, byť se všemi výše popsanými neduhy. :)
Naposledy upravil(a) Franta62 dne 17. 12. 2019, 12:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 283
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: M42 - Orion

#18

Příspěvek od Nascarphone »

Psione klid, nerozčiluj se hned. Vy víte o těhle věcech více než já a mě tento způsob pointace není znám, nemusíš mě tedy hned ukamenovat. Psali, že v azimutálním režimu to nejde, vyhodí to chybu, takže je potřeba klínu, ale zkusím ještě pohledat. Uvidím, jak to půjde a případně se podle toho zařídím dál ...
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: M42 - Orion

#19

Příspěvek od Franta62 »

Byl jsi s příspěvkem trochu rychlejší Nascarphone :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#20

Příspěvek od Psion »

Tady jsou i Celestron montáže, které podporuje ASCOM, tedy jde jen o nastavení a navolení EQ modu pro montáž. Bude to podobné jako je guiding u azimutální montáže AZ GTi.

https://ascom-standards.org/Support/Scopes.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24333
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#21

Příspěvek od MilAN »

Pepop, nemůžu se zbavit dojmu , že si nerozumíme. Samozřejmě, že lze Celestron montáže ovládat přes ASCOM. A že lze u mnoha montáží přepnout mezi AZ a EQ modem. Problém nastává v tom , že v EQ modu to chodí jen na klínu. A jen v EQ módu lze pointovat - a to ať přes autoguider port , nebo přes pulseguider přímo.
Podle mě nepůjde pointace v AZ módu = bez klínu - a o tom tu je celou dobu ta debata.
Ale mohu se samozřejmě mýlit, jen jsem na to nikde nenarazil . Pokud k tomu máš nějaké bližší infomace, budu za ně nejen asi jen já, vděčný
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17654
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#22

Příspěvek od MMys »

To je ale spíš otázka řídícího systému, třeba řídící systém od SiTech-u je normálně i v AltAz pointovatelný, i přes ASCOM driver, i pře Autoguider port.
Plnohodnotně samozřejmě pouze s derotátorem (a pochopiteně pointační kameře v OAG za derotátorem - budeme to zkoušet na 500/2000 AltAZ v Jičíně příští rok, přidáme za derotátor OAG).

Bez něj pouze po krátkou dobu jedné expozice, při které se ještě neprojevuje stáčení. Pak je fuk, kde hvězda je. Pokud už se stáčení projeví, postrádá pointace stejně smysl. Je to prostě pouze nouzovka, jak eliminovat PE a obecné chyby od převodů při třeba minutové expozici. Samozřejmě, hvězda msuí být rozumně v poli, jinak se to točí kolem ní, a pokud by byla daleko od středu nebo mimo pole tak to bude hnuté celé.

Na malých přístrojích to ale poněkud postrádá sysl, když je lze umístit polárně montované.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24333
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#23

Příspěvek od MilAN »

Martine, jde jen o to, jestli vůbec lze tyhle malé montáže pointovat, pokud je zapnutý ALT/AZ mód. A podle mne to nejde- nikde jsem se to nedočetl ,zato opak ano.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17654
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#24

Příspěvek od MMys »

No, v tom případě to může někdo zkusit. Myslím že alespoň HW autoguider port by mohl fungovat, byť tím bude hýbat v Alt/Az, nikoli v RA/DE. Což ale po omezenou dobu stačí.

Sitech servo driver je dokonce tak udělaný, že hýbe stále v RA/DE, nastavenou pointační rychlostí, i když fyzicky to jede v Alt/Az. Prostě firmware interně dopočítává rozklad pohybu do obou pohonů. Ale je fakt, že u malých montáží tohle implementované vůbec být nemusí.

Ale já to nemám na čem zkusit. Tak snad někdo jiný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: M42 - Orion

#25

Příspěvek od Franta62 »

Pánové MilAN má asi pravdu. Ani v manuálu k CPC series k tomuto problému moc nepíšou. Pročítal jsem i manuály k různým dalekohledům od Celestronu, ale nic podrobnějšího jsem nenašel. Nicméně v manuálu k autonomnímu zařízení pro autoguiding - "NexGuide" se hned na začátku v technických podmínkách píše :
Technical Requirements
• Telescope Mount: Equatorial mount or Alt-Az mount with a wedge. The mount must have a dual-axis motor drive with “ST-4” compatible autoguiding port.
• Guiding Cable: You may use the supplied autoguiding cable if the pin configuration of your motor drive is the same as the diagram shown on the right.
• Guide Scope: An additional telescope with an M42-0.75 thread or a 1.25” eyepiece holder is required as a guide scope. An aperture of at least 80 mm helps reduce the exposure time of the NexGuide, yielding a more accurate guiding result. The ideal focal length is between 400 mm and 1200 mm. An adjustable guide scope tube ring, along with a finderscope or red dot finder will help you locate a guide star.

