Scopium kamera - prosím poraďte!

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Scopium kamera - prosím poraďte!

#1

Příspěvek od MayJ »

Zdravím všechny,
mám na Vás prosbu o radu. Před nedávnem jsem koupil kameru Scopium, na snímání planet.
Mám Newton 150/1400. Snažil jsem se dělat videa planet a poté je upravit Přes Registax 6.
Ačkoliv jsem dělal ,co jsem dělal, narazil jsem na několik věcí, se kterými si nevím rady.

1) kterákoliv planeta hází naprosto nesmyslné barvy, které poté nejdou srovnat v žádném programu.

2) Obraz je strašně zrnitý, ačkoliv jsem zkoušel různá nastavení, např snížit Gain, atd.

3) Co je nejhorší, že když dám kameru přímo do ohniska do okulárové šachty, tak ještě tak nějak dokážu
zaostřit, ale jakmile dám např. Barlow 2,5x, tak v podstatě nejde pořádně doostřit obraz, který už sám o obě je
úplně vybledlý, neostrý...

Tady někde na fóru jsem našel stránky nějakého Maďara, který používá právě tuto kameru a má naprosto úchvatný fotky,
i když použije např. Barlow 3x, atd. Všude píšou, že ato kamera je celkem dobrá a že je o něco lepší než webkamera Philips.

Může mi někdo ze zkušených poradit co dělám tak špatně?

Jo teď nejsou úplně ideální podmínky např. na snímání Marsu a Saturna, ale přece jenom něco aspoň trošku
normálního z toho musí lézt...
Všem díky za rady.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#2

Příspěvek od Howking »

A kolik fotek planety uděláš a kolik nejlepších z nich vybereš a kolik pak složíš? (tuším, že otázka je i odpovědí - od jednoho snímků planety v dalekohledu s "malým" průměrem víc jak popisuješ čekat nemůžeš - já typicky nasekám video s cca 50000 snímky a z nich vyberu cca 500 nej a to na dalekohledu s průměrem 200 a i tak nic extra)
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#3

Příspěvek od MayJ »

Howking píše:A kolik fotek planety uděláš a kolik nejlepších z nich vybereš a kolik pak složíš? (tuším, že otázka je i odpovědí - od jednoho snímků planety v dalekohledu s "malým" průměrem víc jak popisuješ čekat nemůžeš - já typicky nasekám video s cca 50000 snímky a z nich vyberu cca 500 nej a to na dalekohledu s průměrem 200 a i tak nic extra)
No většinou kolem 800 framů a většinou beru v autostakkertu2 cca 30% snímků na složení. Viděl jsem krásný fotky udělané i s menšími průměry jak např. 130 mm i min. Spíš mi jde o to že kamera má naprosto otřesný obraz a v ohnisku nejde skoro vůbec pořádně doostřit.
Diky
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8301
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#4

Příspěvek od Cztwerec »

Má ta tvoje kamera UV/IR filtr? To rozhodí barvy a pokud vím tyhle ekvivalenty SPC, NexImage mají i nastavení HUE + Saturation. Těžko říct jak se to chová při snímání a jak to ovlivňuje výslednou fotografii. Důležité je zachovat i správný sampling, který s 2,5 x barlow máš. Otázkou je samotná citlivost, přitom zrnění při snímání není tak hrozné protože jemné detily by v raw (jestli to má) měli zůstat. Skládáš totiž i málo snímků, těch framů můžeš mít i několik tisíc dokud se ti neprojeví rotace planety. A vůbec, planety jsou na tom teď špatně, zkusil bych Měsíc pro začátek, nebo Slunce ve dne a chytnout seeing, to si prostě musíš vysedět. Pohraj si také s nastavením gammy přímo při snímání. V dnešní době bych se poohlídl po něčem citlivějším...

Nebyl bys ochotný někde nasdílet alespoň co ti z toho leze, nebo neupravený tiff?

Howking: 50 tisíc snímků na planetě? Při jakém ohnisku za jaký čas/fps a jak zpracováno?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#5

Příspěvek od MayJ »

Cztwerec píše:Má ta tvoje kamera UV/IR filtr? To rozhodí barvy a pokud vím tyhle ekvivalenty SPC, NexImage mají i nastavení HUE + Saturation. Těžko říct jak se to chová při snímání a jak to ovlivňuje výslednou fotografii. Důležité je zachovat i správný sampling, který s 2,5 x barlow máš. Otázkou je samotná citlivost, přitom zrnění při snímání není tak hrozné protože jemné detily by v raw (jestli to má) měli zůstat. Skládáš totiž i málo snímků, těch framů můžeš mít i několik tisíc dokud se ti neprojeví rotace planety. A vůbec, planety jsou na tom teď špatně, zkusil bych Měsíc pro začátek, nebo Slunce ve dne a chytnout seeing, to si prostě musíš vysedět. Pohraj si také s nastavením gammy přímo při snímání. V dnešní době bych se poohlídl po něčem citlivějším...

