Rádiové pozorování meteorů

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Rádiové pozorování meteorů

#91

Příspěvek od PetrK »

Také mám začátečnické dotazy.
Stačí ten RTL2832U+R820T2 modrý plastový, nebo raději kovový s 0.5PPM TCXO, třeba Nooelec NESDR SMArt?
Bude něco slyšet/vidět na tu setovou magnetku?
Má smysl nějaké šumítko i na ostatní frekvence 100kHz - 1.7GHz, nebo raději ne, ať to zbytečně nezlobí?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#92

Příspěvek od ok1in »

Omlovám se, včera večer jsem to už nedal, pokusím se teda odpovědět na některé dotazy...
PetrK - foto spektra, pěkný a dlouhý odraz!

Ostatní dotazy směřovaly k RTL-SDR. Možná je to divné, ale opravdu moc nezáleží na tom, který typ to je. Proč? Na vstupu těchto tunerů je některý typ "čipových" tunerů, které se od sebe moc neliší. Mají rozdílný rozsah ladění (odkud kam to ladí), ale vstupní citlivost je zřejmě hruba stejná. Druhý důležitý parametr - větší bitové rozlišení, dává danému přijímači jen možnost korektně zpracovat vyšší rozsah úrovně (síly) vstupního signálu, ale neprojevuje se na citlivosti. SDR, pracující od velmi nízkých kmitočtů (full band) jsou jen tytéž TV SDR tunery, jen doplněny o směšovač pro dolní pásma KV.

Psal jsem, že jsem testoval RTL-SDR a "nedopadl dobře". Jeden den jsem nechal běžet souběžně dva detektory - jeden s SDRkem a druhý s transceiverem. Samozřejmě to byl značný rozdíl - toto levné SDRko, se prostě nikdy nemůže srovnávat s transceiverem, který má vstupní obvody na špičkové úrovni (citlivost, odolnost, nízký šum). Proto jsem minule zmiňoval, že u SDRek bude důležitý laděný předzesilovač, nebo klasický širokopásmový předzesilovač ale doplněný o pásmovou propust na vstupu (to je prostě nezbytnost), aby nebyl zahlcen "bordelem" okolních kmitočů. Předzesilovač by měl být co nejblíže u antény, samozřejmě venkovní (!). K ní taky padl dotaz - ta co je dodávaná s SDRK-em je naladěná v pásmu TV a tudíž není použitelná pro Graves. O anténách jsem se zmiňoval v popisech dříve.

Případné další dotazy se klidně pište dále, určitě nedomýšlím vše a popis, jak přijímat, je psán opravdů velmi povrchně, mnohé technické detaily jsem úmyslně vypouštěl, abych vás tím nezatěžoval... ;)
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#93

Příspěvek od ok1in »

Pro doplnění - právě jsou aktivní Geminidy ;)

Nejvydatnější roje
ms.jpg
ms.jpg (80.61 KiB) Zobrazeno 6705 x
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#94

Příspěvek od BiF »

Já bych to s tím RTL-SDR asi zkusil, pokud na tom opravdu nezáleží, tak bych koupil nějaký ten levnější...

Anténu k tomu bych postavil asi podle těchto parametrů - viz obrázek.
Jak kritické je přesnost těch rozměrů (povolené tolerance pro délky, průměry, ...)?
Jaký materiál? Měď, hliník, ocel?

Ten "laděný" předzesilovač se dá koupit, anebo se musí postavit?
Přílohy
HB9CV_anténa.jpg
HB9CV_anténa.jpg (55.84 KiB) Zobrazeno 6688 x
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#95

Příspěvek od ok1in »

Anténu postav jednoduše z hliníku - lepší by byl dural, ale blbě se shání. Tolerance rozměrů nejsou na těchto kmitočtech až tak kritické, +- mm nehraje roli. Předzesilovač stačí jakýkoliv širokopásmový z číny za pár kaček + před něj filtr, který se dá taky vyrobit s trochou umu doma. Nejjednodušší je asi typu helical, relativně snadno se vyrábí i ladí v "domácích" podmínkách.
https://www.changpuak.ch/electronics/He ... signer.php
https://coil32.net/online-calculators/h ... ilter.html

PS:
Tak mě napadlo, že by se asi daly vcelku dobře použít i VKV zesilovače pro příjem FM rádia, DAB či TV v pásmu III. Jsou sice laděné trochu jinde, ale jejich šířka pásma bude značná, takže by mohly být použitelné.

