RASA 8" - astrofotografický speciál

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#31

Příspěvek od Cztwerec »

Ty jo, Milane super. Až poladíš to pole myslím, že to bude špičkové. Přemýšlel jsem o 11", ale ta cena... ten 8" vypadá výborně. Tak možná až budu starší a nebudu chtít tahat newtona... to věřím bude mít přínos. Jaká to je páka?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#32

Příspěvek od MilAN »

Váží 8,2kg při délce 630 mm. Mám to na druhém úchytu na AZ EQ6 a je to bez problémů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#33

Příspěvek od hades »

Jak by se k tomuto astrografu hodila ASI294Mc?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 279
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#34

Příspěvek od Nascarphone »

Pro představu, na youtube je človíček, který používá RASA 11 a Altair 294 https://www.youtube.com/channel/UC4LxFv ... aQIGrdaDHg
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#35

Příspěvek od MilAN »

hades píše:Jak by se k tomuto astrografu hodila ASI294Mc?
Neviděl bych v tom žádný problém. Velikost pixelů i velikost formátu je v souladu se specifikací RASA 8". jak na kvalitu zobrazení , tak i na velikost vinětace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#36

Příspěvek od LukasNestak »

No ja neviem, ale tie hviezdy na CTB1 sú biedne.
Porovnávam to s týmto snímkom:
http://www.astrofotky.cz/gallery.php?limit=1
Neplánuješ skúsiť kratšie expozície?
Vždy som si predstavoval k RASE niečo podobné ako QHY10. Cez víkend sa na ňu pozriem či nebol problém iba v SW a kľudne ti ju môžem poslať na pár mesiacov.
Teda ak máš záujem skúsiť farbu.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#37

Příspěvek od MilAN »

No, on to hlavně není vůbec nějaký finální snímek. Ze 7 snímků se z toho bez velkého znásilnění nevytáhne vůbec nic. Nevím, co se ti na hvězdách tak nelíbí, je to binováno 2x2 a je to zobrazeno ve 100% velikosti, nijak blíže neupravováno. Pokud si to začneš prohlížet v nějakém zvětšení, musí to začít kostičkovat. Navíc na světelnost 1:2 neexistuje zatím úzkopásmový H-alfa filtr, takže tohle byl jen testík, jestli se vůbec ve městě chytím a jestli má vůbec cenu o tomhle objektu u mě o focení uvažovat.
A jelikož fotím z města, tak QHY10 ani náhodou, barvu nechci ani vidět. A navíc tahle kamera má moc velký čim na tenhle dalekohled.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#38

Příspěvek od LukasNestak »

Zdajú sa mi presaturované, ako keby boli jednej veľkosti. Filter čo máš asi nie je až taký problém, zdá sa že svetla z Ha potiahlo celkom slušne.
QHY10 z mesta nie je žiaden zázrak, ale kúsok za mestom by to dokázalo parádne veci. 28.6mm uhlopriečka je už moc?
Cez víkend som bol oblohou SQM 21,85 + 1000m.n.m. a doslova som padol na zadok čo ukázalo 6Dčko s f3,4. Extrémny rozdiel oproti mestu.
Za jednu noc s RASOu kľudne aj 2 jasnejšie objekty.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#39

Příspěvek od MilAN »

H-alfa 7 nm Baader filtr podle výrobce propouští pro tuhle světelnost méně než 50%. Navíc ve městě a pro dlouhé expozice by to chtělo ještě užší pološířku, což je otázkou ještě nějakého času u Baaderů. Proto jsem si ten test dělal, a aby CTB trochu vylezla, bylo potřeba hodně zabrat . Jako test mi to stačilo, je dobře vidět meze techniky, filtru, místa a celkové potřebné expozice.
Úhlopříčka u QHY10 bude podle mě už moc. Výrobce udává obrazové pole 22mm, využitelné 32 mm . Neumím si představit tohle rovnat na rohy při světelnosti 1:2 pro velké pole
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#40

Příspěvek od MilAN »

Otevřené hvězdokupy se tu moc nefotí, ale jako test kresby hvězd jsou výborné. Trochu jsem skolimoval RASA, ještě potřebuji 1 zásah provést. Vím kterým šroubem, vím o kolik, ale ani po vypití hrnku vařícího čaje jsem neměl odvahu na to ještě s necitlivými prsty tím 2 mm imbusem sahat, abych to nerozhodil :)
Takže zatím takhle :
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#41

Příspěvek od MMys »

Já osobně bych na to snad už radši vůbec nesahal. Podle mě už to může být jen horší :D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#42

Příspěvek od Bill »

No právě - je to paráda. Já bych počkal, co to bude dělat s časem a teplotou.
Já mám objektivy 2.0 a 2.8 - k takovému obrázku jsem se nikdy nedostal a už ani nedostanu. Když jsem přešel na filtrové kolo, tak už nemám "tilt" adaptér a musím to podkládat podložkami z bronzové fólie - 3 jsou málo a 4 už moc :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#43

Příspěvek od MilAN »

Já to také teď určitě nechám tak, jak to je . Ono za mrazu si něco rozhodit není zrovna výhra. Budu fotit v různých polohách a podmínkách a otestuji si stabilitu systému. Ostření je teplotně v pohodě, do 3 hodin v současném počasí není potřeba přeostřovat. Uvidím při větších teplotních výkyvech, přeci jen je to 1:2. Měl jsem větší obavu, z možných problémů, ale zatím jsem na žádný podstatný nenarazil . To, že je zrcadlový systém vždycky trochu "gumový" je vždy takřka pravidlem a tím omezuje maximální expoziční dobu, s tím jsem počítal . Zatím mi to vychází i při pevném pointačním hledáčku přímo na liště RASA na nějakých 6 minut bez problémů. Ale to je až poslední postupný problém k řešení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#44

Příspěvek od astar »

Milan , jen takovou poznámku k tomu snímku .
Ten první snímek , na něm bylo trochu zbytkového sklenutí a astigmatizmu cca 0,01mm P. horní roh . Na posledním mi připadá , že si trefil zaostření někde mezi , kompromis. P horní mírně dostředné oválky, L dolní oválky po kruhu.
S jakou přesností jsi schopen zaostřit ? Kolik je posun ,kdy nepoznáš rozdíl ? Podle mně by to mohlo být cca 0,005mm( podle optické definice +-0,0044mm ) ve kterém nebudeš schopen poznat rozdíl . Právě ten to rozdíl může hrát roli , jak aktuálně budou vypadat ty rohy .
To je jen vyhodnocení , co jsem z toho zjistil . Je mi jasné upravovat náklon v hodnotách setin, ne- li mikronech je krkolomný úkol.
Přikláním se k ostatním, víc s tím nehýbat . Uvidíš co to bude dělat dál .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: RASA 8" -astrofotografický speciál

#45

Příspěvek od MilAN »

Jo, je to pravý roh. A myslím, že jsem schopný to kontrolovaně stáhnout ještě o 1/2. Kolik to dělá v číslech si netroufám ani zjišťovat. Problém je totiž v tom, že se nehýbe jen s kamerou, ale hýbe se s celkem korektor + kamera. Teď s tím určitě nebudu nic dělat, osobně mě ten roh v téhle podobě nijak neuráží ani neirituje :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět