ZWO ASI 294 MC Pro

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#121

Příspěvek od hades »

Ondro, podle této by to mělo jít v ASICap
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#122

Příspěvek od Pidrman »

Teď odbočím.

Jednou jsem zkoušel jak ovlivní nastavení fotoaparátu surový RAW snímek ( nastavený vyvážení bílé na zataženou oblohu a pak v ten samý moment na nastavení bílé na jasnou oblohu ) Pak jsem v PC přes original Canon software ( Digital Photo Professional (DPP) ) změnil u snímku "s nastavenou jasnou oblohou" na "oblačnou oblohu".

Teoreticky by rozdíl být vidět neměl, ale byl.

Fotoaparát a jeho nastavení už předem počítá s tím, že danou scénu vyfotí tak aby to bylo pokud možno co "nejlepší" i když se jedná o RAW snímek.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11541
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#123

Příspěvek od Psion »

Já si WB nastavují na DSLR taky kvůli náhledům na displeji. Stačí s filtrem vyfotit bílou zeď a nastavit ve foťáku uživatelské WB.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#124

Příspěvek od Pidrman »

Také to tak dělám, je to nutnost.

Ale nasvícený pixel a nasledný převod signálu přes nějaký převodník je už ovlivněn tím nastavením. Dříve jsem bral, že to tak není.

Nevím jak u těchto kamer, ale jak psal Martin, zde je to asi to samé ( update ovladačů atd ).
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#125

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Díky moc, zkusím
hades píše:Ondro, podle této by to mělo jít v ASICap
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#126

Příspěvek od hades »

MMys píše:Správným nastavením si zajistíš maximální využití dynamického rozsahu ve všech kanálech.
Takže když bych obě nastavení dal na 0, tak budu mít v červené a modré maximální dynamický rozsah? Chápu to správně?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#127

Příspěvek od MMys »

Pravděpodobně ano. Ale pak bílá nebude bílá, a moc si nepomůžeš. Obraz bude v RAWu zelený, a po barevné kalibraci ti to stejně R a B vynásobí nějakým číslem větším než jedna, a stejně se ti to ořízne.

Bohužel neovlivníš zelenou. I tento seznor (byť detailní datasheet nemám) má pravděpodobně registry pro všechny 3 barvy, ale z uživatelského hlediska by to nastavení všech mělo moc stupňů volnosti, tak zelenou asi driver nechá v nějakém default nastavení a uživatelksy nastavuješ jen zbylé dva.

Já bych to asi moc neřešil, pokud chceš, odlaboruj si to vyvážené na neutrální, a dál to asi neřeš. Rozdíl v šumu při HW nebo SW vyvážení bude velmi malý i v jednom snímku, ve složenině obvyklého množství snímků podle mne absolutně nedetekovatelný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1747
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#128

Příspěvek od nou »

Najskôr pre zelený kanál sa zoberie hlavný gain. Pre červený a zelený kanál sa to prenásobý nejakým faktorom určený tými dvoma hodnotami W_R a W_B
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#129

Příspěvek od MMys »

Tohle ale starší těla nedělaly (moje 40D ne určitě, tam byl ten RAW pořád stejný, kdysi jsem to zkoumal). Ale od té doby uplynulo už hrozně času, a vývojáři nespali.

Ale asi je mi jasné, co udělali. Podle předpokládaného nastaveného režimu firmware ví, v kterém kanálu má očekávat u bílého předmětu přepal jako v prvním, a podle toho přizpůsobí automatické měření expozice, aby se využil dynamický rozsah na maximum. Předpokládám, že v tom případě ty snímky se liší pouze celkovou proexponovaností. Poměry RGB kanálů zůstanou zachované.

Ale množná šli ještě dál. Dokážu si představit, že vývojáři v rámci maximalizace dynamiky opravdu mohli podle nastavení toho vyvážení bílé nastavit individuálně zisky v RGB kanálech senzoru. Je to totiž o trošku efektivnější využití senzoru, než prostý RAW se stále stejným poměrem zisků v RGB, a korekce až při konverzi z RAW do RGB.
Pidrman píše:Teď odbočím.

Jednou jsem zkoušel jak ovlivní nastavení fotoaparátu surový RAW snímek ( nastavený vyvážení bílé na zataženou oblohu a pak v ten samý moment na nastavení bílé na jasnou oblohu ) Pak jsem v PC přes original Canon software ( Digital Photo Professional (DPP) ) změnil u snímku "s nastavenou jasnou oblohou" na "oblačnou oblohu".

