Mobilní (malý) refraktor - astrograf...

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#16

Příspěvek od Konihlav »

no jo, mamcu jsem zapomnel uvest do vyctu... jenze ja dostal strach z tech nakupu z ruznych e-baju a jinech pochybnejch sajtu, to mas tisic euro sem tisic dolaru tam a pak to pujde jako minulej pentacon do popelnice a u drazsich kousku me to uz stve...

tu mamcu jsem vlastne od tebe loudil a snazil se ti pomoci s prodejem atika, zde:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1410596128
aby ti pak mamca byla k nicemu a prodals mi ji ;-)

zatim jsem domluven s Vabrou, ze si pujcim jeho 135tku, hned jak se mi uzdravi bazmekt na spojeni eos lens s T2 kamerou.

Otestuji, uvidim a skoncim tak, ze nic nekoupim, pac vse bude sracka ;-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#17

Příspěvek od Konihlav »

tak trochu bych spojil toto starsi vlakno s timto novejsim (a zaplevelenejsim) - http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 20#p393227

:-)

plati, ze dobre reseni neexistuje. Jen kompromisni.

Kdyz chci maly dalekohled, snadno prenosny, musi to byt bohuzel refraktor. No a jediny k cemu jsem dospel (protoze na vylet do Chile nutne potrebuji nahradu za Borga77EDII) je kompromis tento:
- bude to pomaly, F/5.4, takze budu potrebovat 2x tolik expozic co doma s ASA F/3.6
- bude to kolem hvezd delat motyly kridla, fuj hnus, ale co, dela to i VSD-100, holt nesmim mit na snimku zadny hvezdy jasnejsi 10ti magnitud
- bude to stat ranec penez, padnou na to vsechny prispevky na dite :D za posledni roky :D

vyhody
+ bude to prenosny vahove a rozmerove
+ mozna, snad, to ten full frame vykresli
+ muzu se utesovat ze 85mm je vetsi apertura nez 77mm, na OSC kameru to bude mit alespon malou barevnou vadu (uz kvuli F/5.4 a taky kvuli FSQ).

takze si poridim to bejbyQju...
Screenshot from 2019-04-10 10-42-13.png
Screenshot from 2019-04-10 10-42-13.png (75.31 KiB) Zobrazeno 4093 x
takhle nejak vypada velikostni srovnani s Borgem60, 77, pentaxem75, WO80, FSQ-85, Sky90...
Screenshot from 2019-04-09 11-33-00.png
Screenshot from 2019-04-09 11-33-00.png (350.92 KiB) Zobrazeno 4093 x
Kdyz se k tem 4.500,- EUR pridaji jeste kruhy a lista a bizuterie kolem, jsem hladce na 5.000,- coz je cena VSD-100... (ale to VSD-100) dela fakt silene velky hvezdy, sice v obrovskym poli stejne velky...

tak se mi ta cesta do Chile prodrazi :D
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#18

Příspěvek od zuzi »

Nebylo by lepsi poslat do Chille dalekohled poštou napred a tam si pak užít ASA? :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#19

Příspěvek od MilAN »

Pavle, jde to elegantně vyřešit ještě jedním potomkem. Potom dostaneš další příspěvek a do Chile určitě nepojedeš :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#20

Příspěvek od Psion »

V jeho případě by bylo lepší to objednat přes internet rovnou do Chile a pak to ve 14denní lhůtě vrátit stejně s tím spokojený nebude. :lol:
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Refracek s rovnacem cca 250mm, ktery ?

#21

Příspěvek od biker.fm »

Premyslim o nejakem kratkem ohnisku kolem +- 250mm pro ultra mobilni foto sestavu "do kapsy". Do oka mi padly tyto dva kousky, 61EDPH nebo RedCat 51 , pripadne nejake jine doporuceni ? RedCat uz ma v zakladu tilt a stupnici pootoceni vytahu, jako minus zase mensi prumer objektivu a ten zpusob ostreni mi tak nejak proste "nesedi". 61EDPH ma klasicky vytah a vetsi prumer objektivu. Optickou kvalitou predpokladam tam velke rozdily nebudou vzhledem k cenove kategorii. Refracek by byl na montazi StarAdventure nebo spise EQ-35M, kamera ASI1600 s filtrkolem. Docela dost se priklanim k verzi pro full frame, prece jen kdo vi co si treba v budoucnu poridim a at nemusim pak resit zase optiku. Aby jste nerekli ze se jen ptam, neco jsem samozrejme uz i pohledal na netu. O RedCat-u nejaky ten pokec jsem nasel, k 61EDPH skoro nic. Vizual s refrackem nemam v planu (na to mam jinou optiku), tedy jen foceni jak v noci, tak i pres den. Vlastne by to byla takova nahrada za objektiv k fotaku. Diky za nazory/rady/doporuceni/vymluveni :-).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#22

Příspěvek od Libor »

RedCat 51 jsem si nedávno pořídil, tak se mohu podělit o první zkušenosti.

Po optické stránce jsem s ním spokojený. Nemám jak ho otestovat s full frame snímačem, ale na APS (kamera G2-8300) kreslí pěkně a bez vinětace. Jsem ale celkem zklamaný z mechanického provedení. Na první pohled vypadá pěkně a robustně, ale s přesností výroby již je to horší. Nejvíc mě vadí to zaostřování - je hodně hrubé (velké stoupání závitu), takže přesné zaostření vyžaduje hodně trpělivosti. To je ale asi vlastnost všech foto objektivů, stejné problémy jsem měl např. s půjčeným Samyangem 135/f2. Vůle v mechanice zaostřování je vymezena teflonovým kroužkem mezi pevnou a posuvnou částí, který je utažen převlečnou maticí v přední část objektivu. Tou se dá i ovlivnit tuhost zaostřování. Rotátor pole vypadá mechanicky dobře provedený a bez vůlí. Možnost seřídit tilt je fajn, jen jsem nepochopil, proč jsou stavěcí šrouby 4, když rovina je jednoznačně určena třemi body. Pokud s ním budete rovnat křivost čipu v kameře, tak to bude asi v pořádku. V mém případě jsem ale potřeboval srovnat tilt samotného objektivu (ano, optika je v mém kusu uložena v tubusku křivě nebo je křivý zaostřovací mechanismus), takže už nemohu využívat rotátor pole, protože bych si tím rozhodil seřízený tilt. No ještě se dá otáčet celý objektiv...
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#23

Příspěvek od biker.fm »

@Libor: diky za obsahle info. Podle toho cos napsal mne RedCat zklamal. Vim ze podle jedne recenze by nemelp padnout finalni rozhodnuti, ale to cos popsal vidim jako docela fatalni (nejem) vzhledem k cene. Jeste kdyby se nekdo nasel s 61EDHP a zkusenostmi, to by bylo fajn.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#24

Příspěvek od hades »

William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#25

Příspěvek od Konihlav »

biker.fm: nekde jsem tu uz psal o tomto, to jsem velice vazne zvazoval, a Tommy mi udelal i nejaky testy jejichz vysledky postnul na web T.A.: FL55SS_Vixen-FL55SS https://teleskop-austria.at/FL55SS_Vixe ... -fotoalbum
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#26

Příspěvek od LukasNestak »

Za mesiac sa začne predávať BORG 72FL:
https://digiborg.wordpress.com/2019/12/ ... k_F9GLAWdE
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Jirka V.
Příspěvky: 217
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#27

Příspěvek od Jirka V. »

OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#28

Příspěvek od MartinT »

Oživuji toto vlákno s podobným, byť trochu jiným problémem.
V mém případě se to jmenuje "ještě mobilní, ale delší refraktor na menší čip"..

Potřeboval bych doplnit k Takovi FSQ-85 něco delšího - ale ješttě mobilního (do letadla).
Není to na full frame, mám APS-C barvu a ještě o něco menší čip v mono kameře.
Chci tím fotit úhlově menší DSO a detaily těch velkých.
Takže potřebuju ohnisko v rozptylu od cca 600 mm do 800 mm.
Váhový limit je do cca 6,5 kg. To mám vyzkoušené, že mi montáž (stará vyladěná Advanced GT) ještě uveze dohromady s kamerou (7,5-8 kg).

Výběr s temito parametry bohužel není zrovna easy.

Narazil jsem na zajímavý, ale poněkud obskurní Sharpstar CF-106 - https://www.aliexpress.com/item/3301087 ... hweb201603_
v hliníku se prodával někdy 2011-2012 a měl docela dobré recenze. Výhoda by bylo sklo FPL-53 a nízká váha.

Z FPL-53 tripletů jsem se díval na:
Askar FRA-600 už je trochu přes váhu (samotná trubka 6,5kg, ale další kilo v kruzích).
TS-Optics Imaging Star 100 mm f/5.8 (na malý čip docela zbytečný luxus a na mé potřeby skoro krátký), asi re-brandovaný Omegon/LongPerng.
Omegon/LongPerng Pro APO AP 104/650 ED (pomalý, s reduktorem už zase krátký).
ES-115 (nějak ho nikdo v Evropě neprodává).

Z FPL-51/Hoya tripletů a FPL-53 dubletů mne zaujal:
dublet Omegon/LongPerng Pro APO AP 110/660 ED (zajímal by mně názor odborníků, líbil by se mi poměrem cena/výkon)
triplet Tecnocky/TS-Optics PHOTOLINE 115 mm f/7 (zajímal by mně názor odborníků, líbil by se mi poměrem cena/výkon a má dobré recenze)
triplet ES 127 FCD-100 v karbonovém tubusu (trochu velký do kufru, ale váhově ok, možná vyměnit fokuser, ale třeba ne)

PS. Mám rád Vixeny (103 a 115 by byly určitě ve výběru), ale nejdou složit, takže smůla. Taky TSA-120 a FC-100DZ jsou poněkud mimo můj rozpočet.

Co byste jsi pro tento účel vybrali vy? Diky.
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#29

Příspěvek od MartinT »

Ještě dolněk k dotazu a seznamu kandidátů výše..
Nefotíte někdo náhodou dubletem SW Evostar 120ED ? Verze Equinox se už nedodádává, ale opticky by to mělo být snad stejné.
Zatím jsem ho vyřadil, protože prý utíká do červena a není "skládací", ale spoustal recenzí si ho pochvaluje.
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: jeste mobilni (maly) refraktor - astrograf...

#30

Příspěvek od vla »

Já si vybral jako kompromisní refraktor TS-Optics PHOTOLINE 115 mm f/7 a jsem naprosto spokojen. Používám na foto i vizuál.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět