PHD guiding-problém s pointací

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vlastimil Vojáček (máčka)
Příspěvky: 356
Registrován: 07. 04. 2005, 19:41
Kontaktovat uživatele:

PHD guiding-problém s pointací

#46

Příspěvek od Vlastimil Vojáček (máčka) »

Díky za tip, tohle vyzkouším.. jak teď na AF tak moc nechodím, tak mi tohle uniklo :)
NWT 256/1200, NWT114/900, Malokuk, Skymaster 15*70
http://www.vlastimilvojacek.cz
Uživatelský avatar
Vlastimil Vojáček (máčka)
Příspěvky: 356
Registrován: 07. 04. 2005, 19:41
Kontaktovat uživatele:

PHD guiding-problém s pointací

#47

Příspěvek od Vlastimil Vojáček (máčka) »

Když jsem řešil před pár měsíci můj problém s (ne)pointací, bylo by asi dobré napsat jak to dopadlo :)

Řídil jsem se tedy hlavně radami zde uvedenými.
Za prvé, řádně ustavená montáž (mně se nejvíc osvědčila metoda otáčení kolem pólu, někde ji tu popisoval myslím Vabra..)

Pak rozvážím montáž.

A hlavně jsem pořešil a snažil se minimalizovat všemožné vůle
   - odstranění pointačních kruhů, pevnější připevnění.. i když se výsledky zlepšily, stále to nebylo ono a spousta snímků byla ujetých, některé byly ovšem v pořádku. Tak jsem prostě odstranil Malokuka a připevnil kamerku na hledáček. Po pár nocích zkoušení a nastavování PHD jsem s výsledkem už takřka spokojen. Občas některý snímek ujede, ale to na sestavě 254NWT na EQ6 pointovaným přes hledáček asi jinak nepůjde. Zkoušel jsem v noci i 10ti minutové expozice a hvězdy byly jen trochu oválné - pro mě naprosto dostačující. U kratších expozic do 5ti minut bodové.

Tady je výsledek s 6ti minutovými expozicemi. Složenina asi není úplně vypovýdající, nemám teď moc čas, tak je pro mě rychlejší to slovně popsat jako nahoře. Takže Díky Astro-forum! :)

NWT 256/1200, NWT114/900, Malokuk, Skymaster 15*70
http://www.vlastimilvojacek.cz
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

PHD guiding-problém s pointací

#48

Příspěvek od vasek79 »

Ahoj,

můžete mi prosím někdo poskytnout "tovární" nastavení hodnot v PHD guidingu? Tedy takové,jaké je dané při nainstalování.. Snažil jsem se s hodnotami nýbat a asi jsem to neměl dělat. Pointuji skrz ohnisko 200mm

Moc díky,zdraví Vašek
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD guiding-problém s pointací

#49

Příspěvek od Bill »

Snažil jsem se s hodnotami hýbat

Jako s více najednou? A ty neznáš první a druhou větu karburátorovou?

Mrknu se ti.

Bill

================================

Tohle je úplně čistá instalace, můžeš to nakopírovat do .txt souboru a naimportovat. Ale předtím si raději ulož ty svoje hodnoty. Pozor, na displeji je agresivita v %!

Mount=0
RA Aggressiveness=1
RA Hysteresis=0.1
Cal Duration=750
Min Motion=0.15
Star Mass Tolerance=0.5
Search Region=15
Time Lapse=0
Gain=95
NRMode=0
Log=0
Dither RA Only=0
Dither Scale Factor=1
Dec guide mode=1
Dec algorithm=1
Dec slope weight=5
Max Dec Dur=150
Max RA Dur=1000
Subframes=0
LEwebP port=888
LEwebP delay=5
LEwebLXUSB delay=5
Advanced Dialog Fontsize=0
Gamma=0.4
Enable Server=0
RAColor=rgb(100, 100, 255)
DECColor=red
XWinPos=726
YWinPos=64




M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD guiding-problém s pointací

#50

Příspěvek od Bill »

Jinak moje nastavení pro krátký pointer:

Calibration step - 1500-2000 (jinak kalibrace dlouho trvá a u pólu ani nedoběhne)

Agresivitu dávám podle délky expozice. 1s cca 60, 4s cca 90.

Někdo dává u krátkého pointeru nižší Min. motion - ale u mé montáže to asi nemá smysl.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

PHD guiding-problém s pointací

#51

Příspěvek od vasek79 »

Bill,moc díky za vyčerpávající odpověď.. Ještě bych se rád zeptal,jestli se hodnoty,které jsi mi uvedl v první odpovědi,dají spojit i s pointačním ohniskem 400mm? Tedy s malokukem?

Moc díky!

Vašek
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD guiding-problém s pointací

#52

Příspěvek od Bill »

Mezi tím asi není moc velký rozdíl. Když jsem ale tenhle kalibrační krok dal na OAG a ohniště 1800, tak už to neprošlo :-)

Možná bych dal ten krok 1000 - 1500. Ale to poznáš hned na začátku - když to hrozně dloho trvá, tak je třeba mít delší. Když to vyběhne ze čtverečku, tak menší. Podle návodu stačí kalibrace tak 4 kroky na jeden směr.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#53

Příspěvek od Cztwerec »

S používáním PHD mám jediný problém. Mezi expozicemi se pointace jakoby "kalibruje" a posouvá a hvězdy mají dráhy ve tvaru L (RA/DE). Čím to může být způsobené? Dlouhým krokem, nebo špatným ustavením montáže? Jsou to pak bohužel absolutně vyhozené expozice.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD guiding-problém s pointací

#54

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše:S používáním PHD mám jediný problém. Mezi expozicemi se pointace jakoby "kalibruje" a posouvá a hvězdy mají dráhy ve tvaru L (RA/DE). Čím to může být způsobené? Dlouhým krokem, nebo špatným ustavením montáže? Jsou to pak bohužel absolutně vyhozené expozice.
Moc ti nerozumím. PHD pointuje stále- udělá expozici a provede v obou směrech opravu. Předpokládám, že expozici máš výrazně delší než je krok pointace. Pokud by to mělo dělat "L" tak je buď dlouhý pointační krok nebo hodně špatně ustavená montáž. Zkus dělat 1s pointační expozice a na grafu přeci vidiš, co se děje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD guiding-problém s pointací

#55

Příspěvek od Bill »

Cztwerec píše:S používáním PHD mám jediný problém. Mezi expozicemi se pointace jakoby "kalibruje" a posouvá a hvězdy mají dráhy ve tvaru L (RA/DE). Čím to může být způsobené? Dlouhým krokem, nebo špatným ustavením montáže? Jsou to pak bohužel absolutně vyhozené expozice.
Nemyslíš Dithering?
Ale to je opravdu mezi expozicemi a na výslednou fotku to nemůže mít žádný (negativní) vliv.

Čím vlastně řídíš expozice? Má program, kterým snímáš fotky, podporu PHD?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#56

Příspěvek od Cztwerec »

Dithering sice nastavený mám, ale ten to snad nebude, ledaže by to bylo na vysoké hodnotě. Cca. 4 - 5 expozic mám v pohodě a pak to začne pomalinku přejíždět na vyšší hodnoty deklinace a vrátí se to na stejné místo, potom se začne po "krocích" přejíždět tam a zpět rektascenze. Zapnutou žádnou korekci přímo na montáži nemám a kdyby to bylo v pohonu, předpokládám, že to bude jen v jedné ose... Montáž je ustavená na polárku jak to má být. Ledaže by byl snad vyosený i polární hledáček?

A graf bohužel nemám. Nenapadlo mě se na něj přímo podívat, nebo ho uložit, byl to jen test.

Snímám v SIPS a pointuji přes PHD, protože jsem dvě ASI kamery nerozchodil přes stejný ASCOM ovladač jen v SIPS.

Aź budu doma snad pošlu fotky jak to vlastně vypadá.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#57

Příspěvek od MMys »

Cztwerec píše:Dithering sice nastavený mám, ale ten to snad nebude, ledaže by to bylo na vysoké hodnotě...

...Snímám v SIPS a pointuji přes PHD, protože jsem dvě ASI kamery nerozchodil přes stejný ASCOM ovladač jen v SIPS.
To mi trochu hlava nebere. Máš tedy nastavený dithering, v jakém SW, v SIPS nebo v PHD ?
A kdyš snímáš SIPS-em ale pointuješ v PHD, jak ty dva SW spolu synchronizuješ ? Aby se posun pro dithering dělal v době mezi expozicemi ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#58

Příspěvek od Cztwerec »

Tak to je pro mě celkem dost podstatná informace. Nevěděl jsem, že musím jakkoliv synchronizovat oba programy. Měl jsem totiž za to, že dithering nastavený v PHD je prostě rozložen do pointace tak, aby nijak nezasahoval do expozic kamery, kterou mám spuštěnou pro snímání v SIPS. Takže to tak není? Chápu, že by se v tom v podstatě rozhodila i přesnost pointace a chci od FW programu moc. Ve snímání je to samozřejmě expozice za expozicí bez prodlevy. Potom jestli je PHD tak dělané, že v určeném intervalu udělá mírný posun ( v obou osách - "L") kvůli ditheringu a nedělá ho "krokově" je možné, že to je ten problém... jaká je Vaše praxe s tím to synchronizovat? Nastavit v modulech expozic prodlevu aby se to vešlo do okamžiku dithering posuvů? Jak dlouho ale trvají?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#59

Příspěvek od MMys »

No samozřejmě, že to tak není. Ty dva SW o sobě vzájemně nevědí vůbec nic. Dithering lze používat pouze pokud jeden SW řídí zároveň expozice kamery i pointaci. Po skončení expozice vždy posune referenční polohu hvězdy náhodně o malý kousek, pak čeká, až to autoguiding dorovná, a teprve potom spustí další expozici. Tím ja zajištěno, že se dithering neprojeví máznutými hvězdami po dobu expozice. Tobě se dělal dithering zřejmě v době expozice, a to způsobovalo ty "skoby" v obraze.

Pokud ale nejdou v SIPSu provozovat dvě ASI kamerky, tak dithering nemůžeš používat. Jakmile pointuješ jiným SW, než fotíš, není podle mne cesty, jak to sesynchronizovat. S tou prodlevou mám obavy. Stejně se ti po více expozicích rozjede a začne se to trefovat do expozic.

Já hlavně vůbec nechápu, jak jsi to měl nastavené. Ono v PHD jde zadat, za jak dlouo vždy udělat posun pro dithering, a ty jsi zadal stejnou dobu, jako máš nastavené expozice v SIPSu ?

A tedy po prvních pár snímků ti to sedělo, ale pak už se to rozhodilo. Což chápu, doba vyčítání senzoru může trošku kolísat, podle zátěže systému, a nelze se na to na 100% spolehnout.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#60

Příspěvek od Karell »

Než jsem přešel plně na SIPS, úspěšně jsem pro dithering používal kombinaci programů MaxPHD, PHD2 (dříve PHD) a MaximDl.
Odpovědět