Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#1

Příspěvek od Pavuk_ »

Dobrý den,

Četl jsem váš dokument ohledně pásem (http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/aramain.php) a zjistil jsem, že pásmo 11 GHz patří k těm dostupnějším. Jestli jsem to správně pochopil, pak potřebuji

1. Parabolu - běžnou satelitní - je to tak?
2. LNB konvertor - je to tohle?

Veccom uni 0, 3dB - Výborný konvertor se šumovým číslem 0.3 dB pro 1 přijímač, frekvenční rozsah 10,7 - 12,75 GHz. Vhodný pro příjem např. natáčecího zařízení - cena 500 kč

3. Co bych potřeboval dále? Jde zpracovávat pomocí PC - pokud ano, jaký program? Potřebuji další elektronické obvody a pokud ano, jdou snadno vyrobit?  

Bydlím v paneláku, takže moje možnosti nějakých montáží jsou celkem nemožné. Díky za odpověď.

Pepek
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#2

Příspěvek od Pavuk_ »

Pepek napsal: ...pak potřebuji
1. Parabolu - běžnou satelitní - je to tak?
2. LNB konvertor - je to tohle?
Veccom uni 0, 3dB - Výborný konvertor se šumovým číslem 0.3 dB pro 1 přijímač, frekvenční rozsah 10,7 - 12,75 GHz. Vhodný pro příjem např. natáčecího zařízení - cena 500 kč
3. Co bych potřeboval dále? Jde zpracovávat pomocí PC - pokud ano, jaký program? Potřebuji další elektronické obvody a pokud ano, jdou snadno vyrobit?  

Bydlím v paneláku, takže moje možnosti nějakých montáží jsou celkem nemožné. Díky za odpověď.
K bodu1: ano "satelitnu" parabolu, najlepsie ofsetovu (myslim, ze stredove uz nedostat) ma lepsiu ucinnost oproti stredovej. Priemer okolo 1m (ak mas viac bubakov tak si mozes kupit 1.8m za 11litrov ::))

K bodu2: Ano trefa do cerneho, to je dnes top class konvertor. Ma neskutocne nizke NF 0.3dB co je skutocne "prahova hodnota".
K natacaciemu zar.: hovori sa tomu polarmount a tie co "jsou k mani" natacaju po geostac. drahe resp. potrebujes natacat aj vysku. Treba si to konstrukcne premysliet, lebo klasicky polarny zaves umoznuje natacat v malom rozsahu uhlov, avsak priorita je tuhost a odolnost voci vykyvom (vietor).

K bodu 3:
Myslim, ze navody take ako ma projekt RadioJove su velmi ojedinele. Nikde nenajdes od A po Z aj s vysvetlenim ako sa drzi pajkovacka ale priemerne vyspelemu radiokutilovi by mal stacit navod popisany na http://www.kolumbus.fi/michael.fletcher/ra_test.htm. Podla toho navodu som si postavil zariadenia pouzite na zatmeni Slnka '99 (popis) http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/pro ... enie99.php. Program som si sklikal v TurboPascale pod DOSom :D.

Zhrnute-podciarknute:
Konvertor je komplet prijmac, ktory (povazujuc ho za "ciernu skrinku" zosilnuje, filtruje a konvertuje signal (resp. sum) z 10.7-12.75 (dve pasma prepinatelne 22kHz signalom po koaxe) na 0.95-1.75 GHz. Sum/zisk je cca 0.3dB/40dB. Prijmac napojeny na konvertor uz vlastne iba filtruje (LC clen) a zosilni (MIO - mikrovlnne zos.) a detekuje (diodovy detektor alebo moderny log.det s AD83xx -obsahuje aj zos.), dalej nasleduje RA DC klasika t.j. spracovanie jednosmerneho napatia - nastavenie BIASu, GAIN a integracnej konstanty + A/D prevodnik do PC (tiez IO), napisat nejaky vlastny soft, alebo pouzit schemu a soft z http://www.radiosky.com/projectcentral.html.

