nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#16

Příspěvek od Karell »

Pánové, prosím vás, držte se předmětu diskuse.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#17

Příspěvek od -karneades- »

konihlav napsal: karneades: jsem nevedel, ze mas Astrodon H-a filtr. Tohle je neeticke divadlo a tak to dale komentovat nebudu (v zajmu dusevniho zdravi vsech zucastnenych )

::), nee, Astrodony vazne nemam, je to podezrely, co Pavle  ;D ,,, jeste jeden snimek ve 100%, tentokrat IC 1396

http://dgmp.skvely.net/index.php?cmd=im ... ZWNkYzYwYg


Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#18

Příspěvek od mich1 »

karneades: no to je docela narez
newton 30 cm, eq6
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#19

Příspěvek od -karneades- »

ted jsem zjistil, ze ty snimky nejsou moje, mam desnej bordel v datech, tohle je fakt pres astrodony, kameru U16 a Takahashi FSQ 106 ED, byly to mustry, nebyl to umysl vas klamat, ja to orezal daleko vic, melo me to docvaknout hned, jak o tom psal MMys ale byl jsem tak rozvasneny tim konihlavim postojem ke Kodaku, ze jsem mel tmu pred ocima, tak jeste jednou sorry
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#20

Příspěvek od FunTomas »

Toto je nechutne pekná fotka. Či už sú tvoje alebo nie, na ich kráse to nič nemení. A kto je teda autorom? Aby si tu z toho nemal problém s autorskými právami...
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#21

Příspěvek od jezevec »

dem dať vytlačiť poslednú fotografiu M31 ako plagát na rozmer 1x1,4mV akom rozliseni to musi byt aby to vyzeralo pouzitelne na takom plagate?
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 396
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#22

Příspěvek od Evzen »

Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 931
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#23

Příspěvek od pepe30 »

mam dotaz:
nový cip od Sony ICX694(ATIK460) je podla viacerych zdrojov ovela citlivejsi ako popularny cip KAF8300 a otazka znie:
Ked sa KAF8300 zbinuje 2x2 dosiahne citlivost cipu SONY ICX694(ATIK 460)???
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#24

Příspěvek od Konihlav »

pepe30: no ja nevim, zda mam odpovidat - jsem zaujatej ;D a moje odpoved je predpokladam jasna...

nicmene je to slozite, protoze ja neznam odpoved na otazku kterak nastavit AD prevodnik KAF-8300 tak, aby v bin2x2 byl prinos adekvatni a vyrobci v tomto take "tapou".

Proste kazda se hodi k necemu jinemu, pricemz 694ce staci 1.25" filtry a mas o starosti min (ten rozdil 16mm vs. 22mm diagonala uz podle me neni tak zavratny). Pro foceny uhlove malinkatych objektu je stale nejlepsi 314L+ nebo 428EXM (znatelne lepsi QE, ale mirne horsi RN, takze to chce delat nepatrne delsi expozice - v radu minut).

s 8300 si podle me pomuzes jen pri bin1x1 a expozicich 15 minut...
taky zalezi co mas doma za dalekohledy (ohniska).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#25

Příspěvek od MilAN »

Pavle, číst  od tebe některé  příspěvky znamená vzít si tužku, kalkulačku  a specifikaci.  A chápat tvoje vývody, že   rozdíl  ve velikosti čipu není závratný ( když je jeho plocha o 100% větší ) , a  znatelně lepší QE znamená , že je  místo 54 % nějakých 70%  ?
Chip to bude určitě dobrý, velikost je  také přijatelná, velikost pixelu je pro astro  zbytečně malá-budou větší problémy s kvalitou optiky.
............
Pavle, mohl bys uvést, z jakého čísla QE u tohoto čipu vycházíš ? Rád bych věděl, co si mám pod pojmem úžasná (revoluční....) představit .Všude narážím jen na toto tvrzení bez jakéhokoliv čísla.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#26

Příspěvek od Ondra.P »

