Radiovy polarimetr na 12 GHz

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Radiovy polarimetr na 12 GHz

#1

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Radiovy polarimetr na 12 GHz

S LNB s dvoji polarizaci prepinanou elektricky se mi podarilo vyzkouset radiovy polarimetr na slunecni sum. Vstupy V a H v LNB prepinam v rytmu 25 Hz a pomoci synchronniho detektoru vystupni indikator ukazuje pomer V/H pri "prejeti" slunce antenou o prmeru 32 cm. Zaznam je "S-krivka" jako z diskriminatoru. Cekam, co zajimaveho pristroj ukaze, az budou na Slunci skvrny. Druhy indikator ukazuje obvyklou intenzitni odezvu.

Rad bych vysledky konzultoval s nekym, kdo podobny polarimetr zkonstruoval a/nebo provozuje.
Na pozadani poslu schema, obrazek a zaznam, prosim udejte Vas e-mail.

Zdravi Jiri Polivka
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Radiovy polarimetr na 12 GHz

#2

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Doplneni pro zajemce:
Zatim se mi podarilo "sjet Slunce" tim polarimetrem ve trech operacich: 2.12, kdy bylo Slunce bez skvrn, S-krivka hladka, uhlova vzdalenost mezi vrchloy 4,5 stupne. 15.12, na Slunci skvrny pobliz okraje, S-krivka zvlnena. 16.12, skvrny na okraji, S-krivka opet zvlnena, jen trochu jinak.
Zda se, ze tento miniaturni radiovy polarimetr dokaze indikovat slunecni aktivitu. Jeste nevim, jak zaznamy interperetovat...
Zdravi Jiri Polivka
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radiovy polarimetr na 12 GHz

#3

Příspěvek od Rudy »

Váš experiment je veľmi zaujimavý a v amatérskej rádioastronómii asi ojedinelý. Ja sám som tak ďaleko nezasiel a budem zvedavý na Vaše ďalšie výsledky meraní a pozorovaní. Hádam najzaujimavejšie, na Vašom projekte je až extrémne malá, len 32 cm parabola.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radiovy polarimetr na 12 GHz

#4

Příspěvek od Rudy »

Bliži sa čiastočné zatmenie Slnka a tak som narýchlo poskladal malý rádioteleskop. Montáž som si požičal z hvezdárne v Partizánskom dokúpil som 80cm offsetovú parabolu no a k tomu LNB za pár EUR, komerčný satelitný Ku-pásmový konvertor. Šumové číslo 0,1!!! Kupoval som ho tesne pred záverečnou a mali len TWIN ( dvojitý). Vtedy ma napadla myšlienka, postaviť jednoduchý softwárový Rádio polarimeter podľa pána Polivku. Už dávnejšie som niečo podobne skúšal a konzultoval s pánom Polivkom ale bolo by k tomu treba vyrobiť celu elektroniku ( prepínany zdroj, synchro-detektor, komparátor atd. ) a na to už nieje čas. Môj návrh je teda taký, že stačí Twin LNB, dva linkové zosilňovače a dva jednoduché diódové detektory. Každý z nich napájaný rozdielnym napätím, teda 14V a 18V. Za detektormi dostaneme dve napätia V/H. Tieto dve napätia zosilníme podľa potreby jednosmerným zosilňovačom a cez A/D prevodník pripojíme k PC. Softwárovo porovnávame obe napätia a rozdiel medzi V/H zaznamenávame pomocou SW RadioSkypipe. To je celé.  ;) Som veľmi zvedavý, pretože pozorovať rádioteleskopom je možné aj v prípade, že bude zamračené. Výsledok ale uvidím až po čiastočnom zatmení.



ďalšie obrázky tu:
http://www.wavesfromspace.org/wp-conten ... ds/RP2.jpg
http://www.wavesfromspace.org/wp-conten ... ds/RP3.jpg
http://www.wavesfromspace.org/wp-conten ... ds/RP4.jpg
http://www.wavesfromspace.org/wp-conten ... ds/RP5.jpg
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Radiovy polarimetr na 12 GHz

#5

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Vyborne, pan Slosiar!
Tiez mam rad co najjednoduchsie konstrukcie! Vasa sa zda vyborna!
Jediny problem vidim v "zladeniu" oboch anten, ale ako je Slnko mensie, nemusi to byt' az taky problem.
Drzim palce a tesim sa na vysledok!
U mna, skoda, zatmenie nie bude viditelne, tiez preto, ze cakame dazd', este niekolko dni.
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Radiovy polarimetr na 12 GHz

#6

Příspěvek od BlackHole »

To je výborný nápad a jsem velmi zvědav na výsledky! Podobný systém bych rád zkusil pro kontinuální pozorování Slunce, protože díky této konstrukci by bylo možné určovat přímo Stokesovy parametry I a Q (resp. jejich střední hodnoty), ovšem nikoli ve spínaném režimu, ale v režimu TPR. Uvidíme, jak se mi to bude dařit...
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radiovy polarimetr na 12 GHz

#7

Příspěvek od Rudy »


Jediny problem vidim v "zladeniu" oboch anten, ale ako je Slnko mensie, nemusi to byt' az taky problem.
Drzim palce a tesim sa na vysledok!

Parabola bude len jedna, pán Polivka. Twin LNB to sú vlastne dva LNB v jednom, takže majú spoločný vlnovod a sú v jednom ohnisku. Nieje treba nič nastavovať. Každý z nich je možne prepnúť na inú polarizáciu a meranie môže byť kontinuálne.

Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Radiovy polarimetr na 12 GHz

#8

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Takze Vas "dual LNB" je skoro totez co jsem zkusil ja. Vyzkousel jsem asi ctyri takove LNB a vybral jeden, ktery mel pokud mozno stejnou odezvu (zisk) pro obe polarizace.
K tomu pouzivam "kapesni Slunce", sumovy zaric- dipolek s e-b diodou vf SMD tranzistoru v lavinovem prurazu, pres asi 1 kOhm z baterie 9V. Diodou tece asi 5-10 mA a sumici dipolek ma polarizacni pomer >30 dB. Otacenim tohoto dipolku pred ustim LNB (asi 30-50 cm na ose) lze zjistit zisk LNB pro kazdou polarizaci zvlast.
Doufam, ze Vas polarimetr pri zatmeni dokaze zjistit neco zajimaveho, take se objevila cerstva skvrna. Tesim se na Vas vysledek!
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radiovy polarimetr na 12 GHz

#9

Příspěvek od Rudy »

Urobil som zo pár posledných testov. Tu je ukážka približne 2 hodinového záznamu rádio polarimetru z 1.1.2011 no a takto by mohlo približne vyzerať moje pozorovacie okno. Čas je v UT .
Červená čiara je H, modrá V  a zelená je (H-V)*20.




Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Radiovy polarimetr na 12 GHz

#10

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Vyborne, so skvrnami ktore teraz na Slnku mozno vidiet' myslim Vas polarimeter tiez ukazuje zvlnenie. V roku 2007 som zvlnenie pozoroval tiez, ked boli na Slnku skvrny.
Obdivujem Vas presny pohon a velmi stabilny vystup oboch kanalov.
A teraz som zvedavy na Vase pozorovanie zatmenia Slnka.
Moje prve a posledne pozorovanie bolo v roku 1976, este s elektronkovym radioteleskopom na 9,5 GHz.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radiovy polarimetr na 12 GHz

#11

Příspěvek od Rudy »

Obdivujem Vas presny pohon a velmi stabilny vystup oboch kanalov.
Ten pohon montáže je riadený synchrónnym motorom a jeho presnosť je daná sieťovou frekvenciou. Tá ale nieje vždy presne 50Hz. Pri mojom pozorovaní bola maličko vyššia, takže mi montáž Slnko predbiehala. Nechcel som ale počas pozorovania robiť žiadné korekcie a tak to na zázname vidieť ako mierny pokles intenzity.

Tu je výsledok mojho pozorovania čiastočného zatmenia. Záznam som mohol spustiť až okolo 9 hodiny pretože moje pozorovacie miesto je vo veľmi členitom teréne. Bolo zamračené a slabo snežilo a takže som robil celé pozorovanie " naslepo" a s monažou som už radšej nehybal.
Vrchný je záznam z 1.1.2011 a spodný je z čiastočného zatmenia.
Rádiový polarimeter:
Červená čiara je H, modrá V, zelená (H-V)*10 a fialová (H-V)*20
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Radiovy polarimetr na 12 GHz

#12

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Vazeny pan Slosiar:

Blahozelam Vam k zaujimavemu zaznanu! Myslim, pretoze zatmenie bolo len ciastocne, ze ste potvrdili pokles intenzity. Zmena polarizacie sa nezda byt vyrazna.
Sam som zaznamenal len jedenkrat podobne zatmenie na 9,5 GHz v roku 1976 v Prahe. Moj radiometer fungoval na 9,5 GHz a s antenou o priemere 1,5 m bol pokles intenzity vyraznejsi. Pretoze radiometer bol nestabilny, kyval som antenou na Slnko a na nebo a zaznam zlozil z bodov. Myslim, ze vysiel v clanku kedysi Slaboprudom Obzore ~1976.
Odpovědět