Modifikace zrcadlovky

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace zrcadlovky

#61

Příspěvek od MMys »

U APS-ka bohužel ne, i když je otázka jak se liší jednotlivé modely (viz viewtopic.php?f=27&t=17369&p=425360#p318790 )
Prachotřes má propustnost v IR, a BCF-ko to stopne. Na druhou stranu, BCF-ka pro APS senzory těmi reflexy pokud vím trpí naprosto minimálně.

Tak během 14 dnů bych už mohl mít spektrák do 950nm doma, tak pak můžu proměřit něco, co tu mám vykuchané, případně mi můžete někdo poslat vzorky vymontovaných prachotřesů.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
zrosecky
Příspěvky: 78
Registrován: 11. 09. 2016, 18:50

Re: Modifikace zrcadlovky

#62

Příspěvek od zrosecky »

Ahoj Martine koukal jsem na výsledek spektra a nějak z toho nejsem moudrý, když tedy dám místo BFC ten AA filtr co se změní? reflexe nebudou? a co modrá bude dobrá? respektive mám nafocenou Ameriku 6D full spektrum a když ji porovnám s 600D s Bfc filtrem tak je stred mlhoviny meně modry (u 6D)
Diky.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace zrcadlovky

#63

Příspěvek od MMys »

jaký AA filtr ? AA filtr musí ven. U Canonu je AA filtr vždy stmelený s modrozeleným absorpčním filtrem v jeden kus, a teto slepenec musí ven. To ej princip modifikace. Dál už se postup liší.

BCF-ka pro APS těla dělá Baader, stále jsou k dispozici a reflexy nedělají (nebo jen minimálně, zdaleka ne tolik jako BCF2 pro fullframe). Takže se jimi nahradí původní AA/absorpční filtr a je to. (Ale nemusí, pokud si uživatel použije jiný IR blok filtr, clip, 2" šroubovací v dalekohledu).

BCF2 pro 5D,6D nevyráběl Baader, ale pro ně někdo jiný. Filtry měly reflexy, a výroba bez náhrady skončila. Baader výrobu vlastními silami již neplánuje.

U 6D lze ale použít jako IR blok filtr vlastní prachotřes s plnou blokací IR, reflexy nedělá (na rozdíl od méně dokonale blokujících prachotřesů některých APS těl, kde mají propustnost v IR).
Chybějící sklo původního vyjmutého absorpčního filtru lze tak u 90% 6D-ček vykompenzovat posunem senzoru vpřed, takže žádný náhradní filtr není potřeba. Vyjímečně tam rezerva není, pak lze posunout jen co to dá, a doufat že objektivy mají rezervu v přetočení za nekonečno. Až na vyjímky mají.

Pokud neplánuješ použití fotoobjektivů, posun netřeba (ale pracnost je stejná, senzor je na pružinách, takže se musí stejně znova seřídit do roviny, a jestli do původní nebo posunuté je už fuk)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jano5
Příspěvky: 229
Registrován: 23. 02. 2012, 17:00
Bydliště: Píla

Re: Modifikace zrcadlovky

#64

Příspěvek od Jano5 »

Zdravím páni.
Prosím vás, k tej modifikácii Canona 6d mám pár otázok.
1.Stačí vybrať absorpčný filter a ponechať "prachotras"?2.Aké náročné je potom nastavemie čipu do roviny?
Nebudem používať objektív.
Modifikoval som len Canon 1200d, zostal len prachotras, ale čip nebol na pružinkách.
3.Musí sa ešte použiť UV IR blok filter?
4.Po takejto modifikácii je nutná kalibrácia fotiek?
Vopred ďakujem za každú odpoveď.
Jano
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace zrcadlovky

#65

Příspěvek od MMys »

Ano, takhle to stačí.
Srovnání senzoru do původní roviny je nutnost a velká komplikace oproti zrcadlovkám s tvrdými dorazy a vyrovnáním pomocí plíšků, ty stačí pouze nevysypat a nepomíchat.

S pružinami je nutné si senzor nějakým způsobem zaměřit před rozebráním, a pak ho vrátit do stejné polohy, s tolerancí tak +/- 0.02mm A pozor, nelze to měřit proti sklu prachotřesu zepředu. Porotože odlepením a přilepením plastového rámečku s prachotřesem dojde trošku k jeho deforamci, a poloha prachotřesu nemusí být úplně stejný. Takjé jednou roztržené a znovu přilepené lepidlo rámečku má trochu jinou tloušťku, klidně i nerovnoměrnou.

Je nutné měřit kovovou základnu na které je uchycený senzor proti něčemu v těle foťáku, co se nehýbe, nebo v přípravku, foťák zacvaknutý za bajonet na rovné broušené desce, a úchylkoměrem na stojánku (a ještě si raději zaměřit a napsat nějaký pevný referenční bod v těle, kterým nehneš, kdyby sis mezi měřeními před a po modifiakci rozjebal stojánek s úchylkoměrem tak abys to měl podle čeho zkalibrovat)

Alternativní metoda jsou značky pro úhel natočení na šroubcích, ale nesmíš pomíchat šroubky. A není to tak přesné, ten kovový blok se senzorem o pár desetin cestuje do strany, a může to tak maličko ovlivnit úhel natočení šroubů vůči rysce po složení.

A jaká kalibrace fotek ? Na denní foto to pak už moc není, a astrofotky se musí obvykle kalibrovat pomocí DF, FF...

Jo, a hlavně to nezvrzni, protože pokud to chybně zaměříš, a není to pak možné podle toho zase přesně složit, tak přesné srovnaní senzoru bez poznamenaných správných hodnot polohy senzoru je už pak neskutečně obtížná úloha, většinou iterativní metodou, vyžadující několikanásobné alespoň částečné složení těla, pokusný snímek, rozebrání, korekci, a to celé znoav tak dlouho, až je to OK. Práce na celý den :(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jano5
Příspěvky: 229
Registrován: 23. 02. 2012, 17:00
Bydliště: Píla

Re: Modifikace zrcadlovky

#66

Příspěvek od Jano5 »

Moc krát vďaka za odborný výklad. Tri krát som to preštudoval a ako to býva, tri krát a dosť. To nedám. Presnosť na dve stotiny a ešte k tomu prípravky, to by som ten Canon odpísal.
Mój sen je vyfotiť konskú hlavu, aby bola ozaj aj na pozretie.
Ale trochu som vylepši techniku (ED120), počkám na Oriona, vyfotím nemodifikovaným a ak to nebude to pravé, ja ho otvárať nebudem, poprosím dobrého fachmana, či si najde niekedy čas.... Zatiaľ o inom som nepočul, iba o Martinovi Myslivcovi. To mi potvrdil aj Karol Petrík.
Zatiaľ mockrát vďaka.
Jano
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace zrcadlovky

#67

Příspěvek od MMys »

Tak ty dvě setiny to chce, pokud bys na to plánoval dávat nějaké objektivy f/2 a světelnější. Ale na druhou stranu, i když to budeš mít na dalekohledu, tak je škoda tu zrcadlovku rozbít tím, že rozhodíš senzor.

V nejjednodušším případě to lze měřit digitální setinovou šuplerou proti takovým plastovým kolíčkům, co koukají pár mm vedle šroubků. Ale chce to udělat 10 meření na každém, polovinu nejvíce ulítlých zahodit a ze zbytku spočítat průměr. Ono to totiž změříš pokaždé o pár setin jinak, podle toho ajk tam tu šupleru opřeš. Takhle jsem to dělal dřív. Nyní na to už mám přípravek se setinovejma "hodinkama", a pracuje se s tím o poznání líp.

Jestli mi to chceš poslat, tak prosímtě ale až tak za týden až 14 dní, teď mám moc práce, stejně by to tu jen leželo. Domluvíme kdyžtak e-mailem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jano5
Příspěvky: 229
Registrován: 23. 02. 2012, 17:00
Bydliště: Píla

Re: Modifikace zrcadlovky

#68

Příspěvek od Jano5 »

To by bolo fajn, kedykoľvek. Neponáhľam sa s tým.
Ostatné dohodneme mailom.
Ešte raz ďakujem.
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Modifikace zrcadlovky

#69

Příspěvek od Samuelson »

Zdravim, chtěl bych se zeptat jaký způsob modifikace mám zvolit, když na foťáku budu chtít provozovat samyang 14mm a v budoucnu snad 135mm. Jde o canon 450D. Ten foťák jsem koupil dost levně (ještě ho nemam doma, ale pán ho již odeslal přes zásilovnu), protože má problém se závěrkou, polovina obrazu vychází černá. Je to spíš takovej projekt, abych měl co dělat když se zrovna nedokopu k učení na zkoušky. Jsem tak nějak smířenej s tím, že se mi to stejně nepovede opravit, ale věřim, že se při tom něco naučim. Mám teda vyhodit i prachotřes nebo jen absorbční filtr? Žádný kompenzační sklíčka tam určitě dávat nechci, stálo by víc než ten foťak :D Díky, Sam.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace zrcadlovky

#70

Příspěvek od MMys »

Jenomže bez kompenzačních sklíček ti ta 14-ka téměř se stoprocentní jistotou nezaostří nekonečno (tedy když vyhodíš vše). A když vyhodíš jen absorpční filtr, bude zase dělat neplechu IR v oblasti okolo 800nm, které už prachotřes pouští.

Pak je jediné řešení strčit tam Clip filtr, ale to zase nepůjdou ty Samyangy, jsou s EF bajonetem.

Prostě tam budeš muset strčit BCF filtr místo toho absorpčního a prachotřes nechat, pokud chceš používat tu 14-ku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Modifikace zrcadlovky

#71

Příspěvek od Samuelson »

A ta 135 zaostřit půjde? Mám ještě jednu 450d, ta je zřejmě i s BCF filtrem, jelikož 14mm zaostřit na nekonečno jde. Z balkonu často fotim s 1,25" Ha filtrem, nestačil by on jako kompenzace za chybějící absorbční filtr?
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace zrcadlovky

#72

Příspěvek od MMys »

135-ka možná zaostří, ale průšvih bude možná to procházející IR záření, při f/2, a na něj nebude objektiv korigovaný. No zkusit to můžeš, ale v nejhorším to budeš rozebírat 2x.

A kde ten H-alfa filtr máš ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Modifikace zrcadlovky

#73

Příspěvek od Samuelson »

Vinětuje, ale byl za třetinu ceny novýho clipu, na mojí aktuální úrovni jsem spokojenej. Pro zajímavost přidám fotku East Veil z balkonu. 1x5 min přimo z foťáku (jen jsem to z jpegoval).
Přílohy
IMG_7747.jpg
IMG_7747.jpg (550.16 KiB) Zobrazeno 2549 x
130913137_2675880799392093_4601613519893505883_n.jpg
130913137_2675880799392093_4601613519893505883_n.jpg (275.72 KiB) Zobrazeno 2549 x
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace zrcadlovky

#74

Příspěvek od Psion »

Jano5 píše:To by bolo fajn, kedykoľvek. Neponáhľam sa s tým.
Ostatné dohodneme mailom.
Ešte raz ďakujem.
Jo říkal jsem to úplně na začátku 6D :D :D
Uživatelský avatar
Jano5
Příspěvky: 229
Registrován: 23. 02. 2012, 17:00
Bydliště: Píla

Re: Modifikace zrcadlovky

#75

Příspěvek od Jano5 »

Zdravím.
Mám otázku na modifikovaný Canon 600d a reflexy.
Vybratý je absorpčný filter, prachotras zostal.
Na odstránenie reflexov použiť BCF filer, alebo 2" UV/IR blok filter? Neuvažujem o Clip filtry a objektíve.
Ktorá varianta bude účinejšia?
Keď sa nebude používať objektív, čo s prachotrasom? Nestačí potom iba 2" UV/IR filter?
Vďaka. Jano
Odpovědět