Nebyl bys ochotný někde nasdílet alespoň co ti z toho leze, nebo neupravený tiff?

Howking: 50 tisíc snímků na planetě? Při jakém ohnisku za jaký čas/fps a jak zpracováno?
Nějaký IR filtr to má, ale nevim no. Sampling s Barlow?
Citlivost jsem korigoval pomocí Gainu, ale žádná změna. Přiznám se že s RAW nemám žádné zkušenosti, já prostě vemu video, proženu ho autostakkertem a pak Registax. Jakou jinou kameru bys doporučil? Odpoledne jsem dám nějaké fotky, samozřejmě neupravené.
Hlavně mě zaráží nejvíce, že s kamerou nedokážu pořádně doostřit i na pozemské obejkty
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#6

Příspěvek od Howking »

Tady ukázka:
Obrázek - výsledný snímek
Snímek obrazovky 2016-09-15 v 12.39.13.png
- jeden z 57000
je to zvidea -
Snímek obrazovky 2016-09-15 v 12.42.08.png
Takže bych se nekvalitou jednoho snímku kamery netrápil - silou množství to napravíš.
Jinak ty barvy taky vidím na absenci IR fitru.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#7

Příspěvek od MayJ »

Takže čím delší video, tím kvalitnější fotka? I když nemám hodinový strojek a budu planetu ručně "vracet" do pole?
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#8

Příspěvek od Howking »

MayJ píše:Takže čím delší video, tím ...
- ... tím větší šance v něm najít 500 dost dobrých snímků. (to množství záleží na kameře u mě je to 500, kdy složenina přestane šumět i po zaostření - je třeba vyexperimentovat)

ps: se vsadím, že ty budeš mít jeden snímek lepší, než mám já jeden a přesto si stěžuješ :-D
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#9

Příspěvek od MayJ »

:-) tak to se nebojím že bych měl lepší, ten tvůj Saturn je fakt super. Každopádně nějaké fotky sem do vlákna určitě dám a dnes to vyzkouším.
Díky za rady. Ještě musím dohledat nějaké info o tom formátu RAW jak říkal kolega, že v tomto formátu je více detailů-tomu moc nerozumím
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8301
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#10

Příspěvek od Cztwerec »

Howking: mohl bys prosím odpovědět jak si video zpracoval a nevěšet neznalým situace bulíky na nos ??? Fakt to nemyslím špatně, ale tohle mě nějak nesedí :lol:

MayJ: snímek Saturnu (bohužel skoro nevypovídající) kolegy Howking je pokus s telefonem přes dalekohled, čili něco úplně jiného. Ty máš "kameru" , předpokládám, že by mohla mít nekomprimované avi, detailů tam budeš mít tím pádem určitě víc na svůj průměr.

EDIT: Našel jsem specifikaci. Digitální kamera pro teleskopy. Barevný obraz s vysokým rozlišením při nízké úrovni světla. Snímač: Sony HAD CCD Chip velikost 3,6 x 2,7mm (4,5mm diagonálně), rozlišení: VGA 640x480, interpolované rozlišení snímku: 1,3 MPix, velikost pixelu 5,6 (micron square), citlivost <1 lux, maximální snímková video frekvence: 90 snímků / sec., možnost zaznamenat nekomprimované video (AVI). Koncovka má průměr 31,7mm jako okuláry 1,25 ". Navíc má CCD snímač již zabudovaný IR (infračervený) filtr a vnitřek před čipem má závit na další okulárová filtry (jak mají astro okuláry).

Fotit planety na delší videa = buď použít WinJupos, nebo se tvářit, že to co jsem vyfotil odpovídá realitě a nechat nezarovnané video. Pokud se nepletu, focení 13 minut v kuse na planetách je bez WinJupos extrém a nesmysl, určitě co se týče Jupitera a Saturnu, například u Venuše je to ireleventní a příkladů je víc... Rotace planety je znát (záleží samozřejmě na ohnisku).

Na delší videa i s nižším fps můžeme fotit například Měsíc nebo Slunce. Ale i tam je pohyb terminátoru, potažmo změna granulace patrná na škále minut.