Konihlav: G2-8300 si taky bohate vystaci s unmounted 1,25"(31mm) filtrama, vzhledem k tomu, ze dira ve filtrkole je 28mm ;)
BTW se strym F4 reduktorem mi to vinetovalo opravdu vyrazne vic, nez s novym, ale taky s tim nebyl zadny problem.
Dukazy klidne poslu/vystavim.
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 931
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#27

Příspěvek od pepe30 »

chystam sa konečne ku kupe CCD tak sa snazim ziskat co najviac Vasich nazorov-skusenosti ;).
Ja mam doma ED80 od SW a ako hlavny dalekohlad mam carbon-newtona 200/700+parracorII- takze výsledne ohnisko mam 800 pri F 4,1.Optika je teda asi priemerna-astroamaterovy :).
Ten novy cip ma dost laka ale KAF8300 je isto dobry.Dokazuju to vase velmi pekne snimky,napriklad od Ondra...atd.
Nielen Konihlav poukazuje na tieto nove cipy od Sony o ich kvalite a doslova o prevrate v CCD,pise sa o tom i na webe (zahranicne fora).Preto som nadhodil i tuto otazku o citlivosti respektive o vykone CCD pri binovani.Velky cip KAF8300je isto výhodou,narozdiel od Sony,ale vyvoj CCD bude vzdy napredovat a myslim ze je rozumne sa obratit k novym vykonnejsim technologiam.Otazkou je ci naozaj novy cip od Sony ICX694 je natolko lepsi ze clovek ozelie to ze bude mat mensi cip???
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#28

Příspěvek od -karneades- »

kvantova ucinnost cipu je stejna i pokud pouzijes binovani, jediny rozdi je v tom, ze se sectou naboje v sousedicich pixelech a zaroven se secte i temny proud v techto pix., (samozrejme se snizi i vysledne rozliseni), proto jedinou vyhodu, kterou bining u cipu Kodak prinese, je mensi narok na kvalitu optiky,,,
pokud mas dostatek financi, tak nevahej a zakup kameru s cipem Sony ICX694, optiku na to mas idealni a vysledky v porovnani s KAF8300 budou zcela urcite lepsi (nizsi temny proud, vyssi rozliseni), navic jako pridana hodnota Sony cipu je perfektne cisty bias, kamery se Sony cipy prakticky nepotrebuji kalibraci  ;) - mineno trochu s nadsazkou

pokud Kodak, tak KAF 16803 a k nemu RC 20", sam vlastnim kameru s timle cipem a docela lituji toho, ze jsem ji porizoval, ale to by bylo na straaaasne dlouhe povidani, pokud bych mel kupovat novou kameru, tak jedine s cipem Sony!

......Kazda kamera je dobra, je to jen o casu, ktery nasledne travis u dalekohledu ( ucinnost a temne proudy) a pri zpracovani-vetsi cip=vic gradientu, vetsi vinetace, nerovnost pole,,,, navic vetsi cip a vetsi pixel obnasi delsi ohniska a s tim souvisejici dalsi dilci problemy, cesta k lepsim obrazkum nevede jen skrze kameru, ale hlavne pres optiku, podle me jsme my kaarneadove, konihlavove, kamaradi.... spolek totalnich debilu, zralych, jak pise Ondra na chocholouska, nepropadni touze vlastnit dokonalou kameru, ktera beztak neexistuje, podivej se treba na fotky Biby, tomu padaji snimky z dslr na takove urovni, ze i chlapci s chlazenymi ccd kamerami mohou jen tise zavidet, astrofotografie je desne nebezpecny konicek, behem chvilky te pohlti hlavne a jenom povidacky o super optice, super kamerach a pokud na to mas, pripravi te o astronomicke castky, kdybych mel druhou volbu, tak zustanu u SW80 , NWT 8" a DSLR, ostatni je pokud to nasinec nepouzeje pro vydelecnou cinnost naprostou obsesi!
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#29

Příspěvek od Konihlav »

vzhledem k slozitosti problematiky se mi ted narychlo jen tezko reaguje. Ano, Milane, mas pravdu, trochu jsem se spletl - s tou velikosti, on opravdu plosne je 8300 2x vetsi nez 694, tak se omlouvam!

ono je to o osobnich preferencich - co chci fotit, cim a jak... takze ja dnes napriklad uvazuji o kvalite s ohledem na signal v pixelu a cteci sum (tj. kolik uzitku jsem z toho pixelu schopen vydolovat) a jestli mam FOV o malinko vetsi nebo o malinko mensi je uz z meho pohledu nedulezite (nepodstatne). Jde mi o detail ve snimku. Proto jsem naprosto nadsen z novy ExView HAD II technologie, kde mensi pixely jsou super (snaze oversampluji - nepotreba kvuli oversamplingu 3 metrove ohnisko - i s mymi malymi dalekohlidky) a presto maji znacne (o 40% vyssi QE v dulezitych carach jako Ha a SII coz odpovida tomu 48% vs. 68% napriklad). No a kdyz srovnam sum v kamerach (nejlepsich od MII s treba 7.6e-) s ocekavanym (zatim nepodlozenym) vystupem kolem 5e- z tohoto noveho cipu, tak mi vychazi, ze Sony CCD sumi (coz je zasadne poznat obzvlast v narrow band foceni) 2x az 2.5x mene!

takze je to o prioritach. Budu-li chtit fotit velky kusy oblohy a nebudu-li se chtit srat s mozaikama, vezmu neco s KAI-11002ME i kdyz je to sunt totalni (mam ho, vim to). Dan co za to zaplatim je, ze proste budu pole fotit 20 hodin ci mnohem vice, ale zato nebudu muset mozaikovat. Vysledek je stejny jako mozaikovat s mini SONY cistou kamerou s minimalnim sumem 14 poli (by to bylo s 314L+ s 460EXM to bude treba jen 8 poli) do mozaiky jen je s tim mene prace (coz je vlastne jediny duvod, proc tu velkou svini vlastnim).

Nicmene pokud chci fotit uhlove maly objekty, tak je 694 (novy Atik 460EXM) jednoznacna volba. Na rozsahly mlhoviny jako NGC7000 se mi akorat hodi Borg 77 s ohniskem 330.

Navic maly cip ma spoustu vyhod (kresba na kraji pole apod.) Zaroven kalibrace Kodaku je fakt hrozna - musim delat dark framy, kdezto maly SONY je fakt nepotrebuje, ma minimum hotpixelu, cisty obraz. Co se mi ale nelibi je ten skoro ctvercovej format cipu, to je nif mof, mam radeji platno ve formatu 3:2.

toz musim bezet makat...

kazdemu podle jeho potreb.

P.S.: treba Atik kameru s cipem 8300 bych si nikdy nekoupil, zatimco o MII G2-8300 bych alespon uvazoval. Skoda, ze MII jsou zatim zcela neschopni tyhle ExView HADy spravne ukocirovat :-/ verim, ze by mohli byt lepsi nez Atik platforma 4 (mozna). Nicmene plati, ze si musim nejprve vybrat cip a potom vyrobce kamery, protoze kvalita elemechaniky se zasadne lisi...

jo a jeste se omlouvam vlastnikum 8300, ze jim to ted pomlouvam, ale proste doba pokrocila a dnes bych volil jinak. Nejlepsi proste je mit alespon 2 kamery. Nemit vubec nic, zacal bych tim, ze si vyrobim vlastni astrograf a k nemu budu pouzivat 2-3 ruzne CCD, misto abych mel 5 dalekohledu a jednu CCD kameru... Chocholousek vola!
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 931
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

nova generace CCD kamer s cipy ICX674, ICX694...

#30

Příspěvek od pepe30 »

som rad ze ste sa podelili o skusenosti so CCD,isto niesom sam co tapa s kupou mozno prvej CCD.
Asi neprepadnem tuzbe dokonalej CCD lebo vsetko je o peniazoch a moj pripad je ze ledva naskrabem na jednu tak chcem kupit co najlepsiu na trhu i za cenu kompromisu.(dokupenie dalekohladu s velmi kratkym ohniskom).
Dufam ze sa o svoje nazory este podelia i dalsi ucastnici AF.Viac nazorov -viac pohladou na vec.Predsa len CCD clovek nekupuje az tak casto ;D.
Odpovědět