Mobilní (malý) refraktor - astrograf...

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Mobilní (malý) refraktor - astrograf...

#1

Příspěvek od Konihlav »

slovem astrograf se mysli, ze to bude fungovat i na full frame (i kdyz ve svem prispevku zvazim i ne-FF varianty, preci jen urcita motivace je to pouzivat nejcasteji s ICX694, ale obcas to musi FF dat - pocitam, ze nekdy v zivote jeste nekam poletim letadlem (Chile, Namibie apod.) a budu chtit vzit neco na FF a LRGB s sebou).

Moje vize je, za posledni rok dva, ze vsech dalekohledu co jsou uplne nanic (taky vsechny staly vzdy jen par/nekolik tisic EUR, zadny drama) se zbavim (prodal jsem vse) a koupim jeden dalekohled, ktery behem roku parkrat pouziju (moc casto pocasi nedovoli). To jsem si splnil, mam super system s ohniskem 900 a F/3.6 (Newton 10") co muze byt uz jen o malo lepsi nez je (ale muze byt).

Takze hledam komplementarni doplnek, proto maly prcek. Motivace dale je, aby sedel piggy back na zadech Newtonu, protoze potrebuji nutne vyvazit dalekohled v deklinaci (neptejte se proc, proste trubka je 80cm dlouha a kamera vepredu moc tezka a v nizsi deklinaci mi vrazi do motoru montaze a zasekne se, takze nemuzu fotit libovolne misto oblohy), takze to nesmi byt 10ti kilove monstrum a melo by mit vohnisko mezi 100 az cca 500mm+-.

Moznosti, alternativy:
1. http://www.fotoskoda.cz/carl-zeiss-makr ... pro-canon/

2. http://www.fotoskoda.cz/carl-zeiss-apos ... pro-canon/

tady u 1 a 2 zatim vaham, protoze moje redukce pro Atik ONE na Canon EF bajonet je zatim ve stadiu nefunkcnosti a nemuzu overit, zda nemam moc krive senzor v kamere (casty problem u Atika).
Vyhoda tohoto reseni je, ze to pujde jak na FF tak na Atik a hlavne pocitam, ze solidne to bude fungovat pri F/3.5 no a pak je vyhoda, ze nebudu muset pri piggy back rezimu synchronizovat snimani z druhe kamery druhym laptopem kvuli ditheringu, protoze piggy back sestava bude znacne oversampled.

3. Borg 67FL nativne 300mm pri F/4.5 takze by to mozna mohlo fungovat na FF kdyz se prida klasickej dobrej (overeno) TSkovej flattener jenze je to riziko to zkusit, protoze overeny na primarni cocce 300mm to nemam a i pres laborovani s pozici by to nemuselo nakonec vyjit. K tomu by to 100% hoooodne vinetovalo na tom FF cipu. Ale na Atik ONE by to bylo super a sel by tam dal i mini borgovej reduktor takze vysledne ohnisko 255mm pri F/3.8. s FTF vytahem na predni cocce by to bylo urcite super. Rotaci a kompozici bych delal otocenim trupky v kruzich, kdybych s tim fotil 'stand alone' a ne piggy back, takze nulovy tilt, vse na zavity.

4. Borg 90FL - stale k nemu neni (i kdyz uz je v rezimu testovani) novy 0.7x dedikovany reduktor/flattener. Nelibi se mi, ze to je stale trupka serie 80mm, tedy to co jsem mel na puvodnim nejlepsim 77EDII Borgu, takze vinetace na FF zase bude meritelna Jedina vyhoda je vaha a rozlozitelnost do letadla do prirucniho zavazadla.

5. Kowa Prominar alias jina verze Borg 90FL pridava dalsi minusy - nesymetricke telo, helical focuser, co jsem videl, tak to kresli priserne (nif, nif mof). Jedna se o nativni F/5.5 redukovany na F/4.

6. TV 101is NP bla bla ci verze TV127 cokoli - co jsem videl snimky, tak priserny. Vinetace naprosto zoufala, mnohem vetsi nez starej Borg 77EDII. Cena navic 2nasobna. Takze no-go.