A co se týče antén, klidně sáhněte po hotových anténách pro radioamatéry na pásmo 144 MHz, např. tady http://www.radio-shop.cz/144-mhz/, ale prodává je mnoha dalších obchodů se zaměřením na radioamatéry a CB. Doporučuji směrovky, není třeba nijak dlouhé (do 4 element), ale svou práci odvedou i vertikální (všesměrové) s předzesilovačem. Jejich velká výhoda je velmi snadná montáž, klidně i na magnetickém držáku pro auta... :idea:
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#96

Příspěvek od BiF »

Postavit ten helical filter asi nebude problém, nicméně pro jeho design prosím o pár parametrů:

Center Frequency [MHz]:............143.05 (předpokládám pro Graves)
Bandwidth [MHz]:.....................???
System Impedance [Ω]:..............50(?)
Maximum Passband loss [dB]:.......???
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#97

Příspěvek od ok1in »

Center Frequency [MHz]: 143 MHz
Bandwidth [MHz]: řádově MHz
System Impedance [Ω]: 50
Maximum Passband loss [dB]: co nejmenší
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#98

Příspěvek od ok1in »

Pro zájemce o testování jsem nahrál na web Spectrum Lab s mou konfigurací.

Kód: Vybrat vše

http://www.ok1in.cz/userfiles/downloads/Spectrum.zip
Stačí jen stáhnout (netřeba instalace) a rozbalit do adresáře

Kód: Vybrat vše

C:\Astro\Radio\Spectrum
nebo případně kamkoliv jinam, ale přenastavit soubory s konfigurací File-Directories a File-Conditional Actions.
Spustit SpecLab a nastavit vstupní audio zařízení Options-Audio Settings
.
audio.jpg
audio.jpg (180.25 KiB) Zobrazeno 6613 x
a jakmile se objeví v přijímacím okně šum, je vyhráno - posuvníky velvo označenými A a B nastavíte intenzitu zobrazení spektra ve "vodopádu" na obrazovcce. Zároveň se ve sloupci vlevo objeví změřený údaj SNR, který indikuje jak na tom jste. Podle něj pak nastavíte v souboru s podmíněnou detekcí úroveň detekce v řádku 10 - SNR treshold. Nastavte ji o ca 1-2dB vyšší, než je změřená hodnota vlevo.

Hodně štěstí při pokusech... ;)
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#99

Příspěvek od ok1in »

Provedl jsem úpravu skriptu - exportu do CSV souboru pro jednodušší zpracovávání dat v Excelu. V souboru jsou uloženy i konfigurační soubory SpecLabu, pro jeho jednodušší spuštění. Pokud je použijete, nezapomeňte nastavit vstupní zvukové zařízení a cesty pro ukládání souborů, jak ve vlastním SpecLabu, tak v souboru podmíněné detekce (ukládání spekter a zvukových souborů)
http://www.ok1in.cz/userfiles/downloads ... ection.zip

A přidám i jedno pojednání o tom, co vše SpectrumLab umí...
http://www.ok1in.cz/userfiles/downloads ... rumLab.pdf
MichalHaltuf
Příspěvky: 9
Registrován: 15. 04. 2020, 19:29

Re: Rádiové pozorování meteorů

#100

Příspěvek od MichalHaltuf »

Dobrý den, chtěl bych (opět) poprosit o radu zkušenější.

Stavím malou skládací 2-el. Yagi anténu pro 143 MHz - vycházím z této konstrukce: http://blog.ok1cdj.com/2011/11/lehka-2e ... z-mk2.html , jen jsem drobně upravil délku prvků pomocí 4nec2, abych měl maximální vlastnosti na 143 MHz.

