2000 Kč za SW úpravu PE.

Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

2000 Kč za SW úpravu PE.

#1

Příspěvek od Slávek »

Nabízím 2000Kč (nebo dohodou). Hledám někoho, kdo umí zjistit PE montáže (HEQ5) a nahrát její průběh do elektroniky montáže s cílem snížit periodickou chybu. Hlavně v Praze a okolí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

2000 Kč za SW úpravu PE.

#2

Příspěvek od MilAN »

Problém není zjistit PE, problém je v tom, že PEC je nutno po zapnutí montáže ruční pointací nahrát a potom několik otáček šneku lze počítat se sníženou PE na hodnotu 1/2 až 1/3 původní hodnoty. Tohle je nutné provést vždy po nastartování montáže, vzhledem k tomu , že montáž nemá enkodéry , takže není možno určit žádnou "startovací" = výchozí polohu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Jan Hubík
Příspěvky: 80
Registrován: 08. 05. 2009, 16:04

2000 Kč za SW úpravu PE.

#3

Příspěvek od Jan Hubík »

V tomhle se vyznám jen minimálně, ale když jsem viděl tu cenu, tak jsem si říkal, že to snad musí jít vygooglit. Našel jsem tohle: http://ozastro.dyndns.org/pec.html

Třeba to nějak pomůže. ;)
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

2000 Kč za SW úpravu PE.

#4

Příspěvek od Slávek »

no já si myslel, že s něčím takovým asi bude problém. Jelikož často jezdím do zahraničí, každé kilo dolů je velký plus, takže kdyby to šlo vylepšit SW cestou- bez pointace (a dalšího dalekohledu) bylo by to super, tak teda asi nic no... :(
Jan Hubík
Příspěvky: 80
Registrován: 08. 05. 2009, 16:04

2000 Kč za SW úpravu PE.

#5

Příspěvek od Jan Hubík »

A ještě jsem k tomu našel tohle:
http://ozastro.dyndns.org/heq5glitches.html
A tam se mluví o tomhle, což by mělo umožňovat právě tu kontrolu nad PEC:
http://eq6.update.rajiva.de/

Pokud jsou to blbosti, tak ať to moderátor smaže.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

2000 Kč za SW úpravu PE.

#6

Příspěvek od Slávek »

no vypadá to, že se bude muset pointovat. očividně PEC nebude dobré řešení, už jen třeba proto, že když se neudělá zcela přesně, tak se může i PE zhoršit. Šlo mi o to, aby bylo v terénu vše co nejsnažší, ale pro nahrání PEC je tam koukám potřeba i ustavení montáže nejlépe driftovou metodou a pokud vím, ta spočívá ve vizuálních korekcích, které budu jako fotograf dělat velmi těžko přes objektiv a zrcadlovku navíc se to už dost komplikuje.
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

2000 Kč za SW úpravu PE.

#7

Příspěvek od Prazan »

Slávku, s tou montáží, co máš (mám) je v terénu právě nejsnazší pointovat nebo fotit kratším ohniskem/časem. Tohle obejít nepůjde. Pokud máš pocit, že periodická chyba tvé montáže je "větší než malá", tak ji změř. Určitých zlepšení lze docílit vyčištěním převodů a aplkací kvalitních maziv. Sám jsem do toho šel, ale dá se říct, že pouze "z nudy".
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

2000 Kč za SW úpravu PE.

#8

Příspěvek od Slávek »

Samozřejmě nepochybuji o výhodách pointace. PE není špatná, ale říkal jsem si prostě, že bych montáž někomu za úplatu dal a on by jí "vyladil"... No ale přes SW (PEC) to asi fakt není tak snadný.
PS: nabídka platí i nadále v tom smyslu, že kdyby někoho napadlo jak opravdu snížit PE, tak to beru. (takže když ne SW úpravou, tak třeba mechanickým doladěním (mazivo, nebo já nevím... úprava šneku??) ale do toho se nechci sám pouštět. Montáž jsem koupil novou a fotil s ní jen dvakrát, takže předpokládám, že čistit nepotřebuje. Takže kdyby se tu našel někdo, kdo by se toho ujal tak vítám. Z mnoha důvodů se snažím o maximální jednoduchost v terénu. (zvláště pak při vysokohorských výletech)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

2000 Kč za SW úpravu PE.

#9

Příspěvek od Psion »

Za 2000,- určitě nějaký vykuk nápad dostane, vzhledem k tomu, že nevíš jaká PE je, tak ji lze určitě snadno "snížit" ;)
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

2000 Kč za SW úpravu PE.

#10

Příspěvek od Hajs »

No pokud nevíš jakou má montáž PE, tak bych to neřešil. U tehle montáže lze upravit pouze mazivo a vule šneku, nic víc podle mne nemá cenu. Mám HEQ5 a zatím jsem nemel potřebu nic takového provádět. A pokud budeš fotit krátkým ohniskem , tak už bych to neřešil vubec..
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

2000 Kč za SW úpravu PE.

#11

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Nez upravovat sneka (nebo vyrabet snad nejake nove dily), tak bych snad radeji prisetril a koupil nejakou lepsi montaz. Asi by to nevyslo nakonec o moc draz nez to laborovani.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

2000 Kč za SW úpravu PE.

#12

Příspěvek od Konihlav »

ja jsem si s PEC sice jednou hral, ale nijak slavne to tusim nedopadlo. PE jsem i parkrat meril webkou a bylo to v maximech az k 20" ale pricitam to tomu, ze vlastne nikdy jsem nemel dobre ustaveno (coz je zaklad a chce se tomu fakt vice venovat nez 2 minuty).
Myslim, ze bez pointace to nepujde. Kazde reseni, kde bys pointaci na kratka ohniska nepotreboval je ponekud drazsi (AstroTrac - zase je ho treba perfektne ustavit, Losmandy GM-8, Vixen PG...). Bez velke sumy penez toho proste nedocilis (Mach 1GTO nebo AP 900GTO by Ti tu sluzbu udelalo dobre).
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

2000 Kč za SW úpravu PE.

#13

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Periodicka chyba je nezavisla na ustaveni montaze a pro mereni nemusi byt montaz ustavena V dusledku neustavene montaze akorat v case ujizdi obraz hvezdy, ale vlastni "namodulovana" krivka PE na obraz hvezdy je porad stejna :-)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

2000 Kč za SW úpravu PE.

#14

Příspěvek od MilAN »

Žádné vyčištění ani mazivo neovlivní základní  a tudíž rozhodující velikost PE. Může pouze trochu uhladit průběh ( pokud  zůstal v převodech "bordel" po obrábění), ale PE nesníží.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

2000 Kč za SW úpravu PE.

#15

Příspěvek od KDan »

Já jsem to vyřešil jednoduše tak (už jsem to zde někde psal), že jsem sundal tu gumovou zátku, která kryje hřídelku šneku pro "ruční náhon" RA pohybu a na volný konec jsem nasadil homemade rafiku. Hřídelka je totiž z jedné strany zbroušená, takže její polohu lze ustanovit reprodukovatelně. Pomocí tohoto ukazatele lze nastavit výchozí polohu šneku s přesností minimálně -+2 stupně (malým vrtáčkem jsem si jemně vyznačil "kalibrační" důlek na hlavě montáže), což bohatě stačí. No a potom stačí používat vždy jen ten jeden PEC soubor, nahraný pomocí korekcí dělaných při přesné ruční pointaci.

Soubor jsem jednou pro vždy nahrál pomocní ruční pointace skrz Maka 102/1300 a 12.5mm pointační okulár, což se ukázalo býti přesné dostatečně.

Celé to nestojí skoro nic, natož 2000Kč.  ;D

Odpovědět