Pokud mohu doporučit, vynikajících výsledků s diametrálním rozdílem, než s tou webkou co máte dosáhnete s několikrát citovanou, dalo by se říct přelomovou ASI 120 MC, které se hodně lidí zbavuje, kvůli nové a inovační ASI 224 MC od ZWO. Tato kamerka udělá více radosti, než plýtvání drahocenným časem s mrzkou citlivostí a rychlostí zastaralých čipů nebo snad kompaktů. Toto období jsem si prožil také a teď mi to přijde úsměvné. Časem zjistíte, že stejně to o co jde, je chytit dobrý seeing a minimalizovat technické problémy. A tím může být i nevhodný snímač...

Jediné co mi není jasné - proč nedokážete zaostřit i ve dne na pozemních cílech. U planet se tomu nedivím, tam je to prostě špatné - jsou nízko i v kulminaci.
Naposledy upravil(a) Cztwerec dne 15. 09. 2016, 17:17, celkem upraveno 2 x.
Lectorem iustus...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#11

Příspěvek od Howking »

13 minut na Saturnu s tímto rozlišením (a to s sebelepší cmos kamerou na 150-ce lepší mít nebude) je úplně v pohodě (otočí se tuším za tu dobu o 7°jestli se nepletu a to je cca 1bod rozlišení výsledku) (nejsou to fotky v kvalitě Prokyho). Už u mě si všimni že jsem ten Saturn zesvětloval 4x aby byl vůbec na videu vidět. Ano je to mobilem, ale to neznamená, že těch snímků prostě udělá na odstranění šumu málo. A šum tam prostě s tak málo světlem (150-tka, dlouhé ohnisko 1400 a ještě 2x barlow jak píše) prostě bude.

A doporučovat mu drahou kameru když má 150-tku v dobsnu (očividně šetří kde může) .....

Ale je pravda, že planety už jsou fakt nízko. A bez ADC už je to pase - i já to předevčírem zkoušel a as 250-tkou to bylo horší než se mi povedlo s 200-kou.
Naposledy upravil(a) Howking dne 15. 09. 2016, 17:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8301
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#12

Příspěvek od Cztwerec »

Šum se ti znásobil a bohužel moc neeliminoval. Ke všemu nebereš v potaz samotnou rotaci. Tvůj výsledek je bohužel tristní a nemůžeš to přece dávat jako příklad, protože tohle je taková ta cesta - no prostě špatná. Já jsem jen zvědavý co nám tady postne kolega z "kamerky"...

Ale přeci nemůžeš radit někomu kdo má techniku takovou jako má ať udělá 60 tisíc snímků a že z toho něco vyleze. A že to něco má reálný podklad třeba ze zlomku dat zatopených šumem.

A co radíš ty? ASI 120 MC je vynikající kamerka, která může být třeba jedinou investicí na dalších x let (ne jako já hovado, který mění kamerky každý rok) a dokonce pro kolegu ultimátním řešením. A pokud šetří, tak ano, šetření i na tu bazarovou může mít obrovský význam. A poncetka se tu jednou tuším dávala za pár stovek.
Lectorem iustus...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#13

Příspěvek od Howking »

Cztwerec píše:A co radíš ty? ASI 120 MC je vynikající kamerka, která může být třeba jedinou investicí na dalších x let
- ale to nepopírám, jen tuším, že na ni prostě nemá. Já radím naučit se žít s tím co zatím má a přijít si co na jeho techniku platí - a šetřit. Samozřejmě že časem si jistě (po pár brigádách) třeba tu ASI 120 MC koupí, ale teď v tuto chvíli a ni v blízké době mu to nepomůže :-)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8301
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#14

Příspěvek od Cztwerec »

Vidím že máš panický strach z kamerek ;)

Ale pokud si kolega chce začít s tímhle HW co má, není to bez šance, ale bude ho to brzo limitovat. Ať tomu dá alespoň tolik co ty s telefonem. Tudy cesta ale určitě nevede :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1831
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Scopium kamera - prosím poraďte!

#15

Příspěvek od aquarius »

Ahoj,
podle všeho to není špatná kamera.
viz
http://astro.i-net.hu/node/54

1/ může být něco špatně v nastavení. Ukaž okno nastavení kamery a okno rozlišení.
Jak se chová kamera ve dne? Ukaž snímek.
2/ možná pomůže otočit 1,25" tubusek výtahu dovnitř.

Momentálně je na trhu kamer do 300Kč bezkonkurenční PS3 Eye.
Poslední snímky Měsíce Makem127 jsem udělal s ní. Umí až 80 fps ve VGA a 10s expozice :shock: :shock: :shock: .
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Odpovědět