Focení s pointací na Alt-Az montáži

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Focení s pointací na Alt-Az montáži

#1

Příspěvek od Franta62 »

No, nevím MilANe, nechci kecat, NexStar 6SE nebo 8SE by autoguider port měly mít. Citace z manuálu ze strany 22 :

Autoguide Rates- Allows the user to set an autoguide rate as a percentage of sidereal rate. This is helpful when calibrating your telescope to a CCD autoguider for long exposure photography.

Ještě kouknu do manuálu - mám ho stažený jako PDF.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#2

Příspěvek od MilAN »

To já se také nechci hádat, jen že 6S je pro 6" dalekohled, 8S pro 8" a ty mají autoguider port. Jenže to není montáž pro 9 1/4"- NexStarEvolution 9,25" nemá autogiuder port.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#3

Příspěvek od Psion »

Ty NexStary ale šly myslím guidovat přes kabel a ručku.
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: M42 - Orion

#4

Příspěvek od Franta62 »

MilANe, máš pravdu. Prošel jsem manuály pro starší 6SE a 8SE a o autoguidingu se tam hovoří pouze v citované větě. Tedy, že lze nastavit rychlost pro guiding, ale ten lze provádět pomocí pointovacího okuláru ručně pomocí ručky nastavenou rychlostí, která je ve zlomcích siderické rychlosti. Mohu tedy "stíhat" pointovanou hvězdu ručkou nahoru-dolů, doleva-doprava a držet ji v průsečíku čar pointovacího okuláru. Jestli to jde zapojit přes ručku tak, že kabel z počítače, který provádí autoguiding je zapojený zespodu do ručky a počítač dává povely pro guiding automaticky (nahrazuje mačkání šipek) a stíhá hvězdu nastavenou "autoguiding" rychlostí, to nevím.
O autoguiding portu je řeč včetně schématu zapojení a schématu konektoru až v řadě CPC.

Evolution je novější řada u té nevím. V mém okolí nikdo tento dalekohled nemá a manuál jsem zatím nestahoval a nestudoval.
Že by výsada samostatného autoguider-portu zůstávala stále jen u řady CPC a vyšších verzí dalekohledů s EQ montáží ? I to je obchodní politika, ale za ty peníze u řady Evolution bych tedy v dnešní době ten samostatný port čekal anebo alespoň možnost zapojení autoguidingu přes ručku.
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: M42 - Orion

#5

Příspěvek od Franta62 »

Ještě pro Nascarphone :
Abychom se vrátili k fotce M42 pořízené na azimutální montáži. Výstižný článek o možnosti fotografie na azimutální montáži zpracovali před časem Honza Mocek a Jirka Polák z HaP Plzeň :
http://odborne.hvezdarnaplzen.cz/2004/0 ... i-montazi/

Článek je doplněn výstižnými grafy a popisuje všechna plus i mínus tohoto způsobu astrofotografie, včetně jejich limitů. Výhodou pro tebe je, jestli chceš fotit z balkonu, že nepotřebuješ vůbec vědět ani vidět, kde je Polárka. Stačí dostatečně přesně vodorovně ustavit základní trojnožku pomocí externí vodováhy a provést Star Align na 2 jasné hvězdy poblíž fotografovaného objektu. Jakmile GoTo systém na ručce zahlásí Align success po odkliknutí druhé hvězdy, počkám vždy cca ještě asi půl minuty pro ustálení chodu montáže a zadám buď souřadnice nebo název hledaného objektu. Nájezd na objekt je vždy s přesností cca 5´- 10´, což je cca 1/3 obrazového pole na výšku nebo 1/5 pole na šířku. Pro APS-C a ohnisko 1480mm je pole 52´x35´. Kompozici a polohu fotografovaného objektu na snímku si pak ustavím pomocí šipek na ručce.
PS: Po okliknutí alignu na druhé hvězdě doporučuji nasadit třeba Bahtinovu masku a na této druhé "align hvězdě" provést zaostření systému, pak teprve najet na hledaný objekt. Nezapomeň před focením sundat masku, mně se to někdy povede až při třetím snímku, když v náhledu na displeji fotoaparátu zjistím, že něco nehraje :D :D

Na konci článku si všimni a případně i vytiskni graf oblohy ve válcové projekci (ten poslední obdélník), který definuje stáčení pole na naší obloze pro 50st. severní šířky. Není to tak hrozné a pro expozice do 60s můžeš použít cca 65 - 70% oblohy. Dá se fotit ve fialové, světle modré a s omezením na 40-50s i v šedomodré oblasti oblohy. Zelená, žlutá, červená a hnědo-červená se již použít nedají, když tak jen pro expozice 10-30s.
Tak krásné chvíle pod hvězdnou oblohou.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#6

Příspěvek od Psion »

Franta62 píše: Jestli to jde zapojit přes ručku tak, že kabel z počítače, který provádí autoguiding je zapojený zespodu do ručky a počítač dává povely pro guiding automaticky (nahrazuje mačkání šipek) a stíhá hvězdu nastavenou "autoguiding" rychlostí, to nevím.
Já jsem takhle pointoval i u staré verze NexStaru, to není problém, mě to pouze nevyhovovalo, že se nedal použít standardní stand alone autoguider, ale muselo to být přes notebook např. PHD2 apod..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#7

Příspěvek od MilAN »

to Franta 62 :
Tak pro Evolution montáž je v popisu jasně uvedeno , že autoguider port nemá. Jak a zda jde ovládat z PC pointace netuším.
Problém se stáčením pole je jasný, to by šlo eliminovat klínem. Jen ty dlouhé expozice bez pointace nepůjdou. Mám vážné pochybnosti o možnostech fotit bez pointace expozicemi 60s při ohnisku 1500mm. To, vzhledem k PE montáže vyjde jen někdy a ještě musí být snímek náležitě ( 2-4x )zmenšen.Pak je otázka, není-li lepší zkrátit expozici
Naposledy upravil(a) MilAN dne 16. 12. 2019, 10:27, celkem upraveno 2 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#8

Příspěvek od Psion »

Na spodní části ručky je RS232 a pomocí Cartes du Ciel nebo NexRemote lze ovládat kompletně montáž, oba jsem používal. Jak píše jeden z kolegů:

I have been working with Nexremote on and off for some time now and have worked out all the bugs with getting it to function with other programs. I started off with the thought of having access to hand controller functions without having to actually grab the hand controller to do it. Since I started with the scope, I have also worked PHD2 pulse guiding, Cartes du Ciel software and AstroTortilla for plate solving into the mix.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#9

Příspěvek od MilAN »

Psion píše:Na spodní části ručky je RS232 a pomocí Cartes du Ciel nebo NexRemote lze ovládat kompletně montáž, oba jsem používal. ]
A jedná se o montáže Nexstar SE nebo Evolution ? Protože SE mají i autoguider port, kdežto Evolution ne. Čistě spekulativně bych předpokládal, že to snad přes ručku půjde také , ale ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#10

Příspěvek od Psion »

To bude vědět Honza Zahajský, ale NexRemote je kompatibilní s těmito montážemi, tedy přes RS232. Dokonce se dá vynecht celá ručka a mít ji virtuálně v PC a místo ní tam připojit jen samotný RS232 kabel.
NexStar GT
NexStar SLT
NexStar SE
Advanced VX
CPC
CGEM
CGE
Discontinued Celestron NexStar 8/9.25/11 GPS
Discontinued Celestron NexStar 5i/8i/8i SE
Discontinued Celestron Advanced Computerized
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 282
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: M42 - Orion

#11

Příspěvek od Nascarphone »

Milane, viděl jsem některé fotky SCT s paralaktikou na balkoně a věřím, že jim to funguje. Mám Celestron Nexstar Evolution 9.25 - kupován zde v bazaru, takže bud to koupit a nebo si počkat na jinou techniku, já to vzal, byl to celý komplet. Pointovat se to nedá, nemá port, četl jsem na CN, že CPC lze, ale jen po přidání EQ klínu, v azimutálním režimu to prý nefunguje. Franta62 - děkuji za typ, určitě se na to podívám, o tom klínu přemýšlím, ale prvně uvidím, jak si to poradí takhle normálně.
Takhle pro ukázku vypadá 1min expozice - foceno v noci před úplňkem, barevně jsem to srovnal
_MG_8153 UC.jpg
_MG_8153 UC.jpg (986.26 KiB) Zobrazeno 2402 x
řekl bych, že se na levé straně začíná už projevovat stáčení pole
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#12

Příspěvek od Psion »

Nascarphone píše:Milane, viděl jsem některé fotky SCT s paralaktikou na balkoně a věřím, že jim to funguje. Mám Celestron Nexstar Evolution 9.25 - kupován zde v bazaru, takže bud to koupit a nebo si počkat na jinou techniku, já to vzal, byl to celý komplet. Pointovat se to nedá, nemá port,
To je tady jako u blbejch. Piš pointovat se mi nechce, protože ponitovat se tím dá....

I have an Evolution and you can autoguide them via ascom with the normal computer connection - and it should even work wirelessly.

But almost all autoguide software would need to use PulseGuide commands - and those are only enabled by ascom when the mount is on a wedge and in equatorial tracking mode - rather than alt-azimuth.

So yes - effectively you do need a wedge to autoguide, but you don't need a special guiding port. You just need computer control of the mount via ascom.


https://www.cloudynights.com/topic/5391 ... ution-sct/
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: M42 - Orion

#13

Příspěvek od Franta62 »

to Nascarphone #1499 :
Ano, na levé straně je již vliv stáčení v plném rozlišení obrázku patrný, ale není to až tak dramatické. Vždy je tu možnost po zpracování snímku nejvíc problematické partie oříznout, případně jak již naznačil MilAN (a bohužel to také u svých fotek používám,ono bez pointace to jinak nelze), převzorkovat snímky ještě před zpracováním na poloviční rozlišení. Ono z 5184x3456 (Canon 600D) na 2592x1728 to není zase taková tragedie. Obraz bude vždy větší, než standardní rozlišení monitoru běžného uživatele a tisknout své snímky na formát A3 nebo A2 prozatím asi nebudeš. Převzorkováním eliminuješ chyby nerovnoměrnosti chodu montáže a deformace hvězd stáčením v okrajích snímků na polovinu.
Samozřejmě je to kompromis, který je pro astrofoto na azimutálce, navíc bez pointace bohužel nutností. Ale jde to. Navíc, do budoucna, jak píše "psion", pointovat se i Evolutionem dá, z počítače přes port pro ručku. Samozřejmě s pointací a klínem by to bylo lepší - alespoň máme cíl a v čem se zdokonalovat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#14

Příspěvek od MilAN »

Ale bez klínu žádná autopointace nepůjde.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#15

Příspěvek od MMys »

No, nějak půjde, ale blbě, v takovém dost nouzovém režimu. Musíš vždy po nějakém čase udělat rekalibraci směrů autoguideru. Protože jakmile se obloha vůči dalekohledu stočí, přestanou nakalibrované směry sedět. Na většině oblohy kde není výrazné stáčení bych to viděl tak 1x za hodinu, u rovníku kolem meridiánu možná i déle. Naopak okolo zenitu je to šílenost, tam je stáčení velmi rychlé, tam to snad ani nemá smysl dělat. No poznáš sám, kdy už to nebude pointovat dobře.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět