Pozorování pomocí astro kamery

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#151

Příspěvek od MMys »

DSO objekty z dobsona jsou nesmysl, ty expozice, kdy to ještě není hnuté, jsou rozhodně pod sekundu, kromě jádra mlhoviny M42 tam asi nebude z ostatních objektů nic. Bez pohonu to prostě nejde.

S dobsonem je jediné jednoduché řešení poncetova plošina. Ta to obvykle udrží pár desítek sekund, a to už je použitelné.

A úhel záběru je daný ohniskem dalekohledu a velikostí senzoru. Nijak to plynule měnit nelze. Maximálně můžeš redukrorem oshnisko zkrátit (existuje k newtonu reduktor-korektor ten nejvíce redukující je až 0.73x, ale jeho cena přesahuje cenu toho dobsona)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#152

Příspěvek od MilAN »

Představu může dávat tenhle test. Potřeba otevřít na nové kartě.
2018_09_12  2015 FP118  krátké expozice - TEST dosah.jpg
2018_09_12 2015 FP118 krátké expozice - TEST dosah.jpg (1 MiB) Zobrazeno 4334 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#153

Příspěvek od kuceraz »

Díky za info.
Naivně jsem předpokládal, že i krátká expozice bude dostatečná.

Každopádně, pokud tedy vyřeším pohon, abych mohl využít delších expozic, lze mluvit o nějakém znatelném rozdílu na tmavé obloze oproti oku?
Na fóru jsou na to kladné reakce ale nedopátral jsem se něčeho, co by mi dalo zhruba představu, jaký to udělá rozdíl
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#154

Příspěvek od MilAN »

To, co nafotím za ty 0,3s, okem už v daném přístroji nevidím . A ten další zisk delších expozic je vidět na tom testu.
U plošných objektů (mlhoviny, galaxie), to je výrazně komplikovanější. U fotografie záleží potom na světelnosti soustavy, světelných podmínkách v místě focení, na charakteru a plošné jasnosti objektu a pod. Tam krátké expozice ( v jednotkách sekund) jdou použít jen u několika výrazných objektů. Tam pak rozhoduje celkový čas expozic - čili hodně snímků s těmi kratšími expozicemi
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#155

Příspěvek od x-f »

Ahoj.

Obecný dotaz - využije se nějak vyšší rozlišení kamerky? Má smysl preferovat 8mpx nad 2mpx? Při mé délce 900mm mě to bez reduktoru vychází oversamplované, natož s barlow členem před.

Uvažuju nad něčím ultra-laciným. Líbí se mě svbony sv105 a či sv205.
Ta nižší je 2mpx USB2 a ta vyšší je 8mpx USB3. Jen kvůli USB3 platit 2x tolik nechci.

Nebo vzít tu 8mpx a pak použít binning 2x2? Bude to výhoda oproti nižšímu rozlišení? Méně šumu?

Předpoklad využití je měsíc/planety. Na DSO nemají ty kamerky expoziční časy (mají do 1000ms) a o pohonu montáže zatím neuvažuju.

Díky.
Bresser 150/750
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#156

Příspěvek od kuceraz »

Jak velký vliv má průměr pro EAA (pokud uvažujeme dalekohledy s pohonem) ?
Je potřeba 150mm+, což bývá asi nejčastější konfigurace dle toho, co vídám na fórech, nebo je možné na to použít něco malého (např. 114ku) a chybějící průměr jednoduše dohnat lehce delší expozicí? :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#157

Příspěvek od Psion »

EAA lze provozovat i na 80 mm dalekohledu, záleží i na kameře a objektech pozorování. Rychle zjistíme, že úhlově velkých objektů na obloze moc není, tedy nejčastější objekty jsou do 15 úhl. minut a většinou jsou výrazně menší. Průměr = rozlišení a větší dosah. Tedy pokud porovnáme refraktor 100/400 nebo RASA 8" 200/400 mm tak rozdíl bude výrazný, to je logické, nicméně i na 100mm dalekohledu s citlivou černobílou kamerou bude EAA na objektech do 14 mag. pěkné. Pokud ovšem potřebujeme zachytávat rychlejší děje, nebo objekty např. 18-20 mag. apod., pak je potřeba větší průměr. Ještě pro zajímavost dodám, že dalekohled 100/400 mm nebo 200/800 mm budou mít prakticky stejný dosah se stejnou kamerou, rozdíl bude v zorném poli a rozlišení.
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#158

Příspěvek od x-f »

Ahoj.