Dále v manuálu se popisuje nastavení a kalibrace v RA a DE, ale nikde v Alt-Az souřadnicích. Takže sice nepřímo, ale takto dovozuji a domýšlím, že ikdyž ani originální zařízení od Celestronu s tímto nepočítá, předpokládá se autoguiding jen v EQ módu. A tedy stavitelný EQ klín bude asi nutností. Derotátor pole Celestron ve své nabídce nemá a nedodává.

Nevím, jak tahle debata skončí a jestli ještě někdo zjistí nějaké další dopřesňující informace, případně jestli nás někdo sleduje a má doma nebo na hvězdárně možnost vyzkoušet, zda to v AZ módu funguje, ozvěte se. Za informace budeme vděčni.

Chtěl bych tímto poprosit moderátory, jestli by nemohli tuto diskusi asi od příspěvku č.1485 přesunout pod nové vlákno, třeba "Astrofoto a pointace na Az montáži". Během pročítání diskuse se uživatel astrofóra doví spoustu užitečných informací o tomto problému, které by pod označením M42-Orion v sekcí Snímky mohly za 2-3 roky upadnout v zapomění a vtéto sekci pod tímto označením by ji těžko, kdo hledal. Co říkáte ?
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: M42 - Orion

#26

Příspěvek od Franta62 »

Tak na Celestronech to asi nepůjde. Koukám do manuálu k "CPC series" a ono je to na schématku zapojení RS 232 konektoru k autoguidgu jasně uvedeno (viz strana č.41 manuálu). Pohyby se předpokládají pouze v RA a DE. Klín nebo EQ montáž je tedy nutností.
Nejsem u sebe na počítači a tady neumím uložit obrazovku jako obrázek, abych ho mohl vložit jako přílohu k příspěvku.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#27

Příspěvek od Psion »

MilAN píše:Pepop, nemůžu se zbavit dojmu , že si nerozumíme. Samozřejmě, že lze Celestron montáže ovládat přes ASCOM. A že lze u mnoha montáží přepnout mezi AZ a EQ modem. Problém nastává v tom , že v EQ modu to chodí jen na klínu. A jen v EQ módu lze pointovat - a to ať přes autoguider port , nebo přes pulseguider přímo.
Podle mě nepůjde pointace v AZ módu = bez klínu - a o tom tu je celou dobu ta debata.
Ale mohu se samozřejmě mýlit, jen jsem na to nikde nenarazil . Pokud k tomu máš nějaké bližší infomace, budu za ně nejen asi jen já, vděčný
Ano, to je základní předpoklad, že tam bude klín, protože sice montáž může zvládat pointaci bez klínu, ale to nedává smysl, když se bude stáčet pole.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24333
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#28

Příspěvek od MilAN »

Psion píše: protože sice montáž může zvládat pointaci bez klínu, ale to nedává smysl, když se bude stáčet pole.
No, a to je právě to, čemu nevěřím . AZ GTi je ovládána přes ASCOM a to přesEDMOD. A EQMOD vyžaduje paralaktickou montáž na bázi Synta . K tomu byl vytvořen, původně pro WIN, dnes i pro Linux.
http://eq-mod.sourceforge.net/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení s pointací na Alt-Az montáži

#29

Příspěvek od Psion »

Já ovládám AZ GTi přes tablet v EQ modu a s klínem, takže netuším, jak to funguje přes ASCOM.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24333
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Focení s pointací na Alt-Az montáži

#30

Příspěvek od MilAN »

Pokud tedy přes WiFi tak to někdy zkus nastavit do AZ módu a pak zkus pointaci, co se bude dít.Možná že už na sucho, bez oblohy a hvězd ti to něco řekne. Pokud by se to nevzpíralo, tak potom odzkoušet bez klínu AZ módu na obloze, jestli to bude ve skutečnosti pointovat.
Ale třeba CPC to odmítne hned - v AZ modu nejde použít.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět