Lacerta MGEN 3

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Gretas
Příspěvky: 33
Registrován: 01. 12. 2018, 23:23

Lacerta MGEN 3

#1

Příspěvek od Gretas »

Lacerta ohlasila upgrade ich autoguidera este tento rok. Snad to tu este nikde neni, len teraz som to nasiel na nemeckom fore.
https://lacerta-optics.com/MGEN-3#m
Uživatelský avatar
see_sawandrew
Příspěvky: 44
Registrován: 09. 02. 2021, 17:04
Bydliště: Morkovice-Slížany
Věk: 34
Kontaktovat uživatele:

Zmatená Lacerta MGen III

#2

Příspěvek od see_sawandrew »

Hezký den všem,

Budu moc rád, pokud se mi vy zkušenější pokusíte poradit. Opakovaně se mi autoguider "ztrácí". Někdy po cca hodině, nejdéle vydržel jet v kuse cca 90 minut, včera to ale na absolutně čisté obloze bylo každých 15 minut. Postup je vždy stejný - křivka je zcela normální a najednou začne zcela ulítávat do červena a tak již zůstane. Autoguider se ztratí a dál se pokouší s montáží hýbat, takže výsledkem jsou čáry místo hvězd.

Je ale zvláštní, že stačí autoguiding pauznout a zase spustit a vše je zase 15 - 60 minut v pořádku. Je to normální? Budu moc rád za vaše názory a zkušenosti. Podotýkám, že:

- hvězdy mám správně zaostřené a autoguider jich je schopen najít desítky
- stává se to i za bezvětří na čisté obloze
- vše je zapojeno správně
- pointační dalekohled je srovnaný s hlavním, míří na stejné místo

Možné příčiny, které mě napadly, ale může to být naprostá blbost:

- nedokonalé vyvážení montáže (po ustavení ale vše vždy balancuji a vše se zdá v pořádku)
- venkovní teplota (stávalo se ale i při +5 stupních
- rosení pointačního dalekohledu (ten ale otírám)
- špatné nastavení autoguideru (nedělám darky mezi snímky, ale nevím zda by to mohlo mít takový dopad)

Vybavení: Skywatcher EQ-35, na něm nasazen Omegon 150/750 s fotoaparátem, montáž má nosnost 10kg, je zatížena cca na 8 kg, Lacerta MGen III, její kamerka kouká přes SW EVoguide 50 nasazený v hledáčkové liště.

Děkuji moc za nápady.

Ondřej
ZWO ASI1600MM Pro / Canon EOS 5D Mark II mod.
Omegon N254/1250 OTA / Omegon N153/750 OTA
Skywatcher Evoguide 50 + ZWO ASI290MM + Lacerta MGen III
Skywatcher NEQ-6 Pro / Skywatcher EQ-35 Pro
https://astrofotky.cz/~ondrejpesak
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Zmatená Lacerta MGen III

#3

Příspěvek od peta62 »

Asi uplna blbost, ale nemohou jej po otreni pointacniho dalekohledu mast nejake odlesky, kondensovane kapky ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Zmatená Lacerta MGen III

#4

Příspěvek od Yarkho »

Nemôže to byť premenlivou oblačnosťou (vrátane cirrov), resp. ako píše kolega, zle utretým objektívom?
Minule som sa tu pri počítači trápil s tým, prečo autoguiding vypadáva, a ono postupne sadala hmla :)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Zmatená Lacerta MGen III

#5

Příspěvek od francek »

Mne robilo niečo podobné u Lacerty II, keď sa zhoršil seeing (pointačná hviezda sa menila ako medúza) vplyvom tepelných prúdodov (napr. komín, dedina za kopcom).
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
see_sawandrew
Příspěvky: 44
Registrován: 09. 02. 2021, 17:04
Bydliště: Morkovice-Slížany
Věk: 34
Kontaktovat uživatele:

Re: Lacerta MGEN 3

#6

Příspěvek od see_sawandrew »

Děkuji za odpovědi.
Rosením to asi nebude. : včera jsem to pečlivě hlídal a optika byla čistá, guider se stejně ztrácel.

Ještě mě napadá, nemůže být nějaká cesta, jak autoguider donutit vypnout a zapnout guiding, pokud se ztratí? On totiž jakmile se zatoulá, nechytí se zpátky a hýbe s montáží tak, že hvězdy se zcela rozjedou a objekt uteče ze zorného pole do háje.
ZWO ASI1600MM Pro / Canon EOS 5D Mark II mod.
Omegon N254/1250 OTA / Omegon N153/750 OTA
Skywatcher Evoguide 50 + ZWO ASI290MM + Lacerta MGen III
Skywatcher NEQ-6 Pro / Skywatcher EQ-35 Pro
https://astrofotky.cz/~ondrejpesak
Odpovědět