Včera jsem zkoušel udělat si první obrázek z balkonu na okraji Prahy, ale bohužel jsem toho moc nevyzkoušel, protože mlha přišla tak rychle, že se mě padla během dvou minutek co jsem si odskočil pro CLS filtr.

Mám doma EQ3 na ocel stativu. Motorizaci jsem pořídil EQstarEQ3.
Mám Newtona 150/750 Bresser.
Kameru mám doma Svboby SV305. Není to úplně na DSO, ale do lepší zatím investovat nechci.
Představa byla, že budu zatím zkoušet koukat online a pomalu zkoušet foto bez pointace na kratší expozice.

Bohužel nemám doma výhled na sever, takže ustavení montáže je +- a určitě to trochu driftuje.

Měl bych dotaz. Když dám do výtahu kameru, tak mě úplně nevyhovuje velikost pole/zoom. Viz. foto, kde je jen centrální oblast M42.
Jak lze toto ovlivnit? Je to dáno jen velikostí CMOS čipu (u mě IMX290) a délkou ohniska dalekohledu? Tj. chtělo by to kameru s větším čipem, nebo kratší ohnisko/světelnější dalekohled? Předpokládal jsem, že s větším polem bude i více světla a ostřejší obraz.

Mám doma jednoduchý focal reducer 0,5x (1,25"). Zkoušel jsem ho umístit před kameru, ale můžu ho dát max tak 2cm před CMOS, jinak už to nedoostřím (výtah zasunutý na doraz).

Druhý dotaz je k tomu ostření. Nějak se mě to nedařilo zaostřit jak bych si představoval. Za focal reducerem to bylo ještě horší, což bych čekal obráceně. Okolo hvězd takové halo, případně deformované jak ocas za kometou. Bohužel jsem si neudělal fotku. Čím to?

Livestack 17x10s
M42.jpg
M42.jpg (113.76 KiB) Zobrazeno 3222 x
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#159

Příspěvek od hades »

Na obě tvé otázky najdeš odpověď tady: viewtopic.php?f=17&t=28215
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#160

Příspěvek od x-f »

Ještě dodám, že kolimace by měla být OK a ještě jsem ji znovu kontroloval.

CO se týká toho ostření, tak za focal reducerem se mě projevovalo něco velmi podobného jako je tady na foto.

Jde tedy o comu? Měl bych tedy uvažovat o coma korektoru pro F5? Já už se snažil zorientovat, ale moc se mě nedaří.
Ovlivňuje koma korektor nějak ohnisko? Tj. pomůže mě i dosáhnout většího pole? U žádného jsem to nenašel.

Pokud chci dosáhnout většího pole, tak mám použít komakorektor a focal reducer zároveň?

Vzhledem k tomu, že komakorektor je určen pro konkrétní světelnost dalekohledu, ovlivňuje to změna ohniska?
Tj, měl bych použít pro 150/750 komakorektor pro f/5, ale je použitelný stejný komakorektor i v kombinaci s focalreducerem, nebo když tam budu mít 0,5x, tak bych měl mít komakorektor pro f/2,5 (750/2/150)?

A už vůbec mě není jasné, jak to poskládat. Pochopil jsem, že jsou to zpravidla 2" korektory se závitem na DSRL, takže to pak celé příjde do 2" výtahu, ale jak to mám poskládat já, když mám v 2" výtahu redukci na 1,25" do které vkládám místo okuláru kameru.


Obrázek
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#161

Příspěvek od hades »

Většího pole dosáhneš buď větším senzorem nebo kratším ohniskem.
Komakorektor s ohniskem většinou nic nedělá, ale dají se najít i takové, které ohnisko prodlužují nebo zkracují, například tento.
U reduktoru je potřeba dodržet backfocus, pokud jsi to neudělal, mohla by to být příčina toho protažení.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#162

Příspěvek od MilAN »

Větší pole dostaneš buď kratším ohniskem dalekohledu nebo větším čipem.
Kombinace komakorektor + reduktor většinou nedopadne dobře.
Komakorektor může zkracovat nebo prodlužovat ohnisko ( to podle typu), ale nejedná se nikdy u velkou hodnotu.( zhruba do 20%).
Laciné reduktory - speciálně tenhle 0,5- nevede k tomu, že by se ti zobrazilo kvalitně větší pole než bez něho. Ve skutečnosti je použitelné pole většinou menší, než bez něho a obraz trpí velmi s rostoucí vzdáleností od osy. použití těchto silnějších reduktorů je velmi omezené a je vhodné jen pro speciální použití.
Pokud ten ukázkový snímek s reduktorem představuje celý formát, pak je soustava umístěná velmi šikmo v okulárovém výtahu ( a není to koma)-
Zkus se pro začátek obejít bez těchto doplňků. Brzy zjistíš, že kromě těch málo větších objektů je většina menších, a nebudeš mít potřebu z tohoto hlediska redukovat ohnisko.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#163

Příspěvek od x-f »

Možná ještě doplňující otázka.

Zkoušel jsem svojí sestavu zadávat do kalkulátoru, tj 150/750 a 1920x1080 při velikosti pixelu 2.9X2.9μm a velikost pole asi zhruba odpovídá.

Když do stejného kalkulátoru zadám navíc focal reducer, tak zjistím, že vlastně ani při redukci ohniska na třetinu (což mě ani nedovolí výtah) nebude pole nijak zvlášť velké.

Situace není o moc lepší ani když to kalkuluju s nějakou kamerou, která má výrazně větší pixel - např. ASI 174.

Z toho bych usuzoval, že to prostě není vhodná kombinace. Že pro USB CMOS kameru bych měl zvolit spíš nějaké kratší EDčko, nebo bych měl do Newtona použít něco s výrazně větším čipem (DSRL?).

Ale zase když vidím fotky na začátku tohoto vlákna, které tam dával DaveOne, tak ten je dělal podle všeho taky newtonem 150/750 a kamerou Atik414 a to pole má výrazně větší než já a než co mě i vychází pro jeho sestavu a komu tam nevidím a to o korektoru nepíše. Tak nevím...
Bresser 150/750
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#164

Příspěvek od x-f »

hades píše:Většího pole dosáhneš buď větším senzorem nebo kratším ohniskem.
Komakorektor s ohniskem většinou nic nedělá, ale dají se najít i takové, které ohnisko prodlužují nebo zkracují, například tento.
U reduktoru je potřeba dodržet backfocus, pokud jsi to neudělal, mohla by to být příčina toho protažení.
To je krásná cenovka. Myslím, že +- tolik mě stál newton, montáž, goto a kamera dohromady :D

Ten obrázek co jsem dával jako příklad komy není můj. To jsem jen zobnul z netu jako příklad. Já tu komu měl mnohem větší a projevovala se takhle extrémně práv za reduktorem.

Ten reduktor je opravdu levný za pár stovek. backfocus jistě dodržený nebyl už z toho důvodu, že jsem nikde ani u výrobce nevypátral jaký by měl být.
https://www.svbony.com/focal-reducer-05x/
Taky mě napadlo že je to tím.

Takže by asi bylo rozumnější koupit nějakou vysloužilou DSRL a pak jí případně časem doplnit korektorem a na online koukání a planety si nechat CMOSku...
Nebo prostě koupi jinou kameru s výrazně větším sensorem, ale ta bude cenově jinde než nějaká stará zrcadlovka a když se rozhodnu před to dát komakorektor, tak to bude problém.

Btw stejně by mě zajímalo, jal to dělají jiní viz. třeba ty fotky DaveOne.
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování pomocí astro kamery

#165

Příspěvek od MilAN »

x-f píše: Ale zase když vidím fotky na začátku tohoto vlákna, které tam dával DaveOne, tak ten je dělal podle všeho taky newtonem 150/750 a kamerou Atik414 a to pole má výrazně větší než já a než co mě i vychází pro jeho sestavu .
Nevím, co ti vychází, ale při stejném dalekohledu pro ATIK 414 vychází pole na šířku větší 1,6x a na výšku 2,14x
A dej sem obrázek bez reduktoru, pak bude vidět, jak vypadá koma nebo jaké to máš problémy. Při téhle velikosti pole kamery by tě koma neměla celkem zajímat a určitě to není k okamžitému řešení pro malou kameru.
Ten laciný reduktor je určený k přímému našroubování do 1 1/4" nosu kamery.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět