Opravdu nevím, jakému filtru dát přednost. Nedávno jsem tu měl na odzkoušení starší fotosférický skleněný s chromovým pokovením, ale šel zpět. Jako většina byl nápar na slabém float. skle, takže Herschel. hranol dával ostřejší obraz. Ale pokud mohu téma pojmout trochu obecněji ( když už nám radost na noční obloze kazí ten polétavý bordel ), tak si dovolím krátce zmínit amatérské možnosti. Bohužel v současnosti a v několika příštích létech, kdy jak všichni víme je a bude sluneční činnost v minimu, postačí pro amatérskou observaci fotosféry ta nejjednodušší technika. Kromě granulace a občasné skvrny s fakulovým polem, je nyní ve fotosféře k vidění jen málo. Poslouží buď již zmiňovaný Herchelův hranol, u refraktorů do 15cm průměru, nebo u větších apertur objektivní filtry skleněné chromové, nebo foliové (Baader). U Herschelova hranolu nutno počítat s použitím okulárového tmavého UV a IR filtru a zeleného, nejlépe interferenčního filtru v okolí 523nm. Tyto filtry utlumí značný jas na výstupu hranolu a zvýší obrazový kontrast, který je nejvyšší právě v zeleném oboru.
Při manipulaci s ním opravdu pozor na ještě stále příliš vysoké a bez přídavných filtrů nebezpečné záření pro oči !!
Kdo vlastní výbavu pro sledování chromosféry , např. v čáře H-alfa na 656.28nm , nemusí čekat na zvýšenou aktivitu. Stále se objevující protuberance jsou pozorovatelsky zajímavé a vděčné objekty. Nejvíce se tu uplatní refraktory s menšími průměry a delším ohniskem. Před objektiv je nutné umístit energii pohlcující filtry, buď ERF ( Energy Rejection Filter) širokopásmový filtr, který zachytí UV a IR záření, nebo etalonový vzduchový filtr. Oba odfiltrují nepotřebné záření, ale propustí úzké pásmo chromosféry do blokovacího, resp. etalonového filtru v okulárovém výtahu.
I malé chromosférické etalony doplněné blokovacími okulárovými filtry, ukáží v takto vybaveném přístroji vše, co lze nyní amatérsky na sluníčku sledovat. Více na :
http://www.astrocomes.wz.cz/daystar.php
Nicméně profesionálové mají stále napilno. Od roku 1995 je v činnosti celosvětová přístrojová síť GONG ( Global Oscillation Network Group), podporující helioseismologický výzkum, tedy oscilace a otřesy slunečního povrchu :
https://gong.nso.edu/
Na BigBear Solar Observatory, kde je po celkové přestavbě kopule a vybavení již několik let v provozu nový zrcadlový teleskop s aperturou 1.6m, mají v detailním studiu sluneční atmosféry vynikající výsledky:
http://www.bbso.njit.edu/nst_gallery.html
http://pozorovanislunce.eu/jak-pozorova ... atory.html
Moje současné vybavení pro solární observaci tvoří ED apochromát APM 152mm s herschel. hranolem. Vedle je malý chromosférický teleskop s objektivním 60mm vzduchovým etalonem typu Coronado Solarmax ( ladění náklonem) a filtrem SolarSpektrum 0.45Ä jako blokovacím filtrem před okulárem (laděný teplotně). Filtry pracují v double stack uspořádání, které poskytuje při optimálním naladění pološířku propustnosti cca. 0.3Ä s vynikajícím kontrastem !