Nevadi, ze budes pozorovat na balkone ved sam Fletcher pozoruje na balkone vid linku vyssie.

Ak som na nieco zabudol, kludne sa opytaj :hi:
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#3

Příspěvek od Pepek »

No, díval jsem se na tu stránku, nicméně jsem se ani nedostal k elektrické části, když mě zarazila mechanická složitost. Tohle snad ani nejde vyrobit (aspoň ne s mou "šikovností"). Elektroniku bych snad nějak zvládl.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#4

Příspěvek od vla »

Středová parabola musí mít při stejné ploše stejnou účinnost, problém je v tom, že konvertory se dnes dělají jako celek s ozařovačem ( vlnovodná vstupní trubka) pro ofsetové paraboly. Naopak středové paraboly se kupují včetně ozařovače, který je optimálně přizpůsoben ke konkrétní parabole, neboť k ní byl navržen. Z praxe vím, že když dáš ofset. konvertor do ofset. parabol různých výrobců jsou v síle získaného signálu rozdíly, protože je to prostě univerzální. Dnes se středové paraboly dají koupit až od větších průměrů, kde už ofset. výrobcům dochází dech, knim lze koupit konvertor bez ozařovače, který je ovšem dražší než ofsetový kompletní, zřejmě kvůli maloseriové výrobě, protože se moc nepoužívají, aspoň ne v Evropě. Pokud uvažuješ parabolu 1,2 až 1,5 m měl bys ji velmi levně sehnat přes annonci (paraboly 1,2 až 1,5 m se dnes hromadně vyhazují a bývají duralové, velmi kvalitní) i včetně polárního závěsu, který bi ti určitě vyhověl lépe, než dnešní tzv. H_H mounty. ( rotační polární závěs od horizontu k horizontu). K tomu bys dokoupil nový konvertor pro střed. parabolu a máš vystaráno. Samozřejmě bys k tomu polár. závěsu musel přidat ještě motor na elevaci, ale u závěsů pro táhlové motory ta není velký mechanický problém.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#5

Příspěvek od Pavuk_ »

Pepek napsal: No, díval jsem se na tu stránku, nicméně jsem se ani nedostal k elektrické části, když mě zarazila mechanická složitost. Tohle snad ani nejde vyrob :pimp2:it (aspoň ne s mou "šikovností").  Elektroniku bych snad nějak zvládl.Aha zabudol som povedat, ze ti Dickie verziu nemusis robit (ziadne vlnovodne vyhybky a dummy load a polarizery). Proste simple total power radiometer. Pozri si tu cast http://www.kolumbus.fi/michael.fletcher/dicke_uk.htm

tie veci, co sa tykaju verzie dickie som vypustil
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

vla napsal: Středová parabola musí mít při stejné ploše stejnou účinnost ....ALE zabudol si na to, ze ucinnost klesa vplyvom zatienenia ozarovacom (v tomto pripade konvertor). Pri ofset parabole nic netieni, takze je vyssia ucinnost. Dalsia vec je ze uroven postranych lalokov je nizsia pre ofsetove, stredove skratka maju problem s vlastnym tienenim.
Ucinnost v praxi: stredove 50%, ofsetove 70%
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#7

Příspěvek od vla »

Pakliže věříš tomu, že zastínění paraboly o průměru třeba 1,2m centrálně průměrem cca. 10 cm způsobí tak velké ztráty..., můj názor je ten, že nejdůležitější v tom systému je ozařovač a pokud ten je univerzální na všechny paraboly bez ohledu např. na jejich hloubku a průměr, ofsetový úhel atd. tak asi nebude zdrovna optimální. Ono většinou když je něco univerzální na všechno tak to nebývá zdrovna nejlepší ve všech parametrech. Bývaly doby, kdy se skutečně vyráběly paraboly a ozařovače ke konkrétním typům, ale v běžné dostupné komerční technice mi dnes vychází nejlépe stará poctivá středovka.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#8

Příspěvek od Pavuk_ »

vla napsal: Pakliže věříš tomu, že zastínění paraboly o průměru třeba 1,2m centrálně průměrem cca. 10 cm způsobí tak velké ztráty..., můj názor je ten, že nejdůležitější v tom systému je ozařovač a pokud ten je univerzální na všechny paraboly bez ohledu např. na jejich hloubku a průměr, ofsetový úhel atd. tak asi nebude zdrovna optimální. Ono většinou když je něco univerzální na všechno tak to nebývá zdrovna nejlepší ve všech parametrech. Bývaly doby, kdy se skutečně vyráběly paraboly a ozařovače ke konkrétním typům, ale v běžné dostupné komerční technice mi dnes vychází nejlépe stará poctivá středovka.Univerzalny ozarovac neexistuje. Pre kazdu hlbku paraboly t.j. pomer F/D (ohnisko/priemer) sa hodi iny typ.
Stredove paraboly sa robia okolo 0,35 F/D a ofsetove 0,5 F/D.
Ozarovac musi svojim smerovou charakteristikou optimalne ozarovat plochu anteny. V praxi sa pod slovom optimalne mysli oziarenie s poklesom -10dB ku okraju paraboly. Ak je toto cislo nizsie antene klesa zisk ale aj postranne laloky a naopak.
Ked je antena "hlbsia", feed je menej smerovy ako ked je "plytsia". V tom sme myslim zajedno  ;)
AVSAK zatienenie samotnym feedom je jedna strana mince, ten feed musi nieco drzat. Su to obvykle tri podpery, ktore zasahuju po plochy anteny a sposobuju znizenie ucinnosti.
Suma sumarum ofsetova parabola dava vyssi zisk a nizsie postranne laloky ako stredova.
PS: slovo zisk je zavadzajuce lebo je vztiahnute k urcitej vlnovej dlzke, v RA sa preto pouziva termin efektivna plocha anteny, ktora sa nemeni s vln.dlz., ta sa vypocita ako geometr.plocha * ucinnst
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#9

Příspěvek od vla »

Bohužel univerzální ozařovač dnes existuje (alespoň v komerční sféře), protože když jdeš koupit ofset. parabolu, můžeš si vybrat různé tvary (kulaté, oválné více-či méně, na výšku i na šířku, kosočtverečné, různé průměry, různá ohniska různé poměry f/d), ale vždy k nim dostaneš stejný konvertor, takže ten ozařovač musí zvládnout všechny tyto tvary Proto bych já osobně pro praktické použití preferoval středovku je při průměrech kolem 1,5m levná, z hlediska ozařovače lépe definovaná, takže nakonec pokud se nebudeme bavit o zakázkové výrobě nebude horší než ofset. Ona ta teorie se v praxi ne vždy naplní, např. takový multifokus pro satelitní příjem-v začátcích příjmu více družic bylo mnohokrát matematicky zdůvodněno, že toto "šilhavé "uspořádání nemůže fungovat a v praxi funguje docela dobře.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#10

Příspěvek od Rudy »

Ja by som suhlasil s VLA.Podla mojich vedomosti sa ofsetove paraboly zacaly vo velkom pouzivat az vtedy ked sa rozmery paraboly dostaly pod 90cm.Rozmery konvertorov sa vsak nezmenili.A pri tych mensich rozmeroch sa tienenie prejavuje vo vacsej miere ako pri parabolach 1.8m alebo 2m. Tiez by som volil stredovu.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#11

Příspěvek od Pavuk_ »

vla napsal: Bohužel univerzální ozařovač dnes existuje (alespoň v komerční sféře), protože když jdeš koupit ofset. parabolu, můžeš si vybrat různé tvary (kulaté, oválné více-či méně, na výšku i na šířku, kosočtverečné, různé průměry, různá ohniska  různé poměry f/d), ale vždy k nim dostaneš stejný konvertor, takže ten ozařovač musí zvládnout všechny tyto tvary Proto bych já osobně pro praktické použití preferoval středovku je při průměrech kolem 1,5m  levná, z hlediska ozařovače lépe definovaná, takže nakonec pokud se nebudeme bavit o zakázkové výrobě nebude horší než ofset. Ona ta teorie se v praxi ne vždy naplní, např. takový multifokus pro satelitní příjem-v začátcích příjmu více družic bylo mnohokrát matematicky zdůvodněno, že toto "šilhavé "uspořádání nemůže fungovat a v praxi funguje docela dobře. Nesuhlasim! Z hladiska konvertora ziadna ovalna antena v SAT TV praxi neexistuje, z pohladu konvertora je to vzdy kruh. Jediny rozdiel medzi stredovou a ofsetom je v F/D (moze a nemusi, ale v SAT TV praxi je to bezne) a v tom, ze ofset si netieni ani drziakmi ani konvertorom a to ma zasadny vplyv na ucinnost prijmu (ako som spominal). Univerzalny konvertor je preto nazyvany univerzalny, lebo vyhovuje pre najpredavanejsie (ofsetove s F/D 0.5) paraboly s F/D 0.5. Z hladiska teorie ziadny univerzalny neexistuje a nemoze zvladnut rozdielne F/D optimalne.
Ofsetova parabola v RA praxi ma jednu velku vyhodu: Dat do ohniska puhy konvertor vacsinou nestaci, neskor pribudnu rozne vlnovodne vyhybky, umele zataze a ine diely + ak chceme seriozne pracovat musime konvertor teplotne stabilizovat. To vsetko zvacsi zatienenie na neunosnu mieru. To to nehrozi pri ofsete. Nehovorim, keby pomer plochy, ktoru zabera konvertor+prisl. voci geom. ploche anteny bol zanedbatelny - je to jedno, ale ak ma disk priemer 1 - 2m je to neprispustne.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

Este troska matematiky:
mame typicku kruhovu parabolu 1.2 m s ucinnostou 50%, ak by sme ju nahradili ofsetovou parabolou s rozmerom male osi 1.2m s ucinnostou 70% (su aj vyssie) potom je to to iste akoby sme mali stredovu s rozmerom 1.42 sucin. 50%
To nie je prinos ? Ved cena paraboly stupa exponencialnym radom s priemerom (podobne ako pre opticke zrkadla).
Ef.plochy sa po vymenie zvacsila o 0.7/0.5 krat. = 1.4 krat
Pouzite vzoce: Sg=(pi()*D^2)/4; Se=Sg*ucin
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#13

Příspěvek od Rudy »

To Pavuk: Ale ved ty sam mas rozostavanu parabolu podla N2UO na 21 cm a ta je stredova. Preco potom obhajujes tu ofsetku?

Rudy
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#14

Příspěvek od vla »

Zdá se, že jsme narazili na složitý mezinárodní problém, v čechách se univerzální konvertor říká konvertorům společným pro analogové i digitální pásmo, nebo též dvoupásmové, s přepínáním LO signálem 22 khz, stejně jsou nazývány i v menu přijímačů, rovněž lze zakoupit paraboly oválné ofsetové , kruhové ofsetové a jak jsem již uvedl kosočtverečné ofsetové, to mi tedy vysvětli jak pro ten univerzální konvertor řekněme může kosočtverc vypadat jako kruh, ať se dívám z jakéhokoli úhlu ten kruh jaksi nevidím.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#15

Příspěvek od vla »

Rudy napsal: To Pavuk: Ale ved ty sam mas rozostavanu parabolu podla N2UO na 21 cm a ta je stredova. Preco potom obhajujes tu ofsetku?  

RudyNevím, jaké má Pavuk výrobní možnosti, ale pokud bych stavěl já, tak bych stavěl středovku, i s vědomím, že má třeba nižší účinnost, hlavně proto, že symetrická parabola je alespoň podle mě snadněji amatérsky vyrobitelná.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět