pointace s OAG

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
martbad
Příspěvky: 190
Registrován: 20. 01. 2014, 20:32

pointace s OAG

#1

Příspěvek od martbad »

Ahoj na fóru, již delší dobu laboruju na svém dalekohledu s off axis gulderem. Technika -NWT 250/1000, komakorektor ASA Wynne 3", na tom v primáru g2-8300 a na OAGu g1-0300. Na youtube videích se to zdá velice snadné, sestavit toto dohromady ale mě to bohužel nějak nejde. Jedná se o to, že když mám g2 v primáru zaostřenou na oagu mi g1 nic nebere, jenom šum a nějaký gradient. Zkoušel jsem hýbat hranolem (v oag) nahoru dolu - nic, zkoušel jsem hýbat kamerou nahoru dolů(v oag) - nic, zkoušel jsem hýbat hranolem a kamerou nahoru dolu - nic, zkoušel jsem okulár do oagu když bylo v primáru zaostřené-nic, jediné, kdy jsem v oagu okulárem něco viděl bylo, při totálně rozostřené g2 a zasunutí komakorektoru co nejvíce to šlo směrem k sekundáru. Páák jsem v oagu viděl měsíc, ostře. Na pointační kameře patrné nějaké náznaky kráterů a okraj měsíce.

Má někdo z ol kraje zkušenost s tímto systémem a byl by případně ochoten mi s tím pomoci? A nebo i zde na fóru, kdyby někdo přispěl radou do pranice.

Děkuji.
marta
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#2

Příspěvek od Bíba75 »

Tak tohle by mě také moc zajímalo. Protože mám docela podobný problém. K ASI 1600 jsem si take pořídil OAG od ZWO a pointačni kameru ASI 120 MM. Ale nějak těším stejný problém martbad. Poradíte co je špatně. Předem díky.
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: pointace s OAG

#3

Příspěvek od MilAN »

A jaký je v tom problém - mechanika se musí přizpůsobit geometrii , a ta je celkem jasná.
Přílohy
OAG.jpg
OAG.jpg (21.98 KiB) Zobrazeno 8569 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
martbad
Příspěvky: 190
Registrován: 20. 01. 2014, 20:32

Re: pointace s OAG

#4

Příspěvek od martbad »

Ano, děkujeme Milanovi, za téměř nic neříkající obrázek...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: pointace s OAG

#5

Příspěvek od MilAN »

martbad píše:Ano, děkujeme Milanovi, za téměř nic neříkající obrázek...
No X = X , a odkud se měří je také snad jasné. A back focus kamer také. To by snad mohlo stačit, ne ? Ostatní už si musíš změřit sám.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 10. 06. 2017, 22:29, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#6

Příspěvek od MMys »

A co je na něm nic neříkajícího ? Podle mě vystihuje problematiku dokonale. A totiž to, že vzdálenost od roviny procházející středem OAG zrcátka do ohniska, k senzoru hlavní kamery je stajná, jako vzdálenost od středu OAG zrcátka k senzoru pointační kamery (za předpokladu, že není zklenuté pole, ale to je u astrografu v podstatě povinost). Tato vzdálenost je označená X a je daná polohou a typem OAGu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#7

Příspěvek od Psion »

Přiznám se, že jsem chvíli na ten obrázek koukal, abych pochopil, co to vlastně má vyjádřit a stejně jsem to plně nepochopil, stačil by jednoduchý obrázek tohoto typu.
Přílohy
OAGsetup_zps61b5996b.jpg
OAGsetup_zps61b5996b.jpg (23.93 KiB) Zobrazeno 8409 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: pointace s OAG

#8

Příspěvek od MilAN »

No, ty tam máš, že X=Y a já že X=X. Jinak stejné. Až na to, že na tvém obrázku to nebude vůbec fungovat, protože je tam hranolek otočený obráceně :) A navíc je nakreslený do osy, takže by stínil snímač kamery. A pokud je X měřeno od optické osy, tak to je špatně . Tohle je opravdu matoucí paskvil a nedivím se , že to pak někomu nefunguje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#9

Příspěvek od Psion »

Já bych čekal v Tvém nákresu geometrické osy přerušovanou čarou a optické osy plnou čarou, naznačený směr příchodu paprsku a zobrazený paprsek dopadající na zrcátko. Takto to je takové poloviční.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: pointace s OAG

#10

Příspěvek od MilAN »

No jo Pepo, geometrické i optické osy jsou totožné, směr do ohnisek je jasně daný šipkou. Možná to je hodně zkratkovité, kdo ví, o co jde, to chápe.
Ale nejsou tam chyby na rozdíl od schématu, který jsi sem dal ty, to je naprostý nesmysl a ať si to představuji jakkoliv, tak ani jedno z toho není dobře. K čemu takové schema - nesmyslů na netu je spousta. Na tom schematu od tebe nejsou žádné osy, ani optické, ani konstrukční, v podstatě to takhle nejde vůbec zakótovat. A že by tam byl nějakých chod paprsků ? Zkus ho tam zakreslit a uvidíš, k jakému nesmyslu se dopracuješ. Tohle je bohužel net, a práce lidí, co sice používají kreslící programy, ale problematice nerozumějí.
...............
P.S : chtěl jsem sem dát jednoduché schéma, které odpovídá na položenou otázku - tj. když zaostřím jednu kameru, proč nejde ta druhá. Což z mého schematu lze dopočítat snad jednoduše. Jinak má tazatel k dispozici vyhledávače, které těch schemat určitě najdou dost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#11

Příspěvek od Psion »

Ten obrázek z internetu znázornuje jen schematicky OAG, ten hranol není podle mě optický prvek, ale jen naznačena kolmost os, obrázek má jen ukázat kde je kamera, kde OAG a naznačit vzdálenost obou čipů kamer atd. Ten Tvůj obrázek je sice správně, ale je to jasné člověku, který ho vlastně vůbec nepotřebuje, protože chápe, jak OAG funguje. Pokud bych měl nakreslit optické funkční schema OAG, pak bych nepoužil ten mnou přiložený obrázek a kreslil bych to jinak, tak jak optika funguje, což ale prakticky nikoho zajímat nebude (teda řada optických os, jejich protínání atd.). Ale asi to zbytečně rozebíráme, ten kdo nepřijde sám na to, jak OAG funguje, nepochopí žádné optické schema.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: pointace s OAG

#12

Příspěvek od MilAN »

Tak pokud to má být křížení os a ne hranol, tak je to zase špatně, protože potom nemůže platit že X=Y. Z toho, že to platí, možná vycházejí ti, co to potom nemohou zaostřit a pátrají po tom, proč :) To byl jediný důvod , proč jsem tam ten obrázek dával - aby bylo jasné, že to je jinak, a odkud se vlastně měří.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
martbad
Příspěvky: 190
Registrován: 20. 01. 2014, 20:32

Re: pointace s OAG

#13

Příspěvek od martbad »

Psion píše: Ale asi to zbytečně rozebíráme, ten kdo nepřijde sám na to, jak OAG funguje, nepochopí žádné optické schema.

A to bude přesně můj případ :D
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: pointace s OAG

#14

Příspěvek od KpS »

Dovolil jsem si přimalovat do Milanova obrázku zjednodušený chod paprsků.
Přílohy
oag.png
oag.png (28.96 KiB) Zobrazeno 8330 x
Karel
Uživatelský avatar
martbad
Příspěvky: 190
Registrován: 20. 01. 2014, 20:32

Re: pointace s OAG

#15

Příspěvek od martbad »

Tak ten poslední obrázek už je trochu srozumytelnější, konečně se začínáme někam dostávat pánové, děkuji Vám.
Odpovědět