SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#271

Příspěvek od PetrK »

Dají se sledovat meteory i přes nějaký WebSDR?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#272

Příspěvek od Giftmacher »

Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#273

Příspěvek od PetrK »

Děkuji. Ale nepřišel jsem na to, jak zapnout časové značky a jak stahovat záznam (Live vidím jen patnáct sekund).
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#274

Příspěvek od ok1in »

U toho systému časové značky nezapneš a záznam je možný jen přes "Live recording". Ale existuje cesta provádět záznam externě přes jiný SW v PC. Pak už jen záleží na tom, co ten SW umí. Budu to tady později popisovat v jiném vlákně (aby se to neduplikovalo).
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#275

Příspěvek od Giftmacher »

Nebylo by lepší si pořídit RTL-SDR V3 a postavit si k tomu nějakou anténu?
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#276

Příspěvek od ok1in »

Ono je to vše o možnostech a prvních pokusech. Pro první test, jestli mi to bude fungovat to jde i přes WEB přijímače, bohužel je i dost lidí, kteří nemají možnost tu anténu mít hned venku...
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#277

Příspěvek od Giftmacher »

Strašná představa :)
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#278

Příspěvek od Giftmacher »

Zatmění Slunce minulý týden z družice GOES 17
Obrázek
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#279

Příspěvek od Giftmacher »


Obrázek
alarmedfelix
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 12. 2018, 17:48

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#280

Příspěvek od alarmedfelix »

Jo no Proba1 a 2 jsou vskutku skvělé družice :) .
alarmedfelix
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 12. 2018, 17:48

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#281

Příspěvek od alarmedfelix »

Jinak tady asi 3000řádek ze satelitu FengYun 3B (kompozice kanálu 1 9 7 a 4 kvůli částečné tmě) , bylo tam pár kixů během zaměřování při přeletu takže jsem ztratil asi 900řádek z obvyklého průměru co příjmám.
Přílohy
VIRR-RGB-1974-NIGHT-corrected.jpg
VIRR-RGB-1974-NIGHT-corrected.jpg (554.76 KiB) Zobrazeno 9831 x
Kosmo5
Příspěvky: 6
Registrován: 15. 02. 2021, 11:34

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#282

Příspěvek od Kosmo5 »

Dobrý den.
Jsem nováček, co začíná, a chtěl bych si vyzkoušet příjem snímků z nějakých družic (mám vyhlídnuté NOAA, Meteor, Lucky7 a četl jsem tady něco zajímavého o balónech, případně by se mi líbil geostacionární GOES, nevěděl jsem, že jde chytnout i z ČR, klidně doporučte další družice ;) ). Mám něaké základní znalosti elektroniky, programování a něco málo jsem si přečetl i o rádiových vlnách a samotném příjmu obrázků z družic. Ve všem jsem ale samouk a nemám vzdělání. Nyní jsem se konečně rozhodl to zkusit prakticky. Představuji si mobilní anténu, s kterou budu chodit na louku, kde by mi mělo stínit, co nejméně věcí. Blízko (100m?) je sice vedení vysokého el. napětí, ale to doufám až tak nevadí. No anténu (jednoduchý dipól) bych si vyrobil, ale s volbou přijímacího zařízení mám problém. Chtěl sem si pořídit klasickou USB-RTL-SDR-DVB-T klíčenku: https://www.aliexpress.com/item/4000625 ... web201603_

Nevím, jestli to bude stačit. Ale zase nechci vyplajznout 1000Kč za něco, co možná použiju tak jednou/dvakrát. Samozřejmě potom se uvidí, jestli mě to bude bavit.
Klidně mi můžete doporučit nějaké další družice nebo zábavné aktivity týkající se vesmíru, kosmonautiky a tak obecně téhle techniky. Co se týče samotné radioastronomie, tak ta mi zatím příjde příliš složitá a náročná na vybavení. Myslím, že nemám vůbec představu, jak moc musí být takové zařízení citlivé. :?:

Za rady, povzbuzení, tipy a triky moc děkuji. :)
Kosmo5
Příspěvky: 6
Registrován: 15. 02. 2021, 11:34

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#283

Příspěvek od Kosmo5 »

Teď koukám na ten odkaz na twitter od Giftmatcher a hledím, kolik informací je o tomhle koníčku, který se mi stále ještě odkrývá, na twitteru. :-D
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#284

Příspěvek od Giftmacher »

Na aliexpress zapomeň a kup si rovnou něco lepšího. Buď RTL-SDR V3 přímo od zdroje
https://www.rtl-sdr.com/buy-rtl-sdr-dvb-t-dongles (jen dongl, antény co tam mají jsou téměř k ničemu)
nebo lépe Airspy mini, nebo R2
https://www.wimo.com/en/airspy-r2
Pro příjem APT potřebuješ dobrou anténu typu QHA (quadrifilar helix) 137 MHz, pokud nechceš stavět, výborná je od firmy Winkler Spezialantennenbau, vychází na 70 EUR, mám s ní ty nejlepší zkušenosti.
http://www.winklerantennenbau.de/qfh_137.htm
Na HRPT potřebuješ Airspy, parabolu minimálně 80 cm helikální ozařovač, ale hlavně ničím nerušený výhled na všechny strany. Satelity můžeš sledovat ručně, nebo si pořídit rotátor, ale ty jsou dost drahé.
Tady je dnešní ranní přelet družice Meteor M N-2.
Obrázek
alarmedfelix
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 12. 2018, 17:48

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#285

Příspěvek od alarmedfelix »

Čau.
Jak řekl Giftmacher, z aliku nebo podobneho levneho chinashopu nekupovat RTL-SDR a kup přímo od RTL-SDR Blogu tu V3, fugnuje bezvadně a dokáže udělat divy i s jednoduchým V dipólem 137MHz 2m nad zemí pokud tedy ten dipól má nějaký výhled a není utopen mezi překážkami. Rotátor na VHF137MHz nepotřebuješ.
Pokud mohu doporučit tak zatím nekupuj antény!
Naprostá většina jde udělat doma za málo peněz ze zbytku drátu a trocha času, ale neztrácej čas s Crossed Dipoles Antenna jelikož vyžaduje perfektní fázování všech prvků které dokáže nováček bez měřícího vybavení udělat leda zázrakem.

Co se týče geostacionární družice GOES-13 tak ti musím zkazit představu, nejedná se o stejný systém vysílání jako mají v americe (LRIT a HRIT) což je vlastně redirect již zpracovaných dat ze země, GOES-13 (taky EWS-1G) vysílá surová data ze senzoru na kmitočtu 1685.7MHz ve formátu GVAR (Goes VARiable) a je mnohem slabší. Aby jej šlo rozumně dekódovat tak je potřeba parabola alespoň 180cm v průměru a to je v ČR nedostatkové zboží pokud tedy nemáš dost štěstí. Na twitteru k tématice GOES-13 doporučuji sledovat @ZSztanga.
Další možnost je geostacionární satelit FengYun-2H který je silnější a je na něj potřeba pouze 120cm parabola, nevýhody jsou to že vysílá dosti sporadicky a je o něco níž než GOES-13.

Další družice které stojí za zmínku jsou družice ESA Proba1 a 2 které vysílají na pásmu 2.2GHz a jde je celkem spolehlivě příjmat na 80cm parabolu, RTLSDR V3 s konvertorem MMDS, pokud se zeptáš např. na http://www.hambazar.cz tak se určitě najde nějaký radioamatér jenž by ti nějaký prodal (nutné ovšem je aby to byla verze 2.1-2.3GHz certifikovaná pro vysílání formátem QAM!) za nízkou cenu, to ale počká jelikož je tam potřeba udělat pár DIY věcí jenž pro nováčka můžou být poněkud matoucí.

K radioastronomií, jde to udělat i doma a to i s SDR V3. Je nutné ale dokoupit filtrovaný nízkošumový předzesilovač od firmy Nooelec Sawbird+ H1 naladěný na 1420MHz což je frekvence kterou vyzařují vodíkové výpary putující vesmírem a jdou příjmout i na malé nebo dokonce žádné paraboly. Osobně jsem to ještě nezkoušel ale rád bych, pokud chceš detailnější info tak doporučuji kontaktovat @victor_boesen na twitteru (nezapomeň zmínit že tě posílá OK9UWU dělám si srandu mimochodem, zmiňovat to nemusíš :D ) on by ti o tom určitě řekl o dost víc než já + nějaké praktické vědomosti.

Co se satelitu LUCKY-7 týče tak tam je potřeba yagiho anténa a prozatím ruční natáčení antény během přeletu, je duležité zachytit dekódovatelný začátek přenosu obrázku, jinak ti dekodér obrázek nevygeneruje jelikož prvních několik paketů ze satelitu obsahují duležitý jpeg header. Detailní info jak LUCKY-7 příjmat sepíšu zítra.

Děkuji za pozornost při čtení této vyčerpávající zprávy.
Felix - OK9UWU
Odpovědět