Jenže návod je psán pro pokročilé uživatele, kteří již nějakou anténu stavěli, takže se nezabývá "očividnými" věcmi.
Takto vypadá anténa:

Obrázek

Ten prvek vlevo je reflektor, sestává ze 2 drátů, které jsou uvnitř trubky vodivě spojeny.
Prvek vpravo je dipól. Také sestává ze 2 (o něco kratších) drátů a ty vodivě spojeny nejsou. Je na nich napojený koaxiál, který jsem napájel na kovová očka. A teď hlavní otázka: jak ten koaxiál připojit? Našel jsem jen 1 video, kde se to řeší, asi je to příliš jednoduchá záležitost. Udělal jsem to tak, že jsem odřízl plastový kryt, kovové stínění jsem rozpletl, smotal, a připájel k jednomu očku. Středový drát koaxiálu jsem připájel k druhému očku. A každé očko jsem připojil k jedné části dipólu.

Na druhém konci koaxiálu je SMA konektor, který vede do LNA, který je napojen na SDR (aktuálně RTL-SDR blog v3, výhledově chci postavit SDRX01B, ale tam je taky návod psán pro lidi, co už něco stavěli, takže jsem aktuálně ve fázi dešifrování :lol: )

Něco to chytá, ale chová se to zvláštně. Když odmontuji jeden prvek dipólu (jsou tam šroubovací distanční sloupky), tak signál zcela zmizí. Když odmontuji druhý (ten, kam je napojeno stínění), tak se vůbec nic nestane. Je takovéto chování normální?

Když srovnám příjem SDR z dipólové antény o délce 1 ramene 50 cm (vysouvací):

Obrázek

A z této nové směrové antény:

Obrázek

tak mi pocitově přijde, že signál z dipólu je lepší - chytá to více "peaků" a jsou cca stejně vysoké nebo dokonce vyšší (když to změřím jako rozdíl v dB mezi peakem a "základnou šumu"). Teoretická citlivost mé primitivní Yagi antény by měla být 6,7 dBi a upřímně jsem čekal trochu lepší výsledky.
Můžete mi prosím zkontrolovat zapojení popsané výše a případně mě nakopnout, kde hledat chybu (nebo mě ujistit, že takovéto výsledky jsou v souladu s očekáváním?)
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#101

Příspěvek od ok1in »

Máš to dobře a její chování je v pořádku. Sice by se dala ještě vylepšit, protože není přizpůsobená (koax není symetrický ale dipól ano), ale nevysíláš na ni tak to až tak nevadí. Zásadní rozdíl je teď v tom, že anténa je směrová a při detekci pro forward scatter musí mířit směrem k radaru. To že je spektrum jakoby "čistší" je dáno taky tím, že anténa neposlouchá všechen bordel okolo, ale převážně ze směru nam s ní míříš. Na SDRX01B bych se být tebou vykašlal, nevidím v něm žádný přínost ajak jsem koukal na MLab. zachází na úbytě... :idea:

Protože chci přes svátky pokročit u svého systému, chtěl bych testovat příjem odrazů s detekcí směru. To mě donutí vytvořit pásmové propusti k SDR-kům a jejich LNA - potřebuju totiž 2 identické přijímače a tohle bude nejjednodušší cesta. Jestli mi to čas dovolí, zkusím jich tady zbastlit více a rozdat "potřebným" - ale manufakturu na ně dělat fakt nechci :mrgreen:

PS: Když si po připojení antény zvedněš u SDR# Offset, budeš to mít to stejné...
MichalHaltuf
Příspěvky: 9
Registrován: 15. 04. 2020, 19:29

Re: Rádiové pozorování meteorů

#102

Příspěvek od MichalHaltuf »

Děkuji za odpověď, to dává smysl. Klíčové pro mě je, jestli v tom směru na Graves, bude chytat signál silněji než ta všesměrová (a to zatím nevím, nepodařila se mi žádná nová detekce)

MLab sleduji už nějakou dobu, máte částečně pravdu - nových konstrukcí a updatů moc nepřibývá, obávám se, že ho potkal osud mnoha jiných neziskových projektů stojících na jednom nebo hrstce nadprůměrně schopných jedinců. Složenky je třeba platit, rodině se věnovat a na koníčky zbývá čím dál méně času... ale to se jen domýšlím.

Každopádně to, co již bylo vyprodukováno, bych nezatracoval. SDRX01B je součást celé stanice RMDS02E, která již existuje asi v 9 klonech a nepřetržitě pozoruje mnoho let. V rámci RMOB je síť Bolidozor asi největším a nejaktivnějším tělesem. A sice tomu (zatím) nerozumím do hloubky, ale dokáži si představit, že postavit zařízení pro příjem forward scatter a postavit automatizovanou stanici fungující nonstop 24/7 po celý rok a generující vědecky použitelná data jsou dvě úplně (a náročností řádově) odlišné úlohy.

Pro mě má hodnotu ta kontinuita a schopnost replikace - když to pochopím dostatečně do hloubky, budu schopen vyrobit X klonů a rozmístit je po republice. Jednotlivé konkrétní kusy mě až tak nepomohou, naopak schéma PCB, osazení, dokumentaci bych určitě využil, budete-li ochoten se o ně podělit. ;)

Pro mě je důležité vícestaniční pozorování konkrétního meteoru (resp. jeho "hlavy") s velmi přesně určeným časem (pravděpodobně GPS nezbytností, opět v rámci RMDS02E vyřešeno), z níž by mělo být (aspoň teoerticky) možné dopočítat jeho trajektorii ve 3 (resp. 4-) rozměrném prostoru.
Když si po připojení antény zvedněš u SDR# Offset, budeš to mít to stejné...
A to je právě ten problém. Já čekal, že to s tou směrovou bude výrazně lepší, ne stejné ... :lol:
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádiové pozorování meteorů

#103

Příspěvek od ok1in »

AD Anténa - naopak, zmenšení šumu a bordelu okolo požadovného kmitočtu je právě známka toho, že anténa pracuje tak jak má - tj. poslouchá jen to co je žádoucí a ostatní ignoruje ;)

AD Bolidozor - a vše okolo. Asi jsem mnohem větší skeptik. Není zbytečné stavět poměrně složitá proprietární zařízení, když stejného, či lepšího výsledku lze dosáhnout s jiným, běžné dostupným zařízením, které ve finále pracuje stejně a za zlomek pořizovacích nákladů? (čas jsou taky peníze) Byl jsem k tomuto projektu od začátku poměrně dost skeptický a čas ukázal, že jsem se, bohužel, moc nemýlil. BTW, něco podobného je RMOB - kolik je dnes aktivních stanic? Ca 60 - není to dost slabý výsledek na celý svět? Kde je problém? Asi v tom, že detekovat jen prostý součet meteorů asi není až tak zajímavé. Je to trochu málo jen tupě počítat kolik toho padne, když nám tyto detekce dávají mnohem více informací - jen je nezpracováváme.

Z tohoto důvodu jsem se vydal vlastní cestou - vím čeho bych chtěl dosáhnout, mám poměrně přesnou představu cíle a nejsem ničím omezován. Otázkou je, jestli se to povede, ale to už je na delší povídání, někde u kávy či jiného lahodného moku. Tedy v případě, že nám to naše vrchnost ještě někdy dovolí...
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Rádiové pozorování meteorů

#104

Příspěvek od PetrK »

Lítají parádně! A pěkný zvuky to hraje.

Malá ochutnávka větších kousků:
2020-12-11 16-31-49.png
2020-12-11 16-31-49.png (16.68 KiB) Zobrazeno 6492 x
2020-12-11 11-51-15.png
2020-12-11 11-51-15.png (22.59 KiB) Zobrazeno 6492 x
2020-12-10 22-20-03.png
2020-12-10 22-20-03.png (21.45 KiB) Zobrazeno 6492 x
A včera se mi podařilo zachytit jeden ze Španělska a zároveň z Anglie.
2020-12-10 21-36-32.png
2020-12-10 21-36-32.png (39.67 KiB) Zobrazeno 6492 x
2020-12-10 21-36-53.png
2020-12-10 21-36-53.png (96.66 KiB) Zobrazeno 6492 x
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Rádiové pozorování meteorů

#105

Příspěvek od PetrK »

Macek
2020-12-13 21-26-26.png
2020-12-13 21-26-26.png (22.98 KiB) Zobrazeno 6494 x
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Odpovědět