7. nejakej malej sunt od TSka s FPL-53 treba tento se mi libi. Jenze cena je ta za kterou jsem prodal 77EDII, ma to sice lepsi sklo, takze snad mensi barevnou vadu, ale vykresli to jen pidi cip, takze jen na ICX-694 a ne na KAI-11002 :-(

8. StellarVue SVQ-100 resp. "EKVIVALENT" od TS 100Q. TS vyjde o 1000 EUR min i s upgrade na FTF od SI. Rekl bych je to 100% stejny instrument. Libi se mi, ze by to na FF melo fakt fungovat a fakt mit minimalni vinetaci (nekde jsem tusim videl 8%). No ale zoufalstvi je s tim F/5.8 clovek si pri F<4 zvykne a uz jina cesta neni... fotit refrakem s F>5 je smrt... vim, ta vinetace s tim strasne moc souvisi. Drive me to tolik netrapilo, ale ted, co uz jsem velkej zkusenej kluk co mel snad vse uz v ruce vim, ze je to dulezity, mit signal i na kraji senzoru...

9. APM LZOS APO 105/650mm - cena 4.200,- EUR a nedostupnost s reduktorem/rovnacem cena silena :-(

10. APM vlajkova lod:
http://www.apm-telescopes.de/de/telesko ... uszug.html
s matched ricardi reduktorem (mala !!! verze, tj. na FF to bude zas pruser) navic RIRED je silene predrazena vec, stejne officina stellare bere nektery veci od Borga . Je to jeste stale prenosna zalezitost navic za solidni cenu. Na malyho Atika by to ale urco bylo ou kej.

11. SW Esprit 100 - kdysi jsem dostal nejaky singl FITs a vypadalo to moc pekne na 8300 cipu, jsem si rikal, ze vzhledem k cene to vypada fakt jako dobrej...............
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#2

Příspěvek od Konihlav »

......... kousek. SW ma navic na rozdil od tfujtajblovyho Celestronu u me plusovy body za QC, za ty roky se to naucili vyrabet solidne (kdyz nemate vylozene Pech na kousek). To F/5.5 by se mozna dalo na FF zkousnout, jen bych musel asi zase predelat tu trupku (zvetsit, prodlouzit) a nahradit SI FTF kvuli vaze 11000 kamery :-/ na pidi cip ICX694 by to bylo v poho tak jak to leze z fabriky (asi) a dalo se to redukovat tim zpropadenym ricardim na nekam k F/4 - jen by to chtelo reduktor dovnitr a ne vne/za vytah, to ted netusim jak maji poreseny (asi se zeptam Oka1). Cena OK.
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... actor.html

12. TEC out of game, 105tku uz davno nevyrabi a jina prenosna neni

13. Astro-Physics taky out of game, nemaji asi nic co by se mi libilo

14. WO to uz je davno za zenitem, leda mozna nejaka ta mini 72ka co ted madari (Lacerta) znovu-ozivuji v nejaky kombinaci, ale na FF zase muzu zapomenout.

15. Tak FSQ jsem popsal dnes v jinem vlakne v jinem dlouhem prispevku. To je out of game ze 3 fundamentalnich duvodu, proste tudy cesta nevede. viz odkaz nize v 16.

16. VIXEN VSD 100 F3,8 a http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... forma.html
Zde vse vypada solidne, i testovaci snimky co jsem videl z 8300 byly OK, dokonce by to uzivilo i G4ku (v ramci rezervy bych ja puntickar rekl tak tak). V akci se da sehnat i za cca 5K E. Jenze zase to ma silenej helical focuser, takze automatizace (do budoucna) nulova (dokud to nekdo neporesi). Pak to ani nedodavaji s objimkou(!) a je to celkove neotestovany system... ale jinak to vypada asi nejlip ze vsech moznosti, s ohledem na ultimatni airline portable astrograf refraktor... asi zkusim napsat do Vixena, zda ten svuj novej bazmekt prodavaji i bez helical focuseru, dat na to Atlas od FLI tak je to ultimatni skoup.

17. OS veloče RH 200 - neni refrak a je tezky jako prase byt je to malinky prcek do ruky navic ho aktualne zdrazili o 2K E (uz asi vychytali porodni chyby).

18. koupit srackovej objektiv M42 a doufat ze 3nm filtry to poresi - vyzkouseno vcera, neporesi, neda se to akceptovat takze nez koupit par smejdu po tisicovce a pak je hodit do popelnice (aktualne je jeden na ceste do kose), tak asi nezbyde, nez kapnout bozskou a koupit nejaky minimalne ED aby alespon narrow band melo rozumny spoty.

idealni by bylo, aby to fungovalo i na LRGB foceni. Zasadni problem vsech refraku je ta nutnost refocusu pro kazdou barvu, ale s tim se neda nic delat, to je vlastnost systemu. Leda mit neco s F/10 tam by se preostrovat nemuselo, ale to my fotici nechceme, zato kolem F/4 je to zlata stredni cesta...

tak babo/dedku rad...

P.S.: aktualne mam jeste funkcni 50mm Zeiss jako komplementarni doplnek - těžítko - ale jak rikam, chtelo by to delsi vohnisko alespon na tu 100vku.

vim, jsem blazen co hleda neco co neexistuje... navic cokoli noveho koupim budu 1x az 2x posilat zpet na reklamaci a cca rok bude trvat, nez to bude pouzitelny... takze zaplat panbuh, ze alespon ten 10" Newton se mi uz zacina rysovat jako ze "funguje"...

aplauz vsem, kteri dokazali precist tech 8300+ pismenek co jsem ted napsal ja si jdu ted podrezat zily, pac vim, ze jsem ve slepy ulicce :'(
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#3

Příspěvek od Janek »

Ad 5.:
Pokud myslíš Kowou Prominar tohle http://www.kowaproducts.com/kowa-teleph ... tingscope/, pak to má vnitřní dvojrychlostní ostření a kresbu poměrně slušnou. Základem je 7mi členný (7-3) objektiv 88/500mm s fluoridovým členem. Na astofoto to má skutečně dost "nepřizpůsobivou" montáž, je to primárně teleobjektiv.

A nějak jsi zapomněl ve svém výčtu:
http://www.baader-planetarium.de/baader ... /index.htm
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
scibuff
Příspěvky: 147
Registrován: 19. 10. 2012, 13:19

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#4

Příspěvek od scibuff »

Mna osobne velmi zaujal William Optics Star 71 f/4.9 - review
276P/Vorobjov
NEO (8) 2011 EB7, 2011 HD63, 2011 PW6, 2013 EP41, 2013 FC11, 2014 FG33, 2014 GF45, 2014 QP362
TNO (6) 2012 HH2, 2014 FP43, 2014 GE45, 2014 QF433, 2014 UH192, 2014 WT69
MBA (>1000)
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#5

Příspěvek od Oko1 »

Ten Vixen je predelany Pentax SDUF, testy jsem nikde nevidel, ale za cca sest tisic EUR je to slusna palka.

Nezavrhoval bych Esprit od Skywatcheru, osmdesatka je dost zanovni a podle vseho ani neni spatna. Notabene se da zkratit Riccardi reduktorem 0.75x. Mam doma dalekohled ve verzi 100/5,5, na prevazeni v batuzku by to tak bylo na hrane ale dalo by se. Fokuser je ale velmi pekny. Z teleskop-austria ho jsou schopni dodat s protokolem. Koukal jsem ze nedavno ho zrovna znovu testovali: http://interferometrie.blogspot.co.at

Vybirej dobre:)
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#6

Příspěvek od Konihlav »