Teoreticky by rozdíl být vidět neměl, ale byl.

Fotoaparát a jeho nastavení už předem počítá s tím, že danou scénu vyfotí tak aby to bylo pokud možno co "nejlepší" i když se jedná o RAW snímek.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#130

Příspěvek od hades »

Ok, nechám to tedy na těch nových hodnotách 76/75.
nou: co jsem se dočetl tak to počítá nějak takto:
WB_G (neměnitelné) je na hodnotě 50. WB_R a WB_B se dá nastavit v rozsahu 1-100, a to v poměru k zelené. Tudíž když dám WB_R a WB_B na hodnotu 50, tak budou mít všechny barvy stejné zesílení. Když změním WB_R nebo WB_B na jinou hodnotu, tak se to přepočítá jako WB_R/WB_G, respektive WB_B/WB_G. Zda je to zesílení lineární nevím, ale vypadá to že ne. Když si vezmu, že zelených pixelů je polovina z celkového počtu, tak by to nemohlo vycházet na 76/75.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#131

Příspěvek od hades »

hades píše:Defaultní nastavení je WB_R = 52 a WB_B = 95. Já jsem podle nějakého článku (asi tohoto) nastavil těch 50 / 50. Je to nastavení v ovladači (INDI) a mám dojem že se to ukládá i přímo do kamery, do nějakého registru, protože si to pamatuje při připojení kamery k jinému stroji.
Tak se musím opravit, nastavení se do kamery neukládá, je uloženo lokálně v nastavení ovladače.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#132

Příspěvek od Ondra_z_hor »

je nutné dělat flaty se zapnutým chlazením? Už jsem se o flaty několikrát s kamerou pokoušel, a bůhvíproč mi z toho leze jen šedivá, zelená atd. plocha. Když bych mohl dělat pokusy v místnosti, bez nutnosti chlazení, výrazně by mě to ulehčilo. Flaty se snažím vytvořit v rozmezí 2-6s expozice s co nejmenším gainem.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#133

Příspěvek od hades »

Není to nutné, ale je to vhodné. Je třeba si samozřejmě dávat pozor na to, aby i darkflaty byly pořízeny za stejných podmínek, tedy stejný expoziční čas, stejná teplota čipu a stejné nastavení GAIN a OFFSET. A bohužel u této kamery hraje roli ještě teplota okolí.
A mimochodem ta šedivá nebo zelená plocha je v pořádku. Můžeš někam nahrát jeden surový snímek?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#134

Příspěvek od astar »

Ondro pokud je to jen možné, tak dělej skyflaty, tedy na stmívající se obloze. Jak napsal Lukáš, tak chlazení není potřeba neboť expozice jsou krátké. Kvůli problémům při velmi krátkých expozicích, je nutné dělat tak 2sec a více. Já je dělám flaty cca 15-20min po západu slunce v zenitu.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#135

Příspěvek od Ondra_z_hor »

nahrál jsem zde: https://www.uschovna.cz/zasilka/RQG72G8CK352W9IA-UNS/

ale je to haluz. Protože teďka, po tom co jsem ty flaty proaktivně vymazal (naštěstí pro tyto případy vysypávám koš jednou za několik měsíců a smazané soubory si tam nechávám jako zálohu :lol: ) se flaty jeví jako flaty a ne jako jednolitá plocha, jako když jsem je vytvářel. Takto vypadají cca všechny. Takže asi se před několika dny, během focení, jen chybně zobrazovaly. Za názor na něj budu rád. Astar - jj, flaty jsem dělal chvilku po západu slunce v zenitu. O délce expozice na flaty jsem četl, takže jsem se snažil dělat expozice v jednotkách sekund. Bohužel jsem neviděl co z toho leze, takže jsem si s tím nedokázal na místě vyhrát.

EDIT: ještě koukám že na tomhle jednom flatu je vidět r§žová oblačnost. Tento jeden kousek samo nepoužiju, mám několik takových flatů bez oblačnosti. Co na to říkáte? Tohle by mohlo být ok?
Naposledy upravil(a) Ondra_z_hor dne 04. 11. 2021, 10:16, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět