Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#631

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Panorama s fotoaparátem na výšku, téměř 180%, světelně velmi náročná scéna,65% rozlišení :
DSC03679 - u65.JPG
DSC03679 - u65.JPG (1.88 MiB) Zobrazeno 4135 x
Všimněte si vynikající kontrast v protisvětle a se sluncem v záběru. Ty světlé fleky na paneláku nejsou samozřejmě odlesky v zoomu, ale odrazy slunce od oken našeho domu. Otevřít na nové kartě.
milann88
Příspěvky: 4
Registrován: 11. 05. 2019, 13:02

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#632

Příspěvek od milann88 »

Zdravím, máte někdo zkušenosti s objektivem Carl Zeiss Spiegelobjektiv 1000mm F5.6? Případně jak se pohybují ceny za tohle sklo.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#633

Příspěvek od SIRIUS_758 »

...když budeš tady na AF hledat, tak o něm píše LKamarád - vytunil ho, leč nedělají mu dobře nízké teploty.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#634

Příspěvek od Psion »

SIRIUS_758 píše:Kreslí to i hvězdy bodové až do rohů. Tady je ukázka z dnešního pozdního soumraku - je to jen jpeg a hodně vytažený, aby nějaké hvězdy vylezly. Navíc tam byla vysoká oblačnost. Na nejkratším ohnisku a na plnou díru, tj. 2,4. Výřezy z rohů v plném rozlišení pak následují.
To vypadá slušně!
capricornusko
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 10. 2018, 11:52

objektív na astrofoto ????

#635

Příspěvek od capricornusko »

zdravim pánstvo,
prečítal som celé vlákno, aký objektyv na astrofoto ( DSO), ale pravdu poviem že stoho množstva čítania, už ani neviem aký zháňať: :-)...skončilo to pri Tom objektíve REDCAT 51...to je najostrejši objektyv vhodný na DSO momentálne na trhu ? či radšej dáky starší manuálny Nikon nikkor 300mm f4,5 ED za cenu 200€ etc...
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: objektív na astrofoto ????

#636

Příspěvek od John2y92 »

Tak záleží co chceš za ohnisko, pokud začínáš, klidně bych šel cestou Samyang 135/2.
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
capricornusko
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 10. 2018, 11:52

Re: objektív na astrofoto ????

#637

Příspěvek od capricornusko »

mal som namysli ohnisko okolo 300 mm ,,
.... keď sa človek začíta, koľko všelijakých tých úprav , reduktorov, biningov a rovnačov, stackerov a flatov , montáži a kadejakých materí okolo toho, potom sa začitate do CCD kamier , zistíte že to je lepšie a kade tade po tých technických výrazoch ,no nič....idem radšej na dobre pivko :-)))
Uživatelský avatar
Braun
Příspěvky: 25
Registrován: 30. 12. 2014, 13:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#638

Příspěvek od Braun »

Ahoj, rozhoupal jsem se a rozhodl se, že si pořídím 14mm Samyang XP. Vzhledem k tomu jaká loterie s dobrým kusem to je, obeslal jsem těch pár eshopu kde ho májí z dotazem, jestli bych mohl pár kusů vyzkoušet.

Všude mě ale poslali ho dáje s tím, že nedrží nic skladem a po objednání si to nechávají posílat od EU distributora. Nevím jestli kecali nebo ne, ale všude jsem řekl, že bych klidně složil zálohu na víc kusů, tak bych skoro řekl že ne. Nemáte někdo nápad/kontakt kde bych to mohl zkusit? Dávat dvacku a pak doufat, že to bude OK, nebo aspoň vypodložitelný se mi nechce..
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#639

Příspěvek od Roman (Rick) »

Síce som nemal XP osobne v ruke, ale i ten obyčajný 14mm sammy mi prišiel slušný ... A, keď si pozrieš recenzie, zistíš, že to XP až taký rozdiel nie je a je otázne, či sa to za ten rozdiel v cene stojí. Záleží aj či fotíš 12Mpx mašinou, alebo nejakým Nikonom D850 ...
Uživatelský avatar
Braun
Příspěvky: 25
Registrován: 30. 12. 2014, 13:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#640

Příspěvek od Braun »

Ten obyčejný jsem měl a prodal, protože můj kus byl zrovna uplně k ničemu.. :-(
Je fakt, že možná u té 2.8 bych aspoň sehnal na výběr z více kusů... Ale neříkejte mi, že nikde ty tři XPčka na vyzkoušení neseženu..
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#641

Příspěvek od Roman (Rick) »

No tie XP všeobecne som videl veľmi málo v predajniach ...
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#642

Příspěvek od LKamarad »

Roman (Rick) píše:Síce som nemal XP osobne v ruke, ale i ten obyčajný 14mm sammy mi prišiel slušný ... A, keď si pozrieš recenzie, zistíš, že to XP až taký rozdiel nie je a je otázne, či sa to za ten rozdiel v cene stojí. Záleží aj či fotíš 12Mpx mašinou, alebo nejakým Nikonom D850 ...
Ten rozdíl XP 2.4 vs starý 2.8 je dosti zásadní - nejen ve kvalitě optiky (ostrost v krajích), ale hlavně v mechanickém provedení. Ten XP je stabilní a drží polohu zaostření, kdežto starý se za pár týdnů / měsíců užívání "rozpadne" - pokud se s ním něco zaostří v poloze nahoru a pak se sklopí dolů, tak se fokus posune z nekonečna třeba na 1m .... Po zaostření na hvězdy a několika minutách expozic se dostává mimo zaostření ..... prostě BULLSHIT! :(
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#643

Příspěvek od Roman (Rick) »

Chápem, že bežná 14 nie je žiadna sláva, čo sa kvality týka, tej mechanickej, ale ja som ju používal asi rok a žiadny z problémov, ktoré spomínaš som nemal ... Ale zas, ja si objektívy celkom "šanujem" ;).

Inak, tu je pekné porovnanie starej a novej verzie (a sigmy art) na hviezdach, ktoré som pozeral dávnejšie: https://www.youtube.com/watch?v=JpnZ4pU763s
Uživatelský avatar
Braun
Příspěvky: 25
Registrován: 30. 12. 2014, 13:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#644

Příspěvek od Braun »

Jo to srovnání jsem na YT viděl.. No a musím říct že borec mě svou erudovaností úplně nepřesvědčil. Mimo to, takový srovnání je mi stejně na nic, když vím, jaký kvalitativní rozdíly v těch kusech můžou bejt.
LKamarad: Ty nemáš nějaký tip, kde sehnat a následně přebrat?
Uživatelský avatar
MartinV
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 01. 2009, 22:40

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#645

Příspěvek od MartinV »

Ahoj všem,
včera mi konečně poštou došel očekávaný Samyang F2.0/135mm (EF). Ještěš večer jsem jej otestoval pod oblohou na nemodifikovaném 6D z domu ze zahrady. Test na plnou díru, ISO 800, 30" jedna z fotek.

https://photos.app.goo.gl/poznZSViTSivqMha6
Krapet protáhlé hvězdy v pravém okraji

Ostřil jsem pokaždé do jiného místa a výsledek takřa stejný.
Data jsem prohnal přes CCD Inspector (scale 9.99 arc/pixel, 6.54um)
https://photos.app.goo.gl/zxY6kKk4E6bXx3CTA
https://photos.app.goo.gl/jHQSPc9TewoyGoVN8

Rád si poslechnu názor zkušených (třeba LK?)
Edit:
Škoda těch rohů, ale při mé smůle na astrotechniku mám obavy, že kdybych jej vyměnil dostane se mě do rukou horší.

MartinV
Samyang 135 mm f/2.0 ED UMC, Canon EOS 6Dmod, iOptron iEQ30 Pro, ZWO ASI120MM-S, ZWO EAF

https://astrofotky.cz/~MartinV
Odpovědět