Ahoj Honzo,

http://www.skypoint.it/vixen/vsd/

neboj, ja se urcite "rozhodnu spravne(dobre)" ;-)

mam na Tebe jako majitele 100vky a G2-8300 kamery dotaz - jak moc je bytelnej vytah (ma snad byt 3" coz je dobra zprava), resp. kombinace s tim RIREDem - jak moc to couha cely ven v zaostrene pozici? Focuser sag se jmenuje ten problem co vsude vidim na prvni pohled :-/ protoze vsechny refraky vyrabi s kratkou trubkou aby tam sel dat okular a prevraceci hranol ci binoblbost... nicmene si myslim, ze to bude stejne jen na malou kameru a na FF to asi nepujde kazdopadne k Espritu za 2100,- je treba dalsi optickej prvek... zatimco ten bazmekt TS/StellarVue 100Q je alespon s rovnacem... ale zas F/5.8 je uplne k nicemu...

ad cena Vixen VSD. Kdyz si vezmu, ze bych treba nekdy nasetril tolik $$$ a koupil pro Atika treba Zeiss 135 a pro FF kameru to TS/SVQ 100, tak to mas jen o 1000 E min, jak cely VSD. No a ja bych radeji aby se mi doma prasilo jen na jednoho Otu (1 OTA) nez na dve...

:)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#7

Příspěvek od Vabra »

Ad 5.:
Pokud myslíš Kowou Prominar tohle http://www.kowaproducts.com/kowa-teleph ... tingscope/, pak to má vnitřní dvojrychlostní ostření a kresbu poměrně slušnou. Základem je 7mi členný (7-3) objektiv 88/500mm s fluoridovým členem. Na astofoto to má skutečně dost "nepřizpůsobivou" montáž, je to primárně teleobjektiv.

Montáž na astrofoto mám vyřešenou k mé spokojenosti. Slabou stativovou nohu jsem doplnil klasickou pointační objímkou na tři stavící šrouby, v místě, kde se připojuje rosnice... Bude-li zájem, tak to nafotím.
Do automatizace ostření se chci pustit nyní. Představa je kroutit přímo se zpomaleným helicalem pomocí řemeničky. Protože ostřeni je vnitřní a jde lehce v jakékoliv poloze. Tuším, že by to mělo jít.
Ke kresbě pomlčím, to je věc každého soudruha, ale já jsem spokojen(s tímto druhým kusem, první skončil reklamací).
Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#8

Příspěvek od Oko1 »

Ahoj Honzo,

http://www.skypoint.it/vixen/vsd/

neboj, ja se urcite "rozhodnu spravne(dobre)" ;-)

mam na Tebe jako majitele 100vky a G2-8300 kamery dotaz - jak moc je bytelnej vytah (ma snad byt 3" coz je dobra zprava), resp. kombinace s tim RIREDem - jak moc to couha cely ven v zaostrene pozici? Focuser sag se jmenuje ten problem co vsude vidim na prvni pohled :-/ protoze vsechny refraky vyrabi s kratkou trubkou aby tam sel dat okular a prevraceci hranol ci binoblbost... nicmene si myslim, ze to bude stejne jen na malou kameru a na FF to asi nepujde kazdopadne k Espritu za 2100,- je treba dalsi optickej prvek... zatimco ten bazmekt TS/StellarVue 100Q je alespon s rovnacem... ale zas F/5.8 je uplne k nicemu...

ad cena Vixen VSD. Kdyz si vezmu, ze bych treba nekdy nasetril tolik $$$ a koupil pro Atika treba Zeiss 135 a pro FF kameru to TS/SVQ 100, tak to mas jen o 1000 E min, jak cely VSD. No a ja bych radeji aby se mi doma prasilo jen na jednoho Otu (1 OTA) nez na dve...

:)


Ty Esprity se prave prodavaji uz s korektorem, je to v kufriku v setu, vpodtstate pripravene k pouziti "out of the box". Takze to nemusis resit, jen snad adapter na kameru.

Jinak ten vytah je venku cca 60 mm, Riccardi potrebuje adapter (ktery v tom rakousku nechaji udelat), ktery reduktor zapousti par milimetru do tubusu. Vytah je dost robustni prekvapive, pri aretaci se ani nehne. Na full frame nevim, to budes muset vznest dotaz:) Ten Tommy Navratil je spravnej silenec.

Vixen bude mit fantastickej vytah, tohle ostreni bylo nejlepsi co jsem mel v ruce na refraktorech. Ale jak se to chova nemam zdani, ono i na tech italskych strankach maji jen Ha fotku, na ktere je videt prd. SDUF dost barvil do modra, coz by melo byt u Vixena vyreseno vzhledem k cene a pouzite nove opticke kontrukci. Ale jak rikam- nejsem si jisty ze za tolik penez dostanes o cokoli vice muziky nez od Espritu (nikdy bych neveril ze se budu zastavat "cinana":)) Ale je to jen jedna z tvych nastudovanych moznosti:)
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#9

Příspěvek od Vabra »


....
Jenze cena je ta za kterou jsem prodal 77EDII, ma to sice lepsi sklo, takze snad mensi
....
Konihlave, Konihlave, a nebylo by nejlepší zůstat u Borga77EDII, který jsi si časem pěkně vyladil?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#10

Příspěvek od Konihlav »

Vabra: ano, 5 let jsem ho ladil az doladil k dokonalosti (temer), ale me proste vadilo, ze to na full frame uz fakt na krajich dost vinetuje, navic pro LRGB to bez UV cutu neslo pouzit v B a L kanalu. Na narrow band to bylo super to jo.

asi je problem v tom, ze pro maly pidi SONY cip by bylo optimalni neco z moznosti 1) nebo 2) kde verim ze na F/3.5 to bude slapat jako hodinky zatimco pro vetsi FF kameru je zas optimalni mit to ohnisko na druhy strane, tj. spis blize k 500-600mm a k tomu prumer apertury 100mm a F/3.8 ci tak neco...

asi pockam a uvidim...
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 394
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#11

Příspěvek od Evzen »

Konihlávku tys viděl z macro planaru nějakej slušnej obrázek? To mě ho prosím ukaž!
Papirově je chromatic aberration OK, ale co je tohle:
http://www.slrgear.com/reviews/zsamples ... 0_d200.jpg - vlevo dole ty kovový uzávěry skleněnejch doziček.
Evžen
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#12

Příspěvek od Psion »

Na astro absolutně nepoužitelný, alespoň tento konkrétní kus, ta modrá je snad po celé ploše, to jsem ještě snad ani neviděl ani u obyčejných seťáků.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#13

Příspěvek od Konihlav »

Konihlávku tys viděl z macro planaru nějakej slušnej obrázek? To mě ho prosím ukaž!
Papirově je chromatic aberration OK, ale co je tohle:
http://www.slrgear.com/reviews/zsamples ... 0_d200.jpg - vlevo dole ty kovový uzávěry skleněnejch doziček.
Evženhttp://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/YaBB.pl ... 94/225#239
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#14

Příspěvek od Konihlav »

Mna osobne velmi zaujal William Optics Star 71 f/4.9 - reviewhttp://www.teleskop-express.de/shop/product_in ... soren.html
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#15

Příspěvek od Kyblik »

Kobyli siso, uz nekolikrat jsem ti povidal, ze uplne nej je bud Mamiya 300 2.8 apo, nebo to samy ve 200mm (645), barevna vada na nule na plnou diru u obou objektivu je zarucena, pricloneni o jedno clonove cislo zajisti perfektni pole od rohu k rohu az do formatu 36x36mm bez znatelne vinetace, dvoustovka trpi na plnou douru trosicku na ca (malinko posunuta cervena, ale ve srovnani s tema srackama od caize je to zanedbatelne), ty mi ale neveris, vid  ;)

jo a pokud by jsi chtel tu Vabrovu 135/2, tak bych sel zcela urcite do Nikoni verze, ta ma manualni clonu,,,

jo a to Kamaradovo kilo je jeho nejhorsi sklo a chce ho hodit do kybliku-treba se ozve  ;D

to je samy z Jedle vedle, ja ti muzu poskytnout data z mamcy 200mmapo, Vabra z caize 135 a Kamarad to ostatni, ale za tu stovku se bude urcite stydet, pokud nema nejakou prehistorickou verzi, ktera jeste trochu kreslila
Odpovědět