SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#256

Příspěvek od Giftmacher »

NOAA 18. Je docela znát výškový rozdíl antén. A taky zástavba J-SZ.
Obrázek
Uživatelský avatar
KRAKEN1
Příspěvky: 73
Registrován: 12. 02. 2019, 18:10

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#257

Příspěvek od KRAKEN1 »

No tak todle už vypadá mnohem lépe :o
BRESSER Teleskop Skylux 70/700
Přijímače RTL-SDR Blog V3. Airspy R2. SpyVerter. HackRF One.
Antény long wire. miniwhip. QHA 137 Mhz. ANICO AFG-50UH. SCAN KING dvojitá discone
Uživatelský avatar
KRAKEN1
Příspěvky: 73
Registrován: 12. 02. 2019, 18:10

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#258

Příspěvek od KRAKEN1 »

Giftmacher koukám na Twitteru že s tím natáčením sou furt problémy.
NOAA-15 dnes v 9.00 hod.
Obrázek
BRESSER Teleskop Skylux 70/700
Přijímače RTL-SDR Blog V3. Airspy R2. SpyVerter. HackRF One.
Antény long wire. miniwhip. QHA 137 Mhz. ANICO AFG-50UH. SCAN KING dvojitá discone
Uživatelský avatar
KRAKEN1
Příspěvky: 73
Registrován: 12. 02. 2019, 18:10

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#259

Příspěvek od KRAKEN1 »

Tak sem koupil tento převodník USB/LAN upt kabel
https://www.tsbohemia.cz/gembird-usb-la ... gJ5tPD_BwE
Protože k anténně na INMARSAT to mám kolem 25 metrú.Ale vúbec to s tím nejde.
Ale i tady píší uživatelé že i s lepším zařízením sou s tím problémy.
https://www.rtl-sdr.com/running-an-rtl- ... ion-cable/
A dávat tam koax ECOFLEX nebo AIRCOM se mě tam nechce.Hlavně tá cena.
Tak už jedině skusit USB REPEATR.
BRESSER Teleskop Skylux 70/700
Přijímače RTL-SDR Blog V3. Airspy R2. SpyVerter. HackRF One.
Antény long wire. miniwhip. QHA 137 Mhz. ANICO AFG-50UH. SCAN KING dvojitá discone
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#260

Příspěvek od Giftmacher »

Tak něco takového dělá i PremiumCord, ale do 100m.
Uživatelský avatar
KRAKEN1
Příspěvky: 73
Registrován: 12. 02. 2019, 18:10

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#261

Příspěvek od KRAKEN1 »

Jo je to todle to už sem jsem někde dál.
https://www.czc.cz/premiumcord-usb-2-0- ... 04/produkt
De oto aby to s tím chodilo :?:
BRESSER Teleskop Skylux 70/700
Přijímače RTL-SDR Blog V3. Airspy R2. SpyVerter. HackRF One.
Antény long wire. miniwhip. QHA 137 Mhz. ANICO AFG-50UH. SCAN KING dvojitá discone
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#262

Příspěvek od Giftmacher »

Těžko říct. Já mám ten repeater.
ATonda
Příspěvky: 1
Registrován: 01. 11. 2020, 15:16

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#263

Příspěvek od ATonda »

@roman.dlhy
Před nějakou dobou jsem se aktivně zajímal o frekvenci 137MHz. Dnes sem (137MHz) zajdu sporadicky, ale vždy tu je něco nového. Romane, snad Ti pomůže snímek mé obrazovky, kde jsou frekvence, které tě možná zajímají. Silné signály jsou z ORBCOMu. Můj zájem nejsou hvězdy, jako vy, zajímám se o SDR a dálkový příjem. Jak říkávám s humorem, poslouchám ponorky na kHz, rádia na MHz a satelity na GHz :-) Radiové spektrum je skvělé a vždy si tam člověk najde to, co ho zajímá. I zde na 137MHz je spousty toho co poslouchat a dekódovat. Třeba před lety NOAA, vzpomínám, jak jsem jezdil po kopcích, abych měl výhled na horizont, vytvářel spojené snímky :-)
Někdo zde řešil rušení a vady v dekódování snímků. Ano, měli jste pravdu, rušení, přerušení vzniká díky silnějšímu signálu, který je "vedle" a "zahltí" vstupní obvody přijímače. Nejčastěji u mě to dělá letecká komunikace a občas, ale minimálně ACARS, na konci 136MHz jsou tři frekvence, na kterých vysílá.
https://www.rajce.net/a17035409 A ještě anténa a pár ostatních fotografií.
MichalHaltuf
Příspěvky: 9
Registrován: 15. 04. 2020, 19:29

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#264

Příspěvek od MichalHaltuf »

Už nějakou dobu si hraji s myšlenkou začít pozorovat meteory pomocí foward scattering. Mám zkušenosti s astronomií v optickém oboru, ale v radiovém jsem naprostý nováček.

Teď se mi, na radu několika zdejších zkušenějších uživatelů, na hraní a první osahání dostal do rukou RTL-SDR Blog v3 s LNA a malou dipólovou anténou. Po menších perieptiích se mi podařilo vše rozjet a snažím se chytat odrazy radaru Graves na 143.050 MHz. Narazil jsem na několik věcí a chtěl bych poprosit zkušenější o radu.

1/ Toto je screenshot z programu SDR#. Co mě zaujalo, je ohromná "díra" právě na mnou hlídané frekvenci. Trochu to vypadá, jako kdyby toto pásmo bylo speciálně vyhrazené a nevysílalo na něm absolutně vůbec nic, ale je možné, že by tam nebyl ani šum?
Na videích na Youtube jsem nikdy nic takového neviděl. Je toto normální jev?

Obrázek

2/ Zatím pouze manuální sledováním po jedno odpoledne se mi nepodařilo zaznamenat byť jediný odraz. Určitě to může být anténou i tím, že ji mám doma. Plánuji ji zkusit na terase vyvýšeného místa nad Prahou, kde by to mohlo být lepší. Pokud ani to nepomůže, pomohla by výroba třeba něčeho takového? http://blog.ok1cdj.com/2011/11/lehka-2e ... z-mk2.html
"Maximum" schopností, pokud dobře chápu význam VSWR, má na 146 MHz, dalo by se spočítat, jak bych musel upravit rozměry a odsazení prvků, aby měla nejlepší vlastnosti na 143 MHz?

3/ Až se mi podaří začít chytat signál, dají se data o odrazech zpracovávat (polo)automatickým způsobem? Vidím, že v rámci RMOB jedou i nonstop 24hodinové stanice - vím, že k tomu ještě mám dalekou cestu, ale i tak bych rád už teď začal zkoumat i tento směr.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#265

Příspěvek od ok1in »

Pokusím se odpovědět:
1 - to je opravdu vlastnost SDR, pokud není zapnuta korekce I/Q signálu
2 - anténa v místnosti toho moc "neslyší". Minimum je lehká směrovka otočena k vysílači (Ondra OK1CDJ, tam má někde i popis 4el.), ideální stav i s nízkošumovým předzesilovačem. Ale zásadní je naladit se "kousek bokem" - pokud jsi přesně na .050 nic neuslyšíš, protože zázněj je 0 Hz! Nalaď přijímač ca 1 kHz od přesného kmitočtu - jde-li o USB musíš ladit na .049 (při LSB .051) aby jsi slyšel zázněj :idea:
3 - poohlédi se po programech typu HROFFT, SpecLab atd. Pak to bude vypadat nějak takhle:
ffft.jpg
ffft.jpg (229.49 KiB) Zobrazeno 9767 x
Protože právě probíhají Leonidy, je odrazů celkem dost a je velká šance něco slyšet i na náhražkovou anténu, ale strč ji aspoň z okna, nebo to SDRko vraž do USB prodlužováku a ven s ním, určitě něco zaslechneš... ;)
MichalHaltuf
Příspěvky: 9
Registrován: 15. 04. 2020, 19:29

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#266

Příspěvek od MichalHaltuf »

Děkuji Vám, zdá se, že to je přesně to, co jsem potřeboval pro nakopnutí!

První signál, co vypadá jako odraz:

Obrázek
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#267

Příspěvek od ok1in »

Super a gratulace k posunu - ano, to je detekovaný odraz a je i poměrně dost dlouhý...
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#268

Příspěvek od palkog »

Mam problem s dekodovanim dat z meteo balonu cez RS41 tracker. Poloha a vyska radiosondy sa zobrazuje v poriadku. Ale z meteorologickych dat vidim len teplotu (aj to nie vzdy), tlak a vlhkost chyba. Navyse v dekodovanom subore (csv) nie su ani udaje o teplote. Kde moze byt problem? Na prijem pouzivam SDR#. A radiosonda bola z Ganoviec (RS41).

Skusal som ovladanie aj cez SDR Console/Radio. Ale vtedy sa mi nepodari rozbehat fungovanie cez RS41 tracker. Blikala ikonka Preable a nic sa nedialo. Neriesil to niekto? Na ovldanie sa mi zda SDR Console jednoduchsi ako SDR#.
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#269

Příspěvek od ok1in »

Tak jsem dnes opět pokročil v testování radiové detekce meteorů. Pro změnu jsem vzal na paškál program Spectrum Lab - kdysi jsem ho už testoval, ale nějak mi to moc nechodilo tak jsem ho odložil. Nakonec to bylo chybou v programu, která je už odstraněná, takže bylo na čase pokračovat s pokusy. Protože se vcelku zadařilo, přikládám dva snímky skoro-bolidu...
SpecLab.jpg
SpecLab.jpg (541.57 KiB) Zobrazeno 9622 x
Dostal jsem se do stavu, že program detekuje velmi dobře a nejen že ukládá tyto snímky spektra, ale přidává k nim i audio záznam z eventu (+-5 sec.), detailní log každého eventu (CSV soubor - čas, intenzita odrazu, kmitočet) a přidává i soubor s výstupem pro RMOB. Teď si ještě hraju s výpočtem rychlosti meteoru (doppler).
Zajímavostí je, že by měl přímo umět pracovat s RTL-SDR, ale to budu testovat později - pokud to bude vše chodit jak má, je to cesta k velmi elegantnímu a levnému systému pro detekci...
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: SDR-RTL jako přijímač pro radioastronomii

#270

Příspěvek od Giftmacher »

Místo HRPT asi bude lepší Eumetcast.
Obrázek
Odpovědět