Stránka 1 z 10

pointace s OAG

Napsal: 03. 06. 2017, 20:58
od martbad
Ahoj na fóru, již delší dobu laboruju na svém dalekohledu s off axis gulderem. Technika -NWT 250/1000, komakorektor ASA Wynne 3", na tom v primáru g2-8300 a na OAGu g1-0300. Na youtube videích se to zdá velice snadné, sestavit toto dohromady ale mě to bohužel nějak nejde. Jedná se o to, že když mám g2 v primáru zaostřenou na oagu mi g1 nic nebere, jenom šum a nějaký gradient. Zkoušel jsem hýbat hranolem (v oag) nahoru dolu - nic, zkoušel jsem hýbat kamerou nahoru dolů(v oag) - nic, zkoušel jsem hýbat hranolem a kamerou nahoru dolu - nic, zkoušel jsem okulár do oagu když bylo v primáru zaostřené-nic, jediné, kdy jsem v oagu okulárem něco viděl bylo, při totálně rozostřené g2 a zasunutí komakorektoru co nejvíce to šlo směrem k sekundáru. Páák jsem v oagu viděl měsíc, ostře. Na pointační kameře patrné nějaké náznaky kráterů a okraj měsíce.

Má někdo z ol kraje zkušenost s tímto systémem a byl by případně ochoten mi s tím pomoci? A nebo i zde na fóru, kdyby někdo přispěl radou do pranice.

Děkuji.
marta

Re: pointace s OAG

Napsal: 04. 06. 2017, 07:37
od Bíba75
Tak tohle by mě také moc zajímalo. Protože mám docela podobný problém. K ASI 1600 jsem si take pořídil OAG od ZWO a pointačni kameru ASI 120 MM. Ale nějak těším stejný problém martbad. Poradíte co je špatně. Předem díky.

Re: pointace s OAG

Napsal: 04. 06. 2017, 09:31
od MilAN
A jaký je v tom problém - mechanika se musí přizpůsobit geometrii , a ta je celkem jasná.

Re: pointace s OAG

Napsal: 10. 06. 2017, 21:36
od martbad
Ano, děkujeme Milanovi, za téměř nic neříkající obrázek...

Re: pointace s OAG

Napsal: 10. 06. 2017, 22:21
od MilAN
martbad píše:Ano, děkujeme Milanovi, za téměř nic neříkající obrázek...
No X = X , a odkud se měří je také snad jasné. A back focus kamer také. To by snad mohlo stačit, ne ? Ostatní už si musíš změřit sám.

Re: pointace s OAG

Napsal: 10. 06. 2017, 22:25
od MMys
A co je na něm nic neříkajícího ? Podle mě vystihuje problematiku dokonale. A totiž to, že vzdálenost od roviny procházející středem OAG zrcátka do ohniska, k senzoru hlavní kamery je stajná, jako vzdálenost od středu OAG zrcátka k senzoru pointační kamery (za předpokladu, že není zklenuté pole, ale to je u astrografu v podstatě povinost). Tato vzdálenost je označená X a je daná polohou a typem OAGu.

Re: pointace s OAG

Napsal: 11. 06. 2017, 08:38
od Psion
Přiznám se, že jsem chvíli na ten obrázek koukal, abych pochopil, co to vlastně má vyjádřit a stejně jsem to plně nepochopil, stačil by jednoduchý obrázek tohoto typu.

Re: pointace s OAG

Napsal: 11. 06. 2017, 08:57
od MilAN
No, ty tam máš, že X=Y a já že X=X. Jinak stejné. Až na to, že na tvém obrázku to nebude vůbec fungovat, protože je tam hranolek otočený obráceně :) A navíc je nakreslený do osy, takže by stínil snímač kamery. A pokud je X měřeno od optické osy, tak to je špatně . Tohle je opravdu matoucí paskvil a nedivím se , že to pak někomu nefunguje.

Re: pointace s OAG

Napsal: 11. 06. 2017, 09:14
od Psion
Já bych čekal v Tvém nákresu geometrické osy přerušovanou čarou a optické osy plnou čarou, naznačený směr příchodu paprsku a zobrazený paprsek dopadající na zrcátko. Takto to je takové poloviční.

Re: pointace s OAG

Napsal: 11. 06. 2017, 12:49
od MilAN
No jo Pepo, geometrické i optické osy jsou totožné, směr do ohnisek je jasně daný šipkou. Možná to je hodně zkratkovité, kdo ví, o co jde, to chápe.
Ale nejsou tam chyby na rozdíl od schématu, který jsi sem dal ty, to je naprostý nesmysl a ať si to představuji jakkoliv, tak ani jedno z toho není dobře. K čemu takové schema - nesmyslů na netu je spousta. Na tom schematu od tebe nejsou žádné osy, ani optické, ani konstrukční, v podstatě to takhle nejde vůbec zakótovat. A že by tam byl nějakých chod paprsků ? Zkus ho tam zakreslit a uvidíš, k jakému nesmyslu se dopracuješ. Tohle je bohužel net, a práce lidí, co sice používají kreslící programy, ale problematice nerozumějí.
...............
P.S : chtěl jsem sem dát jednoduché schéma, které odpovídá na položenou otázku - tj. když zaostřím jednu kameru, proč nejde ta druhá. Což z mého schematu lze dopočítat snad jednoduše. Jinak má tazatel k dispozici vyhledávače, které těch schemat určitě najdou dost.

Re: pointace s OAG

Napsal: 11. 06. 2017, 14:41
od Psion
Ten obrázek z internetu znázornuje jen schematicky OAG, ten hranol není podle mě optický prvek, ale jen naznačena kolmost os, obrázek má jen ukázat kde je kamera, kde OAG a naznačit vzdálenost obou čipů kamer atd. Ten Tvůj obrázek je sice správně, ale je to jasné člověku, který ho vlastně vůbec nepotřebuje, protože chápe, jak OAG funguje. Pokud bych měl nakreslit optické funkční schema OAG, pak bych nepoužil ten mnou přiložený obrázek a kreslil bych to jinak, tak jak optika funguje, což ale prakticky nikoho zajímat nebude (teda řada optických os, jejich protínání atd.). Ale asi to zbytečně rozebíráme, ten kdo nepřijde sám na to, jak OAG funguje, nepochopí žádné optické schema.

Re: pointace s OAG

Napsal: 11. 06. 2017, 14:52
od MilAN
Tak pokud to má být křížení os a ne hranol, tak je to zase špatně, protože potom nemůže platit že X=Y. Z toho, že to platí, možná vycházejí ti, co to potom nemohou zaostřit a pátrají po tom, proč :) To byl jediný důvod , proč jsem tam ten obrázek dával - aby bylo jasné, že to je jinak, a odkud se vlastně měří.

Re: pointace s OAG

Napsal: 11. 06. 2017, 16:32
od martbad
Psion píše: Ale asi to zbytečně rozebíráme, ten kdo nepřijde sám na to, jak OAG funguje, nepochopí žádné optické schema.

A to bude přesně můj případ :D

Re: pointace s OAG

Napsal: 11. 06. 2017, 19:36
od KpS
Dovolil jsem si přimalovat do Milanova obrázku zjednodušený chod paprsků.

Re: pointace s OAG

Napsal: 11. 06. 2017, 23:29
od martbad
Tak ten poslední obrázek už je trochu srozumytelnější, konečně se začínáme někam dostávat pánové, děkuji Vám.