Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#1

Příspěvek od Vabra »

Ve vlaknu venovanem APO refraktorum se zacala diskuse stacet k rozdilum v kvalite Newtonu  :-/.



Sice to směřuje trochu O.T. ale pod tohle se můžu podepsat. Vojtovým newtonem jsem se díval loni na Šumavě, a posadilo mě to na zadek, žádná chlupatina, krásné bodové hvězdičky. Velký rozdíl té 350-ky oproti mé 400-ce.  Pravděpodobně to souvisí s povrchem (hrubostí, texturou zrcadla). Přesnost udaná jako p-v, toho moc nepoví. Rozhodující bude skutečný SR, změřené na interferometru, a hladkost povrchu. V tomto směru je to research grade zrcadlo od Orion Optics asi úplně jinde, než běžná produkce. Cena pochopitelně taky.

A temperací, prouděním vzduchu ani seeingem to nebylo. Oba stroje stály vedle sebe, ve stejný čas, oba byly otevřené konstrukce, vytemperované a zkolimované. V obou Paracorr + stejné okuláry.

Zajímavá byla i znatelně menší citlivost toho Vojtova zrcadla na zhoršení seeingu. Degradace obrazu u jeho stroje byla viditelně menší, než u mého.  

Je holt zrcadlo a ZRCADLO  ;)
Protoze se prave chystam k procesu nakupu/upgradu/ladeni levneho cinskeho newtona s cilem zoptimalizovat jej na uroven "low cost" astrografu, tak mne toto tema docela zajima.

Prozatim jsem vychazel z toho ze pro astrofoto (DSO, nikoliv planety) je kvalita dnesnich strojove vyrabenych zrcadel 300/1200mm naprosto dostatecna a limity jsou predevsim v mechanicke konstrukci (tubusy, vytahy, uchyceni optiky, levne komakorektory...).

Moje predstava je poridit nejlevnejsi cinsky newton 300/1200, ale se solidnim minimalne 3" okularovym vytahem (http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... uszug.html nebo http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... tubus.html)

Doplnit jej kvalitnim 3" ASA komakorektorem 0.95x a postupne povymenovat/doladit ty mechanicke dily, ktere se ukazi jako nejslabsi (mam predjednany carbon tubus, jine dily jsou ve vykresech pro CNC stroj).

Otazkou je zda se nakonec neukaze nejslabsim clankem prave ta levna cinska optika...a zda by poslednim krokem upgrade nemusel byt upgrade prave te originalni optiky.

Ma na astrofoto DSO nejaky podstatny vliv parametr 1/6 - 1/10 Lambda?

diky,


Pavel Vabrousek
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#2

Příspěvek od ceres »

Ked uz sme pri Newtonoch, tak toto:



je cez 10" Newton. To ked bude niekto nabuduce tvrdit, ze na Slnko su refraktory nevyhnutnostou...

8-)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#3

Příspěvek od Vabra »

je cez 10" Newton. To ked bude niekto nabuduce tvrdit, ze na Slnko su zrkadla nevyhnutnostou...Asi nerozumim slovensky tak dobre jak jsem si myslel. Ale nemelo byt v posledni vete misto "zrkadla" "cocky/refraktory"?

BTW nejsou tam nejake dalsi detaily jak z 10" newtonu vyloudit takovy snimek (clony, filtry,...)?
Pavel Vabrousek
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#4

Příspěvek od ceres »


Asi nerozumim slovensky tak dobre jak jsem si myslel. Ale nemelo byt v posledni vete misto "zrkadla" "cocky/refraktory"?

BTW nejsou tam nejake dalsi detaily jak z 10" newtonu vyloudit takovy snimek (clony, filtry,...)?
diky, opravene...

http://www.astrokraai.nl/viewequipment.php

je to obycajny Meade 10", naozaj totalna sunka ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#5

Příspěvek od Cztwerec »

BTW nejsou tam nejake dalsi detaily jak z 10" newtonu vyloudit takovy snimek (clony, filtry,...)?  Ale to je naprosto jednoduché, jen mít pořádnou kamerku, podmínky a pořádný kus praxe. I tak takové snímky nebudou po splnění předchozích podmínek padat jak na běžícím páse.

Pokud vím tak Kraiikamp od kterého bude zřejmě snímek používá filtr G, citovaný Bird z předchozích postů používá Orion newton.
Lectorem iustus...
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#6

Příspěvek od ceres »

je to o tom, co som tu uz pisal hadam 100x - vyuzit pristroj na 100 %. To sa vsak nedari asi nikomu a skor by som povedal, ze standardom sa stava vymena pristroja za novy uz po vycerpani 10% jeho kapacit. Potom sme svedkami tych "pretekov" za vacsim, kvalitnejsim, drahsim... Kvalita pristroja totiz nie je primarne o tom, aky ma spot, Strehl, P-V atd., ale o tom, kto s nim co a ako odfoti/uvidi. V tom su hlavne rozdiely...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#7

Příspěvek od Cztwerec »

Ano, s tím pane kolego plně souhlasím. Já osobně jsem nevyužil potenciál C11 ani jednou. Na to čekám jak na smilování.

Ikdyž ten průměr jsem chtěl na planety co největší, když už, tak už.

Takže zlatá slova!!!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#8

Příspěvek od Vabra »

e to o tom, co som tu uz pisal hadam 100x - vyuzit pristroj na 100 %. To sa vsak nedari asi nikomu a skor by som povedal, ze standardom sa stava vymena pristroja za novy uz po vycerpani 10% jeho kapacit. Potom sme svedkami tych "pretekov" za vacsim, kvalitnejsim, drahsim... Kvalita pristroja totiz nie je primarne o tom, aky ma spot, Strehl, P-V atd., ale o tom, kto s nim co a ako odfoti/uvidi. V tom su hlavne rozdiely...
I kdys se s tim neda nez souhlasit presto bych radeji ocenil prispevek k zadanemu tematu.

Ano nekteri z nas maji sklon porizovat si nove hracky i kdyz plne jeste nevyuzili potencial tech stavajicich. Ale budme za to radi, nebot nam tak davaji moznost koupit z druhe ruky kvalitni optiku (elektroniku,..) za ceny nizsi nez prodejni...
Mozna to neni pristup velmi setrny k prirodnim zdrojum a podporuje nenasytne kapitalisty, ale to uz do tohoto tematu nepatri vubec...

dekuji
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#9

Příspěvek od Homer »

Ceres:
je to o tom, co som tu uz pisal hadam 100x - vyuzit pristroj na 100 %. Jen tak okrajově OT - kdo využívá auto, mobil, počítač, lyže ( doplňte co chcete...) na 100% než si koupí nové auto, mobil, počítač, lyže?
To platilo v době, kdy se nedalo takřka nic sehnat...Zda to je dobře nebo ne, ať si odpoví každý za sebe.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#10

Příspěvek od MMys »

Zrovna jsem kolegovi dostavěl jeden 200/800 s ASA reduktorem 0.73x (tedy výsledná světelnost f/2.9) Výsledek vypadal při předvčerejším pokusu velmi slušně (on se Miloš pochlubí, až bude mít čas). Primár a sekundár byly z nějakého levného TS newtona či co to bylo (to ví Funtomas ) Ještě jsme použili JMI výtah, zbytek všecko na novo.

I bežná čínská optika zdá se být v pohodě pro tyto účely. Pro dlouhé expozice limituje kresbu hlavně seeing, a také použitý korektor, který je většinou počítaný nějak kompromisně, kdy k dobré kresbě v kraji pole dojde obvykle na úkor zhoršení kresby na ose (jsou i vyjímky). Nicméně astrografy nebývají kresbou na difrakčním limitu v celém poli. Takže ne úplně TOP optika se pro tento účel zase asi nijak moc nepozná.

Průšvih jsou ale efekty typu sleštěné okraje a podobně. I malá vadná část plochy, která se mnohdy ani neprojeví vizuálně, nebo jen na hodně jasných objektech (malý příspěvek k celkovému obrazu), se projeví za dlouhé expozice, kdy se světlo akumuluje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#11

Příspěvek od ceres »

Ceres:
Jen tak okrajově OT - kdo využívá auto, mobil, počítač, lyže ( doplňte co chcete...) na 100% než si koupí nové auto, mobil, počítač, lyže?
To platilo v době, kdy se nedalo takřka nic sehnat...Zda to je dobře nebo ne, ať si odpoví každý za sebe.
To mi nepride ako dobry priklad - ja kazde nove auto osolim na hranici maximalnej rychlosti (a musim povedat, ze deklarovana maximalka je u vacsiny aut hlboko pod jeho moznostami), ked mi na pocitaci nepracuju naplno vsetky jadra, tak som nepokojny, mobil facha do prehriatia...

Myslel som to tak, ze ked si kupim nove auto a vyskusam, ze zvladne rychlost pohybu v obci, tak si hned idem kupit nove. A ked mi novy i7 procesor dokaze otvorit MS Word, tak ho menim za i7+1...

Koniec OT, sorry

To MMys: aj ja chcem, ale 300/1200. Postavis? ::)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#12

Příspěvek od MMys »

Přesně tu plánuju do kopule, tak až si to vyzkouším nejdřív na sobě, nevylučuju to. Ale dřív než tak příští rok to nebude. Jsem zvědavý, jak to bude fungovat. Zrovna dneska jsem montoval kopuli, zejtra snad půjde jeřábem nahoru.

ASA sice deklaruje, že ten korektor je tak akorát na KAF8300, nicméně na Canonu s APS senzorem a primárním zrcadle f/4 to v krajích o moc bídnější nebylo, i vinětace byla rozumná. Trošku bylo něco nakřivo, neseděl maličko levý horní roh. Čekal jsem, že se to zhorší daleko více.

A navíc jsem našel doporučení, že lze získat nějakých 5-6mm pole navíc pomocí zkrácení backfocusu asi o 3mm, za cenu jen velmi nepatrného zhoršení na ose. To ještě budeme muset zkusit. Mluvím o 2" verzi reduktoru.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#13

Příspěvek od Vabra »

MMys:

Diky za povzbudive informace... :)

Ceres:
Uz nechte auta, procesory a nakupni apetit spotrebitelu stranou. Je to o kazdem jednom a s tematem to nema skoro nic spolecneho... :-X
Pavel Vabrousek
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#14

Příspěvek od ceres »

MMys: super, gratulujem a tesim sa na reporty

Vabra: jasne, koncim, uz len o nwt...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zrcadlo a ZRCADLO - vliv na astrofoto

#15

Příspěvek od Konihlav »

ozivil bych po letech toto vlakno. Stale jsem totiz nikde nenalezl exaktni odpoved (zase ale zjednodusenou natolik, abych ji porozumel) na to, jaky vliv ma rozdil zrcadla lambda bla bla versus lambda bla pri foceni DSO objektu nekolikaminutovou expozici (resp. pripadne i nekolikavterinovou expozici malou a citlivu kamerkou, kde mohu silne zanedbat seeing!).

Co na to mistni exprti? ;)

zde jsou ceny primaru vybranych zrcadel:
ORION UK Hauptspiegel - - 250/1200mm - f/4,8 - 1/10 Lambda 862,00 EUR
ORION UK Hauptspiegel - - 250/1200mm - f/4,8 - 1/8 Lambda 787,00 EUR
ORION UK Hauptspiegel - - 250/1200mm - f/4,8 - 1/6Lambda 690,00 EUR

jasny je, ze pro foceni planet to dulezite bude zcela urcite. Otazka zni, zda nekdo to neumi spocitat jak moc (uvazovany system je F/4.6 s ohniskem 1140mm a kamera ma bud 9um pixely nebo 4.54um pixely). Prvni verze ma image scale 1.63 arcsec na pixel, coz pri nasem prumernem seeingu kolem 3" dava cca FWHM 2 pixely. Druha verze (zajimavejsi pripad) ma image scale 0.82 arcsec na pixel a v pripade kratkych expozic (30 sekund) je i u nas v CR mozny mit seeing treba jen 1.5" tj. 2 pixely FWHM pro tnto pripad. Spot soustavy na ose a kolem osy je mensi jak 3um(!). CFZ je pro 550nm pro svetelnost F/4.6 kolem 57um. Kam nacpat tu kvalitu zrcadla???


Ja umim spocitat
Odpovědět