ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#451

Příspěvek od MMys »

Určitě bych si vzal externí kolo. To vnitřní je jen pětipoziční, to znamená LRGB+jedna pozice navíc. Pokud chceš fotit i úzkopásmo, potřebuješ minimálně 7 pozic. Protože rozdělávat při změně plánu kameru a prohazovat ve filtrkole filtry je hrozně protivné. Z téhož důvodu jsem kdyzi dávno svoji kameru G2-8300 s interním filtrkolem velice rychle vyměnil za variantu s externím. I v externím kole jsou použitelné unmounted 1.25" filtry do f/2. S objímkou zhruba do f/2.5

Filtry si kup raději Baadery nebo Astronomiky. LRGB můžeš i ZWO, ty mám a jsou OK. Úzkopásmo od ZWO bych neriskoval.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#452

Příspěvek od Cztwerec »

Tak to je smůla, léta fotím kombinaci PHD pointace ASI kamera, SIPS kamera na focení.

Připojím pointaci, vše šlape jak švýcary a když připojím přes druhý port ASI 1600 MMC na SIPS na kameře všechno jede jen ne chlazení. Přestal se točit ventilátor. Proč?

Po restartu počítače je vše v pohodě, ventilátor se točí jak o život... Problém bude asi v rozhraní ASCOM, setkal jste se s tím někdo?

Díky za případné rady jak ovládat chlazení. Je to někdy o nervy. V nastavení ovladače ke kamerce cooling on není...
ASI.jpg
ASI.jpg (48.12 KiB) Zobrazeno 2080 x
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#453

Příspěvek od MMys »

Kde ti nejde chlazení, na té ASI 1600 ?

Já sice nemám PHD, ale když v SIPSu připojím ASI 1600, tak že větrák rozeběhne, až když vlzeu na panel chlazení, v okně kamera. Dokud ten panel neaktivuju, větrák neběží a kamera nechladí. Pak už ale žádný problém není.

Chlazení není v ASCOM dialogu kamery. Chlezení je přeci přímo v panelu chlazení v SIPSu. A tam funguje, jak má. I s grafem jak se vyvíjí teplota.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#454

Příspěvek od Cztwerec »

Ano na te ASI 1600. Dioda svítí, větráček se točí jakmile zapnu sips a phd nic nejede. Ani v tom okně s chlazením...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#455

Příspěvek od MMys »

A když zapneš jen samotný SIPS ? Což jsem dělal já, PHD nemaje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1752
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#456

Příspěvek od nou »

Mne sa na 1600 zacne tocit vetrek akonahle pripojim kameru do USB portu a ma aj 12V. A to aj ked je notebook uspany teda staci ze dostane kamera napajanie z USB. Akonahle zapnem INDI server tak zase vypne.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#457

Příspěvek od Cztwerec »

Prostě zvláštní chování. Buď to bude ovladači ASCOM nebo něčím jiným... pokusím se to udělat vylučovací metodou.

Popíšu co se děje.

ASI 1600 chlazenou připojím k počítači, potom ke zdroji, kamerka se inicializuje k počítači (zvuk připojení USB), dioda ke zdroji se rozsvítí, větráček jede na "prázdno" a točí se.

Připojím kamerku na pointaci (ASI 290 MM) inicializace, zapojím přes ASCOM port 1, ST4, zaostření kalibrace, vše šlape.

Otevřu kamerku 1600 MMC v Firecapture na zaostření pro přímý náhled po 1 - 2 sec. větráček se vypne, ale dioda svítí, šťáva do něj jde... ASCOM ovladače jsou propojené s FC programem.

Zaostřím - OK. Pro jistotu restartuji počítač, vše odpojím a opakuji bod s pointační kamerkou a pointací. Je jasné, že teď když už vynechám FC, protože vím, že už mám dobře zaostřeno na všech kamerách.

Připojím znovu ASI 1600 MMC, inicializuje se, připojím zdroj, dioda svítí, vše ok, akorát se větráček netočí. Nevadí, zapnu SIPS, vyberu kamerku v ASCOM port 2, abych se nekřížil s druhou ASI na pointaci, kamerka se načte fotí, binuje, dělá expozice, ale... větráček se netočí, kamerka nechladí, to vše s nastavením chlazení na - 10 stupňů v SIPS. Vše od SIPS až po ASCOM drivery či ST4 aktualizuji. Pořád vše stejné.

Kamerku samotnou naštvanej beru domů jen se zdrojem a počítačem. Restartuji počítač, připojuji, otvírám v SIPS, dávám zdroj, vše OK, zapnu chlazení a chlazení se rozjede. V záložce cooling (chlazení) v SIPS vše šlape jak má.

Jdu nazpátek k montáži, ve vzteku jsem se zmohl akorát na nadávky, že vše prodám a vyhážu z okna a objekt už je nízko a vše vymrzlé, takže to nezkusím.

Čím to chování chlazení mohlo být? nevím co je špatně... třeba jsem něco udělal špatně. Ale nevím proč to náhle nejede jak má.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#458

Příspěvek od MilAN »

Možná zbytečná otázka : je potřeba připojovat přes ASCOM- kameru ASI 1600 nebo pointační nebo obě ? Určitě bych zkusil jednu z nich bez ASCOM připojení
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 343
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#459

Příspěvek od John2y92 »

Zkus vyhodit tu druhou ASInu, já měl podobnej problém, akorát kombinace PHD2 a SGP, kdy se mi stávalo, že jsem připojil v PHD kameru a ono si místo ASI120 vzalo ASI1600 a navzájem si to pak ty programy kradly. Pokud ti pojede chlazení bez té pointační, tak se to někde bije a chce se kouknout, jestli nemáš někde vybranou jednu kameru 2x. Pak mě napadá leda zkoušet postupně připojovat a odpojovat různé členy a vyzkoušet jiný software buď APT nebo SGP, ale chápu, že pokud jsi zvyklý na SIPS tak se ti to určitě nechce měnit.
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#460

Příspěvek od Cztwerec »

Tak znáte to, když něco funguje, proč to měnit.

Ano, mohu zřejmě zkusti přes USB driver na PHD propojit pointační kamerku.

Asi zkusím Maxim který mám nebo APT.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#461

Příspěvek od MMys »

Nojo, ale otázkou je jak jinak. Ani PHD ani SIPS nemá nativní rozhraní ani pro jednu z těch kamer. ASCOM je defacto standard, a nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat.

Zkus nejprve zapnout SIPS, tam vybrat ASCOM driver s kamerou, spustit ji, včetně chlazení a pak teprve pustit PHD.

Ale vůbec, proč nepointuješ rovnou v SIPSu ??? Nakonfiguruješ tam obě dvě kamery přes ASCOM a je to. A jak vlastně synchronizuješ PHD se SIPSem, aby šel dělat dithering ??? A ten dělat musíš, to je u CMOS kamery skoro nutnost, kalibrace není nikdy úplně dokonalá, a když se pak hodně zaloví, tak vylezou takové vzory v šumu.

Mimochodem, já mám v systému pro ASI-ny ty ASCOM drivery dva. Jeden se mi hlásí jako ASI Camera(1) a druhý jako ASI Camera(2)
Když si každý z nich nakonfiguruji s jinou vybranou kamerou, normálně to funguje souběžně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#462

Příspěvek od Cztwerec »

No a jsme zase u toho :) Ne, opravdu nic ve zlém, moc si vážím všech rad od Vás. Nikdy jsem ještě nezprovoznil dvě ASI v SIPSU tak, aby jedna fotila a druhá pointovala (ikdyž se otevře tak nejde signál), to bych klidně to PHD vykopnul.

Až mi to někdo ukáže budu mu vděčný a za postup asi nejen já. Ale co čekat od SIPS, který je určen pro jiné kamery než čínský bazmek. SIPS je výborný komplexní a jednoduchý program.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1679
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#463

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Po otevření kamery v jakémkoli SW dojde k jejímu resetu - mimo jiné se vypne chlazení a musí se znovu poslat povel "začni chladit".
Děje se to už při pouhém dotazu ovladače na připojené kamery, kdy se zjišťuje jejich název, rozlišení atd. (dělá to i ASICap přímo od ZWO). Všechny ASI se resetují. Takže ideální je jen jeden SW, který si zjistí připojené kamery a dál už na ně nesahá. Další SW se na ně znovu dotáže a znovu je resetuje.

Pokud je ASCOM modul pro ZWO napsaný blbě a pokaždé dotaz zopakuje, tak řešení neexistuje (aspoň s SDK 1.13.0930 vydaného 8.8.2018).

Z tohoto důvodu jsem si na pointaci radši koupil QHY5.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#464

Příspěvek od MMys »

Bohužel zrovna tu nemám dvě ASI-ny. Takže nevyzkouším.

To s tím vypnutím chlazení mě štve taky. Třeba G3-16200, respektive všechny kamerky od Moravských přístrojů dál autonomně chladí, i když SW ukončím, a zase znova spustím.

Asi to bude chtít ZWO trochu vynadat ;) Nezkoušel to už někdo ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#465

Příspěvek od hades »

Přidám malinké OT, jak se chová moje kamera ASI294 pod INDI: Když připojím napájení a USB do maliny, a malina je zapnutá, tak se zapne chlazení, a a to rovnou na setpoint, kamera si ho pamatuje, nejspíš má nějakou vnitřní paměť, do které si ukládá veškeré nastavení. Jakmile ale v malině pustím Ekos a dám připojit zařízení, tak se větrák na chvilku zastaví a pak zase rozběhne - dojde k jakémusi restartu. Na pointaci mám QHY, ale už jsem taky uvažoval o přechodu na ASI120. Musel bych si ale být jistý, že dvě ASIny budou pod INDI fungovat.
Proto mě napadlo, jestli máš trochu zkušenosti s linuxem, že bys mohl vyzkoušet použít INDI a třeba ti budou fungovat obě kamery správně.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět