PHD guiding-problém s pointací

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Peter Polakovic
Příspěvky: 141
Registrován: 16. 11. 2010, 14:45

PHD guiding-problém s pointací

#31

Příspěvek od Peter Polakovic »

Ja nechtel napsat ze je to rozmazle..bylo to zaostreno a byl to malinky bod...poslal bych screen ale neudelal sem si jej..zkousel sem zarive hvezdy i mene zarive... a vzdy sem mel dobre zaostreno..ostril jsem na plentu mars a byla docela hezky ostre videt.

Co se tyka naucit program to nebo ono..tak to fakt nevim kde...asi si budu muset prelustit manual.

No hlavne ze neni chyba nekde v kabelu. Uvazoval sem jestli nemam spatne udelany kabel (homemade) ale tam neni duvod aby se to chovalo takhle.
Okrem toho, ze proste nefunguje hardver, jedna moznost moze byt, ze to co si videl bol asi iba neuspesny pokus o kalibraciu a nie pointovanie a druha, ze polarne ustavenie mas tak zle, ze kalibracia v DEC bola neuspesna a vobec v tej osi nepointuje.

Ak nie, ako prebiehala kalibracia na zaciatku? Rozhodne si precitaj ten navod...
GSO RC8, Takahashi FSQ85, Borg 77ED / ATIK VS60, ATIK  One9, SX H694 / Všetko na Mac OS X, domácnosť bez Windows :)
Uživatelský avatar
Hrebo
Příspěvky: 75
Registrován: 13. 06. 2011, 21:16

PHD guiding-problém s pointací

#32

Příspěvek od Hrebo »

No polarni ustaveni nemuzu mit tak zle protoze kdyz jsem delal expozici bez pointace tak jsem udelal 120sec a neslo skoro poznat ze by to delala protahle hvezdy. Kdyz jsem udelal tech 120sec s pointaci tak to bylo znatelne ujete. Proste mi program pohyboval s montazi opacnym smerem nez sla hvezda :).
NWT SW 150/750, CG-5 Advanced GT, Canon 400D a 600D, pointace SW 70/500 - QHY5 mono + notebook.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

PHD guiding-problém s pointací

#33

Příspěvek od Psion »

Dokud neuděláš kalibraci pointace dle návodu, tak ti to fungovat nebude.
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 154
Registrován: 27. 11. 2008, 20:00

PHD guiding-problém s pointací

#34

Příspěvek od RKal »

Hrebo:

Přesně tu sestavu kterou uvádíš jsem do nedávna na PHD provozoval (teda montáž byla NEQ6),

Postup kalibrace je následovný, nebo ja ho aspoň tak provádím, spustím kameru ikona se zatočenou zelenomodrou šipkou, vyberu vhodnou hvězdu, a následně stlačím ikonu PHD, pokud ještě kalibrace nebyla korektně provedena což ti program píše v pravém dolním rohu (Cal nebo No Cal) spustí automaticky kalibraci. Mimochodem, pokud chceš překalibrovat, protože si něčím pohnul nebo se ti kalibrace nezdá, stiskni tlačítko stop a stiskni ikonu Advanced parameters (mozek) a zaškrtni force calibration (tím přinutíš program při zmáčknutí tlačítka PHD znovu začít kalibraci)

Kalibrace se projevuje tak, že se ti vykreslí záměrný kříž přes celou obrazovku žlutou čárkovanou čarou a zeleným čtverečkem je ohraničena oblast kterou program sleduje jejíž střed ukazuje na hvězdu (bude ujíždět podle toho kterým směrem program zrovna posouvá montáž a tak se dozví co je vlevo, vpravo, nahoru a dolu). Nech vše běžet dokud záměrný kříž nezezelená což znamená, že sklaibroval a začal pointovat.


pokud sem napsal něco zle tak mne někdo rychle opravte ať mu nematu hlavu
Uživatelský avatar
Hrebo
Příspěvky: 75
Registrován: 13. 06. 2011, 21:16

PHD guiding-problém s pointací

#35

Příspěvek od Hrebo »

Musim rict, ze vcera jsem opet zkousel a snazil a po precteni Vasi odpovedi RKal jsem to konecne rozchodil opravdu No Cal a potom Cal je velky rozdil a vse chodilo jak ma udelal jsem 7 min expozici a ono to bylo opravdu krasne bez protahlych hvezd ani nevite jakou mam radost opet jsem navysi level v astrofotu :)

Dekuji vsem za rady
NWT SW 150/750, CG-5 Advanced GT, Canon 400D a 600D, pointace SW 70/500 - QHY5 mono + notebook.
Uživatelský avatar
jakubmertus
Příspěvky: 9
Registrován: 16. 10. 2011, 11:35

PHD guiding-problém s pointací

#36

Příspěvek od jakubmertus »

Dobrý deň,
Už niekoľko mesiacov sa snažím guidovať montáž no iba s chabími výsledkami. Takýmto spôsobom som premárnil už asi 10 jasných nocí. Neviem ako dalej a tak prosím o radu. Prečítal som si tu na astrofóre už niekoľko diskusí o problémoch s pointáciou.
Fotím cez 150/750 newton, HEQ-5 Pro a Atik kamerku a snažím sa pointovať cez 102/500 SW, QHY5
Z kamerky ide USB kábel do PC, a z ovládača RJ-11 na RS232 a RS232 na USB do PC.
Keď spustím PHD nastavím kamerku, montáž a začnem snímať, vyberem hviezdu a skalibrujem. Zobrazím graf a uvidím niekedy toto



alebo také isté ako janm v svojom druhom príspevku v tejto diskusii pochvíli sa niekedy trochu spametá a vyzerá to ako toto



Nevedel by mi niekto poradiť?
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 931
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

PHD guiding-problém s pointací

#37

Příspěvek od pepe30 »

ahoj,kazda malickost pomoze,takze ja by som spravil nasledovne:

1.pointacnu kameru si treba natocit tak aby ti zobrazovana hviezda pekne chodila po X a Y osi pri pohybe s ovladacom montaze.potom doostrit.
2. poin.kaneru treba vypodlozit (predlzit uchytenie poin.dalekohladu a vypodlozit poin.kameru)vymedzenie vsetkych vôl.
3.z kruhov poi.dalekohladu odstranit fabricku sametovu pasku a nahradit ju tenkou ale pevnou foliou(nastrihana plastova podložka do zosita)vymedzenie vsetkych vôl
4.Pred kalibraciou spravit najprv Dark !!! a potom vyznac poin.hviezdu atd. .
5.vyber spravnej poin.hviezdy
Pepe30
Uživatelský avatar
jakubmertus
Příspěvky: 9
Registrován: 16. 10. 2011, 11:35

PHD guiding-problém s pointací

#38

Příspěvek od jakubmertus »

Ten dark je tam asi kvôli tomu aby som náhodou neoznačil hotpixel nie?
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 931
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

PHD guiding-problém s pointací

#39

Příspěvek od pepe30 »

i to ::),ale hlavne ti odbura-vycisti pole od vsetkych veci co tam nemaju byt i hotpixeli
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

PHD guiding-problém s pointací

#40

Příspěvek od vasek79 »

Zdravím Vás tady,

pročítám si toto téma,jelikož řeším stejné problémy s pointací na LXD 75. Jak zmiňuje pepe 30,také mi kolega poradil nastavení kamery tak,aby šla přesně vodorovně.. Musel jsem tedy vyhnout diag. zrcátko a otočit kameru.. Podstatně se to zlepšilo,ale stejně víc jak 45s nedám.. Pointuji pomocí Meade LPI a programem LPI imaging v AutoStar Suite.. Nevím,jak moc je tento program vhodný pro pointaci.. Hvězdy mi po cca 45s dělají protažené kapky nebo jsou rozmázlé na obě strany.. Pokud by jste mi někdo dovedl poradit,budu moc rád.. Samozřejmě ale vyzkouším varianty,které tu už padly.. Zdraví Vašek.
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
Vlastimil Vojáček (máčka)
Příspěvky: 356
Registrován: 07. 04. 2005, 19:41
Kontaktovat uživatele:

PHD guiding-problém s pointací

#41

Příspěvek od Vlastimil Vojáček (máčka) »

Od začátku bojuju s pointací přes QHY5 + PHD. O víkendu jsem fotil kometu PanSTARRS a i při 2min expozici s DSLR a 300mm objektivem na EQ6 byly hvězdy ujeté. Pointoval jsem přes Skywatcher 80/400. V podstatě od začátku mých pokusů s pointaci mi hvězdy ujíždějí vždy jedním směrem.
Bohužel jsem nenahrál žádny log, či graf z PHD.  PHD se tvářil, že pointuje bez problémů. Kalibrace taky v pořádku. Jen jsem vytvořil animaci, je to 100% crop z fotky, pointoval jsem na nejjasnější hvězdu ve středu toho cropu.
https://lh3.googleusercontent.com/-ZrvI ... 2minut.gif
doba mezi prvním a posledním snímkem byla cca 30 minut.
Možná je zajímavé, že ten pohyb je v podtatě ve směru azimutu, v elevaci se pohyb nekoná. Akorát mi to příjde zvláštní na ekvatoreální montáži.
Pointer i foťák mířily v podstatě na stejné místo oblohy.
Napadají mě dvě možné příčiny:
1. špatné polární ustavení - nedivil bych se, ustavoval jsem montáž jen podle polárního hledáčku a moc nevěřím, že by byl souosý s polární osou..
2. nějaký mechanický problém - pointer mám v homemade pointačních kruzích z novodurové trubky, přišroubován ke SkyWatcher liště. Foťák připevněn k "L" liště s fotozávitem.
Tak nevím.. k nějakým dalším testům sestavy se v nejbližší době nedostanu. Napadlo mě tedy se obrátit na astro-forum, třeba mě někdo nasměruje správným směrem...
NWT 256/1200, NWT114/900, Malokuk, Skymaster 15*70
http://www.vlastimilvojacek.cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

PHD guiding-problém s pointací

#42

Příspěvek od Konihlav »

no uplne stejny problem jsem ted resil na sve nove montazi a to proto, ze ji neumim polarne ustavit (uz tedy jo, na 3. pokus se mi to povedlo).

I kdybys mel nahran log ci graf z PHD a vypadal "normalne", tak nam to stejne nepomuze, verim, ze vypadal normalne (jako u me, jenze ten vysledek).

Obe priciny co uvadis jsou presne to co bych si taky tipnul. U me to byla ta #1 (polarni ustaveni), protoze #2 muzu u sebe vyloucit, protoze:
- nepouzivam pointacni kruhy (vuuule) ale natvrdo dva a dva kruhy a listy, vse vzdy na nejmin dva srouby fest utazene
- mam fest okularovy vytahy na obou strojich, takze tam se nic viklat nemuze a kamery utazene zavity dost pevne
- inteligentni cable management system (co se tohoto tyka, tak to zpusobuje ujety hvezdy a mnohem horsi pointacni graf, ale neni tam ve snimku drift na rozdil od toho co ukazujes, kde drift je zrejmy). Je dulezity si zkontrolovat kde jaky kabel muze drhnout (od kamery vzadu nebo od vyhrivani vepredu), coz ale jak rikam neni tento pripad, kdy Ti to driftuje

sazim na to, ze zde muzou byt priciny obe dve soucasne :)

vseobecne nedoporucuji:
- side by side upevneni ale radeji piggy back nad sebe fest listy a fest kruhy
- nejaky pointacni objimky se 3mi srouby, ale normalka natvrdo kruhy (obvykle se pak pouziva X-Y pozicioner)
- nedoporucuji pouzivat ani X-Y pozicioner, ten co jsem mel mel taky povoleny sroubky a vuli (bud utahnu a nejde s nim hejbat, nebo to neresim a zjistim, ze tam vuli mam)
- nejlepsi je mit spickovou pointacni kamerku, citlivou, nizkosumovou za cca dvojnasobek ceny srackokamer (ruzny QHY5tky apod) a nemuset timpadem nikdy resit hledani pointacni hvezdy
- co se tyka vseobecne nejpouzivanejsich lacinych montazi typu HEQ-5, EQ-6 apod. je zasadni mit dalekohled (RA osu zejmena a DEC jen tak primerene) tezsi na vychode (tj. kdyz fotim vecer na vychode a dalekohled mam na zapade, tak posunu protizavazi dolu a po meridian flipu zas o kus nahoru od polohy vyvazeno).

toz tolik nekolik vseobecnych postrehu...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

PHD guiding-problém s pointací

#43

Příspěvek od Karell »

Máš krásné timalapse :). Promiň vtípek. Ověření souososti PH je přece jednoduché. Jde dělat i ve dne i když prší či chumelí. A je to základní podmínka pro ustavení montáže. Tam bych začal. A fotku sestavy nemáš? Pointuji taky malokukem a musel jsem kvůli moc vysunutému výtahu udělat to, co vidíš na fotce. Dva kruhy natvrdo a původně pointačním kruhem zpevnit okulárový výtah. Vlastně nejde měnit pozice pointéru, to je jasné, ale je hlavně klid.

Fotka

Edit: Pavel mě předběhl vyčerpávajícím rozborem, nechám tady svůj příspěvek pro názornost fotografie.
Uživatelský avatar
Vlastimil Vojáček (máčka)
Příspěvky: 356
Registrován: 07. 04. 2005, 19:41
Kontaktovat uživatele:

PHD guiding-problém s pointací

#44

Příspěvek od Vlastimil Vojáček (máčka) »

Díky za rady! Aspoň vím, na co se teď zaměřit..
Já nastavoval souosost u PH asi dvakrát, ale chová se mi podivně.. asi nemá cenu zde teď rozepisovat podrobnosti. Něco je asi špatně a proto píšu, že mu vůbec nevěřím Ještě na to mrknu, a budu ustavení kontrolovat jinýma metodama.
Ta mechanická část je evidentně choulostivější, než jsem si myslel Něco s tím tedy udělám, moc se mi teď z různých důvodů nechce investovat do astro vybavení, tak zkusím kouzlit s tím co mám doma...

A jinak timelapse mi jde parádně, to jo   ;)
NWT 256/1200, NWT114/900, Malokuk, Skymaster 15*70
http://www.vlastimilvojacek.cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

PHD guiding-problém s pointací

#45

Příspěvek od Karell »

Neskromně ti doporučím svoje řešení seřízení PH pomocí webkamery a zeleného laseru, zatím jsem neobjevil nic, co by to přesností seřízení překonalo. Navíc je to pohodlné.  :)

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 3387/30#30
Odpovědět