Foto Umax a formát RAW

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Foto Umax a formát RAW

#1

Příspěvek od Tomkk »

Omlouvám se, asi to sem úplně nepatří, ale můj astrofotoaparát je zatím Umax Astrapix 430. Lezou z něho pouze JPG, ale zjistil jsem, že v režimu SHQ ukládá snímek na kartu v surovém formátu RAW, tedy bez komprimace. Nemáte někdo tušení, jak tento formát rozkódovat?(Není to běžný RAW, který umí přečíst třeba Irfan, ale surový formát z CMOS čipu s hlavičkou).
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

Foto Umax a formát RAW

#2

Příspěvek od Ila »

No bude třeba se poohlédnout na netu po nějakém softíku.
Do Photoshopu se dokupuje plugin "Camera RAW corector", já mám kupříkladu soft od Cannonu dodaný ke G5, ale ten je dost mizerný. Určitě by měl vědět výrobce zmíněného kousku co s tím.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Foto Umax a formát RAW

#3

Příspěvek od Tomkk »

Ila napsal: No bude třeba se poohlédnout na netu po nějakém softíku.
Do Photoshopu se dokupuje plugin "Camera RAW corector", já mám kupříkladu soft od Cannonu dodaný ke G5, ale ten je dost mizerný. Určitě by měl vědět výrobce zmíněného kousku co s tím.
K tomu Photoshopu to dělají jen k verzi 7x a stejně většinou podporují jen značkové foto :(.
Výrobce to určitě ví :-*, ale nepoví. Umax.com na jakýkoliv dotaz odpovídá, ať se obrátím na zástupce ve své zemi a Umax support cz pochopení nemá. Cituji:"Pro AstraPix430 je mozne pouze stahovani snimku rozhranim twain. Snimky nelze cist z SD karty samostatne, napriklad ve ctecce." :'(

On je to takový neznačkový hybrid. Moc nadějně to nevidím.
Kdyby to chtěl někdo zkusit, tak vzorek tady (1,3MByte 1280x1024 bodů)

http://www.volny.cz/tom.home/temp/DSC00005.RAW
a jeho interpretace, jakási "HW interpolace na 2MPx" přes TWAIN:

http://www.volny.cz/tom.home/temp/DSC00005.JPG


Pro soutěžící jsou připraveny hodnotné ceny... ;D
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Foto Umax a formát RAW

#4

Příspěvek od MP »

Tak jsem se na to kouknul. Format je nasledujici :
1024 bytu hlavicka
1280x1024x1byte obrazek ( to je skutecny HW format chipu v UMAXu 430 )

S timhle zadanim to muzes zobrazit i v IrfanView, ale jen cernobile ( aspon v moji stare verzi ). Barvy se musi interpolovat vzdy ze 4 sousednich pixelu a zalezi na tom, v jakem jsou poradi ( typ filtru na CMOS chipu ). Mozna je o tom neco v te hlavicce, ale ja se v ni nevyznam.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Foto Umax a formát RAW

#5

Příspěvek od Tomkk »

MP napsal: Tak jsem se na to kouknul. Format je nasledujici :
1024 bytu hlavicka
1280x1024x1byte obrazek ( to je skutecny HW format chipu v UMAXu 430 )

S timhle zadanim to muzes zobrazit i v IrfanView, ale jen cernobile ( aspon v moji stare verzi ). Barvy se musi interpolovat vzdy ze 4 sousednich pixelu a zalezi na tom, v jakem jsou poradi ( typ filtru na CMOS chipu ). Mozna je o tom neco v te hlavicce, ale ja se v ni nevyznam.

Velmi dobře, zatím jsi tam, kde já. :repuke:
Našel jsem čtveřice pixelů, odpovídajících převládajícím barvám v dané části obrázku, z hexa prohlížeče napsal jejich hodnoty, ale dál... Přímé vztahy na první pohled nevidím. Jen např, že červená se projevuje současným nárustem druhé poloviny Bytu vpravo nahoře a vlevo dole a tak..
Zkusil jsem tyto pixely taky přepsat v hexaeditoru, obrázek vrátit na SD kartu, vložit do foto a nechal to přechrochtat TWAIN rozhraním. Zatím zase bez pochopení.. Musel bych si napsat nějaký program, který by to dělal sám a vyzkoušel vhodné kombinace. Ručně je to dost zdlouhavé.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Foto Umax a formát RAW

#6

Příspěvek od MP »

Ta maska se nemusi opakovat porad stejne - mohou tam byt jen 3 zakladni barvy a trojice mohou vypadat v kazde radce jinak. A take to nemusi byt RGB, ale treba CMY nebo CYGM ( tomu by odpovidala zmena ve 2 barvach pri zmene cervene ).

A hlavne to vypada, ze dekodovanim RAW snimku nic neziskas, kdyz je tam stejne jen 8 bitu na jednu bunku snimace ( fotak ma asi jen 8bitovy A/D prevodnik ). Vtip RAW souboru z lepsich fotaku je v tom, ze mivaji plne rozliseni prevodniku - treba 10 nebo 12 bitu. Zpracovani a prevod na barevny 8bitovy format pak nedela software fotaku, ale program v pocitaci a ma k tomu vice puvodnich informaci, nez je v normalnim vystupnim souboru. Tady zrejme o nic neprijdes, kdyz proste vytahnes obrazek pres TWAIN do nejakeho editoru.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Foto Umax a formát RAW

#7

Příspěvek od peta »

MP napsal: Tady zrejme o nic neprijdes, kdyz proste vytahnes obrazek pres TWAIN do nejakeho editoru.ve fotoshopu7 to lze otevrit take pouze cernobile... nevim nakolik se da z takoveho otisku CCD poznat vysledna kvalita snimku, ale napr. cerna linka kolem bileho ctverce je v RAW neporovnatelne ostrejsi nez na vyslednem .jpg
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Foto Umax a formát RAW

#8

Příspěvek od MP »

Ten JPEG uz je nejaky moc "zpracovany" ( ma i jiny rozmer, nez snimac fotaku ). Podle mne by melo jit pres TWAIN vytahnout do libovolneho windowsovskeho grafickeho programu holy nekomprimovany snimek v puvodnim rozliseni a pritom barevny. A pak si ho ulozit v libovolnem formatu. Pokud to nejde, pak je to hloupy TWAIN driver a chtelo by to poohlednout se po nejakem lepsim. U "lepsich" fotaku a scanneru se timto postupem ve vetsine programu omezi rozliseni na 8 bitu na kanal, ale to je tady jedno, kdyz i ten RAW je osmibitovy.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Foto Umax a formát RAW

#9

Příspěvek od Tomkk »

Tent TWAIN je opravdu hloupý (ale jiná verze nevyšla-např když fotím po kabelu, tak nemohu nastavit axpozici, ale jenom zafixovat, to znamená napřed posvítit do objektivu, zafixovat expozici a potom mohu fotit planety, ale nesmím vyskočit z TWAIN, jinak znova..), umožňuje stáhnout jen jpg s dost vysokým stupněm komprese. Dekódováním opravdu asi příliš nezískám, jen právě obrázky bez toho jpg zkreslení (to jpg zkreslení normálně moc nevadí, ale na kontrastní přechodech to dělá takové ty stíny, a když potom složím víc obrázků, třeba v Regitraxu, tak to ještě víc vyniká).

Formát je skutečně větší, jak jsem psal, TWAIN to interpoluje z 1,3 na 2MPx (taková to běžná finta, aby šlo na krabici napsat 2MPx, interpolují obrázek ještě před jpg kompresí, ale nějak blbě - ale to mi nevadí, vědel jsem, co kupuji) Ještě k tomu jsou tyto obrázky jsou horší než 1,3MPx (nepřirozené, jako by málo barevné, s kulatými černobílými hranami - neumim to jinak popsat, prostě to nějak zmršili)
To je fuk, prostě na kartě je nezkomrimovaný obrázek 1,3MPx, který, pokud to půjde, bych rád získal.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Foto Umax a formát RAW

#10

Příspěvek od Tomkk »

Hm hm, uzávěrka soutěže se blíží a stále žádný úspěšný soutěžící... :repuke:
Odpovědět