QHY8L

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

QHY8L

#1

Příspěvek od Konihlav »

pro poradek (a neporadniky typu Vabra ;D kteri foti flaty na jiny gain/offset nastaveni nez biasy a lighty...) bych zde zalozil vlankno pro tech jiz nekolik uzivatelu kamery QHY8L s ohledem na vymenu zkusenosti.

prvni informace je, ze nastaveni gain 15 a offset 113 se zda byt optimalnim. Takze kdo nevi jak zacit, muze s temito hodnotami.

a ja bych se "decek" zeptal, zda uz zkouseli "jebat" s funkci Clamp on/off ? a co zjistila? moje QHY10 totiz funguje jako generator nahodnych cisel v jednom z techto nastaveni (je to v ASCOM advanced settings).

diky za pozornost
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

QHY8L

#2

Příspěvek od Vabra »

Moje prvni pouzitelna fotka z QHY8L byla focena s nastavenim Gain20 a Offset 120. Polepsim se a flaty prefotim stejnym nastaveni.

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 394450.jpg

I kdyz predpokladam, ze krome Konihlaviho vypoctu, je uplne jedno kdyz je Flat nafocen s jinym nastavenim gainu nez light a bias...
Alespon U DSLR bylo jedno zda je flat na stejne ISO jako light, a ja naiva povazuji Gain za neco jako nastaveni ISO.

Nebo se mylim?


Jinak zatim mne QHY8L prekvapuje spise pozitivne (samozrejme s prihlednutim k jeji nizke cene). Pouzivam ji s dodanym EZ SW a je to zatim stabilni, chladil jsem na -25 ( kdyz bylo venku 20) a na tuto teplotu se dostane za cca 5-8 minut, aniz bych si vsiml nejakeho vyznamneho kmitani teploty okolo tohoto bodu.

Zda se se, paradoxne, ze vice kratsich expozic  (180s) dava lepsi vysledky nez mene delsich (900s), ale to musim jeste overit na stejnem objektu, stejne obloze a se stejnym nastavenim (prvni mne na to upzornil Karell).

Co mi jeste zbyva je doplnit sestavu o solidni CLS/LPR filtr (prece jen UHC uz reze moc a ztraci se dost barevne informace - ne moc povedeny pokus o Garrada dam pozdeji vecer). Pokud nekomu prebyva 2" IDAS LPR jsem jedno velke ucho... ;)

Tak tady je ten nepovedenec s kometou, kterou malem vyluxovalo UHCcko :(
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 499239.jpg
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

QHY8L

#3

Příspěvek od Vabra »

Clamp on/off ?Tuhle funkci jsem v originalnim SW ezCapture nezaregistroval...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

QHY8L

#4

Příspěvek od Vabra »

Porad jsem se nemohl zorientovat a rozbehat rekonstrukci barev QHY8L (debayering) k me spokojenosti.

V nekterem softu to chodilo dobre, ale v jinych jsem nemohl najit spravne vyladeni parametru. Rozhodne neplati, ze pomuze nastaveni na QHY8, evidentne ma jinou konfiguraci masky!

Takze jsem si vyfotil par barevnych kosticek z lega v dennim svetle a vecer travil kombinovanim parametru debayeringu. Vsechny sve softiky jsem nakonec nejak prepral tak ze poskytuji pouzitelne a prakticky shodne vysledky:

Nastaveni pro DeepSkySTacker je: Generic GBRG.
Nastaveni pro Fitswork je: take GBRG.
Nastaveni pro PixInsight je prekvapive: RGGB.

Nejvetsi orisek byl rozchodit Nebulosity2. Kdyz vse zklamalo precetl jsem doporuceni manualu a jiz treti kombinace parametru dala pozadovany vysledek: Matrix Offset X=1, Y=0 a na vahy barevnych kanalu nesahat.

Bohuzel po vsech algoritmech tam zustavaji nejake artefakty mozaiky, ale to uz tak asi musi byt. Barevne vyvazeni bile u DSS je zpusobeno tim ze na rozdil od ostatnich SW tam nejde odchytit mezivysledek po debayeringu, ale az zpracovany vysledek.

Mala ilustrace:


Snad to nekomu pomuze usetrit cas a nervy ;)...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

QHY8L

#5

Příspěvek od stZ »

Ahoj,

pokud snimam treba v Maximu coz asi neni podstatny....snimky se

kalibruji pred nebo po prevodu do barvy?


Flat je asi jasnej, ale ma cenu snimat bias "asi ano" a dark?

Ma rychlost vycitani jinej vliv nez, ze to je

rychlejsi,,,Hi/normal speed?

Co je to funkce clamp on/off?

Pokud dam bin 2x2 nebo 4x4 tak to bude vzdy BW, pokud jsem to

dobre pochopil?



Predem diky, pokud si nekdo udelate cas na info.

Martin
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

QHY8L

#6

Příspěvek od MMys »

1) kalibrace pochopitelně před debayeringem
2) k FF je nutdý DF pro FF, při krátkých expozicích je totožný s biasem
3) DF se hodí, pokud dost chladíš, dá se i bez něj
4) Rychlost každopádně malá - normal. Ta vysoká je jen pro náhledy při ostření a kompozici, šum je o dost vyšší
5) Clamp ON/OFF - absolutně netuším, stará QHY8 to nemá
6) jakýkoli binning je už monochrom, bayera to zlikviduje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

QHY8L

#7

Příspěvek od stZ »

Jeste ze existuji lide jako Ty co si nenechavaji zkusenosti jen pro sebe...

Dekuji za tvuj cas a jasne odpovedi.

Martin
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

QHY8L

#8

Příspěvek od stZ »

Vabra: me osobne v PI funguje debayering pri nastaveni GBRG....RGGB je trosku mimo :)

Ted moje otazka:

Ja postupuju nasledovne, calibrace, debayer, registrace a slozeni. Je to spravny postup? Jinak v PI se mi nejvice zamlouva debayering pri nastaveni bilinear, pri nastaveni VNG mi to nejak nevychazi...

Diky
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

QHY8L

#9

Příspěvek od Fugas »

Ahoj - mám dvě otázky k této kameře,

hovoří se tady o rekonstrukci barev. Vabra tady popisuje rekonstrukci barev QHY8L (debayering) u několika sftw. Ale ještě mi tam chybí MaximDL. V návodu pro QHY8L se píše o nastavení Convert Color - Generic RGB s nastavením X a Y = 0. Jaké nastavení v MaximDL používáte ?

Druhá otázka zní. Jak max. dlouhý USB kabel se nechá použít pro připojení QHY8L ? Vaše zkušenost ?

Díky...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

QHY8L

#10

Příspěvek od MMys »

Nastavení barev poznáš. Já už se nepamatuju. Ale jen jedna volba dává ty správné barvy, takže není co zkazit. Stačí vyzkoušet klidně doma s fotoobjektivem. Poznáš hned, jestli jsou barvy OK.

Kabel - 5m mi fungovalo, a víc je mimo specifikaci USB, takže víc už jen s aktivním kabelem/hubem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

QHY8L

#11

Příspěvek od Fugas »

Díky, zkusím. Když není co zkazit :)
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

QHY8L

#12

Příspěvek od Fugas »

Ahoj,

pro diskuzi, či další "pokolení" :-)

Pro MaximDL vypadá dobře nastavení pro Convert Color následovně - Generic RGB, X=0, Y=1. Někdo sice doporučuje nastavení kamery na Orion Star Shoot Pro, nebo Orion Parsel 8300, ale mně to přijde barevně skoro stejné.

Pokud jde o funkci Clamp On/Off - tak jsem někde našel následující:
"Clamp is to solve some dark shadow after a bright star. It should be keep unchecked status." Tak nevím, zda to dostatečně vysvětluje tuto funkci.

Ještě by mě zajímalo pointování. Předpokládám, že když pointuju pomocí MMys autoguideru a kamery WATEC a snímám kamerou QHY8L, tak není potřeba mít zapnutý dithering na autoguideru, je to tak ?

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

QHY8L

#13

Příspěvek od MMys »

No, dithering má smysl jenom když TVGuiderem ovládáš foťák. Jinak by nebylo možné sesynchronizovat, aby pohyb byl mezi expozicemi.

Takže ne, že není potřeba. On prostě být zapnutý v žádném případě NESMÍ. Jinak budeš mít zdvojené hvězdy, protože se to s posunem určitě netrefí do doby vyčítání. Po pár expozicích se to rozsynchronizuje.

Pokud bys potřeboval dithering, tak ho musíš dělat a pointovat pomocí snímacího SW.

Správnost debayeringu určuje pouze X,Y (tedy posun-organizace bayer masky). Nic ostatního nemá vliv. Kalibrace na správné barevné podání se stejně musí udělat pomocí individuálně určených R,G,B koeficientů (vyfocením neutrální šedé na slunci, na G2 hvězdě a podobně)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

QHY8L

#14

Příspěvek od Fugas »

Martine, díky. S tím ditheringem mi to pak docvaklo. S R,G,B koeficienty bude ještě sranda. Snažím se hledat a číst, tak uvidíme :-)
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

QHY8L

#15

Příspěvek od alda »

Kalibrace na správné barevné podání se stejně musí udělat pomocí individuálně určených R,G,B koeficientů (vyfocením neutrální šedé na slunci, na G2 hvězdě a podobně)Martine prosim mohl by jsi trochu briblizit jak udelat tu kalibraci na slunci nebo hvezde. Neutralni sedou tabulku nemam a bylo by super to udelat pres dalekohked a ne ores objektiv. Jde mi o kalibraci dslr, ale to je myslim principem jedno. Zkusil jsem to na bily papir, ale neni to ono. Diky moc
Odpovědět